Pro pár dolarů navíc

• Itálie

Per qualche dollaro in più

• Španělsko

La muerte tenía un precio

• Západní Německo

Für ein paar Dollar mehr

Pre hrsť dolárov navyše

Pre pár dolárov naviac

Pre pár dolárov navyše

For a Few Dollars More

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1965, 132 min

Rozpočet $600,000Tržby USA $15,000,000Tržby Celosvetovo $15,000,000Fantastické pokračovanie, ktoré predčí vo všetkom svojho predchodcu. Okrem klasicky výborných prestreliek, kamery a hudby, tu skvele zapasuval aj herec Lee Van Cleef, dobre dopĺňajúci Clinta Eastwooda. /90%/(2.11.2008)

Neradno s Clintem zahrávat si, jsme se dozvěděli již když tasil kolty pro hrst dolarů. Úvodní scéna, kdy Clint rozrazí dveře baru a jde si pro zaslouženou odměnu, je ve spojení s Morriconeho hudbou to nejšpagetovější porno od Leoneho. Stejně tak epické jsou první kroky tichého badass bounty huntera - Mortimera, který povyšuje dollarovou dvojku na zcela jiný level a k tomu všemu nelítostný záporák El Indio. Tohle je smrtící jízda, která mi naprosto vyrazila dech a nejlepší díl dolarové trilogie.(25.11.2014)

Prostě Clint Eastwood ať už hrál v jakýchkoli filmech, já si ho vždycky spojím se spaghetti westerny mistra Leoneho a nutno dodat, že mu to po čertech sedlo. Je to přesně ten typ hrdiny, který je vám nesmírně sympatický, i když to není typický klaďas. Myslím, že mu Leone ukřivdil, když řekl, že Eastwood má jen dvě výrazové polohy - s kloboukem a bez klobouku. Dál výborný Lee Van Cleef, kouzelná režie Leoneho, neuvěřitelně pasující a po-zádech-mrazící hudba Ennia Morriconeho, jejíž pískací melodii zbožňuju. Další klasický western, přímo lahůdka pro milovníky žánru. Eastwood vytváří s Cleefem zajímavou dvojku. A když jim k tomu "zapíská" Ennio, není co řešit. Naprosto okouzlující humor (Eastwood v domě, nad nímž jezdí vlak, Eastwood osvobozující vězně Sancha), který vychází z přesně promyšlených gest a výrazů tváří a skvěle pasuje do filmu. Zároveň se prolíná s citlivější částí filmu tak samozřejmě, že film je vlastně puzzle složené z dokonalých částí. Jeden z mých nejoblíbenějších westernů. Škoda, že takových vynikajících filmů není více.(1.6.2006)

Spaghetti western v nejryzejší podobě: plný drsných mužů ženoucích se za osudovou pomstou či mrzkým bohatstvím, s nabitými kolty vždy po ruce, ale jen velmi málo slovy na jazyku. Tak pomalý, že i dech se vytrácí... a tichý, tichý jako smrt. Leone na režisérské stoličce se pořád ještě trochu hledal, nepracuje příliš dobře s tvorbou a naplňováním očekávání diváka, nesvírá jeho srce vyrvané z hrudi tak jako Tenkrát na západě, ani přestřelky nejsou tak dramatické a přehledné jak by měly být... Teprve se připravoval se na své největší triumfy, ale i tak natočil film který mezi westerny patří k těm nejlepším. 8/10(1.4.2008)

Takže druhý díl dolarové trilogie spaghetti-westernů zvedl kvalitu ještě o pořádný kus výše a jsem tedy zvědav na závěrečný díl, který by měl být ještě lepší. Morriconeho hudba je zase-ZASE skvělá. Herci jsou vybrání od hlavních, až po ty nejvíce vedlejší postavy naprosto dokonale. Některé scény hned po shlédnutí označím bez problému za nezapomenutelné a ani mi příliš nevadí, že jsem se k této sérii dostal takhle pozdě, protože si ji nyní pořádně užívám ;-)(19.2.2009)

• - Revolver plukovníka Douglasa Mortimera je Colt Single Action Army Buntline Special 10". El Indio má Colt Single Action Army Buntline Special 8". (mortimerm)

• - Leone chtěl trochu utlumit Volontého teatrální a rozšafný projev, který se dle něj vůbec nehodil do stylu a vyznění snímku, a tak ho nechal natáčet mnohé scény stále dokola „aby ho vyšťavil“. Následně do filmu použil až jednu z pozdějších klapek. Volonté si této taktiky samozřejmě nebyl vědom. Zdroj: Bonusové materiály na blu-ray edici (DaViD´82)

• - Lee Van Cleef prohlašoval, že je rychlejší než Clint Eastwood. Tasit, natáhnout a vystřelit mu prý zabralo pouhá tři filmová políčka (osminu vteřiny). (džanik)