Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

Dale

Ťažko niečo vytknúť tomuto skvelému dielu, možno len tá dĺžka je trochu prehnaná, no okrem päťminútovej prestávky nie je jediná scéna, ktorá by si zaslúžila byť vystrihnutá. Film nenudí a pôsobí značne realistickejšie ako jeho westernový remake. Niekedy je napínavý, inokedy dramatický a miestami aj zábavný, k tomu výborní presvedčiví herci... no chýbala mi tu nejaká čerešnička na torte, ktorá by z toho spravila niečo úžasné a nezabudnuteľné, niečo čo by ma emočne dostalo, že by som si povedal "waw, to bola sila". 90% ()

MrCreosote

Výborně natočený film a mezník v žánru (nejen) akčních filmů? Zcela určitě. Jeden z nejlepších dosud natočených filmů? Pro mě tedy určitě ne. Narozdíl od pozdějšího remaku je Sedm samurajů o poznání méně strhující podívaná. Zde, když byl některý z hrdinů zabit, nepociťoval jsem takovou lítost, jakou bych měl, protože některým postavám se nevěnuje příliš času a člověk tak nemá příležitost vybudovat si k nim určité sympatie (platí to tuším u třech samurajů). Nicméně nájezdy lapků a následující boje byly natočeny skvěle, ačkoli zde neproteče jediná kapka krve. Kurosawa to zrežíroval náramně a také herci předvádějí maximum, a to postupem času platí i pro přehrávajícího Mifuneho. Ovšem jak říkám, žánr westernu je mi mnohem bližší a ze souboje ,,plešounů" by tak vítězně vyšel Yul Brynner. ()

villon17

Nevim, jestli je to moudrý, ale srovnala bych Sedm samurajů se dvěma filmama: Kmotrem a Sedmi statečnejma...Kmotr mi tenhle film připomínal dýlkou a profláknutostí, ale i tak tam bylo spoustu lichejch míst a slabejch okamžiků. A Sedm statečnejch, jak už název napovídá, je téměř to samý. Samo, že Sedm statečnejch se akorát opičí, ale rozhodně šli na to líp. Zkrátili to, vylepšili to a prostě udělali všechno proto, aby se mi to líbilo víc než Sedm samurajů. Přesto jako řikám, stejně jako u Kmotra de o klasickou záležitost, značně povedenou, a tak, i když ne stoprocentně, dávám 5. ()

joehot

Myslím, že si musím sehnat nespeciální edici, poněvadž 207 minut je trochu přespříliš. Ale natočeno nádherně a postava Kikuchiya je po dnešku jedna z mých nejoblíbenějších. ()

Marek1991

Originálny film v rozťahanej dĺžke, s výbornou kamerou, v podstate dosť ochotníckymi hercami, po ktorého skončení mám pocit premrhané času. Mám pocit, že mi nič nedal, že jeho príbeh za veľa nestál. Mnoho ľudí to vynáša do nebies, chváli čo sa dá, no mňa to doteraz obcházalo a po jeho vzhliadnutí nemám pocit, že by som o niečo prišiel. ()

liquido26

Tak jsem se konečně dokopal k tomu, abych shlédnul taky tuhle klasiku. Délka skoro tři a půl hodiny byla docela brutální, soustředit se po takovou dobu na jeden film je docela mazec, ale rozhodně jsem se nenudil. Ze Sedmi samurajů mi nejvíc utkvěl v paměti Toshiro Mifune. To není herec do je ďábel. Jeho poskakování, pobíhání a pokřikování mi neskutečným způsobem připomínalo Louise de Funes. Bez něj by Samurajové byli poloviční. Už jenom kvůli němu se s chutí podívám na další Kurosawovy filmy. ()

corpsy

Tak som sa prekusal cez 207 min stopáž a poviem vám, TAKMER dokonalé. Na svoju dobu efektné bojové scény, skvelá kamera... no proste TAKMER všetko. Tu mi opäť, ako pri viacerých filmoch, vadí minutáž. Nie každému filmu to prospieva. Ale aj tak odporúčam. ()

Cubinho

Sedmero samurajů předchází pověst jednoho z nejlepších filmů všech dob. Viděl jsem 3,5 hodinovou verzi a s možná přehnanými očekáváními jsem byl po zhruba dvou hodinách filmu celkem zklamán. První část je hodně roztáhlá - tady vidím přednost amerického remakeu, který "sháňce" po samurajích věnuje času tak akorát. Taky to, že jsem viděl Sedm statečných dříve než Samuraje, nenašlo se snad věci, která by mě překvapila, protože když se Sturges rozhodl udělat americký remake, tak jej udělal se vším všudy. Avšak v čem 7 samurajů jednoznačně válcuje budoucí western, je období přicházející se samotným rozpoutáním bitvy mezi dobyvateli a obránci. Nejen to, že jsou mi postavy samurajů sympatičtější než postavy kovbojů - obzvlášť herectví a komika Toshirô Mifuneho je takřka jedinečná - nýbrž i bitva o "pevnost" je zrežírováno opravdu dokonale. Kurosawa na vás začne dýchat tím středověkým Japonskem, jenž jste od něj očekávali, a vy se zatajeným dechem sledujete, kterak se bojácní rolníci staví po boky chrabrých samurajů a až do závěrečné bojové deštivé scény pobíjejí jednoho lapku za druhým. 9/10 ()

curunir

,, ...NAJMEME SI SAMURAJOV." __ Najlepší film, aký kedy Kurasawa nakrútil (?) a tiež sa dá o ňom hovoriť ako o jednom s filmov, ktoré najviac ovplyvnili kinematografiu. S vetou, ktorú o tomto filme napísal Washington post: ,,NAJÚŽASNEJŠÍ AKČNÝ FILM AKÝ BOL KEDY VYTVORENÝ." ,sa dá v podstate do istej miery súhlasiť. Bojové scény obrany dediny patria medzi najlepšie vo filme a je z nich cítiť odhodlanie a vytrvalosť s akou dedinčania za pomoci siedmych ,,statočných" samurajov bojovali proti lúpeživých banditom. To čo uričte prekvapí aj zamrzí je smrť Kikuchiya (Toshirô Mifune) v záverečnej bitke. Avšak jeho obeť nebola márna! Dôvod prečo dávam 4* je ten, že som film videl pravdepodobne v rozšírenej verzii, ktorá trvá 3 a pol hodiny, kde my niektoré scény pripadali byť iba ako naťahovanie času. Film však ani po vyše pol storočí nezostárol a aj dnes má rozhodne čím osloviť a nadchnúť. ()

Krt.Ek

Superlativy typu monumentální, velkolepé jsou zde skutečně na místě. A víte co je nejlepší? Ve filmu snad není po celou dobu jediné výrazně slabší, nudnější místečko. Což je vzhledem k tomu, že jsem zhlédl tři a půl hodinovou verzí, skutečná poklona. Dle mého lepší než pozdější remake - klasický western Sedm statečných - takže jak vidno, další poklona. :-) Na plný počet to ale nevidím. Strachuplné chování vesničanů je místy dosti přes čáru a hlavně otravné a SPOILER dějová linie samurajského učně + dcery rolníka se mi zdála po scenáristické stránce nevyužitá SPOILER. 80% ()

Turiec

Viac než trojhodinový film o vzájomnej nedôvere a zbližovaní sa samurajov a sedliakov. Najlepšie tento vzťah vystihuje mladý Kikučio – samuraj-učeň, ktorý je sám synom sedliaka. Považuje sedliakov za pracujúcu, nečestnú, nedôveryhodnú zver. Podľa neho sú zbabelí, krutí, držgroši, hlúpi a vraždiaci. Ale kto ich takými urobil? Samuraji. „Kedykoľvek bojujete, pálite dediny, ničíte obilie, beriete jedlo, znásilňujete ženy, zotročujete mužov, zabíjate tých, ktorí odporujú.“ Charakter každého so siedmych samurajov je vyobrazený veľmi plasticky. Osobný príbeh každého z nich totiž scenáristi vytvorili ešte pred samotným scenárom, a tak doň už vlastne vstupovali „živé“ postavy. Takeši Šimura (Kambei) zahral ústrednú postavu diela s veľkou jemnosťou a eleganciou. Akcia netvorí podstatu filmu. Kurosawa sa zaobišiel bez špeciálnych efektov, výbuchov a potokov krvi i bez pridlhých šermiarskych súbojov a lacných vtipov. Bez víťazného potľapkávania, či triumfálnych póz. Táto epická óda na samurajov-roninov, ktorí bez cieľa blúdia krajinou, hľadajúc zvyšky svojej slávy, ani pri svojej dĺžke nenudí a každá scéna má svoj zmysel. Moje hodnotenie s prihliadnutím na iné Kurosawove filmy ****1/2. ()

frashmaker

Kurosawa je Bůh a já dnes viděl jeho Sedm andělů. Pro takovéto dokonalé veledílo nemám slov. 207 minut trvající skvost a jeden z nejvybroušenějších klenotů světové kinematografie je jedním z mála filmů nad tři hodiny, který nenudí ani setinu vteřiny. Kurosawa si umí hrát s herci a vybrousí jejich výraz do neskutečných vyhroceností, které však stále působí zcela přirozeně. Nechápu jak je možné, že zjevná obšlehnutost v podobě "Sedmi statečných" tu může mít vyšší hodnocení, když ten nápad je převzatý jak přes kopírák. Sedm chrabrých a udatných chrání vesnici, kam již dříve zavítali bandité a snažili se chudým neschopným rolníkům vzít všechno jejich jídlo. Jen Američané to přepsali do rolí, pro ně samotné lépe stravitelných amerických kovbojů. ()

kobejn

Není to samurajský film, ale především velké umělecké dílo s humanistickým poselstvím, mnoha nezapomenutelnými scénami a úžasným Toširo Mifunem. ()

mysiak

Majstrovské dielo, ktoré je považované za základný kameň samurajských filmov je neopísateľným zážitkom, ktorý treba proste vidieť... ()

katasta

Tak konečně jsem se taky dostala ke shlédnutí tohoto "veledíla". Musím říct, že od 88. nejlepšího filmu jsem čekala o hodně víc. Vlastně moc nechápu, co se na tom všem tak líbí. Je to extrémně dlouhé a ten čas rozhodně není dobře vyplněný. Dost času se tam neděje vůbec nic a někdo na sebe jen kouká, některé scény, kterým by stačila minuta jsou roztažené na deset atd atd... A k tomu všemu je film natočený stylem "který japonec asi bude nejuřvanější"... což v těch třech hodinách začne lézt dost na nervy... ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)