V polovině 20. století Amerika přemýšlela o své budoucnosti – a vzhlížela k nebi. Správná posádka natočená podle knihy Toma Wolfa je příběh o tom, jak začala budoucnost. Vypráví o neohroženém testovacím pilotu Chuckovi Yeagerovi a sedmi průkopnických astronautech vesmírného programu Projekt Merkur. Philip Kaufman napsal scénář a režíroval svou filmařskou bravurou výcvik, hrdinství... a náhlou slávu, pro níž žádný výcvik neexistuje. Ed Harris, Barbara Hershey, Sam Shepard, Dennis Quaid a Fred Ward tvoří obsazení filmu, který získal 4 ceny Akademie. Vzhůru k nebesům, chlapci! (Magic Box)

Bouřňák

Konečně trochu "neamericky" (čili realisticky) natočený film o dobývání vesmíru. Ale pořád tomu ještě kapka upřímnosti chybí. Ale i tak klobouk dolů. Je vidět, že když se ubere trochu nacionalismu a neustálého dokazování "americké dokonalosti", je film mnohem příjemnějším diváckým zážitkem. Jen tak dál. ()

Ještěřák

Přes značnou romantizaci a přehlížení všelijakých space katastrof nelze než zvolat následující: tady si dal někdo záležet! 193 minut má jen pár filmů na světě a ještě míň si to může reálně dovolit, RIGHT STUFF však ano. Nejlepší byl stejně Sam Shepard (Yaeger) a ten jeho pohled věčného nedůvěřivky, vždy ve stejném úhlu. Zato Wernher Von Braun tu vůbec nevypadá jako sympaťák (kterým asi stejně nebyl, tralala), nýbrž spíš jako neúspěšný absolvent odpoledního kroužku angličtiny pro emigranty. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Dobrodružná dráma o prvopočiatkoch amerického vesmírneho programu (Mercury) zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá je u nás prekvapivo málo známa. Je informačne pomerne hutná a zaujímavá, vesmírna súťaž studenej vojny je priblížená z mierne satirického pohľadu, samotný vesmírny program občas pripomína reality show. Vo filme sa prelínajú dve dejové línie (rýchlostní testovací piloti vs. kozmonauti), ktoré sa podľa môjho názoru tvorcom nepodarilo celkom zladiť dokopy. Zišla sa tu veľmi slušná zostava hercov, veľmi sa mi páčil napr. Ed Harris, pre ktorého to bola prvá významnejšia rola. Najlepšie som sa bavil pri výcviku kozmonautov, niektoré scény boli veľmi vtipné. Naopak, tie ospevované zábery z kozmu ma príliš nebrali, mali totiž od reality dosť ďaleko (zrejme som namlsaný novšími filmami). Hudba je poslabšia, Oscar za ňu je pre mňa dosť nepochopiteľný. Na záver si neodpustím ešte jedno rýpnutie do distribútorov. "Right Stuff" preložiť ako "Správna posádka"? To kto tie preklady vymýšľa? ()

Mikino00

Velké překvapení, film o správných chlapech, kteří nechtějí nic jiného než být nejlepší na světě. Z filmu úplně vyzařuje láska k létání a ctižádostivost. Kvůli šílené délce, to už ale nemusím vidět znova. ()

conery1

" Rimania ovládli svet cestnou sieťou, Anglicko svojím loďstvom a mi ovládneme svet cez vesmír. " Asi po hodine som začal mať pocit, že čím väčší blbec, tým lepší Američan. Vypol som. ()

Brejlil

Mám tenhle film rád, i když je poněkud nesourodý, velmi dlouhý a nevyzpytatelný. Začínáme kdesi v poušti honem za rychlostí zvuku a končíme těsně před letem na Měsíc. Vyprávění je občas smrtelně vážné, občas karikující a sebeshazující. Tu vážnost obstarávají hlavně manželky našeho kolektivního hrdiny, které těžce nesou úděl žen zkušebních pilotů a kosmonautů. Karikatury se zjevují, jakmile jde o oficiality (náboráři NASA, hlavně jejich první hlášení, viceprezident Johnson a konstruktér von Braun). Všudypřítomný humor se objevuje hlavně při testech NASA (alespoň poznáme, kde se inspiroval Bay pro svůj Armageddon). Herecké výkony jsou ovšem velice dobré, a to především Sama Sheparda a Eda Harrise. ()

majec4

Konecne bol cas na taketo nieco. Film je super obsadeny a dejovo super davkovany, takze bavite sa od zaciatku, od prvych testov v 50tych rokoch az po prve lety do vesmiru. Takyto prierez vyzkumom v podobe hraneho filmu asi uz nenajdem. Boli momeny kedy som mal fakt husiu kozu. Tie testy brali dych. Hlavne pri Yeagerovom prekonani rychlosti zvuku. Nebolo to sice preefektovane, ale bolo tam plno realnych zaberov, takze to fakt vtiahne do deja. Pacilo sa mi ako zobrazili aj pripadne neuspechy a ako sa tvorcovia nebali priznat ucast nemeckych inzinierov na ich vyskume. Vo filme je aj kopu humoru, takze tie tri hodiny sa daju zvladnut na jeden krat. Mal som v plane jednu pauzu, no uvedomil som si to asi 15 min pred koncom. Som velmi zvedavy ci si este niekedy najdem cas na tento film. ()

rexino

S odstupom času zvyšujem svoje hodnotenie na 5* pretože kvalitu tohoto filmu oceňujem až dlho po tom čo som ho prvý krát videl. Cesta za cieľom celého národa vyobrazená perfektne, hudba Billa Contiho dostala oscara absolútne zaslúžene a hlavni herci na čele s Shepardom, Glennom, Harrisom a Quaidom ťahali film neskutočne. Som veľký odporca naťahovania filmov na 2,5 a viac hodiny, ale toto takmer vôbec nestrácalo dych a naozaj ta atmosféra celého toho dobrodružstva, ktoré vtedy tí chlapíci prežívali, sa dá krájať. Naozaj je obrovská škoda, že tento film tu na čsfd videlo iba 783 ľudí (číslo k 9.7.2014) lebo toto treba vidieť. ()

Axident

Nenudilo i přes dlouhou stopáž, příjemně nepatosové a civilní = poctivost, v oněch letech ne až tak vyjímečná. Přesto příjemný, ale nikterak supervyjímečný zážitek. ()

Regis

"On that glorious day in May, 1963 Gordo Cooper went higher, farther and faster than any other American. Twenty-two complete orbits around the world. He was the last American ever to go into space alone. And for a brief moment Gordo Cooper became the greatest pilot anyone had ever seen." Jistá romantizace a nadsazenost proběhla, jinak super. Sam Shephard coby Chuck Yeager nejlepší. ()

RedDuck

Viděl jsem ho natřikrát, i kvůli tomu, že jsem si vyhledával všechno na wikipedii. A to mě, bohužel, bavilo víc. ()

MickeyStuma

Projekt Mercury byl první americký pilotovaný kosmický projekt, který měl za cíl dopravit člověka na oběžnou dráhu Země a bezpečně ho navrátit zpět. Program probíhal v letech 1958 až 1963. Studená válka v plném proudu a závod s časem neúprosný. Kdo bude první? Amerika nebo Sovětský svaz? Dnes už samozřejmě víme jak to dopadlo a tento snímek s velkým hvězdným obsazením a se svou skvostnou více jak tříhodinovou stopáží nám věrně přibližuje, jak to všechno probíhalo na americké straně. Počátek dobývání vesmíru už od dob překročení rychlosti zvuku přes používání opic až po slavnostní událost. Snímek je natočen tak, že nesklouzává do stavu hraného dokumentu. Naopak historická fakta vypráví čistým filmovým stylem tak, jak byla. Sice se nejedná o sci-fi jako takové, ale je natolik zajímavý, že i tyto fanoušky, chtíc nechtíc, musí oslovit. Natočeno na základě knihy ´The Right Stuff´, kterou napsal Tom Wolfe a kupodivu není nijak nudný. Příběh je doslova nabitý událostmi a detaily, podpořené dobrými hereckými výkony, dobrou výpravou a hlavně dobrými vizuálnímu efekty. Snímek nominovaný na osm Oscarů a není divu. Sice z toho číší typický americký patriotismus, ale film jako takový je prostě pecka. ()

levente

Velmi zajímavě natočený film o dobývání vesmíru z americké strany polokoule. Škoda jen těch amerických všudepřítomných smybolů, ale zvyk je zvyk a snad to již tolik nepřekvapuje. ()

kersten

Fantázia. Skutočne veľmi dobrý film. Ale ako pozerám na počet hodnotiacich..... len 705??? Čo sa stalo že táto filmová špička tak upadla do zabudnutia?? Je to veľká škoda. Aj vzhľadom k nekonečnej minutáži, film utiekol veľmi rýchlo, a celých 193 minút som ani nežmurkla. Treba vidieť. ()

mi-ib

Film beru víc než jako zábavný snímek, jako poctu těm odvážným chlapíkům. Co mi vadilo, byla roztříštěnost na děj kolem programu Mercury a testovacích pilotů na základně. Začátek se motá kolem největšího frajera mezi testovacími piloty, ale pak vlastně zjistíme, že on do posádky sedmi nakonec nepatří a jeho příběh vyzní tak nějak do ztracena. Jenže tím, jak se to tříští na dva různé objekty zájmů, tak narůstá stopáž a já měl nakonec pocit, že nejsem dostatečně vtažen ani do jednoho. Jako pocta a přiblížení toho příběhu dobré, ale žádná velká nadstavba, která by mně zarazila do sedačky tam nakonec není. Navíc je tam přeci jen malinko ta pachuť toho, že stejně byli druzí. ()

waska

Zbytečné dlouhé, ale jinak celkem zajímavý, pravdivý a stručný popis dějin amerického vesmírného programu. ()

LordMysti

To jsem byl velice překvapen, když jsem na tento film narazil, protože jako velký fanda do vesmíru mi unikal. A musím uznat, že takhle jsem si ho představoval, hlavně pak koncepci, kdy je odvyprávěný kontinuální příběh primárně o lidech - astronautech. Např. u takového First Man pojednávajícího jen o jedné osobě se my nelíbil styl vyprávění, kdy jsme chaoticky skákali v čase a např. pro člověka který nezná historii vesmírných letů to bylo hodně matoucí. Zato Správná posádka se zaměří na astronauty úplně od prvopočátků jako testovací piloty, přes pohnutky a atmosféru vedoucí k výběrovému řízení až po opravdové první lety. K tomu film přidává různé úsměvné i vážné historky ze zákulisí rodin astronautů a i přestože je film více jak tříhodinový, neodtrhnete se od něho. A stejně hezky odvyprávěno ale jen z pohledu konstruktérů tu je seriál From the Earth to the Mooc což je pro mě také absolutní špička. ()

Inozuka

Když v prosinci 2020 zemřel přemožitel rychlosti zvuku a stíhací eso Chuck Yeager, vzpomněl jsem si na tenhle film a zatoužil ho znovu vidět. The Right Stuff začíná a končí právě osudy tohoto výjimečného letce. Jinak je hlavně o závodech dobývání kosmu mezi USA a SSSR vyprávěný prostřednictvím projektu Mercury. Příběh je však zarámován do lidské snahy o posouvání limitů a zdolávání nemožného, kde je příběh Ch. Yeagera přímo signifikatní a tvůrci si toho byli velice dobře vědomi. Jako celek je pak The Right Stuff opravdu fascinujícím dílem, kde čas běží jako splašený a stopáž 193 minut uteče rychleji něž průlet X1 nad vyprahlou pouští. Herecké obsazení je dechberoucí: Harriss, Glenn, Shepard, Quaid, Henriksen, Goldblum ... A k tomu B29, P80, F104, X1, A4, vše autentické bez žádných laciných CGI triků. Super je prokládání děje autentickými záběry, které do filmu zapadají naprosto plynule a Philipovi Kaufmanovi stálo i za to, dotočit některé záběry s herci a použít je jako předěly mezi hranou částí a dokumentárními vsuvkami. Zkrátka geniální. Jeden z nejlepších a neprávem pozapomenutých leteckých a kosmickým výzkumem se zabývajích filmů. ()

Shakaar

Poslední dobou ujíždím tak trochu na historii Amerického vesmírného programu a to zahrnuje i seriály a filmy. Takže Right Staff mi nemohl ujít z mého radaru. Možná proto že snímek má docela hvězdné obsazení, tehdy jako Ed Harris, Dennis Quaid (kterého jsem ve filmu málem nepoznal) a menší roli si zde zahrál i Jeff Goldblum. Osobně jsem od něho čekal více, myslím si že snímek má na můj vkus zbytečně dlouhou stopáž. Zvláště když celé to není jen o autronautech, jejich rodinách, ale dějová linie příběhu se točí i okolo Chucka Yeagera, který zdánlivě nemá s dějem moc společného krom toho, že je taky testovací pilot. Nemohl jsem si nevšimnout že celkový děj filmu byl pojatý lehce humorně. Jediný okamžik nějakého dramatu byl vlastně let "Gusa" Grissoma ale hned poté se to zase stočilo na lehce humornou laťku. Je to zvláštní zvláště v kontrastu v aktuální filmové nebo seriálové tvorby, kdy každý seriá a film je jedno velké "meetoo". Někdy je ale pravda že mi chyběl trochu pocit napětí při startu jednotlivých astronautů, zvláště ve srovnání s Apollem 13 to vypadá jako by to byl pro většinu vyhlídkový let. Chápu ale důvod proč to tak je. Film ani tak nemapuje období od roku 1947 - 1963, jako oslavuje průkopníky, první americké astronauty, obdiv co pro ně znamenal start, že byly určité osobnosti, které byly milovány veřejností. Je to zvláštní, zatímco v té době byli astronauti celebrity typu filmových hvězd, v současnosti jsou to považováni za něco samozřejmé, což by nemělo. Když to tak vezmu, tak pokud se jim podaří plán, tak v podstatě prožiju období jako svého času moji rodičové - znovu přistání na měsíci, výprava na Mars. Už se těším docela, do té doby mi nezbývá než závidět těm kteří tuto dobu zažili. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward