Malá mořská víla

• angličtina The Little Mermaid (více)

Pohádkový film Malá mořská víla byl natočen podle stejnojmenné pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Vypráví o tragické lásce mořské bytosti k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější, co má - svůj hlas a život. Příběh zahrnuje prvky opravdové lidské tragiky a životního dramatu. Proto je určen nejen dětem, ale i dospělým. Ve filmu byla použita řada náročných triků, velkou roli v něm hraje výtvarná stránka i pohybový projev představitelů obyvatel podmořského světa? (oficiální text distributora)

Barghest

Nevšední pohádka, která se nebojí jít proti proudu a být jiná. Být daleko hlubší, lyričtější, temnější a tragictější. Chápu, že originální zpracování nemusí být každému po chuti. Mě připadá úžasné, včetně výtvarné stránky, nádherných kostýmů a krásné, taktéž originální hudby. Obě sestry Šafránkovy byly skvělým tahem, stejně jako Milena Dvorská coby čarodějnice a Radovan Lukavský v roli krále. ()

gidzitka

Poeticky pojatá "pohádka", která stejně jako její sestry (i když spíše nevlastní) hovoří touž řečí o lásce, že je silnější než smrt. Navzdory drtivé většině je však její pointou oběť, a ne šťastné vzdychání a objímání se ústředního dua. Nádherná symbolika, která z tohoto díla čiší, se vám neomrzí ani ve dvaceti ani ve čtyřiceti či později... Na rozdíl od většiny jiných si nemyslím, že by nebyla vhodná pro děti (stejně jako chození na pohřeb), ...protože oběť i smrt přece k životu patří. 100% ()

tatopulos

Netradiční temná pohádka- fatalismus, pesimismus a žádný šťastný konec, kde se všichni líbají a radují. Poselství o lidském údělu a existenci vůbec nevychází z této pohádky zrovna růžově. Pohádka o marnosti, krátkosti a ztracenosti ()

MyrnaAlec

Geniální po všech stránkách, výtvarně okouzlující, silný příběh, nádherná Miroslava Šafránková, působivá hudba. Tragické vyznění sebeobětování pro někoho jiného, pro mnoho žen velice typické. ()

ostravak30

Malá mořská víla je velmi zvláštní pohádka. Především tím, že už samotným příběhem nepatří do českých lužin a hájů. Celá řada pohádek zahraničních autorů se dá interpretovat v našich končinách, mořská víla ale ne. Už jen pro základ - nemáme moře. Karel Kachyňa se ovšem zapsal do dějin pohádek několika věcmi. Za prvé právě tím, že pohádku o moři v moři natočil v Prachovských skalách. Dále obsazením sokyň v lásce v podobě sester Šafránkových a nakonec tím, že pohádka jako snad jedna z mála českých pohádek končí špatně. Alespoň pro hlavní hrdinku určitě. Celý film je ovšem založený na výtvarné a pohybové stránce, píše distributor a je to bohužel pravda. Bohužel proto, že právě tyto dvě stránky sebraly pohádce cokoli zajímavějšího a tak padá do trochu nudnější verze. Filmaři si hodně hráli s kamerou, barvami. Naopak se jim povedlo zařidit, aby se postavy pohybovali způsobem, jaký by měl být v moři jasný. Ovšem temná stránka pohádky, k tomu sborové žalozpěvy, to není nic pro mě a pro děti už vůbec ne. Stejně jako následující dialog: "Kdo ti to řekl? Tvůj přítel? Asi mu to řekl jeho otec, to byl taky idiot."A nakonec mořská víla na pobřeží úplně nahá. ()

Binne

Za mě nejkrásnější česká pohádka. Krásný, smutný ale poetický příběh o sebeobětování a o tom, co znamená skutečná láska. Celým příběhem nás provázejí oči překrásné Miroslavi Šafránkové, která se pro tuto roli hodila mnohem více, než neméně krásná Libuška. Scénář je uměleckým dílem po všech stránkách a ač se to nezdá, všem postavám se dává obrovský prostor. "Nespi, probuď se. Lidé nesmějí spát ve vodě". Každý monolog ohledně vidění našeho světa lidmi z vodní říše, o obrovských květinách v podobě stromů a zpívajících rybách, o měsíci, od láskou ryze nesobeckou a polemizování nad povahou člověka - ach. Krásné dílo. ()

Santek

Tak nevím co si o tom myslet. Podíval jsem se na tvorbu Kachyni a nenašel jsem tam ani jeden film, který bych měl rád. To pak dost těžko můžu tuhle pohádku obhájit i sám sobě. Tahle pohádka není moc romantická nebo dobrodružná, spíš zvláštní. V podstatě je to jen o té víle celkově je to dost plytké a přímočaré. Neumím si představit, že bych se na tuhle pohádku o vánocích rád podíval s přítelkyní. Od toho jsou zde mnohem lepší a poetičtější pohádky. ()

sharka.68

Pohádka, při které brečím....prakticky od začátku, až do konce, to už víc...a nejde to zastavit...od první chvíle ji prožívám společně s malou mořskou vílou a je mi moc líto pozemské princezny, které nikdo neřekl, co pro lásku prince, ta malá němá dívka udělala a ve finále je mi líto i toho sobce prince.... ale nejvíce lituju starého mořského vládce a babičku malé mořské víly...volba sester Šafránkových, byla to nejlepší,co pro tento film mohl Karel Kachyňa udělat...jen toho prince mohl hrát někdo jiný.... ()

natalanka

Podmořský svět...jak úžasně jej stvořili. Kostýmy přímo nadčasové. příběh je smutně tesklivý tak hodně podobný životním osudům po věky věků. Psychologie formou pohádky a o tom ten život je. Od mala jsem tu pohádku měla i neměla ráda. Trošku mě děsila... utopenými námořníky, vílou, která nemluví, divnými kostýmy.a nadzvedávala mě ta nespravedlnost..... ONA JE TA PRAVÁ TY HLOUPÝ PRINCI, ONA TĚ ZACHRÁNILA, ale zároveň jsem cítila, že ta druhá princezna je hodná a o nějaké zamilované mořské víle a její oběti nemá ani páru. Trnula jsem, aby, když měla prince bodnout dýkou do srdce a trnula jsem, že sama umře, když to neudělá ....  No už v dětství se ve mně všechno u té pohádky pralo. A to je účel některých moudrých pohádek- pere se to v nás. Jako dospělá v ní vidím neskutečný půvab, krásu a moudrost....A tak to má asi být. I Panna a netvor.... si musela počkat na správnou chvíli. Je v tom úplně stejná. Našly si v mé mysli a duši své místo :-) ()

Gig

Jedna z nejkrásnějších a přitom nejsmutnějších českých pohádek. Pan Lukavský coby vládce podvodní říše budí respekt. Nápad využít skutečné sestry, krásky a přitom něžné éterické bytosti s něžným a přitom nezaměnitelným hláskem, bylo geniální. Jedná se o mořskou vílu a ne pannu, a tak se mi i líbí. To kouzlo skal, vody, Liškovy hudby, ty účesy, to je nádhera sama. Navíc Libušce, coby pozemské princezně nemůžete co zazlívat. A to je na tom to krásné. Dále tu máme celého prince z Popelky, kde jen promlouval hlasem. Schválně jsem to tu vyzdvihl kvůli hlasu, který je klíčový pro samotnou vílu - tj. parafráze. Dále pohádka je krásně okořeněná výpravou. Šelmy budí exotiku. A asi tato pohádka není určena pro každého. A to je jen dobře. ()

Simako

I když je Libuška moje nejoblíbenější herečka vůbec, dovolím si nesouhlasit s panem kolegou!! Miroslava, tedy její sestra, je velice půvabná a dokonce jí to v této pohádce hrálo a hlavně slušelo víc než Libušce!! Pohádka má výborné herecké obsazení a pan Kachyňa splnil ,to co jsem očekával!! Dobře zvolená hudba!! za 4!! ()

jessic

Ponurá, smutná a poetická pohádka se setrami Šafránkovými a s tragickým koncem, kterou svým dětem nedoporučím. Dodnes jsem nezapomněla, jaký otřes mi její shlédnutí v dětství přineslo. ()

VeraF

Krásné "fantasy" mého dětství - tajuplnost, mystičnost, ponurost, melancholie, do toho dívčí zamilovanost. Anticky tragický příběh, důstojné herecké výkony dospělých herců, půvabné herecké výkony mladých - krásných sester Šafránkových. Představitel prince hrál sice poněkud dřevěně a nebyl to nikdy můj typ, ale pro ztotožnění se holčičky s příběhem postačí, aby skvělá byla hlavní hrdinka (podobně jako když si holčičky hrají s Barbínami a nezáleží na tom, že Ken neumí ohýbat kolena). ()

sonule36

moc pěkné prostředí a herecké obsazení - Petr Svojka v roli prince mě naprosto okouzlil svým šarmem :D "takové to bylo smutné milování" ... nepotřebuje komentář, určitě stojí za to vidět :) ()

MrKrahujec

Já jsem s tímhle zpracováním vlastně docela spokojen, navíc čas a nostalgie na tom (v mých očích) zahladily i těch několik kopanců, které tam bohužel jsou, a to především ve značně rozpačitém zpracování scén z podvodní říše. Kdo, pro všechno na světě, navrhoval ty úděsné paruky??!! ()