Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

paascha

Působivé, ale od Kubricka znám lepší filmy. Na toto téma znám také lepší filmy a tak nějak vůbec znám lepší filmy. ()

Kass

"You know, I've often thought that the gangster and the artist are the same in the eyes of the masses. They are admired and hero-worshipped, but there is always present underlying wish to see them destroyed at the peak of their glory." ()

lamps

Kubrick je bůh a už jsem se několikrát ujistil, že od něj můžu opravdu všechno. Trio Osvícení-Odyssea-Olověná vesta sice jeho ostatní snímky dost převyšuje a představuje pro mě vrchol v kinematografii jako takové, ale i méně známé Zabíjení jasně ukazuje režisérův ohromný talent a neuvěřitelnou preciznost. Příběh je nesmírně svižný, retrospektivní vyprávění je zvládnuto na jedničku a závěrečná cca půlhodinka je opravdu jako balzám na duši pro všechny žánrové fajnšmekry. Společně s Hitchcockovými Cizinci ve vlaku zatím nejlepší film-noir, jaký jsem viděl.. ()

JohnnyD

Márna Kubrickova variácia na noirovky a Hitchcocka. Záverečná vyvražďovačka je celkom záživná, no vyslovene ma bavila iba posledná päťminútovka s až dahlovským finálnym zvratom. Vizuál je ok, scenár o dosť horší. Hlavne ten hrozný voice-over ma iritoval. ()

HAL

Výborná režisérova hra s narativními schématy dělá i z jednoduchého a přímočarého příběhu velice zajímavou podívanou, škoda jen že ji místy přehnanou teatrálností zvrhává až k sebeparodičnosti. Každopádně technicky - hlavně kamerou, světlem a komponováním záběrů je o několik tříd výš než všechny noirové filmy které v té době vznikaly. 8/10 ()

Satan

Hodinku a čtvrt trvající výlet do noir gangsterky, která je obroušená jako diamant o všechny možné kýče a zaběhnuté systémy. Již zde Kubrick ukazuje, jak je jeho režie brilantní. Paralelní děj ozvláštněn o hlas vypravěče, který dává divákovi nový, dramatičtější rozměr – to jsou hlavní rysy této lahůdky. Kamera jakbysmet a hlavní téma filmu (do puntíku naplánovaná loupež) výborně graduje a samotné provedení zabere téměř čtvrtinu filmu. Ovšem ten konec, kdy dva detektivové jdou vstříc kameře, to je laskominka. Jedná se o nadčasovou detektivku, ze které se čerpá i dnes po 50 letech. ()

pornogrind

Po " Killer's Kiss " přichází další Kubrick(ova) noir(ovka). " The Killing " přichází s nechronologicky postaveným dějem a vypráví příběh pěti mužů ( rozdílných povah ) a jejich plánu na vyloupení pokladny na dostizích. Jejich skvělej plán se ale začíná rozpadat jako domeček z karet. Příčin je víc, ale určitě největší vliv na nezdar téhle akce měl faktor náhody. Tenhle faktor náhody vrcholí v samotným finále scénou s pejskem. A já si říkal : Tohle už bylo moc. Jinak nemám co vytknout. Solidní 4 hvězdičková noir záležitost. ()

Javert

Stanleyův třetí celovečerák se stal plným právem kultem nejen ve své době, ale přijde mi, že i dnešní tvůrci si z Killing berou to, co pro svůj film potřebují. Žádné zbytečné cavyky, žádné dlouhé rozjímání, žádné filosofické úvahy, prostě čistokrevný krimithriller se skvělými herci, výborným scénářem a samozřejně jedinečnou režií. TOP20 ()

Goldbeater

The Killing je velmi napínavé krimi o velké dostihové loupeži a zároveň vstupenka Stanleyho Kubricka mezi jedničky. Pěkně odvedená práce všech zúčastněných herců a velmi dobrá režie Stanleyho Kubricka dělá film výborným filmem-noir. Vše z "geniálního" plánu by dopadlo skvěle, kdyby neexistovalo jedno prosté pravidlo - cokoli, co se může pokazit, se pokazí. Tak to bylo, je a bude. ()

sochoking

Vince Edwards hrajúci postavu Vala vypadal úplne ako Mark Ruffalo a ešte aj tak isto rozprával , akoby vás chcel uspať . ()

InJo

Skvělý zlodějský film-noir ženoucí se kupředu závratným tempem, hlavně ke konci už se jedná o vyloženou jízdu, ze které by si i nejeden dnešní filmař mohl (měl!) vzít příklad. Úderná, věcná a precizně odvedená zábava, díky které má u mě Kubrick další plusové body k dobru. 85 % ()

Webb

Velice povedený film Stanleyho Kubricka. Film nemá moc dlouhou stopáž ale zato má toho hodně co nabídnout a rozhodně zaujme. Doporučuji. Jen je mi trochu záhadou, proč právě tento snímek není v knížce 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Kdybych se jí pevně držel, o tento kvalitní snímek bych byl ochuzen a to by byla velká škoda. [8/10] ()

Vodnářka

Tento Kubrickův noir zaujme nejenom svým nelineárním vyprávěním, kdy sledujeme více dějů v jednom čase, ale i výbornou kamerou, zejména záběry na staré oprýskané budovy, které dodávají celému prostředí na autenticitě. Jako velmi dobrý se dá také ocenit herecký výkon Sterlinga Haydena, nebo střihová stránka, které se Kubrick tentokrát vzdal a svěřil ji do rukou Betty Steinberg. Film s rozpočtem pouhých 320 000 dolarů Kubrickovi už napořád umožnil spolupráci s velkými producentskými studii. ()

Anderton

Viac menej klasický film noir. Prvá polovica je pomerne tradičná, až som sa sám seba pýtal, či pozerám ten slávny puzzle film rokov 50tych. Áno, bol to on, pripravovaná akcia sa spustila a tým aj krátke flashbacky s popisom času a rozbitou chronológiou. Nakoniec vo mne ale aj tak zostal pocit viac menej klasického filmu noir. Čo je možno aj dobre. Znalosť o Kubrickovi, že bol vášnivým hráčom šachu, pridáva o jednu hodnotu naviac a nemyslím iba vsuvku zo šachového klubu, ale celkovú premyslenosť a skladbu scenára. ()

Frajer42

Po nepříliš atraktivním, avšak nezbytném úvodu, který zahrnoval plánování akce, přichází na řadu její provedení. To už je o poznání lepší zábava, která uteče velmi rychle. Děj je dokonale dramatický a napětí postupně graduje. Při pohledu na to, že se v době vzniku filmu psal rok 1956 mám povinnost smeknout svůj gangsterský klobouček. Film na svoji dobu působí velmi moderně. Někdy mívám ve starších gangsterkách, či filmech obecně, problém, že mi postavy dost splývají. Tady mají postavy ostré rysy a jsou od sebe snadno rozeznatelné, což jsem uvítal, protože je potom velmi snadné orientovat se v ději. Děj je zde neuvěřitelně jednoduchý. Naprosto klasické drama o skupince pánů, kteří si chtějí přivydělat. Velmi se mi také líbil vypravěč, který pomalejším divákům nezaujatě sděloval, co ráčejí vidět. To byl prvek, na který příliš zvyklý nejsem. Přiznávám, že mám pro Kubricka slabost a trošičku jsem se bál, že tahle jeho starší tvorba by mi nemusela sednout. Dopadlo to dobře. Rozhodně se tu nebudu ohánět přehnaně vysokým hodnocením, ale líbilo se mi to. ()

stilgar1

Kubrick je genius. Myslel jsem si, že po všech těch filmech mě už nemá čím překvapit, ale tenhle film mě teda pěkně vyvedl z omylu. Noirová atmosféra mu očividně sedí. Počáteční rychlé vykreslení děje bylo trochu zmatené, takže jsem se trošku ztrácel, ale časem jsem se dostal do proudu děje a bylo to OK. A na scénu zakončující film nikdy nezapomenu. 10/10 ()

Kothy

Docela starý heist movie od Stanley Kubricka. Nějak mi ale nesedlo ladění filmu, asi jsem čekal nějaký větší zvrat. Celé je to o partě lidí, která se snaží vykrást trezor od dostihové kanceláře. Vše mají skvěle promyšleno. Ale co by to byl za film, kdyby se něco nepokazilo. I přes komplikace jde vše podle plánu: Kdo přežije až do konce a kdo si nakonec peníze rozdělí? "Nikdy jsem neměla nikoho kromě tebe." ()

swamp

Noir Ocean's eleven v podání Stanleyho Kubricka. Nevím, zda už to bylo v padesátých letech běžné, ale překvapil mě způsob vyprávění. Děj snímku skáče v čase (kupředu i vzad) po jednotlivých postavách - věc dnes normální, ale troufnu si tvrdit, že tehdy víceméně průkopnická. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci