Reklama

Reklama

To je ale bláznivý svět

  • Česko To je ale bláznivej svět (více)
Trailer
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (95)

bloom 

všechny recenze uživatele

K tomuhle filmu mám podobně osobní zážitek jako většina kolegů. SETKÁNÍ PRVNÍ: Byly mi tři roky a protože jsme se stěhovali, bydleli jsme u mých prarodičů. Zde jsem viděl v TV své první dva celovečerní filmy - Fantomase a To je ale bláznivý svět. Pamatoval jsem si na bělovlasého pána zavaleného psy, uječenou paní, která pořád křičela: "Sylvestře!" a jak ta paní na konci uklouzla po slupce od banánu. SETKÁNÍ DRUHÉ: V knize Ondřeje Suchého Exkurze do království grotesky se dočítám o filmu To je ale bláznivý svět, kde hrál Buster Keaton jednu ze svých posledních rolí: pumpaře. V dalších knihách na film narážím v souvislosti se Spencerem Tracym a Stanleym Kramerem. Jedná se prý o závodovou komedii v duchu němých grotesek. Dovídám se také, že ve filmu hraje britský komik Terry - Thomas, u nás známý z Velkého flámu. SETKÁNÍ TŘETÍ: O prázdninách 2006 se chystá ČT Bláznivej svět vysílat a já se začínám těšit. Odjíždím však na dovolenou, nastavuji si tedy video. Bohužel po návratu domů mě popadá vztek ČT, která prodloužila svůj přenos tenisu v neprospěch komediální lahůdky a posledních 45 minut mi chybí. SETKÁNÍ ČTVRTÉ: Konečně jsem to viděl celé. A musím říct, že jsem se skvěle bavil. Navíc máme jednu z mála šancí vidět v akci americké televizní komiky Phila Silverse (ten s kloboukem, kterému se potopí auto do řeky) a Sida Caesara (onen dentista, co uvízl v obchodě). Je tu taky Peter Falk v epizodní roli (toho mám taky rád) a jak píše DocBrown, je to typická komedie 60. let, čili tu máme Terryho-Thomase, který tehdy hrál snad ve všem. Ovšem Buster Keaton nikde, protože ČT vysílá director’s cut, ze kterého byl vystřižen, což je škoda. Navíc v této verzi se ozývá muzika, která rozhodně v šedesátých letech nevznikla, takže to moc s obrazem dohromady nejde. Každopádně skvělá komedie, při které vám těch 2,5 hodiny uteče jako voda. ()

gogos 

všechny recenze uživatele

Jo svet je mozna blaznivej a todle je desny psycho!!! Pokud propasnete prvnich 5 minut jako ja a pak dve hodiny koukate na neco a nevite na co, jen se obcas zasmejete, prijde vam to sileny. Zaver v parku a pak je fakt good. Ovsem este ze sem nevidel normalni verzi, ale nastesti rezisersky sestrih. Nevim jestli bych ty tri hodiny unes... ()

Reklama

PogoJoe 

všechny recenze uživatele

Jeden poklad a několik chtivých postaviček, jejichž počet se nám během filmu utěšeně rozrůstá. Závod o to, kdo dřív. Spousta povedených gagů, fórků a vtipných nápadů. Klasická komedie let šedesátých. Ke konci již bohužel příliš natahovaná snaha být stále vtipný a přetvořit každičkou situaci ve vtip, ač třeba méně povedený. Např.to houpání na hasičském stojanu, ty neustálé honičky v autech natočené před pohyblivým plátnem. Začíná to již nudit. A také ty černobílé postavičky, které již na konci nemají čím překvapit. Je to příjemná komedie, zasmál jsem se a tím splnila svůj účel, ale víckrát to již vidět nemusím. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem neviděl 3 a čtvrt hodiny dlouhou komedii a pevně doufám, že už i žádnou takovou neuvidím. Je pro mě naprostou záhadou, z jakého důvodu není stopáž filmu v rozmezí klasických 90-120 min. Zápletka sice postupně nasaje poměrně velké množství postav, ale je natolik plochá a přímočará, že tu prostě ty 3 hodiny není absolutně co dělat. Lokace se téměř nemění a divák tak sleduje pár minut několik určitých postav, ty mu následně zmizí z očí na dalších 15 minut, aby se pak k nim opět vrátil a zjistil, že jsou stále na tom samém místě a nikam se neposunuly. To je prostě nuda. Je tak bez debat, že by výrazně kratší stopáž celý film nakopla, dodala mu na dynamice a svižnosti. Nicméně by nevyřešila to, že většina gagů je trapná a postavy se z velké části chovají jako teatrální karikatury. O to víc pak těch 197 min bolí. 4/10 ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Crazy komédie preplnené postavami, ktoré sa chovajú ako najväčší magori, ma až tak nebavia. Navyše keď väčšina "vtipných" scénok je tu doslova nasilu našrubovaná a nedávajú žiadny zmysel. Ešte keď je to tak neuveriteľne naťahované, pritom zostrihať to na 85 minút, tak to mohla byť fajn svižná komédia. Strihať sa tu dalo veľa, vrátane "neuveriteľne vtipnej" poslednej scénky šmyknutia na banánovej šupke, lebo na niečom takom sa asi nezasmeje nik, kto má viac ako 5 rokov. Takých vtípkov je tu väčšina, ale občas sa dalo aj zasmiať, hlavne vďaka skvelým hercom, ktorí do toho dali maximum. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (8)

  • Úvodné titulky vytvoril slávny Saul Bass. (sulaco)
  • Pri skúšobnom premietaní mal film dĺžku 210 minút. Stanley Kramer film pre premiéru zostrihal na 192 minút. Na Blu-ray bol uvedený v zreštaurovanej podobe v pôvodnom formáte 2,76:1 (Ultra Panavision) v dĺžke 159 minút. Criterion neskôr vydal 164-minútovú a rozšírenú 198-minútovú verziu. Kramerova žena potvrdila, že pôvodný strih mal viac ako 5 hodín. (sulaco)
  • Kvůli zvuku kola z pochroumaného Thomasova vozu poslal Kramer zvukaře až na benzínovou pumpu do Palm Springs, aby tam nahrál skřípajîcí dveře pánské toalety. (Snorlax)

Související novinky

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

V požehnaném věku osmadevadesáti let opustil filmový svět americký herec, režisér a scénárista Carl Reiner. Zemřel z přirozených příčin v noci z pondělí na úterý ve svém domě v Beverly Hills, jak… (více)

Reklama

Reklama