Pro pár dolarů navíc

• Itálie

Per qualche dollaro in più

• Španělsko

Por unos pocos dólares más

• Západní Německo

Für ein paar Dollar mehr

For a Few Dollars More

Pre pár dolárov naviac

Pre pár dolárov navyše

Pre hrsť dolárov navyše

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1965, 126 min (SE: 132 min)

Spojíte-li si Clinta Eastwooda, Lee Van Cleefa, dva naprosto geniální špageťáky (Sergia Leoneho, Ennia Morriconeho), poeticky (zde v podstatě leonovsky) westernovou atmosféru a velmi originální zápletku, nemůžete dostat nic jiného, než dokonalou podívanou. Leone je zde znatelně o krok dále, než u remakového Pro hrst dolarů (ačkoli kurosawovského nádechu se nikdy ve svých filmech nezbavil), ale k čisté dokonalosti ještě malý krůček stále chybí (těch pomyslných 5 a 1/2* si prostě ještě nezaslouží :)). Vrcholně excelující je zde však Clint Eastwood, ačkoli tentokrát mu silně šlapou na paty další dvě postavy, kterým je v tomto filmu nepochybně dán stejný prostor. Pro mě osobně je zde absolutní hereckou jedničkou Lee Van Cleef se svým "uhlazeným" pistolnickým stylem...(21.1.2010)

Jednu z hlavních zápletek Tenkrát na západě "Někdo jde někomu po krku, ale až na konci se dozvíme, proč vlastně" použil Leone už tady. Mohlo by se zdát, že Clintův Monco hraje v Pro pár dolarů navíc druhé housle... Ale to on zkrátka neumí a je skvělý a pozornost na sebe strhává jako vždy.__P.S.: Tradičně dobrý je samozřejmě i Van Cleef, ale jako záporáka ho mám ještě raději.__P.P.S. Doproučuji poslechnout si za sebou soundtracky z Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý. To, jak Morricone svoji hudbu postupem času rozvíjí a dotváří, jak proplétá jednotlivé motivy a dělá z nich nezapomenutelné dílo, si zaslouží neskutečný obdiv.(18.9.2007)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. 1 pomsta, 2 lovci lidí, 14 zločinců a tisíce bankovek ze sejfu banky z El Pasa. Sergiův strhující a podle mne nejlepší western se spoustou skvostných scén. Trailer: http://www.sms.cz/film/pro_par_dolaru_navic/ukazka(27.12.2008)

Další z řady skvělejch westernů z dílny Sergia Leoneho a jako vždycky to dopadlo skvěle.V tomhle pokračování filmu Pro hrst dolarů je daleko víc přestřelek a celkově je to o něco lepší, ale pořád zůstala skvělá westernovská hudba od Ennia Morriconeho a drsnej Clint Eastwood, ke kterýmu přidali charismatickýho Lee Van Cleefa. příběh je typicky westernovskej a slušně propracovanej, že vůbec nenudí a nemá to hluchý místa. Pro mě to je další super western od Sergia Leoneho(1.5.2005)

Rok 1965 byl pro světovou kinematografii naproto zásadní. Sergio Leone totiž rok po svém "zastřelovacím" westernovém debutu přihodil dalších pár dolarů navíc a odstartoval tím svou dlouhou řadu "nadfilmů". Ano, je to sice ve stínu následujících dvou snímků, ale i tak jde o počin jednoduše dokonalý. I Ennio je na svém tvůrčím vrcholu a to co jeho hudba dokáže udělat s již tak perfektní scénou je naprosto nepopsatelné. Kupříkladu takový "hodinkový" duel v rozbořeném kostele... Navíc se krom obyčejně dobře povedlo obsazení. O hlavním duu se netřeba zmiňovat, ale opomíjet fenomenálního Gian Mariu Volantého v roli El India by byl hřích. Jeden z TĚCH snímků co se prostě musí vidět. Adios.(3.2.2008)

• - Režisér Sergio Leone nechtěl natočit pokračování Pro hrst dolarů (1964), ale jelikož se z filmu stal velký hit, studio odmítlo Leonemu zaplatit, co mu dlužilo a donutilo ho tak druhý díl natočit. (HellFire)

• - Sergio Leone do role plukovníka Mortimera uvažoval také o Robertu Ryanovi, který se mu líbil ve westernu Odhalená stopa (1953). (džanik)

• - Revolver plukovníka Douglasa Mortimera je Colt Single Action Army Buntline Special 10". El Indio má Colt Single Action Army Buntline Special 8". (mortimerm)