Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

Mikah

Mám ráda The Vampire Chronicles od Anne Rice a po letech jsem se na Interview with the Vampire znovu podívala, abych ho porovnala s knihou. Docela mě překvapilo, že se předlohy drží poměrně věrně a mnoho toho nepřekroutil, na rozdíl od filmu Queen of the Damned, kde si z knih vypůjčili jen jména. Jen mě zarazil výběr herců, protože byli všichni mnohem starší než v knize a například Armand (zde v podání Antonia Banderase) měl být šestnáctiletý mladík, co vypadá jako ztělesnění nevinnosti. Ponechám-li však herecké obsazení stranou, celkové zpracování se mi líbilo, protože si ponechalo svou dekadentní romantiku a z obrazovky na nás čiší temná melancholie stejně jako ze stránek knihy. Jestli vás film zaujal a nedělá vám problémy angličtina, doporučuji celou knižní sérii. ()

prome

Abych pravdu rekl tenhle typ zanru moc v lasce nemam ale jakmile jsem se zacal divat tak me to chytlo a pripoutalo a az do konce nepustilo.co dodat jedine ze je to vynikajici podivana se skvelymi hereckymi vykony ()

Sawy

Jeden z nejlepších upírských filmů,který byl kdy natočen.Ta atmosféra je neuvěřitelná.Tom Cruise zde podává asi nejlepší výkon své kariéry,Brad Pitt je taky výborný,Kirsten Dunst je roztomilá a Antonio má charisma přímo obřích rozměrů.Přítomný je i humor a když si k tomu připočtu skvělý závěr,vychází mi jasných pět.90 % ()

Mordenroth

Musím uznať, že to bol celkom dobrý nápad, prepojiť klasický hororový príbeh (minulosť) so súčasnosťou (prítomnosť). Dobre som sa bavil, ale mohlo to byť trochu kratšie. Tom Cruise exceluje (áno, kedysi vedel ešte celkom dobre hrať), je správne démonický a zároveň nie bezcharakterný. Ak si tento herec zaslúži za niektorý zo svojich filmov poklonu, je to práve Interview s upírom. 85%. ()

Shaqualyck

Morbidní exhibice hollywoodské smetánky dávající na odiv svůj mimořádný sací výkon. Žízeň je veliká a čerstvě registrovaní partneři B.Pitt a T.Cruise vezmou zavděk krysou i slepicí, ačkoliv nic se nevyrovná dobře rostlému krčku mladé slečinky. Jednoho dne však "adoptují" nenasytnou Kirsten Dunst a začnou se dít věci... Interview představuje zajímavý pohled na život nemrtvých, který zdaleka neoplývá potoky kečupu či malinovky. Zato je plný ponurých uliček, osudových proslovů, kontaktních čoček a dlouhovlasého Antonia Banderase. Problém je v tom, že spíš než aby mě zajímalo, jak to všechno dopadne, opanovaly mou mysl myšlenky na téma, jaké by to asi bylo, kdyby se k tomuhle krvelačnému dýchánku přimotal Wesley Snipes se svým vybroušeným ostrovtipem :-) ()

Lacike

Ja som túto deväťdesiatkovú vlnu hororov pojatých ako psychologické drámy nikdy nemal rád a ani po rokoch mi tento film vôbec nesadol. Herecké obsadenie je superhviezdne a asi tam tie hviezdy predvádzajú aj jedny zo svojich lepších výkonov, ale mňa to ukrutne nudilo. Nejaká psychologická sonda upíra ma proste nezaujíma. 3/10. ()

BoPo

Keď som film videl prvý raz, veľmi sa mi páčil. Po druhý raz už menej. No napriek tomu, stále nadpriemerná upírská záležitosť. ()

erl

Skvělý film kterému vévodí především Tom Cruise ale ostatní herci nezůstávají moc pozadu . Určitě jeden z nejlepších filmů o upírech . ()

Avalon820

Ne, ne, ne, takhle ne. Upíři mě nevadí, ale ani neuchvátí. Totéž platí pro Cruise, Pitta a Banderase. Nemám bohužel dobré propozice pro ocenění tohoto filmu, ale přesto musím přes mírnou nevyváženost pochválit atmosféru a řemeslně odvedenou práci. Možná, že kdyby Stephenie Meyerová ve mně neprobudila takovou alergii, dopadlo by to lépe. ()

JohnCZ

Chvilku teatrální fantasy s gotickým nádechem, v zápětí upířina, která tak trochu nastolila trend, jakým se upíři prezentují dodnes. Tady se ale narozdíl od všech těch moderních upířích deníků nešetří krví a erotický nádech je skutečně erotický nádech. Celé je to podpořené fakt dobrými hereckými výkony, obzvlášť malá Kirsten Dunst hrající upíra s lookem nestárnoucího dítěte bere dech. Místy je to trochu roztahané, možná až moc překombinované a díky tomu filmu v druhé polovině už dochází dech, ale po řemeslné a výpravné stránce je to prakticky bezchybné. ()

villon17

Upírské drama nikdy nezklame, tohle je ale jedno z nejlepších ztvárnění upírského osudu, jaké jsem kdy měla tu čest zhlédnout:) ()

Suzie05

Úžasné, prostě skvělé. Ani jsem nečekala, že herecká kombinace hláškujícího ultrablonďáka Toma Cruise, super fešáka Brada Pitta, lehce monstrózního Antonia Banderase a poměrně mrchoidní Dunsty, bude tak bombastická. Tvoje tělo umírá, nevšímej si toho. ()

corpsy

Strhujúci epic horor, ktorý má atmosféru hustú ako máloktorý film v tomto žánri. Naposledy som takto výtvarne spracovaný film videl od spoločnosti Hammer. Dvojica Cruise - Pitt ale mohla mať viac oktávou ako má. Niekedy to vyzerá akoby sa im nechcelo spolu pracovať ( asi budú pravdou fámy vzniknuté počas natáčania ). Je to však vysoko vysoko nadpriemerné dielo žánru a nemal by si ho nechať újsť nielen fanúšik. ()

Skrk

Pro mě nejlepší upírský film, který jsem viděl. Epická podívaná s dokonale temnou atmosférou, elegantními kostýmy a melancholickým soundtrackem, ve které je dokonale vyzobrazena filosofie o smyslu života. Tom Cruice coby Lestat de Lioncourt předvedl snad svůj životní výkon a jednu z mých nejoblíbenějších filmových postav a závěr s ním velice potěšil. ()

El Pistolero

Vlastně jsem moc filmů s vampýrskou tematikou neviděl, přesto jsem přesvědčen, že na poli upíří romance neexistuje nic alespoň zpola tak působivého jako „Interview s upírem“. Chemie (a lehké, ve vzduchu se vznášející erotično) mezi ústředním nemrtvým triem je dokonalá, nádherné kostýmy a pohlcující příběh stejně tak a závěrečná scéna, ať už její vyznění jakkoliv protichůdné s Louisovou předchozí výpovědí, patří, bezpochyby i díky epesnímu coveru skladby „Sympathy for the Devil“ v podání Guns N' Roses, k těm, na něž se nezapomíná. ()

draculca

Podle mě nejlepší film o upírech. Upírská tématika je zde zobrazena z mnoha pohledů. Navíc Interview s upírem je snad jediný film, kde mi Tom Cruise alias Lestat připadá jako skvělý a charismatický herec :) ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)