Pro pár dolarů navíc

• Itálie

Per qualche dollaro in più

• Španělsko

Por unos pocos dólares más

• Západní Německo

Für ein paar Dollar mehr

For a Few Dollars More

Pre pár dolárov naviac

Pre pár dolárov navyše

Pre hrsť dolárov navyše

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1965, 130 min (SE: 132 min)

Druhé setkání s Clintem Eastwoodem jako s lovcem lidí, který se nikdy a před nikým nezastaví. Jeho druhý film natáčený ve Španělsku společně s režisérem Leonem, který si nakonec Eastwooda vybral do hlavní role, místo Jamese Coburna,jenž chtěl přemrštěně vysoký honorář. Clinta Leone objevil v 50. letech ve westernovém seriálu Rawhide (Karabáč), kde hrál Eastwood hlavní roli. Italský režisér dokonce Eastwooda přirovnal ke Garymu Cooperovi a jejich filmová trilogie mohla (tímto dílem) naplno ožít. Pro mladého herce velká výzva (ve Spojených státech byl v té době prakticky neznámý, ale po dolarové trilogii se vrátil jako hvězda a nabídky se jen hrnuly), pro zkušeného režiséra srdeční záležitost. Leone chtěl mimo USA natočit typicky americký žánr, avšak jako spaghetti western a ukázat své kvality a cit pro toto filmové odvětví. V prostředním filmu trilogie, který je i svou stopáží mezi prvním a třetím dílem, jde tentokráte Eastwood (zde přezdívaný Monco) po stopách nebezpečného zločince a vraha El India, který unikl z vězení a ohrožuje svým chováním celou krajinu. Monco ale není sám, kdo má zálusk na tučný měšec dolarů. Po stopách El India na kterého je vypsaná rekordní odměna se vydává i lovec lidí Mortimer (Lee Van Cleef), který si po pár ostřejších výměnách názorů se svým novým kolegou padne do oka a oba nakonec spojí své síly v honbě za penězi (jistá podobnost s posledním dílem trilogie - Hodný, zlý a ošklivý). Opět vynikající režie pana Leoneho, hudba mistra Morriconeho a výborné herecké výkony Clinta Eastwooda a Lee Van Cleefa.(17.11.2009)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. 1 pomsta, 2 lovci lidí, 14 zločinců a tisíce bankovek ze sejfu banky z El Pasa. Sergiův strhující a podle mne nejlepší western se spoustou skvostných scén. Trailer: http://www.sms.cz/film/pro_par_dolaru_navic/ukazka(27.12.2008)

Dost možná třetí nejlepší western (snad nemusím ani jmenovat první dva), Clint Eastwood je drsný, ale přesto sympatický chlapák a třebaže "kloboukový" zápas s Lee Van Cleefem prohrál, u mě je pořád jednička divokého západu. Pro pár dolarů navíc je zajímavý příběh o dvou lovcích lidí, kteří si zprvu tak trochu překáží, ale nakonec se spojí a na to všichni bandité krutě doplatí, Sergio Leone režíruje výborně a závěr je tradičně skvélý napínak, pro milovníky westernů není co rešit, já tento žánr příliš nevyhledávám a tak jsem se trochu nudil. 8/10(24.6.2008)

Jo tak tohle byl spravne hustej western, jeden z nejlepsich. Akorat mi prislo, ze Pro par dolaru melo krapet lepsi pribeh, nicmene tenhle se postune zamotava, takze to je v pohode. Jinak je v podstate vsechno lepsi nez v prvni dile. Eastwood se vratil v jedne ze svych nejlepsich roli, navic tu ma partaka Lee Van Cleefa, kterej dostava zhruba stejne prostoru a skvele se doplnujou. Hudba je naprosto uzasna, misty sice trosku moc vresti, ale to bylo spis kvalitou zaznamu. Prestrelek tu je taky spoustu a jsou hezky drsny, zadnej priteplenej Vinnetou se nastesti nekona a pribeh hezky odsejpa az k zaverecnemu stretnuti, pricemz se tu mezitim stane i par zvratu. Premejslel jsem jesli dat 5* nebo ne, na jednu stranu je film vypravnejsi a lip natocenej nez prvni dil, ale na druhou stranu bych si 5* rad nechal az uvidim i treti dil. Jenze postupne me Leone utvrdil v tom, ze i tenhle film je mistrovsky dilo.(22.12.2006)

Vzpomínka: Je mi tak 13-14 let a po dobrém obědě odpočívám na gauči. Taťka sleduje v telce nějáký western a já vlastně po očku tak trochu taky. Pak se ozve cinkavá melodie kapesních hodinek a ta mě uchvátí. Nejde mi z hlavy dalších deset let... PRO PÁR DOLARŮ NAVÍC je spíš příběh o Lee Van Cleefově plukovníku Mortimerovi než o Clintově hláškujícím Monkovi, ale v zásadě mají stejně prostoru. Leone zvedá laťku, rozpracovává hlavní charaktery a nabízí i kvalitnější zápletku. Moc moc dobré.(6.9.2009)

• - Poté, co Leone přijal nabídku režírovat pokračování snímku Pro hrst dolarů (1964), neměl žádnou představu o námětu. Zápletku o dvou lovcích odměn a banditovi pak vymyslel po 2 týdnech. Ke spolupráci přizval scénáristu Luciana Vincenzoniho, který se zprvu k příběhu stavil skepticky. Po převyprávění celého námětu byl ale nadšen a souhlasil se spoluprací. (Monco)

• - Muž beze jména (Clint Eastwood) si sám říkal Monco. "Monco" v italštině znamená jednoruký, což se perfektně shoduje s jeho zvykem vše dělat levačkou (pít, bít se...) a mezitím má pravou ruku stále na zbrani pod svým pončem. (c.tucker)

• - Natáčení probíhalo opět převážně ve Španělsku. Ineriér byl pak točen v Itálii v římském studiu Cinecitta'. (Terva)