Lví král

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Rodinný / Muzikál

USA, 2019, 118 min

Veľmi silná záležitosť, kde emocie pracujú silnejšie ako pri originále, vdaka realnejšiemu spracovniu, sú aj pocity intenzívnejšie. Najlepšie postavy jednoznačne Zazu a Pumba. Simba ma moc neohúril, ale vyrovnáva to nádherný hlas Mufasu v podaní Jonesa ktorý je najcharizmatickejšou postavou celého filmu, čo na mňa ale v pôvodnej verzii rozhodne tak nepôsobilo.. Celé to chcem vidieť znova a nechať sa unášať celým tým mystickým, spritiualným dusnom, ktorému veľa napomáhajú energické africké vokály, ktoré tomu dajú akýsi nádych čistoty a sily prírody. Vzhliadnuté v najvačšej sále kina v Tel Avive pri premiére, kde ku koncu nechýbal zaslúžený potlesk celého obecenstva.(19.7.2019)

Až se ten film dostane do videodistribuce, tak si ho pustím bez zvuku, abych se přesvědčil, že realistické ztvárnění zvířat je vykompenzované skutečně tím, že jejich emoce a osobností zprostředkovává mizanscéna (když to nemůže udělat cartoonově přehnaná mimika), nebo jestli se mi to jen zdálo a celé to stojí hlavně na dabingu.(19.7.2019)

Jako hejtr, který používání CGI v kinematografii kritizuje snad všude, kde to je možné, jsem paradoxně naprosto nadšený. Od Války o planetu opic jsem neviděl film, kde by využití fotorealistické animace dávalo výtvarný smysl. Vypadá to opravdu nádherně, chvílemi téměř dokonale. Příběh funguje stejně dobře jako v původní verzi (nicméně chápu ty, kteří tuhle novou verzi vidí jen jako naprosto zbytečný klon originálu) a v mnoha místech to dává funkční smysl i jako komedie pro dospělé. Za mě ideální rodinný film pro 21. století, který perfektně spojuje vizuální nároky doby, s archetypální potřebou prožít si a užít si příběh. 8/10(18.7.2019)

• PanTumnus

V historii zbytečných remaků je tenhle nejzbytečnější. Ano, je to technicky dokonalé ale scénárista bohužel nemá dostatek kuráže na to, aby vymyslel cokoliv svého a originálního. K animáku se zde přistupuje jako k modle, která je vždy na prvním místě. Záběry jsou stejné, písně jsou stejné (ta jedna nová je naprosto zbytečná), dialogy jsou stejné. Hyperrealističnost navíc tvůrcům nedovoluje prodat potřebné emoce a smrt Mufasi zde proto vypadá spíš jako parodie. P.S. Píseň Buď připraven a Toužím být brzy král (v originále jedny z nejlepších) jsou zde bez fantazijních prvků.(18.7.2019)

Od začátku to byl šílenej nápad! Ono udělat hranou Knihu džunglí aby dokázala konkurovat té animované, udělat hranou Krásku a zvíře aby dokázala konkurovat té animované a udělat hraného Aladina aby konkuroval tomu animovanému je jedna věc a ne obtížná. To si prostě vezmete šikovného tvůrce (jedno jestli Fevreau, Condon nebo Ritchie), dáte jim budget kolem 150 míčů, seženete perfektní casting padnoucí ideálně na postavy z původního animáku a i když se režisér musí držet originálu a nemůže nějak výrazně překopávat děj nebo ho upgradovat vždy alespoň dodá svoji specifickou vizi a styl kterou dá najevo, že bez něj by se to neobešlo. Takovým ideálním příkladem je právě hraný Aladin v režii Guye Ritchieho, který původnímu animáku rozhodně nedělá ostudu a i když se ho drží jako bota, Ritchie si přece jen Aladina tak trochu přeložil do ritchieštiny a jeho rukopis se pozná hodně snadno. Dorazila výborná předělávka, Disney za chvilku bude slavit miliardu a Ritchie má spravenou reputaci. Respektive se tedy všichni vlci nažrali aniž by museli uškodit byť jen jediné koze. S touhle hodně solidně nastartovanou šablonou už se poté přece může automaticky remakovat bůhví co- Mulan, Malá mořská víla nebo Lilo a Storch. I na ty časem dojde, ještě předtím se ale ozval Jon Fevreau a po fenomenálním úspěchu povedené Knihy džunglí si s myšákem placl ještě nad jinou předělávkou- A nešlo o nic jiného než o Lvího krále! A to už nedalo spát mnohým! Jistě taková Kniha džunglí byla taky plná digitálních zvířat, měl pouze jednu lidskou postavu a i přesto to fungovalo skvěle. Jenomže jak jste mohli u Knihy džunglí opanovat s tím, že ta má alespoň jednoho lidského hrdinu, Lví král je na tom hůř a má oněch lidiček přesně 0. To by ovšem sám o sobě nebyl problém, dalo se přece jen čekat, že tým, který stojí za Knihou džunglí a odnesl si za ní cenu za nejlepší speciální efekty nezklame. Problém byl ovšem také v tom, že je Lvího krále tak trochu těžké překonat! Osobně si stojím za tím, že původní Lvi král je nejlepší animák všech dob! A co tak vím tak je minimálně v každém seznamu TOP 50 nej animovaných filmů všech dob! Osobně bych ho tam možná procpal i kdyby se neoperovalo se slovem animovaný, jádro pudla ale tkví prostě v tom, že je ten film nestárnoucí klasikou, která neomrzí po x shlédnutích, muže se chlubit naprosto božskou animací, skvělými charaktery a dokonce i skvělou hloubkou. Při vytváření původního Lvího krále si tvůrci dokonce pro inspiraci nesáhli nikam jinam než k Hamletovi od Williama Shakespeara. A ani návrat skladatele Hanse Zimmera či Jamese Earla Jonese jako hlasu Mufasy (Darth Vader se nahrazuje těžko!) nemusel vzbuzovat naděje, že dorazí něco než víc než zbytečný film, který bude původnímu masterpiecu dělat ostudu. Jsem asi jediný kdo v hraného Lvího krále po tom všem neztratil víru. Sice mi to celé od začátku připadalo jako divný nápad, účast Fevreaua mě ale naplnila důvěrou, která se proměnila v záběry z trailerů, které prostě vypadali úchvatně. Připočtete si boží hlasový casting (Seth Rogen jako Pumbaa) a reálně se netěšit mohl jen buďto naprostý anti-fanoušek Lvího krále nebo někdo kdo má se sebou obří emoční problémy a potřeboval by si s někým vážně promluvit. Oukey, ta kategorie 2 možná trochu sedí i ke mně ale i tak jsem na hraného Lvího krále těšil, kochal jsem se prvními nadšenými ohlasy a následně brutálně ignoroval druhou várku trochu těch chladnějších dotazů. No a teď je hraný Lví král konečně tady a..... Reálně asi opravdu záleží na tom jestli jste fanda původního Lvího krále. Kdyby snad fakt existoval někdo kdo původního Lvího krále nemusí, tomuhle filmu by se měl vyhnout- nedá mu nic. A pak je tu ta skupina fanoušků původního Lvího krále- Ta se bude rozdělovat do dvou kategorií: 1) některým přijde zbytečný, bez duše, který původní koncept nikam neposouvá a vypadá sice hezky ale to je tak vše... 2) někteří ho budou zbožňovat, kochat se několika ikonickými motivy ve zcela svěžím podání, smíří se s faktem, že jde jen o geniální poctu srovnatelnou s King Kongem v režii Petera Jacksona, pořád budou spíše preferovat písně z originálu a celkově si vždy radši pustí původní animák, ale zároveň na tuhle verzi budou vzpomínat v tom nejlepším světle... A já hrdě hlásím, že spadám do kolonky 2. Zbožňuju původního Lvího krále, čím dál tím více nesnáším Lvího krále 2, celkem jsem si užil Lvího krále 3, velice fajn mi přišla z hlídání povinně nakoukaná Lví hlídka... Ale hraný Lví král je to nejlepší co z téhle frančízy přišlo od původního snímku. S přiznáním se snaží napodobit co nejvíce z původního snímku a jen občas trochu cukne. Hyeny jsou trošku víc propracovanější a nefungují jen jako hloupý a slabí poskoci, Scar má trochu víc roztáhlou motivaci a především se více prostoru dočkají Timon a Pumbaa což vůbec není na škodu jako spíš na opak. Nejnovější Lví král není animákem a vlastně ani hraným filmem. 99% všeho co se objeví ve filmu neexistuje ať už myslím stromy, krajiny nebo zvířata. A dalo by se tomu vlastně věřit hodně snadno kdyby digitální stromy nevypadalo jako reálné stromy, digitální krajiny jako pravé krajiny a digitální zvířata jako pravá zvířata. O těžší to byl úkol, že hraný Lví král nemá svého Mauglího, tedy středobod mezi reálným a digitálním světem. A možná absence Mauglího (nic proti) ve finále zařídila, že animace ve Lvím královi funguje ještě o ždibec lépe než ta v Knize džunglí. Akademie asi tady letos Oscara oželí, páč nedá v rámci 3 let dva Oscary jednomu týmu za ,,2 stejné filmy", kdyby se ale stal zázrak, nadávat by mohl jenom hlupák..... K onomu faktu, že jde ve větší části o adaptaci 50:50 je možná ve finále přehlíženo až příliš moc. Chápu to hledání chyb všude kde to je, jen blázen ale mohl čekat, že se hraný Lví král vyrovná tomu animovanému. To se pochopitelně nestalo, mělo by ale stačit, že si hraný Lví král bere z animáku to nejlepší, občas příhodí nějakou tu dekorativní úpravu a vypadá to prostě nádherně. Tohle vyloženě není film na to aby byl divák šokován jakýmsi novým pojetím známého přiběhu. Celé se to sice snaží být ještě o trochu dospělejší, temnější a dialogovější, je to ale pořád především o tom užíváme si ikonické animované momenty v libivém vizuálu a vše zároveň funguje jak v původním animáku. Především emoce, které hraný Lví král překvapivě ždíme hodně solidně a dokáže rozplakat přesně na místech kde to zvládl originál. Fevreau je v tomhle ohledu strašnej pán, kterej by si z fleku mohl klidně vzít i hranou adaptaci Bambiho a přesto by to na 90% klaplo. Fevreau není lenoch a nemá problém strávit nějakou dobu zavřenej ve studiu jen proto aby tovge finále nevypadalo lahůdkově a zároveň strašně realisticky. Jasně, Pumbaa už nemá červenou kůži, Timon červenou srst a Scar nemá tak hnědou kůží čímž pádem ty postavy přicházejí o své animované stylizace, zároveň ale právě působí přirozeněji a..... Vážně si ještě chce někdo stěžovat, že tě mimika emocí ve filmu nefungovala? Na tuhle část jsem si zrovna dával pozor a minimálně Simba, Pumbaa a Mufasa s touhle části vůbec nemají problém.... Zimmer jinak na soundtracku sice především recykluje starou hudbu známou z originálu, zároveň jsem si ale zapamatoval pár nových skladeb, které rozhodně nebyli špatné. Jinak se písně z originálu dočkávají nových verzí a se žádnou z nich jsem neměl problém, dokonce bych je hodnotil velice pozitivně. Žádná neměla na to překonat svou verzi z původního animáku, to však ovšem byla mise nemožná a především překonat Jeremyho Ironse zpívající Be Prepared prostě Chiwetel Ejiofor porazit nemůže....... Hlasový obsazení je jinak vážně super. Jones má ještě hlubší hlas než v originálu a Mufasa je díky tomu od začátku jasnej frajer, Chiwetel Ejiofor si ale také Scara překvapivě užívá, Donald Glover je jako Simba hodně super volba, Beyoncé se na Nalu překvapivě hodí a Billy Eichner si energetického Timona dává na pohodu. Castingu ale vládne Seth Rogen jako Pumbaa. Tohle je prostě casting snů a jestli se někomu bude chtít dělat spin-off Timona a Pumby nemám vůbec problém..... Byl to šílenej nápad, ve finále ale dorazila skvělá pocta původnímu animáku, která skvěle vypadá, skvěle zní a především se hodně dobře vypráví. I přesto, že člověk Lvího krále viděl a miluje ho, tahle předělávka si ho snadno získá, omotá kolem prstu a nepustí ho skoro ty 2 hodiny. Krom Avengers: Endgame snad zatím nejlepší kinozážitek roku. Velký palec nahoru, neskutečně jsem si to užil a těším se na druhou projekci i když bude v dabingu....(19.7.2019)

• - Scarova píseň „Be Prepared“ byla z filmu původně vyškrtnuta, protože se zástupci studia Disney obávali kontroverze vyvolané tím, že je píseň založena na nacistickém propagandistickém snímku Triumf vůle (1935). Představitel Scara Chiwetel Ejiofor navíc neměl ke zpěvu vhodný hlas. Po kritice ze strany fanoušků a filmových publicistů se ale studio rozhodlo ikonickou píseň do filmu vrátit. (dO_od)

• - Režisér Jon Favreau si pro roli zlého Scara vybral Chiwetel Ejiofora, poté co ho ohromil svým výkonem ve snímku Doctor Strange (2016). (CrypzzXD)

• - James Earl JonesHans ZimmerElton John a Tim Rice jsou jediný, kteří se podíleli jak na původním animovaném originále Lví král (1994), tak na tomto remaku. James Earl Jones jako hlas Mufasy, Hans Zimmer jako skladatel a Elton John a Tim Rice jako skladatelé ústřední písně. (Punisher)