Zlo s lidskou tváří

Ted Bundy: Diabol s ľudskou tvárou

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2019, 108 min

Dva různé pohledy tvůrců a diváka např. mě, dělí krůček od lepšího hodnocení. Zlá doba, divák si přeje být znechucen a šokován. Příběh lidské zrůdy zneužívající hezký ksichtíček s umem psychologicky-hereckým jsem doposud neznal. Joe Berlinger s Werwiem se rozhodli jít cestou hrané etýdy sériového vraha a neustálého vymetání soudních řízení a věznic, z kterých se nápaditým způsobem dostane. Film jede nervózní strunu falešného rodinného štěstí a snaží se držet diváka na hraně nevědomí a dohadů, co že vlastně ten pohledný chlapec v roli Zaca Efrona provedl tak strašného? K úctě pozůstalých od zavražděných dívek se film chová velmi slušně a nedává šanci na krvavou podívanou, z pohledu diváka, který čekal děs a zhnusení..bohužel. Nakonec se množství originálního materiálu tiskovek u soudu samo nabízí k opravdu věrně natočené kopii hrůzné americké tragédie. 65%(7.6.2019)

• Marigold

Tohle se Berlingerovi nepovedlo. V dokumentu Ted Bundy Tapes vykreslil hodně detailní portrét psychopata / nejistého pozéra / mediální star, který si dokonale užívá pozici manipulátora. Ve filmu se dost neobratně ponořil do jedné z epizod ze života sériového vraha a pokouší se vystavět příběh, jehož perspektiva bude perspektivou lehkého okouzlení. Film tak vykresluje Teda tak, jak se viděl on sám, jako neodolatelný suverén, romantický útěkář, šaramantní star, která se rozzáří před kamerou. Zac Efron tuhle jeho stránku trefuje s rozkoší, která bohužel místy hraničí s campem (scéna, kdy Ted zdrhne z budovy coloradského soudu a vykračuje si jako hipísácký macho ulicí je spíš jak z béčkové komedie). Oblouk filmu má jasnou tendenci šokovat obrácením perspektivy v posledních minutách, ale funguje to jen za cenu hodně laciné redukce a pozérství. Berlinger není jako režisér žádný velký psycholog a popravdě scéna se štěkáním psa a démonickými pohledy přes mříže tu zavání nedostatkem zabijáckých skills na straně tvůrců. Přitom nelze popřít, že figura Liz (oběti, které Ted fyzicky neublížil) by v jiné konstelaci mohla být hodně působivá... ale tady je tak pasivní a účelová, že jí nelze brát moc vážně. Bundy je fascinující figura přesně ve chvíli, kdy se podaří proniknout za masku amerického snu. Dokument ji dokázal obratně sejmout, film se jí trochu tupě opájí.(3.5.2019)

• campix

Pokud chcete nějakou výpovědní hodnotu od příběhu Teda Bundyho, tak je potřeba ji hledat v Netflixovském dokumentu Ted Bundy Tapes a ne v tomhle melodramatu, které se téměř výlučně vyhýbá Bundyho činům a ukazuje jak normální navenek působil a vše je bráno z pohledu jeho přítelkyně, která neměla o ničem absolutně tušení. Zajímavý cast hlavních rolí mě nalákal. A nemůžu říci, že by někdo vyloženě zklamal. I Zac Efron to zvládl. Bohužel si nedovedu představit o moc nudnější a nic neříkající film o jednom z největších vrahů v historii USA. Hodně nevyužitý potenciál.(22.5.2019)

Film snažící se být áčkovým, ačkoliv za použití béčkových hereckých výkonů (krom Collins, která jakž takž byla uvěřitelná), takže se děj řeší prostřednictvím událostí, nežli prostoru jednotlivým emocionálním projevům. Nicméně působivé je pojetí vraha očima přítelkyně potažmo veřejnosti, kdy nikdo de facto nevěděl, zdali opravdu vraždil. Šarmantní muž s takto něžným působením by přece nemohl zabíjet. Pokud režisér chtěl ukázat, jak se vrah viděl sám, tak se mu to povedlo, ale bohužel jen jednostranně, chybí právě to, co popisuje název filmu.(29.5.2019)

Joe Berlingera neprovází zrovna pověst zkušeného a kvalitního filmového režiséra. Přesto se mu povedlo převést příběh Teda Bundyho na plátno způsobem, který kromě atraktivního obsazení, nabízí zajímavou kombinaci dramatického přednesu s prvky rekonstrukce. To je něco, co nezaujatý divák asi nedokáže plně docenit. Životopisná poctivost, která zcela pohltila scénář, je pochopitelně na úkor diváckému zážitku, ovšem to nijak nesnižuje kvalitu snímku jako takového. Zajímavostí je, že emocionální hloubku příběhu zde obstarává vedlejší postava Liz Kendall (Kloepfer), na níž stojí i samotné vyvrcholení filmu. Největší rozpaky tak u mě vyvolává pojetí hlavní postavy, jejíž romantizace a démonizace tady působí triviálně. Celkově je její psychologické uchopení velice subjektivní, a byť Zac Efron i díky úlisnému vzhledu svoji roli zvládl skvěle, obávám se že to není tak úplně role skutečného Teda Bundyho. 🎬 73%(21.5.2019)

• - Ted Bundy byl sériový vrah, násilník a nekrofil a za své činy byl 24. 1. 1989 ve věznici na Floridě popraven v elektrickém křesle. Dokonce byl spuštěn ohňostroj po jeho smrti. (ARI50)

• - Ted Bundy se přiznal k 36 vraždám mladých žen, ale přesný odhad zavražděných nebude nikdy znám, odhaduje se kolem 100 a více. (ARI50)

• - Natáčelo se v USA ve státu Kentucky, konkrétně ve městech Covington a Fort Thomas. Točilo se od 17. ledna do 27. února 2018. (BMW12)