Pojem novodobý western mě ze začátku trošku zarazil, ale koneckonců proč by ne. Film se odehrává v Texasu a kromě dobráckého šerifa, kterého tu naprosto luxusně hraje Jeff Bridges, tu jsou i dva kluci, kteří vykrádají banky a já se jim celý film snažím porozumět, což mi popravdě moc nejde a závěrečná pointa tomu také moc nepřidá. Nicméně kvůli prostředí a vzorovém představení texaské nátury, která se s ničím a nikým nesere, stojí za to tenhle film vidět. Mám i trošku pocit, že to je ten důvod, proč tenhle film vlastně vznikl. Taková náborařské video: "Staň se Texasanem…pokud na to máš koule." Dodatek: A tady ti pustíme film Hell or High Water, který nás představí v té nejsyrovější podobě a k tomu si ještě užiješ nádherné scenérie, se kterými kameraman nešetřil, aby tak zvýraznil krásu vyprahlé pustiny.(30.1.2017)

Dlouho jsem neviděl tak chladně mechanický film, kde jakoby tvůrci prostě jen skládali papírový letadýlko z ábíčka podle návodu a čekali, že na konci bude opravdu lítat. Nenechám se ukolíbat líbivým soundtrackem, pěknou kamerou ani nejvíc jižanskejma přízvukama od těch, co nejsou slyšet ve Zrození národa, když nic z toho neslouží ničemu pořádnýmu, co bych neviděl líp jinde.(25.2.2017)

(1001) Nick Cave a Warren Ellis zase řádí. To jsem chtěla říct předem. Za každou cenu je jeden z těch filmů, kde určitě každý druhý a možná že i každý první záběr vypadá, jako že všichni lidé v něm pózují na plakát, ale když je to chytrý meditativní moderní western o vztahu bratra k bratru, jedince k předkům a všech k půdě, tak to nejenže odpustím, ale snad i trošku vnímám jako přednost. Také je to po nějaké době zase film, kde jsem si opravdu užila dialogy a obdivovala, jak byly napsané a používané. O to, o čem se mluví, úplně nejde, ale přece je důležité, že to zaznělo. O charakterech všech čtyř mužů mi to říká velmi mnoho, buduje to sympatie k oběma dvojicím a zároveň vytváří podvědomý strach z jejich nevyhnutelné konfrontace. Film nechává každé emoci dost času, aby dostatečně ukázala svůj efekt na svého prociťovatele. Velmi pomalu a pozvolna buduje napětí a divácké očekávání, aniž by to přetáhl do neúnosné délky nebo nudy. A potom ještě pořád dokáže nabourat očekávání a překvapit svým vývojem. Bena Fostera, Gila Birminghama i Jeffa Bridgese (v tomto pořadí) jsem již milovala, a nyní ke svému překvapení na tento seznam asi budu muset zařadit i Chrise Pinea. A taky miluju, že je to zároveň absolutně civilní a výsostně žánrové.(6.9.2017)

Lords of the Plains. Jeden z těch vzácných kousků, jehož podstatu vystihuje úryvek z McCarthyho novely No Country for Old Men: „Dybych se nevrátil, řekni mámě, že ji mám rád.“ - „Tvoje máma je mrtvá, Llewelyne.“ - „No tak jí to řeknu sám...“ Genius loci amerického jihozápadu je prostě unikátní. Vyprahlá krajina, vyprahlé duše a celkem jasná odpověď na otázku, proč Hillary brala jen stříbro. I když..., konkrétně v Texasu by vyhrál i těžební vrták, kdyby byl republikán..(22.12.2016)

Už rok som presýtený rutinnými komixovkami a bezduchými akčňákmi, nakoľko aj filmy, ktoré sľubovali nejaké nadhodnoty v traileroch, sa ukázali ako silné sklamania. Na to príde Hell or High Water, kde nie je nič zbytočné, a remeslo funguje z všetkých aspektov. Poctivá práca, kde nie je extra rozpočet, len duša.(21.11.2016)

Atmosféra!(12.2.2017)

Venkovská atmosféra až na půdu. Naháněčka texaských rangerů s dvojicí charismatických bankovních lupičů je fantasticky zvládnutá od začátku do konce. U některých záběrů bych dokázal hodiny relaxovat, až tak parádně natočený to je. Připočítejte si skvostnou paletu barev, chytlavé dialogy a hudbu Nicka Cagea. Hrozná pecka.(29.10.2018)

Takové lehce horší No Country For Old Men. Máte-li rádi velmi silné texaské přízvuky a nevadí-li vám, že až do závěrečného střetu šerifova dějová linka nijak neovlivní vývoj příběhu hlavních dvou zlodějíčků, klidně si ještě jednu hvězdičku přihoďte.(26.12.2016)

A Oscara za non-stop pure redneck neo-westernovskou vypalovačku dostává ? David Mackenzie, který se s nezajímavým materiálem popasoval slušně a vytvořil hláškující retro jednohubku s huhňavým Bridgesem tak, jak ho máme rádi a s pošahaným Benem Fosterem tak, jak ho máme úplně nejraději. Je až s podivem, že to docela funguje i jako zajímavá sonda mezi pracující středozápaďáky s holými pozadími. Nemá to žádné větší ambice, ale na odpolední siestu dobré.(19.11.2016)

Texas má něco do sebe. Jižanská atmosféra odkapává z každého záběru. McCarthyovská poetika balíkova dokáže pohltit a Cave s Ellisem na tom nesou lví podíl. Příběh dvou bratří a jejich plán jak vyhrát nad nepřízní osudu symbolizovaném bankovními úředníky. Bridgesovy hlášky dokonalé, Foster sympaticky vyšinutý, Pine účelně minimalistický. Moderní western ve své nejlepší formě. Někdy i slepé prase dojde ke korytu.(4.12.2016)

Dávám čtyři, protože mi tenhle žánr moderního westernu sedí, na čisté čtyři to není. Hodnotím tentokrát zážitek při sledování, nikoliv to, jak na film (ne)budu vzpomínat, protože není zas až tak na co. Je to ryzí, opravdové, scénář není hloupý, je to napínavé, příjemné, hezké. Poctivá profesionální práce. To co činí filmem ale tak dobrým; jeho přirozený vývoj, spád, zakončení atd. má ale i svůj negativní důvod. Celé je to dost fádní, jednoduché a neoriginální a je tu příběh vymyslitelný do několika vteřin. Přesto jsem si to opravdu užil.(26.1.2017)

Režisér David Mackenzie je sakra osobitý britský tvůrce. Stojí za přemýšlivým dramatem Perfect Sense i voyeuristickým kouskem Hallan Foe. Nyní nabízí další malý nenápadný film, o kterém se dá i několik dní po projekci docela přemýšlet. Předkládá poměrně nezajímavý obsah, ale dělá z něj poctivý kousek, který ocení pracující, milovníci neselhávajícího Jeffa Bridgese, znovu skvostně pošahaného Bena Fostera i ti, jež mají rádi drsné příběhy ze státu, kde je rozvinuté zemědělství, těžba ropy i byznys s větrnou energií. Loudavé tempo, několik velmi solidních scén, zajímavé charaktery. Jednohubky já rád. 70%(22.11.2016)

Musel jsem svůj původní komentář smazat a hodnocení samozřejmě zvednout. Čert ví kam jsem minule koukal. Po tom co jsem viděl nedávno Wind River mě napadlo, že budu muset kouknout na Hell or High Water znovu, protože není přece možné aby mě tahle Sheridanovka nedokázala zaujmout. Samozřejmě, že i tohle je docela pecka. Sheridan se vyžívá v prostředích kam se ruka zákona ne zrovna často a ráda ukazuje. Příběh bratříčků, kteří vykrádají banky a na záda jim dýchá samotný Jeff Bridges se šerifskou hvězdou nutně musí připomínat western. Závěrečnou scénu na verandě, ve které se dvě hlavní postavy navzájem častují nelítostnými a zavilými pohledy, jsem si musel pustit projistotu několikrát. Jeff Bridges měl za tuhle roli obdržet Oscara okamžitě. Jenže mu holt tyhle postavy jdou vždy jedničku. Jsem moc zvědavý co si pro nás filmově dospělé diváky připraví Taylor Sheridan příště. Pro mě momentálně číslo jedna mezi scénaristy. 75%(20.11.2017)

Co začne jako velké drama, překlopí se plynule a hlavně naprosto přirozeně do hutného thrilleru, přičemž postupně dál graduje až k velkému, zatraceně osudovému finiši. Už dlouho jsem filmovou cílovou páskou neprobíhal s tak povznášejícím pocitem spokojenosti. Dovedu si představit, že ten poslední dialog bez problémů pokračuje v televizi na nějaké kabelovce.(18.11.2016)

Velice pomalá westernová lahůdka pro fajnšmekry, která to zaslouženě dotáhla na festivalech k nominacím a klidně bych za tu režii toho oscara dal, škodaže v téhle kategorii Hell or High Water nominované není. Kovbojové Pine s Fosterem jsou vynikající a Bridges mě s tim svým brbláním pod fousy nikdy nepřestane udivovat...8/10(28.1.2017)

"Prečo museli zomrieť štyria ľudia, aby si mal peniaze, ktoré neutratíš a ktoré očividne nepotrebuješ?..." Neviem či každý divák dostane po filme uspokojivú odpoveď na túto otázku, ale režisér sa v tom asi nechcel pitvať, čo je trochu škoda. Je to asi jediný problém tohto filmu, že motív hlavného hrdinu rieši iba okrajovo. čo si však skutočne užijete je fantastický výkon Jeffa Bridgesa v roli šerifa. Tie jeho neustále podpichovačné kecy na svojho indiánskeho kolegu na fakt bavily. Veľmi podobnú rolu hral vo westerne True grit a celá jeho postava len akoby preletela z filmu do filmu. Tu mu to akurát viac kecá, ale to je len dobre, pretože bol vážne vtipný, teda aspoň mne ten humor sedí. Bolo zamiešané na mimoriadny film, škoda, že celá rodinná linka, vzťahy, motivácia, nedostali väčší priestor, hoci aj na úkor nejakej vylúpenej banky. Film 80%. Jeff Bridges 100%.(4.12.2016)

70% mohlo to být více než dobrý, má to výrazné mezery, tak pouze této hvězdy.(15.9.2018)

Jo, Texas Rangers... jen ten Cordell Walker tam chyběl. Ačkoliv jsem nestihl film celý a sledoval jsem až jeho druhou polovinu, dokázal mě patřičně zaujmout nejen příběhem, ale zejména svým zpracováním, tudíž nemám problém snímek hodnotit a dát mu 4*. Závěr s odstřelovačkou byl parádní.(30.11.2016)

Parádní chlapská žánrovka ze starý školy. Jeff Bridges (vypadající jako Kris Kristoferson) si zopakoval svoji roli z Opravdový kuráže a se svým indiánsko-mexickym partákem, kterýho furt stírá, se vydávají po stopách bratrské dvojice Chris Pine (ten rozumnější, co to dělá kvůli dětem a nechává velký dýška macatejm a nadrženejm servírkám) / Ben Foster (skvěle zahranej magor, co si to hlavně užívá). Má to 70's atmosféru, pomalejší tempo, ale skvěle napsaný a zahraný postavy a odehrává se to ve strašně zkrachovalejch lokacích. 80%(2.12.2016)

Nádherné drama s nosnou myšlenkou, skvělými herci, pěknou country muzikou a zejména vystavěným příběhem s břesknými dialogy.(1.5.2017)

Tohle není Tahle země není pro starý. Herecká kvalita je zde neoddiskutovatelná, ale samotnej příběh mě moc nebavil, takže ano, Oscar to dostat může.... 65%(28.1.2017)