Zlo s lidskou tváří

Ted Bundy: Diabol s ľudskou tvárou

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2019, 108 min

Rozhodně je třeba se připravit na to, že nové zpracování se nezaměřuje na Bundyho řádění, ale spíš na jeho následky a velmi mi sedlo i tohle zpracování. Zac Efron si jde jednou nohou pro elektrické křeslo a druhou pro Oscara, protože nejen, že předvádí svůj doposuď nejlepší výkon, ale také Vám zůstane delší dobu v paměťi. ( Zde svými hereckými kvalitami překvapí spoustu lidí). Film se víceméně vyvaruje násilí a sledujeme Bundyho soudní procesy, útěk z vězení a jeho vztah, kde je nejzajímavější, že jeho přítelkyně neměla absolutně ponětí čím je Bundy zač. Má to velmi příjemné tempo, slušnou retro atmosféru, perfektní soudní procesy, kde se Bundy sebevědomě sám obhajuje a vyloženě si vytírá zadek se soudci, právniky i celým soudním řízením. Je zajímavé, že Bundymu divák víceméně fandí, protože je na první pohled sympaťák a jeho dialogy jsou velmi trefné, ale všichni víme, že je to člověk, který do společnosti nepatří. V závěru je film i slušně emotivní a herecky jdou všichni absolutně na dřeň. Za mě milé letošní překvápko, ale né každý bude s touhle verzí spokojen.80%(5.5.2019)

Když režisér jednou natočí špatný film, neznamená to automaticky, že už nikdy nenatočí dobrý film- To platí i v případě režiséra Joe Berlingera. Ten v roce 2000 natočil Záhadu Blair Witch 2, která brutálně zničila odkaz povedené jedničky, udělala z Berlingera v očích mnohých filmového barbara a vypadalo to, že se Berlinger už celovečerní režie nikdy nedočká. Z Berlingera se ale o pár let později stal celkem chválený dokumentární filmař (na jeho dokumenty jsem ještě neměl to štěstí) a nakonec to došlo tak daleko, že se píše rok 2019 a do kin dorazil nový Berlingerův celovečerák, který ale ve finále nemá od dokumentu úplně daleko. Ted Bundy byl americký sériový vrah, který letech 1973 až 1978 zavraždil a znásilnil zavraždil několik mladých žen, většinou dokonce až po jejich smrti. Doznal se k 32 vraždám, ve skutečnosti ale mohlo být obětí víc než 100. Celý Bundyho příběh je neskutečně zajímavý a od jeho zatčení se mu povedlo dvakrát utéct z vězení, jeho soud byl první, který se veřejně vysílal v televizi a dočkal se mnoha fanynek, které navštívili jeho soud a ve finále se obhajoval sám a předvedl tak něco co se do té doby jen tak nevidělo. A tady bych rád dodal, že obsazení Zaca Efrona do hlavní role byla neskutečně výborná volba. Zac Efron začal svojí kariéru v trilogii Muzikál ze střední. Efron se ale od jejího konce snažil prosadit i ve vážnějších rolích a i když se v poslední době spíše soustředil na komediální žánr, zde si opět střihl vážnou roli a ukazuje, že jako herec rozhodně není poleno a umí hrát. Efron je zde přímo výborný a vážně by se dal označit jako Oscarový výkon. Efron totiž vypadá jako neviňátko, milý člověk, který by neublížil ani mouše. A přesně takhle působil i reálný Bundy.... Zlo s lidskou tváří má zajímavé pojetí vyprávění a je bohužel škoda, že už všichni od začátku víme, že je Ted Bundy vrahem- Kdyby totiž divák vůbec nevěděl, že byl Bundy ze svých zločinů usvědčen a sám se následně přiznal, kromě jediné scény v úplném závěru nevidíme, že by Bundy svůj zločin spáchal. Celou dobu by tak klidně divák mohl věřit tomu, že je Bundy nevinný- Jak bylo řečeno je to sympaťák, od začátku nadhazuje celkem logické argumenty k tomu, že není viníkem a celkově to působí, že je to milý člověk, který našel lásku svého života a byl jenom ve špatné doby na špatných místech. Celé to má háček v tom, že divák celou dobu ví, že Bundy vraždil, napětí ale dokáže fungovat alespoň v tom jak celý soudní případ postupuje a samotný Bundy při něm postupuje. Ted Bundy je celou dobu mladý sympaticky vypadající muž, který našel lásku v ženě Liz u které mu nevadí, že už má dceru a zamiluje si i jí, studuje právo a má šanci na zářnou budoucnost, které mu ale zhatí fakt, že se až náramně podobá jedné policejní podobizně a vlastní stejné auto, které popsali svědkové... Ted Bundy sice dokáže celou dobu fungovat jako sympaťák na kterého byste násilníka a nekrofila netipovali, zároveň se ale občas dokáže projevit jako silný manipulátor, který si uvědomuje, že je pohledný a ženy mu dokáží sežrat všechno. Ve finále je tak úplně jedno, že existují nezvratné důkazy o tom, že je Bundy vinen a celá porota i se soudcem ví, že je pachatelem. I tak totiž Bundy dokáže polovinu Ameriky přesvědčit o tom, že je nevinný a roztočit neskutečný mediální kolotoč, který přepsal historii. Efron si přes hodinu a půl jede neskutečný herecký koncert, který navíc Berlinger obohatil stylovými scénami a neskutečnou vypravěčskou atmosférou. Kromě něj je ve filmu v menších filmech i spousta dalších solidních herců- John Malkovich, Jim Parsons, Haley Joel Osment, Dylan Baker, Lily Collins..je jedno, , že nikdo z daných pánů nemá tak velkou roci, svoje si totiž ve finále odehraje každý z nich. Kromě Efrona má ve filmu největší roli Lily Collins, která hraje jeho lásku Liz Kendallovou a i Collins ve filmu hraje hodně dobře- S její postavou mám ale problém ten, že má ve filmu příliš scén navíc. Reálně bych si dal ještě pár minut navíc s Bundym, než právě s Liz, která má celou dobu ve filmu nějaké podivné výčitky, které jsou ve finále stejně příliš rychle smeteny ze stolu. Kromě Liz jinak ve filmu není žádná výrazná ženská postava (Kaya Scodelario je jako Bundyho fan no. 1 Carole Boone sice k nepoznání, ale stejně tak nevýrazná) což se dá vzhledem k Bundymu charakteru pochopit, trošku to ale přece jen zamrzí. Celkově film někdy příliš spěchá z bodu A přes bod B do bodu C a i když je celá hra s tím, že je Bundy nevinný zajímavá, divák stejně ví, že Bundy vinen je a bylo by tudíž fajn nějak víc vidět Bundyho v akci než jen v jediné scéně. Nějak po hodině a čtvrt už totiž začne celá hra diváka pomalu bavit a dojde mu, že jsou všechna esa z rukávu pryč. Bundymu by možná víc prospěla televizní minisérie, kde by například 6 epizod měli každá jednu hodinu a mohla tak Bundyho celý modus operandi, zatčení a soud pojmout zeširoka. I tak se ale Berlingerovi povedlo ukázat, že režírovat umí a Efron předvedl neskutečný herecký koncert. Celé to je ve finále solidní soudní drama, které sice začne být především v třetí třetině trochu natahované a zároveň příliš zkrácené, i tak jde o ale o slušné řemeslo, kterému se povedlo udělat ze sériového vraha celkem sympatického hlavního hrdinu. Celá ta falešná hra se ve finále může zdát velice zbytečná, minimálně pokus o ní by se ale měl cenit.(25.5.2019)

• Marigold

Tohle se Berlingerovi nepovedlo. V dokumentu Ted Bundy Tapes vykreslil hodně detailní portrét psychopata / nejistého pozéra / mediální star, který si dokonale užívá pozici manipulátora. Ve filmu se dost neobratně ponořil do jedné z epizod ze života sériového vraha a pokouší se vystavět příběh, jehož perspektiva bude perspektivou lehkého okouzlení. Film tak vykresluje Teda tak, jak se viděl on sám, jako neodolatelný suverén, romantický útěkář, šaramantní star, která se rozzáří před kamerou. Zac Efron tuhle jeho stránku trefuje s rozkoší, která bohužel místy hraničí s campem (scéna, kdy Ted zdrhne z budovy coloradského soudu a vykračuje si jako hipísácký macho ulicí je spíš jak z béčkové komedie). Oblouk filmu má jasnou tendenci šokovat obrácením perspektivy v posledních minutách, ale funguje to jen za cenu hodně laciné redukce a pozérství. Berlinger není jako režisér žádný velký psycholog a popravdě scéna se štěkáním psa a démonickými pohledy přes mříže tu zavání nedostatkem zabijáckých skills na straně tvůrců. Přitom nelze popřít, že figura Liz (oběti, které Ted fyzicky neublížil) by v jiné konstelaci mohla být hodně působivá... ale tady je tak pasivní a účelová, že jí nelze brát moc vážně. Bundy je fascinující figura přesně ve chvíli, kdy se podaří proniknout za masku amerického snu. Dokument ji dokázal obratně sejmout, film se jí trochu tupě opájí.(3.5.2019)

• AppleCore

Když točíte film o jednom z nejznámějších vrahů historie, nechcete z toho stvořit soudní rodinný drama. Chcete v plný polní rozjet psychologickej rozbor jeho mysli, a to hlavně ve chvílích před vraždou, v průběhu a po ní. Chcete zaplout do chladu a lží po jeho návratu k přítelkyni a chcete, aby vás z toho mrazilo od úvodu po finish, jehož soudním rozuzlením je elektrický křeslo! To celý chcete zaobalit do atraktivního vizuálního hávu, super soundtracku a skvělých hereckých výkonů. Joe Berlinger ale neudělal a nechtěl nic z toho! A tak to prostě působí jak epizoda z "Judge Rinder" a my sledujeme soudní drama, ze kterýho je zjevný pouze to, že Zac Efron nakonec není tak špatnej herec. Tyhle témata by měli automaticky házet na stůl Davida Finchera!(4.5.2019)

Mírné zklamání, co jiného říct o filmu o nejslavnějším americkém sériovém vrahovi Tedu Bundym, o filmu, který je v podstatě vyprávěn očima Teda Bundyho, který vehementně trvá na tom, že je nevinný, o filmu, ve kterém ani není ukázána jediná vražda? Vždyť ten příběh měl potenciál ho psychologicky analyzovat, poukázat na rysy psychopata, proč vlastně ta jeho přítelkyně Liz zavolala na policii, aby ho udala? Jen proto, že byl podobný nákresu v novinách a měl auto Volkswagen Brouk? Proč ten film nejde do hloubky? Proč nám ukazuje jen romantickou zápletku dvou žen, které jsou hotové z muže, z kterého se vyklube vrah? Proč jsou u soudu probírány nepřímé důkazy, ale nikdy nikdo neřeší, kde Ted Bundy byl v době vražd, což by jeho přítelkyně mohla dosvědčit? Proč ani jednou nebyla vyslýchána policií ani neseděla na lavičce svědků? Proč mám po skončení tolik otázek, které jsou naprosto logické, ale ve filmu o nich není zmínka? Proč mi celý ten příběh přijde jako manifest nevinného muže, který byl nucen se přiznat k vraždám, které nespáchal, aby získal ještě pár hodin života před elektrickým křeslem? Ono konec, kde se Liz přizná, má být nejspíš velice šokující (pro lidi, co o Tedu Bundym v životě neslyšeli), ale pro člověka, který se o tyhle věci zajímá to rozhodně žádný twist není. Jedna z celkem známých perliček z jeho života je fakt, že jeho matka ho měla velice mladá, v asi 16 letech. Aby se rodina vyhnula ostudě, tak před sousedy její těhotenství skrývali a následně se jeho babička (matka jeho matky) vydávala za jeho matku. Dokonce ani Tedovi pravdu neřekli a vychovávali ho v tom, že jeho biologická matka je jeho sestra. Údajně na to přišel až někdy na základní škole, kde se mu spolužáci posmívali, že jeho matka není jeho matka a podařilo se mu najít na půdě jeho rodný list. A teď si představte, kdyby třeba tohle zahrnuli do zápletky filmu, proč se z vraha stane vrah? Proč nenávidí a zabíjí ženy? Místo toho se tvůrci rozhodli jít cestou romantického příběhu ženy, která je do Bundyho zamilovaná a nechce věřit tomu, že by někoho zabil - v tom případě jaký měla motiv ho udat policii? Trochu postrádá logiku, ale OK. Čtvrtá hvězda je za výkon Zaca Efrona.(19.5.2019)

• - Ted Bundy se přiznal k 36 vraždám mladých žen, ale přesný odhad zavražděných nebude nikdy znám, odhaduje se kolem 100 a více. (ARI50)

• - Natáčelo se v USA ve státu Kentucky, konkrétně ve městech Covington a Fort Thomas. Točilo se od 17. ledna do 27. února 2018. (BMW12)

• - Ted Bundy byl sériový vrah, násilník a nekrofil a za své činy byl 24. 1. 1989 ve věznici na Floridě popraven v elektrickém křesle. Dokonce byl spuštěn ohňostroj po jeho smrti. (ARI50)