Přirozený talent

The Natural

Prirodzený talent

Drama / Sportovní

USA, 1984, 134 min

Tohle se Redfordovi vážně povedlo. Je to sice přesně podle pravidel (nevede se nevede se, nakonec hudba, zpomalený záběr a povedlo se). Redford je přesvědčivý a sympatický. Kim Basingerová je nepříjemná, což plní úlohu a na Glenn Closeovou je tentokrát příjemný pohled. Musím se zmínit o jedné z prvních rolí Michaela Madsena. Ujde.(3.1.2004)

Asi nikdy nepochopím pravidlá baseballu, popravde mi tento šport nič nehovorí a ani ma neláka. Film je ale natočený spôsobom, ktorý má čo ponúknuť a v polohe drámy vie aj potešiť. Príbehová linka je síce taká šedivá myška, naproti tomu je tu však veľa emotívne silnejších miest (hlavne k záveru), preto ho hodnotím ako pohodlný nadpriemer. 75/100(6.4.2015)

Potřeboval jsem si trošku napravit bejsbolovou náladu, páč Moneyballs mě jaksi nebavil... Šáhnul sem na osvědčenou klasiku. Klasiku s velkým K. Tenhle film sem měl rád už jako malej prcek. Páč sem dycky rád hrál softball, no a filmy ze softbalovýho prostředí se, bůh ví proč, netočej. Tohle není film jen o hře, ale má to taky kvalitní scénář. Redford je skvělej herec, dívá se mi na něj stejně dobře jako na Breda. Prostě jeden z těch uplně nej! Hlavně mu to parádně de s pálkou a lapačkou. Při gradování filmu, kdy dá hlavní aktér houmrana a zní ta úžasná muzika, tak právě při tom mi naskakuje husina, což se prostě stává jen u těch TOP pasážích. Dřív bych tomu asi dal 5*, ale včera mě to krapítek nudilo. Ale fakt jen málo. Jo a taky mě štvala herečka - Glenn Close. Nevím proč, ale ta její andělská přítomnost mě prostě drásala nervy :o)(14.1.2015)

Krásný, nenáročný, odpočinkový film, který se mi zdál propracovaný do nejmenšího detailu. Ruka Barryho Levisona je patrná v každém záběru. Snad jsou některé scény na hřišti trošku přehnané, ale R. Redfordovi lze uvěřit všechno:-) Hraje tak přirozeně, že se mi zdálo jak kdyby si odskočil od odpolední kávy... Celé herecké obsazení bylo trefou do černého, obzvláště obsazení dvou nejen krásných, ale velmi dobře hrajících dam: Glenn Close a Kim Basinger. Jak nominace G. Close na Oscara tak nominace K. Basinger na Zlatý Glób byly naprosto zasloužené. Iris a Memo si byly nalíčením tak podobné, že vypadali skoro jako sestry. Výborná byla i hudba a kamera! Nenapadá mě nic co bych dodal, snad jen, že bych nevěřil, že film o baseballu, o kterém mimochodem nevím vůbec nic, mě bude tak bavit.(6.3.2009)

Pokiaľ by sa ma niekto opýtal, napríklad študent réžie, alebo mimozemšťan, čo je to tá hollywoodska rozprávka pre dospelých, tak by som mu povedal, nech si pozrie The natural. Všetko je síce predvídateľné, mierne patetické, ale je to natočené so záujmom, s inteligenciou, pre vyzretejšie publikum a maximálne profesionálne. Proste cesta hrdinu cez prekážky za víťazstvom. Tomu sa prispôsobuje kamera, strih, hudba a herecký štýl. Chvíľami som myslel, že sa dej bude točiť okolo potenciálneho konfliktu Redfordovej postavy s Madsenovou, keďže nahrádza jeho post (aspoň som to tak pochopil), ale ani náhodou, všetko sa rýchlo dostane do klasických koľají.(7.7.2016)

• - Spoiler: Na konci románu nazvaném „Smolař“ je Roy Hobbs (Robert Redford) vyautován. (Hans.)

• - „Musíte v sobě mít pořádnej kus malýho kluka,“ řekl ve skutečnosti chytač Roy „Campy“ Campanella. (Kulmon)

• - Sklo hodin [značky Bulova], které byly na pravé straně výsledkové tabule a ukazovaly přesně 16:25 hodin, rozbil ve skutečnosti druhý metař Carvel „Bama“ Rowell, a to 30.05.1946. (Kulmon)