Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

Kwaichi

Vojna dokáže robiť z povahou človeka doslova zázraky, a to ako v pozitívnom, tak najmä v negatívnom smere. Ako môže vytvoriť živé (no častejšie zosnulé) legendy, tak isto vytvára aj vrahov, diktátorov a tyranov. Ani El Lawrance nebol výnimkou. Akurát v jeho prípade mal šťastie, že sa pozrel na nástrahy vojny z oboch strán, ako zo strany žijúceho hrdinu, tak aj krvilačného šialenca. ()

Cheeter

Můj obdiv k filmům, které jsou dnes považovány za klasiku, mají přes tři hodiny stopáž a jejich provedení je dost často postavené i na masových scénách, neustále stoupá. Je v tom kus starého řemesla, které dnes už dělá málokdo. A přece je poznat, když řady vojáků nejsou nasekány digitálně, ale jsou tam skuteční lidé. Musím říci, že zde je i skvělý výkon herců. A navíc silný dobový příběh, o kterém jsem sice věděl, ale takto podrobně jsem ho neznal. Člověk se má stále co učit, i když si myslí, že už toho viděl dost. A já se těším na další snímek, který tomuto bude podobný. ()

zette

Ze se jedna o jeden z nejvetsich filmu v historii netreba jiz diskutovat. Rezie, atmosfera, herecke vykony, hudba, scenerie, vyprava, vse vynikajici. Dokonce ani delka filmu mi nevadila a nenudil jsem se. Clovek proste potrebuje trochu vice casu, aby z platna nasal onen zar nekonecne pouste a utrapy s tim spojeny. Nejvetsi slabinu vidim ve scenari, mohli to trosku nekde zdramatizovat. Mozna je to pomalu hrich, ja ale tomuto dilu davam pouze 4 hvezdicky! ()

danecek24

20. Zlatý Glóbus za rok 1962 - cena (6) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Omar Sharif, *Nejlepší režie - David Lean, *Nejlepší barevná kamera - Fred A. Young, *Objev roku (herec) - Peter O'Toole, *Objev roku (herec) - Omar Sharif + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Peter O'Toole, Nejlepší herec (drama) - Anthony Quinn, Nejlepší hudba - Maurice Jarre ()

MarekT

Předesílám, že jsem film stáhl a také shlédl půlený. Možná mě budete díky tomuto kroku považovat za filmového analfabeta, ale udělal jsem to ze dvou důvodů - jednak nemám zrovna k dispozici tolik volného času, abych si našel čas na čtyřhodinový snímek, a druhak, můžu tak barvitěji popsat celý film. Takže tak. Na úvod celé recenze bych chtěl též zmínit, že nejsem příznivcem dobrodružného žánru, nicméně při sledování jsem zjistil, že ne všechno s touto nálepkou je stejné. Na to, jaký mám k tomuto typu vztah, je snímek natočen velmi poutavě. Ostatně aby ne, když filmy ze staré školy mám rád. Mě všechny věci, co jmenoval Tosim, celkem zaujaly. Hlavně poušť je v tomto filmu krásná, dokonce to mohu přirovnat kvalitou k vesmírným scenériím z Kubrickovy Odyssey. Nevím, jestli nenesu dříví do lesa, ale líbí se mi herecké výkony zúčastněných, konkrétně samotného Petera O´Toola a Omara Sharifa - ty postavy jim prostě věříte, přemýšlíte nad nimi během i po filmu a hlavně jste jim schopní přát úspěch. Ovšem jak se splní nemožný úkol a Lawrence se vydává na další cestu, je konec prvního poločasu. První půle - 90%, pět hvězd. Malinko to sice nudí, ale i tak tu máme na talíři zážitek. *** Doplnění den poté: Druhá polovina začala trochu hůře, než jsem si představoval, ovšem film se dostává zpět do ráže při vyvolávání Lawrencova jména Araby a výslechu samotného důstojníka - podle mě nejlepší scény filmu, pokud nepočítám ještě lepší válečné scény jako např. u Damašku. Během druhé půlky jsem se i ztotožňoval s postavou hranou O´Toolem a chápal jsem ho - např. když provede pár ne moc kladných činů, ovšem myslí to v dobrém, a pak toho lituje. Jinak ač jsem včera psal, že díky půlení napíši komentář co nejširší, po shlédnutí musím přece jen svá původní slova trochu změnit. Co bych se k tomuto filmu mělo ještě více psát? Čiší z něj, a to může se některá scéna sebevíce nelíbit, status legendy. A ještě bych dodal, že půlení bylo podle mého názoru dobré také k tomu, že jsem měl možnost se nedočkavě (ač zde by to bylo trochu přehnané) těšit na zbytek filmu. Druhá půle - 95%, pět hvězd, hodnocení neměnné. Ač neřadím tento film do osobního TOP 10, chápu pana Spielberga, že tento snímek považuje za zázrak. Má pravdu. Dokázal vyrazit dech i přes určité stáří. ()

Martrix

Píše se rok 2021, kina zejí prázdnotou a přestože VOD chrlí seriály a filmy jako na běžícím pásu, jen málokterý se dá označit za výpravný velkofilm se silným příběhem, nebo aspoň za filmovou lahůdku. A tak nezbylo než se obrátit zpět do minulosti, do éry kinohitů, které vlastně ve své době neměly konkurenci. Po nepříliš uspokojiné Kleopatře a úžasném Ben Hurovi, jsem sáhl po odlišného žánru. A mám rozporuplné pocity. Ani po téměř čtyřech hodinách filmu si nejsem jistý, jestli mi byla postava Lawrence sympatická, nebo jestli jsem pochopil její motivy. A to i když uznávám, že si Peter O'Toole zasloužil všechnu chválu i ocenění, které mu tato role přinesla. A to samé platí pro ostatní herce a D. Leana. Ani na chvilku nezpochybňuji, že je to skvěle natočený film s atraktivním námětem. Přesto mi připadá druhá polovina mnohem slabší, než ta první. Závěr pak byl podivně nedotažený a postrádal emocionální náboj. Vůbec by nebylo od věci, kdyby se před, nebo po filmu objevil nějaký úvodní, nebo závěrečný text, který by dal celý příběh do historického kontextu. Přiznám se, že jsem trochu zklamaný. Přesto si neumím představit, že bych dal takovému filmu průměrné hodnocení. ()

pakobylka

Velice výpravný ... a velice výmluvný příběh. Snad se v něčem podobá poušti - nezměrnému vyprahlému oceánu, který má bezpočet tváří a patří mu všechen čas světa, když každý den znovu a znovu prosévá svá zrnka písku ... neboť dohlédne daleko do minulosti - daleko před samotný počátek dějin lidského rodu. Tudíž nás nutně musí mít dokonale přečtené. Co jsou pro něj proměny jednoho muže ... byť na pozadí dramatických dějinných událostí ? Muže, který si - pln ideálů a odhodlání mládí - "osedlal vzdušný vír" ... a když vzlétl k oblakům, na chvíli podlehl své pýše a uvěřil, že je prorokem. Než narazil na vlastní limity ... i na limity těch, které vedl. Nicméně ... ve své podstatě výsledek nemohl být jiný ... ať by v jejich čele stál kdokoli. ()

Juto

Je to strhujúci epos od začiatku do konca, s hviezdnymi výkonmi, úžasnou kinematografiou a pútavým príbehom. Film vytvára romantickú víziu vojny a prírodných síl. 10/10 ()

emo

Nádherné a vizuálne úchvatné dielo ktoré inšpirovalo nejedného režiséra-Spielberg dodnes žasne nad Leanovym perfekcionalizmom. Takú plejádu fantastických hercov len tak vo filme neuvidíte. ()

campix

Takhle velkolepé filmy už se příliš nevidí. Lawrence z Arábie je obrovský výpravný epos zasazený do mocenského boje na blízkém východě. Britové si zde upevňují svůj vliv a snaží se pomoci spřáteleným stranám v boji o rozsáhlá území. Stejně jako území, kde se děj odehrává, tak stejně rozsáhlá je i stopáž, která se blíží téměř čtyřem hodinám. I tak si film dokáže udržet tempo a docela obdivuhodně s touto stopáží dokáže pracovat. Mně osobně trošku vadil Peter O'Toole v hlavní roli. Nějak jsem si nemohl zvyknout na jeho projev a celkově mi zůstala po konci trošku hořká pachuť. ()

AGO

Nezostáva mi nič iné, len zopakovať klady, ktoré sú snáď v každom komentári k tomuto filmu. Krásna réžia dokonale zachytáva bezútešnosť púšte a cítil som to teplo a bezradnosť, ktorú prežívali postavy. Herecké výkony sú nadpriemerné a scenérie púšte mi aj v dnešnej dobe vyrazili dych. Jediná chybička je podľa mňa dĺžka. I keď mi dlhé stopáže neprekážajú, mal som pocit, že tu bolo pár záberov príliš dlhých alebo zbytočných a film by sa zaobišiel aj bez nich a nestratil by nič na kvalite. ()

Mol

Kamera zvládnutá na jedničku. Viděno v blu ray kvalitě 1080p takže jsem si nádherný záběry fakt užíval. Jediný co je slabý je děj který se dost táhne. ()

alchac

Aneb jak si Lawrence al-Gharib sice pro své oblíbené utěrkáře nechal od Shaddama IV. záda rozsekat (a to dopadl ještě dobře, neb hošan turecká měl zjevně zálusk na jeho prdel), ale nakonec mu to prd bylo platné, jelikož Jeho královská nenažranost se ráčila již předem se žabožrouty dohodnouti na rozparcelování osmanské Arábie. Inu sliby chyby (další generace ale stejně budeme krmit historkou, že příčinou jatek v letech 1914-1918 byly německé imperiální ambice). Ovšem samotný Lawrencův příběh je v této podobě výborný a ty skoro čtyři hodiny utečou jako nic. Vlastně kdyby na Blízkém východě momentálně neřádila epidemie olověné chřipky, asi bych si tam po tomhle i zajel na dovolenou. Snad jen škoda, že při předvedeném zbožštění hlavního geroje nám Outůl do Damašku nakonec nevjel místo na velbloudovi na hřbetě přerostlého olgoje chorchoje. Ale na to už by mi nestačila stupnice, hvězd tu mohu dát jen pět. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)