Neuvěřitelná

• USA Unbelievable
USA, 2019, 6 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvůrci:

Susannah Grant

Hudba:

Will Bates

Toni Collette, Merritt Wever, Kaitlyn Dever, Vanessa Bell Calloway, Dale Dickey, John Hartmann, Austin Hébert, Liza Lapira, Kai Lennox, Danielle Macdonald (více)

Epizody(8)

Jedna mladá žena obviněna ze lži o znásilnění a dvě detektivky vyšetřují sérii děsivě podobných útoků. Podle skutečných událostí. (Netflix)

bizz_mjc

Začátek seriálu mě docela nenavnadil, pokud mám být slušný, ale pak příběh začne být vlivem detektivní práce zajímavý, ačkoli volnější tempo je příznačné pro celý seriál. Z něj je cítit, že v režisérském křesle seděla žena, neb se na povrch silně dostává ženský element delších pohledů, pocitů i každodenního života. ()

MI-380

Skvěle zvládnutý popis trpělivého vyšetřování a prolínání dvou časových rovin (ubíhají týdny a měsíce roku 2008, pouhé hodiny a dny roku 2011), které se v poslední části prolnou. Dokonalé je pro mě i jiskření mezi dvěma rozdílnými vyšetřovatelkami a také vyznění celého projektu. Právě jsem totiž dočetl Hosseiniho Tisíce planoucích sluncí a porovnání těchto dvou civilizací a hlavně jejich přístupu k ženám - nenávistné zbídačelé ortodoxně muslimské a bohaté prosperující tolerantní americké - vyznívá naprosto jednoznačně. Seriál roku. 100% (aktuálně 790 hodnotících s průměrem 83%). ()

vyfuk

Jednoduché, krátké, úderné a jasné. Poslední dobou je takových víc. A díky bohu za to. Nemusíme se starat s tím, že vyjde další série, na kterou budeme muset koukat a které bude úplně o hovně. Nyní totiž máme případ falešného, ale vlastně skutečného znásilnění. Je nutno dodat, že první díl ukázal tak nějak něco a druhý byl skoro úplně o ničem. Když pak koukáte na celý obraz doceníte detaily, ale je těžké se k nim vrátit a nebo je znát už od počátku. Jenž seriál bohužel není obraz, je to lineární záležitost. Nicméně zde se i to čekání nějak vyplatilo. Dostali jsme svižné a jasné odvyprávění dalšího skutečného příběhu, který má co nabídnout a nebyl udělaný nějak zbrkle ani moc surrealisticky. Jednoduché a přesto pravdivé a dobře udělané. Nic víc, nic méně. ()

pavcas

Mladá Marie (Kaitlyn Dever) vystřídala za svůj život několik lepších a horších pěstounů a ona sama nepatří zrovna k bezproblémovým teenagerům. Má svůj vlastní pokoj v komunitě s dohledem, je obklopena mladými lidmi s podobným osudem a snaží se začlenit do společnosti. Jednoho dne je však doma napadena a znásilněna neznámým mužem v masce. Vyšetřování vede detektiv, kterému jde především o rychlé uzavření případu a vzhledem k dívčině minulosti, chování a především společenskému statusu situaci vyhodnotí jako smyšlenou a dokonce dívku donutí vše odvolat. O několik let později a na jiném místě v Americe napadne a znásilní maskovaný muž doma další dívku, tentokrát vzornou, důvěryhodnou studentku. Případu se ujme místní zkušená policistka, která ale celkem brzy pochopí, že takový případ sama nezvládne a požádá o spolupráci velmi ambiciozní detektivku( Toni Collette). Obě ženy případ naprosto pohltí a postupem času zjišťují, že obětí je víc a že násilník je velmi systematický, na místě nezanechává téměř žádné stopy a chová se jakoby znal policejní postupy vyšetřování. Mezitím ve dvou časových rovinách sledujeme především jak se první oběti nejen vinou policistů, ale i vinou okolí, hroutí pracně budovaný život pod rukama, jaký dopad to má na oběť číslo dvě a jak dva naprosto stejné případy mohou být posuzovány diametrálně odlišně, až z toho člověka mrazí. ()

Forsberg11

Od Netflixu stávka na istotu. Štandartne dobré, ničím výnimočné krimi so silným feministickým nádychom, kde sa nepátra po sériovom vrahovi ale patologickom násilnikovi, ktorého najväčšou drogou je spôsobovať ženám utrpenie v tej najdesivejšej podobe. Nie je to žiadny True Detective, ale minimálne sa na to dobre pozerá a jednotlivé epizódy sú kvalitatívne veľmi vyrovnané. Ústredné duo detektívok je sympatické a aj dostatočne inteligentné, takže som im skutočne prial nech toho zmrda čo najskôr dostanú. Naviac je tu veľmi prehľadne a systematicky vystvetlená samotná detektívna a investigatívna práca polície, vďaka čomu sa divák jednoducho a zrozumiteľne dozvie ako bol útočník dolapený. Okrem niekedy pomalšieho tempa a zbytočných dialógov nemá skoro žiadne námietky. Kvalitných a dostatočne temných krimi seriálov zase až tak veľa nevzniká, takže každý takýto projekt je veľmi vítaný... spokojnosť!! 75 %!! ()

herr_carter

Autentické, až hrůza...kromě znásilněných obětí, okolo kterých se celý seriál točí, parádně ukázány záludnosti a kličky systému.......................moje hodnocení = 8 z 10. ()

klukluka

Má to přes 80 procent (přesně 82) a já tomu dám jen 3 pecky, což může být v mém světě a systému hodnocení maximálně 64%. A tolik to u mě asi i je, protože 4 hvězdy tomu prostě nedám. Zprotivilo se mi to tím nadutým finále, kdy se jeden a půl dílu poplácávali po zádech za to, jak byly (holky) dobrý. Jiná holka byla na můj vkus pro změnu nepřiměřeně ostrá na pochybovačnýho detektiva Parkera, když ho přišla na služebnu zjebat jak malýho Jardu a vynutit si na něm omluvu, přestože se jí od něj už předtím dočkala. Ale to je prkotina- narozdíl od pocitu, že této trestné činnosti by ve zločinem zamořené Americe těžko věnovaly policejní složky takové úsilí. Zaujala mě ještě jedna věc, a sice policejní vybavení a pracoviště á la Apple Inc. A v kontrastu k tomu advokát, kterej dostane na starosti ex offo obhajobu v den, kdy má u soudu další 4 případy a s tímhle novým tam ten den musí hned pětkrát. Přijde mi do očí bijící ten nepoměr mezi podmínkami pro práci u americké policie a u amerických soudů. Ale to je jedno. Seriál to není špatnej, ale za týden si na něj nevzpomenu. ()

adam9

Tři úžasné výkony hereček Toni Collette, Merritt Wever A HLAVNĚ Kaitlyn Dever. Seriál v mnoha ohledech nahlíží na věci pouze ženskou optikou a tu a tam v jejich nezávislosti a emancipaci tlačí až moc pilu. Nic to však nemění na tom, že jde o neuvěřitelně silný, mrazivý příběh, jehož detektivní linka díky osobitému stylu vyšetřovatelek bez problému zaujme stejně jako nesmírně složitá osobnost hlavní oběti. ()

Pavkan

Vskutku neuvěřitelná záležitost. Poprvé v životě jsem dal celý seriál na jeden zátah, protože tohle nešlo opustit. Velmi civilní, neobvyklé ve své jednoduchosti a rafinovaně vystavěné. ()

Wancohoff

Pozrete za jeden den v praci. Kedze to bolo na netflixe s dabingom, No musim povedat ze to bola strasna nuda ktora dejom vobec neposuvala. Dalo sa to natocit omnoho lepsie. 40% ()

MIMI.kry

"Když je pravda nepohodlná, která se druhé straně nehodí do krámu, nebudou vám naslouchat ani věřit žádní lidé. Nebudou vám chtít věřit dokonce ani ti hodní, kteří tvrdí, že stojí na vaší straně a že vám chtějí pomoci. Ve skutečnosti jste na všechno jenom sama." Stanete se prostě nedůvěryhodnou, neuvěřitelnou a budete zpochybňována. Marie Adler je dívka, která měla těžký život a i když se snaží zařadit se normálně do života, nedaří se jí to. Je nedůvěryhodná už tím, že stojí svým původem a nedostatkem rodinného zázemí na spodní straně společenského žebříčku a když přijde s tvrzením, že jí někdo znásilnil, ale důkladně za sebou zametl stopy, je manipulativně a ve slabé chvilce přinucená říci, že si útok vymyslela pro to, aby údajně na sebe upozornila, získala soucit, pozornost a péči druhých. Stačilo by málo a skončila by jako oběť sama ve vězení, protože křivě vypovídala. Postupně jí tento čin, údajná lež o znásilnění, k němuž byla dotlačená laxními policisty, připraví o vše, co se snažila vybudovat, o vztahy, práci, dobrou pověst. Jiným obětem znásilnění se naopak dostává empatické péče, pečlivého vyšetřování i finančního odškodnění. Opravdu stačí málo, aby ti, co mají pomáhat a chránit člověka naopak doničili, pokud odvedou špatnou práci. Toto se bohužel děje denně a seriál je pro mě svým sociálním podtextem zajímavější než ostatní detektivky, kterým tato rovina schází. Ta sociální vrstva je nejvíce dramatická. Naopak ten, kdo nemá upovídané, pomaleji plynoucí detektivky rád, nemusí být spokojený. Mě se zdál seriál pozoruhodný právě tím, že ukazoval na to, jakou roli v životě každého člověka hraje štěstí. Marie měla tu smůlu, že kromě svého původu měla smůlu i na přístup a nedostatečnou technickou vybavenost policistů v jejím bydlišti. Naopak měla posléze štěstí na to, že se série znásilnění chopily dvě ambicióznější, svědomitější a důkladnější vyšetřovatelky. Příběh je podle skutečné události. Marie prý nyní žije spokojeným rodinným životem, má dvě děti, práci, která jí baví, ale stačilo málo a místo odškodnění by skončila ve vězení jako kriminálnice se záznamem v rejstříku trestů a její následný osud by byl i přes další snahu patrně tragický. Jsem ráda, že se takové realistické příběhy točí a ukazují i na nehezké jevy ve společnosti. Seriál Neuvěřitelná není dokonalej, například nemá vždy silný drive a nedává příliš prostoru pro to, proč sexuální predátor útočil, i když hlavní motiv úchylného muže je jasný. Kromě sexuálního motivu, žen se bál a útočil na ty nejzranitelnější, když spaly a nemohly se bránit. Proč se jich však obával? Pachatel měl ve skutečném životě dokonce životní družku a není zcela objasněno, proč útočil na všechny věkové skupiny, ze všech sociálních skupin, osobností i tipů ( napadal i o několik generací starší důchodkyně), co v něm takovou zášť vyvolalo. Příběh je sice primárně o oběti zločinu, z níž se paradoxně záhy stává naopak podezřelá a o rozdílném přístupu různých policistů k vyšetřování, přesto bych však alespoň malé dovysvětlení dala. Jaký vedl pachatel život a co stálo v pozadí jeho jednání? To by alespoň v závěrečném díle za větší zmínku stálo. Něco chtělo ubrat, něco naopak dotvořit, silnější čtyři hvězdy si však seriál u mě zaslouží. Za mě jeden z nejlepších zahraničních krimi seriálů roku 2019. () (méně) (více)

petikacka

Takové "normální" vyšetřování znásilnění...Chci tím jenom říct, že je tady opravdu vidět, ta mravenčí práce, kterou běžně v krimoškách nevidíte...Tam je to vždycky 1,2,3 a máme pachatele...Líbily se mi ty dvě komisařky a jejich přístup k obětem...ˇJeden si, ale říká, že se nechce dostat do systému, protože neví na jakého zmetka narazí...Za mě 80% ()

TheSpearCZ

Hlavním problémem tohoto seriálu je fakt, že si tady do předposledního dílu člověk nemá šanci vybudovat pořádný vztah k jakékoliv postavě, protože jsou všichni jednoduše nesnesitelní. Do pátého dílu se jedná o průměrnou drama kriminálku, která naštěstí spěje k záživnému finále, které má něco do sebe a je tedy o úroveň výše. Jinak je samozřejmě strašné, že se něco takového opravdu stalo. /75%/ ()

yvona

Všichni se tady můžou uhvězdičkovat, ale nechápu proč. Nuda neskutečná od první epizody. Dá se na to koukat třeba u žehlení. Jak tady vždy někdo hodnotí,tak: příběh **, napětí*, akce nula. Tak asi tak za mě. ()

Axident

Žádní superhrdinové, monstra, náhlé zvraty, šokující odhalení nebo právní duely v soudní síni. Unbelievable boduje, vyjma paradních hereckých výkonů, v podstatě důsledným ignorováním kriminálkových klišé v rámci prosté autentičnosti. Když si vyšetřovatelé jdou pro podezřelého, není z toho vyvraždovací střílečka, soud, kde vyfasuje skorem 400 let zaberele asi pět minut, žadná exhibice megadrahých právníků. Nějaký ten moralizující patos malinko na konci je, ale suma sumárum už delší čas mě takhle nebavila kriminálka. ()

Rockerman

Feministická krimi série, kde ženy jsou nejen obětmi, ale také všechno řídí. Muži jsou v lepším případě jen do počtu, v tom horším jsou břídilové, kteří vyšetřují zločiny povrchně a ledabyle a pochopitelně jsou to ti násilníci nebo ušlápnutí ňoumové, kteří se neustále omlouvají i za své omluvy. Vyšetřování série znásilnění vede dvojice nesympatických kriminalistech, které mají nad muži vždy navrch a lehce je stírají. Jedinou zajímavou postavou je Marie a její příběh. Psychologie této dívky mě bavila a za ní dávám lehce nadprůměrné hodnocení. Tak genderově jednostranně natočený seriál jsem ještě neviděl. ()

hazaba

Perfektně zahraný, neuvěřitelný příběh o snaze dopadnout sériového znásilňovače, který dopadl dobře. Má to napětí, spoustu emocí a minimum moralit. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace