Pro pár dolarů navíc

• Itálie

Per qualche dollaro in più

• Španělsko

La muerte tenía un precio

• Západní Německo

Für ein paar Dollar mehr

Pre pár dolárov naviac

Pre pár dolárov navyše

Pre hrsť dolárov navyše

For a Few Dollars More

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1965, 132 min

Není to tak dobré jako Hodný, zlý a ošklivý, ale pořád je to skvělý a nadprůměrný film. Kdo ví, třeba ve mě do té páté hvězdičky nakonec nějak dozraje, ale zatím jen solidní čtyři. Typicky Leonovské heroické charaktery, divoký západ divočejší, než jaký by vůbec mohl být, a všechno to dohromady dokonale funguje. Jen už to dokonale funguje poněkolikáté a vždy na stejném principu. Ještěže je to stále tak zábavné. Možná jsem udělal špatně, že se na slavnou Dolarovou trilogii dívám pozpátku...(10.1.2010)

Naprosto fascinující. Chci být kovbojem, chci být Clint Eastewood. Tentokrát mě měl Sergio Leone v hrsti od prvního výstřelu. První záběr, jezdec padne a rozezní se Morricone a už mě zaplavil pocit štěstí. Stejně tak při příchodu pistolníka Eastwooda na scénu. Oproti jedničce už nejde o komorní western s pár postavami v jednom městě, což je celkem škoda, ale děj je nás provede dalekovíce prostory opět vyvrcholí úžasným finále. A jak mě odrovnala první scéna filmu, tak mě stejně tak mě dostala i ta úplně poslední. Ač zde není Clint hlavním motorem příběhu, pořád je to persona numero uno a svým charismem svítí ještě více než v první části. Jediná výtka - Proč se ti bandité tak pitomě smějou při mlácení lovců odměn, to nevím. Koupím koně a vyrážím za Clintem, to je můj hrdina.(27.3.2009)

Rozhodně jeden z nejlepších westernů, který jsem kdy viděla. Westerny sice nepatří zrovna k mému nejoblíbenějšímu žánru, ale to se netýká spojení Leone - Eastwood. Romantika tu nemá co pohledávat, místo ní drsní chlapy, zásobník s pořádnou pistolí a balík dolarů. A o hustou atmosféru (podtrhnutou opakujícím se hudebním motivem - mimochodem naprosto skvělým) je postaráno. Film má poměrně dlouhou stopáž 130 minut, mně ale přitom přišlo, že až příliš rychle uběhl. Shrnuto a podtrženo : filmový zážitek, na který se nezapomíná.(20.11.2004)

Díky vyššímu rozpočtu mohl Leone předvést svůj styl v plné parádě. Pracizně gradované duely, střídání velkých celků s ještě většími detaily, přehnané násilí, fraškovitý humor, rovnoprávnost obrazu a hudby, výsměch "čistým" americkým westernům. Také díky dvěma neodolatelným lovcům lidí (jaký paradox) jde o nejvyváženější díl "dolarové" trilogie (označení si ve skutečnosti vymyslel až americký distributor). Film se oproti Hodnému, zlému a ošklivému tak často nezastavuje, aby se opájel vlastní velkolepostí. Na druhou stranu v něm ale chybí scéna, jejíž velikost by brala slova i dech. 85% Zajímavé komentáře: Gemini, salahadin, Molir(20.5.2005)

Scénář: Luciano Vincenzoni, Sergio Leone .. Několik lidí se mi snažilo namluvit, že existuje ještě lepší western než pro mě absolutní klenot žánru a kinematografie zároveň Once Upon a Time in the West. A tím že prý je vrchol „dolarové trilogie“ The Good, the Bad and the Ugly. Abych se nepřel neoprávněně, celou zmíněnou dolarovou trilogii jsem si sehnal a udělal si nějakých 390 minut času, abych došel k závěru, že král westernu je jen jeden a navíc ho znám už dávno! Ano, i přesto, že snímkům Pro pár dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý nechybí mnoho k filmové dokonalosti, nemohu jim v žádném případě dát vyšší hodnocení než 80-90%. Sergio Leone sice i zde parádně režíruje, dokáže natahovat scény (zejména ty finální) tak poutavě, drásavě a za doprovodu Morriconeho hudby jsou skutečně excelentní .. přesto je celkový dojem z filmů slabší než u již zmíněného božského Tenkrát na Západě. 85%.(24.8.2005)

• - Poté, co Leone přijal nabídku režírovat pokračování snímku Pro hrst dolarů (1964), neměl žádnou představu o námětu. Zápletku o dvou lovcích odměn a banditovi pak vymyslel po 2 týdnech. Ke spolupráci přizval scénáristu Luciana Vincenzoniho, který se zprvu k příběhu stavil skepticky. Po převyprávění celého námětu byl ale nadšen a souhlasil se spoluprací. (Monco)

• - Sergio Leone tímto svým filmem zbořil mnohá hollywoodská tabu, která v šedesátých letech panovala. Neudělal to ovšem vědomě; prostě o nich neměl tušení. Mimo jiné šlo o zobrazení střelce i jeho oběti v jednom záběru, zastřelení koně, znásilnění či pokuřování marihuany jednou z hlavních postav. Zdroj: IMDb (DaViD´82)

• - Proslulá úsečná, pomalá a odměřená mluva postav ztvárněných Clintem Eastwoodem, kterou později využíval nejen v Leoneho snímcích, se poprvé objevila až v tomto filmu. Eastwood byl totiž nadšený dabérem, který ho v „jedničce“ namlouval pro italské znění právě tímto způsobem. A byl jím tak nadšen, že jeho způsob mluvy přijal za svůj. Zdroj: Bonusové materiály na blu-ray edici (DaViD´82)