Modré stíny

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(4)

Čtyřdílná minisérie Modré stíny navazuje na trilogii Případ pro exorcistu. Vyšetřovatelé se tentokrát dostanou k případu zastřeleného docenta. Toho jednoho rána nalezne uklízečka mrtvého přímo v jeho vlastní pracovně. Kriminalisté tak budou řešit, zda vražda souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy, a také to, co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zneškodnil přímo na půdě univerzity. Pátrání po tom, kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta, zavede hrdiny mnohem dál, než by sami čekali. (Česká televize)

Gugos

Jak to napsat, není to uplně blbé,ale ani uplně dobré...:-))) viděl jsem spousty lepších...takový těžký průměr....Melíšková je taková strojená a moc mi v sériích nesedí ... ()

Listerofd

Příšerný zvuk, příšerná kamera, nesmyslně dlouhé dialogy. Pokud by se zkrátilo na dva díly a netočil to Tauš v rauši, tak by se to dalo považovat za solidní kriminálku. Vydržel jsem do konce, ale i ten zklamal. Pokud si chce ČT hrát na alternativní postupy, doporučuji se držet příkladů Cirkusu Bukowski např. ()

kinoholik

Zvuk se moc nepovedl, kamera až příliš experimentální. Sám se divím, že jsem vydržel sledovat všechy čtyři předlouhé díly a celkově mně to nepřišlo zase tak špatné. Podruhé to ale vidět nemusím. ()

wdo odpad!

Tak jsme se prohuhňali až ke čtvrtému dílu. Vydržel jsem v duchu cimrmanovského čekání, zda poslední díl bude stejně slabý jako ty předchozí a tvůrci nezklamali. ()

frantisekly

Priznávam, že niektoré zábery , najmä na fízláreň alebo kanceláriu kvestora mi pripomínali Oggy a Šváby svojim poňatím proporcií, ale inak nemôžem pod štyri. Scéna s návštevou u Jirky Lábusa a všetky scény s Martinom Hubom boli skvelé. Kto to vzdal po prvom dieli, môže ľutovať. Záverečný zraz účastníkov v kvestorovej vile , kde sa prezúvalo do papúč stál za to. Poučenie? Jak kvestor, tak kpt. Baran sú polográzli, Mráz je mäkkosrdcatý, Výrová polohysterka a Kristýna ,,věčný otloukánek"... ()

pan Spock

Po neblahých zkušenostech s českou seriálovou tvorbou, kterou nám servírují naše komerční televize, jsem se úplnou náhodou dostal k téhle minisérii na ČT. Naprosto neznalý informací jsem shlédl první díl a s rozpačitostí ve tváři dumal, co mi na tomhle seriálu přijde zvláštní, divné, nebo jenom jiné. A u druhého dílu mi to došlo. Sleduju vizuálně naprosto úchvatnou podívanou. Jo jasně, příběh je vcelku standartně detektivní. Ale to zpracování. Postavy jsou perfektně obsazené a zahrané. Reálné emoce z nich úplně čiší. No a třešničkou na dortu je naprosto dokonalá, v našich končinách nevídaná kamera. Za tu oba palce nahoru, je to přesně můj šálek čaje. Po čtvrtém dílu s hrůzou zjištuju, že hodnocení tohohle klenotu je 51%. Tak to mi teda řekněte, co by už někteří chtěli víc, když můžou dát jednu hvězdu po prvním díle a pindat co všechno se jim nelíbylo. ()

anuki

Ten ksindl, kterej se tady pasuje do pozic kritiků nemá smysl komentovat!!!! Já dávám 5 hvězd, protože jsem nevěděl do čeho jdu a prostě mi to vyrazilo dech. Pecka, špička jsem z toho nadšenej :-) :-) .... a vy všichni idioti (vy víte kdo) shořte!!! A hořte jasným plamenem ()

Kosir

O krapet lepší než atentát. Poslední díl sice "všechno" vyřešil, ale logické vysvětlení nepřinesl. Název zřejmě evokuje neblahý okaz ODS a Langera zvláště. Příště mohou natočit něco o Jirkovi z Ráje, aby si byli qit. ()

elery

Čistá hrůza pro každého, kdo absolvoval i méně, než okresní kroužek amatérského filmu. Nedá se srovnat ani s cvičením na střední elektrotechnické škole. Pokud si někdo myslí, že zvládl filmové řemeslo natolik, že ho může začít neomezeně překračovat, pak by měl po FAMU, pokud tedy aspoň někdo z autorů má takové vzdělání, chtít tak zvaně "vrátit školné". Což o to, za kameru se může dostat i někdo pomýlený, zarážející však je, že něco takového může projít v České televizi. ()

rass

Po shlédnutí prvního dílu bych hodnocení napsal asi úplně jinak, než teď po skončení celé série. Pozitiva postupně začala převažovat a já nakonec musím dílo jako celek pochválit. Na svérázné filmařské pojetí V.Tauše bylo potřeba si zvyknout a já oceňuji, že se nebál natočit to po svém a zase trochu jinak, než jsme u běžných kriminálních případů zvyklí. Zatímco se záměrně přesvětlenou kamerou a zvláštně pojatou obrazovou kompozicí (místy až dost samoúčelnou) jsem se časem vyrovnal a akceptoval je jako zajímavý umělecký pokus, otřesná kvalita zvuku mě nepřestala rozčilovat, zejména bídná srozumitelnost dialogů. A nebylo to jen špatnou technickou kvalitou zvukové stopy, ale mnohdy i vysloveně režijní záměr, když postavy dlouze mluví zády ke kameře, něco při tom jedí, nebo si dokonce čistí zuby…, tady už bylo těch neotřelých nápadů příliš a bylo to na úkor pochopení souvislostí v ději, a to není dobře. Co naopak rád vyzdvihnu, to jsou herecké výkony. Zejména Melíšková a Huba na výbornou s hvězdičkou, ale i Novotný, Majer, Voříšková, Krobot a samozřejmě Lábus v epizodní roli…a nakonec nebyl špatný ani pan režisér v roli lehce psychopatického vraha. Pěkně vystavěný příběh, zdařilá hudba, zajímavě graficky vyvedené titulky – ano, bylo to ve výsledku nečekaně dobré! ()

BooThCZ

Celkem pěkně to vypadá, ale ten obsah. Tým vyšetřovatelů se pod vedením umanuté krávy dostává úplně mimo a do pořádných sraček. Nebýt hajzlíka Barana tak se v těch sračkách snad i utopí. A zvukař se asi ožral jak sviň. ()

tomuleee

Není to nejhorší ale Případ pro exorcistu byl o fous lepší. Zajímavé téma ale to provedení. Ve všech dílech sem netušil zda se smát či brečet. Jedná se o závažný trestný čin ale mě to celé přišlo jako komedie, nebo si tvůrci dělali ze mě srandu? Ale díky seriálu vím že když budu chtít otevřít dveře či okno musím sehnat Terezu Voříškovou za to klobouk dolů, chuděrka jak tam s ní zachází :D :D :D Teď se jdu podívat zdali je víc předloh abych raději sáhl po knížce než čekal na další sérii. ()

JerryPilsen

V trochu jiném pojetí,hlavně zvukovém(hrůza).Děj ale dává smysl,ikdyž je na detektivku příliš pomalý a kamera často snímá hlavně strop.Obžaloba moci je jasně čitelná a ikdyž nakonec jen tak popichuje dá se jí věřit. ()

Liya

Modré stíny - počin poměrně zajímavý. Nemohu říct, že se mi to nelíbilo. Po prvním díle jsem si sice říkala, že dál se na to vykašlu, ale pak mi to nedalo a teď nelituji, protože s druhým dílem seriál hodně nabral dech a už mě nepustil. Ale celá série má na můj vkus až příliš "much"....Za prvé, a to za velké prvé, ZVUK. Otřesný. Je to amatéřina nejhrubšího zrna, když nejde rozumět, co herci říkají (ani poté, co film o kus vrátím a pustím znovu a hlasitěji). To je opravdu na zabití. Ta mnohými vytýkaná kamera mi sice tak nevadila, tedy to barevné ne-zabarvení a přepálené světlo, tady bych i řekla že to mělo svým způsobem něco do sebe, ovšem ty useknuté hlavy a věnování nejvíce prostoru zdím a stropu mi přijde vážně mimo. Co tím chtěl autor říct? Mě přijde, že nic, a jak vidím, ani většina zdejších přispěvatelů skryté poselství tohoto způsobu snímání nerozluštila - bylo by super, kdyby nám ti vnímavější, kteří to zde opěvují, sdělili, jaký to mělo smysl, význam, co to chtělo vyjádřit. Pokud nic, a bylo to samoúčelné, pak to bylo také zbytečné a zavánějící amatéřinou či jakousi kameramanovou samolibostí ("udělám to takhle a jenom proto, že to bude jiný, to bude hrozně cool"). Ale třeba to nějaký hlubší smysl mělo, jen si myslím, že pokud autor chce něco udělat jinak a tím divákům něco říct, mělo by to být obecně srozumitelnější. K čemu je sdělení, kterému skoro nikdo nerozumí :). A co to prostředí policejní služebny? Jak zde někdo trefně poznamenal, vypadalo jako vysloužilé málo udržované veřejné záchodky, které někdo vybavil pár stoly a židlemi...proč tak odpudivé? Jestli chtěl autor vyjádřit, že policie má málo peněz nebo že je nucena pracovat v nehostinném prostředí, šlo to určitě udělat jinak a mnohem lépe. Krom tohoto odpudivého prostředí mi přišly poměrně odpudivé některé scény. Paní na WC, pusy upatlané od chlebíčků, odpudivé soulože (ty proto, že mi přišel velmi slizký onen mužský představitel....Tereza je v tom nevinně :)). Některé scény v sauně taky nebyly zrovna....no. Pak mě taky docela iritovaly ony poměrně časté hysterické výlevy postav. Ono v každém druhém filmu na sebe lidi křičí, ale ne ječí takto strašlivě nepříjemným, psychoticky hysterickým způsobem, že jsem měla vysloveně fyzicky nepříjemný pocit u srdce. Možná jsem citlivější jedinec, ovšem jestli sérii sledovali nějací kardiaci, mám trochu obavy, jestli je nemá Viktor Tauš na svědomí. A vyšetřovatelka, opilá během pěti minut po vypití jedné sklenky vína? WTF? To je snad i proti přírodě, ne? :) Vražedný motiv - zvláštní, ale v tomto směru je asi možné vše :). Možná přijde lidem poněkud neuvěřitelný proto, že vrah ho nedokázal odprezentovat dostatečně uvěřitelně... :) To rozuzlení celkově - a teď pozor, SPOILER: Sice zajímavé, ovšem trochu nelogické - pustil by si pan Huba domů vyšetřovatelku, kdyby za pár minut čekal návštěvu vraha a tajného vyjednavače? Taková sestava přeci dávala tušit, že naleštěná podlaha může dojít újmy :))). Jo a ještě co měl znamenat ten hudební podkres rekapitulace ve 4.dílu? Celou dobu jsem si myslela, že se do ČT1 signálu prolíná nějaký jiný z jiné televize, nějaký rockový koncert...až teprve když hudba skončila přesně s koncem rekapitulace, došlo mi, že je to technická chyba asi nebude...WTF II? Ale abych jenom nekritizovala, seriál rozhodně něco do sebe má, moc se mi líbilo třeba vykreslení psychologie postav - důraz na to, že nikdo není černobílý a že v jedné osobě se může skrývat celá škála často i protikladných vlastností, že ze zdánlivého ok člověka se může vyklubat pěkný hajzl a naopak že v každém hajzlovi může být i nějaká ta dobrá stránka :)....zápletka byla ok...velmi se povedly úvodní titulky a titulní píseň...Takže konečný můj verdikt je takový, že seriál špatný určitě není, dokáže zaujmout, jen škoda, že sám sebe pohřbívá tolika zbytečnými přešlapy...za zhlédnutí ovšem rozhodně stojí! () (méně) (více)

Davxid_2012

První tři díly o ničen, poslední byl zajímavý. Velká pochvala maskérům, ta prostřelená hlava byla dobrá. Jediné co mi vadilo bylo to světlo, na mě moc světlé. ()

bratr_jezek

K prvnímu případu vyšetřovacího týmu (Případ pro exorcistu) jsem měl připomínky ohledně naivity v jednotlivých charakterech. Bohužel v této druhé sérii se tvůrci nepoučili. Voříšková je stále trochu naivní, navíc jeden ze svědků je její milenec a ona si kvůli němu ničí kariéru. Krobot je drsný ke všem okolo a když vypluje na povrch jeho minulost, zmizí z celé série jako pára nad hrncem. Majer je stále ten trochu tajemný rodinný typ (kvůli dceři klidně sekne i s prací) a Melíšková stále neumí hrát. Když do toho přimícháte nepříliš loajálního a nesympatického poldu Barana (Novotný) a vyšetřování vražd s možným politickým přesahem (mezi podezřelými je i možný budoucí náměstek ministra vnitra), vznikne další guláš, kdy vyšetřování nemá potřebné tempo na víc dílů a nijak k obrazovkám nepřitáhne. O dost slabší než předešlá minisérie, snad další plánované minisérie se "polepší". ()

borboleta

Škoda, že první díl se musí tak trochu přetrpět, ale pak začíná jízda, která graduje až do opravdu strhujícímu čtvrtého dílu. Přemýšlím jen, jestli bych se na celou sérii neměla podívat znova, protože děj a vztahy mezi jednotlivými postavami a jejich motivace jsou docela komplikované. Mimořádně mě zaujala propracovaná psychologie jednotlivých postav, hudba, někdy odvážné lokace (zejména policejní budova v kontrastu se zasedací místností akademického senátu) a třešničkou na dortu je velice povedená grafika titulků. ()

Lykos

K Modrým Stínům bych řekla zhruba totéž, co k Případům pro exorcistu. Tedy, takový slušný průměr, který opět poněkud sráží rozuzlení. U detektivky bývá zvykem, že se drží napětí, dokud nám detektiv neoznámí, jak to bylo. Pak je čas se divit, nebo si říci: A jo vlastně. No a tady to mělo docela spád, ale okolní dramatické linky byly nakonec mnohem zajímavější, než samotný "hlavní" zločin. Ale ty tři hvězdy tomu bez problémů udělím. Zas tak špatné to nebylo. ()

prof.Snape

Ta kamera je pro mne slabší, možná v tom byl ale záměr, nicméně ani tak nemohu dát míň. Pro mne nejlepší z dosavadní trilogie, ostatní však také na min. 4*. ()