Hees

Musím povedať, že vždy ma priťahujú filmy, kde je ich hlavnou témou vzťah otca a syna. Tento film mi teda dal toho veľa. Cítil som čo som potreboval cítiť. Výborne zahral James Dean a tým výborne myslím extra fantasticky úžasne a pridal by som ešte ďalšie superlatívy keby je to potrebné. Takže som dostal tému, ktorú mám rád a bola výborne zahraná a napínavá. Nemohol som odolať a musel som dať plné hodnotenie. Film rozdeľuje rodinu na nepochopenú čiernu ovcu rodiny Cala (skratka z Caleb - James Dean) a pochopenú "bielu ovcu" Arona (Richard Davalos). Rozdiel v nich je ten, že otec chovanie jedného syna podporuje a druhého nie, napriek tomu, že to obaja myslia dobre a chcú pomôcť rodine. Tu je morálnou otázkou kde je hranica zlého a dobrého a každý ju môže mať posunutú inak. Vo filme je stále napätie lebo človek nevie ku komu sa misky váhy obrátia. "V pozadí" je aj téma nenávisti voči Nemeckému národu počas vojny. Páčila sa mi aj Julie Harris ako také bežné dievča, ktoré váha čo je pre ňu v živote lepšie. Ukončenie filmu je výborné a dosť emotívne. ()

Crawler-D

Výtečné drama o vyvrcholení bratrské nevyřčené nevraživosti s biblickou metaforou. Aaron jako ten dobrý a správný, Cal jako ten mlčenlivý a špatný, otec vedoucí je správnou výchovou Bible a údajně mrtvá matka jako tvrdá podnikatelka. Celé drama odehrávající se v době začátku světové války, která po vstupu Ameriky neznamená rychlý konec, ale pomalé strádání staví na skvělém výkonu Jamese Deana, který si musí získat vaše sympatie, i když pracuje s nalomenou duší. Film disponuje chytrými dialogy, který pouze nekomentují události a nevedou k pokračování děje, ale navíc ukrývají životní rozepře a postoje postav. ()

Topco

Citlivo spracovaná knižná klasika Johna Steinbecka. James Dean je silným pozitívom tejto snímky. Radosť na neho pozerať! ()

tomtomtoma

Zajímavé a působivé drama o bloudění prázdné chlapecké duše, které se nedostává rodičovské lásky a jehož frustrace se projevuje jistou formou rebelie, neposlušností, bratrskou rivalitou, hledáním a snahou o získání otcova uznání, až k celkovému rozkladu jedné rodiny. Cal Trask (zajímavý James Dean) je jakousi černou ovcí rodiny, která dychtí a touží po otcově lásce, snaží se o jeho uznání, kterého se mu ale nedostává. A tak je rodinná atmosféra neustále rozbíjena a napadána jeho destrukcí, pramenící z frustrací z nedostatků citů, po kterých touží a které nedostává. Jeho bratr Aron (Richard Davalos), otcův hodný synek a cíl otcova uznání, je pro Cala především rivalem. Rivalem při získávání otcova uznání, rivalem v dívčí lásce. Aron, čistá duše, je semlet Calovou destrukcí a dává se na útěk formou, kterou předtím ve své čistotě a pacifismu neuznával. Adam Trask (dobrý Raymond Massey), otec a hlava rodiny, se snaží vést láskyplný život podle bible. Jeho laskavost a převýchova je krutá, když nedokáže dostatečně vyjevit svoji lásku dospívajícímu Calovi a místo podpory ho zahrnuje kritikou. Calova destrukce jej pak natrvalo upoutává na lůžko. Dívka Abra (dobrá Julie Harris), Aronova snoubenka, je přitahována Calem, zahrnuje ho potřebnou podporou a citem, aby mírnila a odstraňovala jeho destrukční sklony a z toho plynoucí následky. Kate (Jo Van Fleet), majitelka nevěstince a matka chlapců, je svérázná osoba, která snad ani není schopna mateřské lásky. Její odchod a odpor k Adamově převýchově její osoby, pak poznamenává Calovo dospívání a rebelii. Z dalších rolí stojí za zmínku šerif Sam (Burl Ives), jediný, který zná celou skutečnost, Will Hamilton (Albert Dekker), statkář a obchodník, a německý přistěhovalec Gustav Albrecht (Harold Gordon), proti kterému se v počátku první světové války zvedne vlna protiněmecké nenávisti. Velmi kvalitní drama o nedostatku lásky, frustraci, rebelii a destrukci jednotlivců. ()

C0r0ner

Tak mám za sebou další klasiku, o které jsme se museli učit ve škole, a jedná se o další film, který nepřináší vůbec nic. Teď nemluvím o zpracování a hercích, tam není co vytknout, ale obsahově je to tradičně prázdné a nicneříkající. Utěšuji se tím, že každým takovým zhlédnutým filmem jsem o jeden blíž k tomu, abych měl za sebou všechny takové. 50% ()

pakobylka

----- "Kain povstal proti svému bratru Ábelovi a zabil jej. A Kain odešel a usadil se v zemi Nód na východ od ráje ..." ----- Ale co když je ráj jenom iluze ? Peklo a očistec jsou s námi od nepaměti - nosíme si je v sobě, věrně nás provázejí životem: Láskou i nenávistí, radostí i smutkem, upřímností i pokrytectvím, porozuměním i zaslepeností. Ale ráj ? Nejspíš nikdy neexistoval - vždyť nejsme žádní andělé ... Fascinující, nadčasové drama je sice určitým podobenstvím prastarého biblického příběhu, ale má svůj názor - a stojí si za ním. Nevnucuje se - nemá to zapotřebí: Dostane vás, kdy se mu zlíbí - jen tak mimochodem, bez jakékoli námahy. ()

Pajky3

Jak moc se film liší od předlohy nevím, nečetl jsem ji. Ale mě nijak extra nenadchnul. James Dean opět jako rebel mě ani podruhé nedonutil přidat se k vyznavačům kultu okolo něho. I když je evidentní a jasné kdo celý film táhne a musí se nechat, že to byl právě James Dean. Asi si to budu muset přečíst, když tady vidím spoustu názorů o tom, že byla vytažena ta nejnudnější část knihy. ()

zette

Tak z tohoto filmu jsem si sedl na zadek! Urcite jeden z nejlepsich filmu, jaky jsem kdy videl! Me prvni setkani s Jamesem Deanem, s jeho vyraznym prispenim vysel dokonale, neuveritelny herecky vykon tohoto mladeho fenomena! Uzasne vyobrazena psychologie Calovy postavy. Mimo Deana film stoji na velmi kvalitnim scenari, podle knizni predlohy Johna Steinbecka. Film nema jedinou slabinu ci hluche misto. Na sedmy pokus ma u me konecne Elia Kazan za pet bodu! Doporucuji vsem, kteri vyhledavaji filmy s kvalitnim scenarem a hereckym koncertem! Smekam... ()

Juto

Silne pochmúrna dráma. Všetci herci podávajú strhujúce výkony, no je to Dean, kto podáva výnimočný výkon. Kamera zúfalo zaznamenáva každú jeho emóciu, čo vyzdvihuje film vyššie. 8/10 ()

dr.fish

Pozoruhodný film a to i na dnešní dobu. Psychologie postav dokonale promakaná. James Dean byl takový Brad Pitt padesátých let. 85% ()

campix

Zpracovat celou objemnou Steinbeckovu knihu by ve formě celovečerního filmu byl těžký oříšek a tak se zde musíme spokojit pouze s dejme tomu poslední třetinou knihy. Jak tomu tak bývá, některé věci jsou lehce poupraveny pro atraktivnost. Nejedná se tedy o naprosto přesné zpracování. To je možná jediná výtka. Jinak se jedná o velice kvalitní film, kde James Dean zastínil naprosto všechny ostatní. Moje první setkání s tímto velkým hereckým talentem, který zemřel příliš brzy. ()

majo25

Poctivá filmárčina. S Deanom som nevidel veľa filmov, ale tuto podal rozhodne svoj najlepší výkon. Ale je fajn, že film nestojí iba na ňom, je tu viacero postáv a z nich vyplývajúce línie. Steinbeck sa nezaprie. Aj keď na O myšiach a ľudoch sa to rozhodne nechytá. Záver síce už len vyostruje vzťahy, ale aj tak som to s chuťou dopozeral. Rozmýšľam len, ktorý otec by neprijal darček v podobe peňazí od svojho syna. Žiadny. ()

SoolenJV

Výborný film, drsně realistická adaptace Johna Steinbecka z horkého amerického Jihu. Famózní James Dean, škoda jeho osoby, i ostatní herci. Výborná kamera přesvědčivě dokumentující psychické rozpoložení hrdinů a režie jakbysmet. ()

Mol

Z těch třech velkejch Jamesovejch rolí je tahle nejlepší. Cal je správněj rebel a umí dávat rány. ()

Mylouch

Deanův "Rebel" ani Cal mojí krevní skupinou nebudou, ale rád si jeho starozákonně pokoušenou postavičku s andělem smíření v podání Julie Harrisové prohlídnu ještě v původním znění. Zatím si můžu snít, jak by se asi s rolí utkal kdysi P. Newman nebo o 20 let později Olda Kaiser. ()

andrii

"Šeptem prosím o lásku tvou. Neopomínej ji. Přijmi ji z mého srdce zmateného. Rozděl ji dílem spravedlivým do komůrek." Ztracen a vyrván kořenům rodičovských. Dvoření se stýskání, žárlivosti. Křehce rebelující „malý princ" James Dean zatoulaný v citové rozkolísanosti, ostýchavě bloudí zbořeništěm. Je tulákem nevyslyšené duše. Na obou stranách mincí raubířem z nepřítomného porozumění, tápajícím v uchopení niterné mazlivosti. Tichý příboj zálivu upřímných, nesmělých citů, plačtivost srdcí, věčná touha hledání lásky, cesta do hlubin k poznání svého vnitřního "ustrojení." Odlož nerozhodnost, dovol mi vstoupit a podat ti ruku pomocnou. Přítomnost, působivost síly a poetiky příběhu, který opatrně našlapuje a vplétá se do vaší mysli. Hloubka, tvář a magický vánek snové krásy v klopě herectví Jamese Deana. Každý jeho krok, pohyb ve filmu, je tak elektrizující, s nebývale šimravým chvěním. Působí tak osamoceně, zranitelně, že se vám chce zdolat devatero hor a přebrodit devatero řek, abyste ho objali a dali mu pocit hřejivé náruče. Ohlédnutí, jeden dotek, jeden polibek. Herecký Olymp otevřel bránu jednomu z nejosobitějších talentů filmové historie. ()

sator

Moje ex když četla knihu tak se tak lekla že je jako Kate, že začala na sobě makat... vliv díla na povahu :-) ()

Doudis19

Výjmečné dílo světové kinematografie. A to nejen díky hvězdě Jamese Deana, ale zejména příběhu, který dokáže zaujmout i dnes, po téměř šedesáti letech. Přes mírně loudavé tempo je film poutavý a emočně dost silný. Obzvlášťe ve své druhé polovině, kde Deanova postava začíná být lépe providitelná a jeho chování více méně dává smysl. Tím se dostávám k nešvaru takto starých snímků. Tedy jak se to vezme. Z pohledu dnešní generace je chování lidí v padesátých respektive šedesátých letech při nejmenším nepravděpodobné. Ať už to jsou reakce bratra, matky nebo otce, nepřestáváte se ptát, zda to všechno až moc "nehrotěj" :-). ()