Skandál Bulworth

USA, 1998, 103 min

Režie:

Warren Beatty

Jermaine Williams, Sean Astin, Warren Beatty, Kirk Baltz, Halle Berry, Don Cheadle, Graham Beckel, Oliver Platt, Mongo Brownlee, Paul Sorvino, Jack Warden (více)

Senátor Jay Bulworth věří, že jeho kariéra je u konce a uzavře životní pojistku na nehorázně vysokou částku. Vědomí blížící se smrti jej přivede na naprosto šílenou myšlenku: poruší všechna pravidla politiky a začne říkat pravdu. O každém a o všem. To jej však překvapivě vynese na špičku žebříčku popularity a navíc se beznadějně zamiluje do jedné ze svých mladých obdivovatelek. Teď, když našel nový smysl života, musí ještě zastavit zabijáka, kterého si na sebe najal. (Bonton Home Video)

Djkoma

Zajímavý pokus, ne tolik zajímavý výsledek. Nejde o Warrena Beattyho ani o Olivera Platta, ale spíše o celkové provedení, které mohlo být ještě o dost výše. Vtipy nemají příliš velkou kadenci a jeden dva si ještě teď pamatuji, ale to je tak vše. je to škoda, protože právě námět působí dobře a dobrý ve výsledku stále je i přes rapujícího Beattyho (originál musí být krutý ...). Osobně bych takového senátor s chutí volil, ale takový blázen se v reálném světě stěží najde a když, tak dopadne jako ve filmu... ()

dopitak odpad!

Jediný, kdo se podle mého názoru aspoň trochu přiblížil pravdě, je kolega UncleG. Rapující Warren mě bude ještě dlouho děsit ve snech. Nemám rád rap, je mi cizí životní styl tímto filmem reflektovaný, nezáleží mi na černých ani bílých, kteří se takhle chovají a takhle jednají. Trapas od začátku až do konce. Jak mám Beattyho rád, na tenhle scénáristický a potažmo herecký propadák dlouho nezapomenu. Výborný námět - pravdomluvný senátor, kterému je všechno jedno, čímž velmi rychle rozvrátí všechny konvence a začne z toho bezvadně profitovat - třikrát ano. Proč do toho ale tahat ghetto, cajdáky v kostele plném černochů a hlavně vyloženě supertrapnou Halle Berry (proti které normálně nic nemám)? V tomhle filmu hrála Christine Baranski, kterou všichni známe z loňské Mamma Mia! Ale to je asi tak konec všeho pozitivního. A málem bych zapomněl, takový vtípek. Vrtalo mi dlouho hlavou, proč je mi Bulworthův poradce, Oliver Platt, tak děsně nesympatickej. Protože připomíná jednoho socanského předsedu. ()

UncleG

Senátoru Bulworthovi z předvolební kampaně rupne v řepě, najme si sám na sebe vraha … A s pocitem, že nemá co ztratit, se vrhne do víru velkoměsta. Poradci a podržtaškové z toho mají hlavu v pejru, protože jejich svěřenec začne nazývat věci pravými jmény, sbalí nějaké šlapky, vyšňupne všechno, co se sype… a ještě navíc na veřejnosti vypouští svoje rapové „rhymes“. Proč ne? Mohlo to být dokonce zábavné, kdyby se Warren Beatty nesnažil udělat z celého filmu one man show. Celkově jeho postava nepůsobí jako člověk, který nemá co ztratit, ale spíš jako magor, který dělá za každou cenu bordel a naschvály všude, kde se objeví. Bohužel „hra na říkání pravdy“ se odsunula kamsi do dáli a politická satira se ztrácí pod přílivem senátorovy frenetické rozjuchanosti. Zkrátka Warren Beatty to napsal, Warren Beatty to zrežíroval a Warren Beatty si v tom zahrál. A je to cítit na každém kroku. Taky si, dědek plesnivá, napsal maximum líbaček a objímaček s polonahou Halle Berry. No, užil si to asi neskutečně a věřím tomu, že tyhle scény se točily pořád dokola, protože „pan režižér“ s nimi nebyl spokojen. Tak Warrene, upřímně ti to cicmání závidím. To je asi jediná silnější emoce, kterou jsi ve mně tímhle filmem dokázal vzbudit. ()

da-a

Rapem se vyzpíval ze hříchů svých i společenských. Je na vině krize osobnosti, působení středního věku, duševního stavu nebo zákeřné kocoviny? Warren Beatty způsobuje bolehlav svrchovaným i porobeným... a kdyby jenom jim. Námět. Byl to překrásný námět. Ta myšlenka, že by si žraločí senátor, využívající různých skulin vládního systému k prosazení své vlastí hamižné (z)vůle, najednou protrpěl syndrom vyhoření a následně začal mluvit pravdu, byla k nezaplacení. A pro Beattyho k neurežírování. Jaká škoda, že po slibném úvodu (který sice nic nepředvádí, ale ledacos nadějně naznačuje) se všechno zmarní ve snaze freneticky tepat do protirytmů červavého establishmentu prostřednictvím nekorektních výlevů a skandálních proslovů. VELMI odrazujícím způsobem, sluší se dodat. Čí byl nápad poslat Bulwortha do barů, aby zde podchytil dialekt a rytmus hip-hoperských songů, v jejichž stylu začně později rapovat své zásadní myšlenky světu. Bohužel jsou takto podávané kritiky nejen zcela neúčinné, ale na mnoha místech i nesrozumitelné a tak rychlopalné, že jakákoliv jejich pravdivost a síla zcela zaniká. Hloupost se postupně stupňuje, když je senátor navléknut do ohozu padnoucím teenagerskému potěru a jako takový už působí dojmem kompletního exota s pouhou těžkou krizí středního věku, což už zcela ničí jakékoliv ambice na sžíravou kritiku poměrů ve společnosti. A mimo té Skandál Bulworth už nemá co nabídnout, je nenápaditý, ukuňkaný, zdlouhavý a ke konci vysloveně otravný. Je to škoda, v podtextu mi pořád zní chytrost dílčích myšlenek, ubitých hloupou dramaturgií a směřováním. K celkově nesmyslné cestě tohoto senátora budiž poznámka, že ve skutečnosti by jej při první příležitosti příslušní činitelé urychleně chytli za flígr a jeho tah skončil dřívě, než by vůbec začal. To by bylo asi vůbec nejlepší. ()

dr.fish

Je vtipné pozorovat Warrena Beattyho, jak se pokouší překročit svůj stín a nehrát svou obvyklou roli kravaťáka, mafiána nebo gentlemana. Místy se mu docela daří. Myšlenka, že korporace platí všecky politiky bez rozdílu příslušnosti, pohlaví i vyznání, ta není nijak objevná. Politika je vlastně jen prostředek bohatých k ovládnutí davů. Iluze demokracie musí být ale zachována za každou cenu. A to je senátorův největší problém, jelikož začal nekontrolovaně říkat pravdu a má s tím docela úspěch. Halle Berry je jen hezká, nic víc...65% ()

• Natáčelo se od 7. listopadu 1996 do 19. března 1997 v Los Angeles (Kalifornie, USA). (BMW12)