Zlo s lidskou tváří

Ted Bundy: Diabol s ľudskou tvárou

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2019, 108 min

Film, ktorý je spracovaný spôsobom, síce nie priamo oslavujúcim Bundyho, ale ukazujúcim iba jeho "sympatickejšiu" stránku, ktorou sa vďaka Efronovej mimike, širokému úsmevu a sakám dá ľahko opantať, no niekde v povedomí stále tkvie pocit úzkosti nad všetkými tými hrôzami, ktoré napáchal. Tu sa ich však dočkáme len na konci v podstate prostredníctvom jednej fotky a rýchlo zostrihanej zinscenovanej scény, a to je z celého procesu trochu málo. Dianie predtým je možno presne opísané (ako to uvidíme aj počas záverečných titulkov), ale neprináša nič viac, žiadne vyložené napätie a z pohľadu priateľky skôr divnú vzťahovú linku, ktoré chce na záver šokovať, no nepodarí sa jej to až takým úderným momentom.(9.5.2019)

Oceňujem takmer doslovné skutočné pasáže dialógov a scén z Bundyho života prenesené do filmu. Z tohto pohľadu ide o naozaj reálne pôsobiaci životopisný film s mnohými informáciami zo života tohto masového vraha. Na druhu stranu si ale myslím, že je smutné glorifikovať čisté zlo a narušenú chorú myseľ a pritom na tých, čo sa pričinili o Bundyho dolapenie a odsúdenie, sa už dávno zabudlo. Ale meno Ted Bundy, to bude žiť tuším naveky. Nuž darmo, nie bez príčiny sa hovorí, že dejiny píšu zlí ľudia. Inak tým dievčatám sa čudujem, že im z tak ťažko psychicky chorého človeka vlhli nohavičky. Asi to niečo hovorí o prírodnom živočíšnom výbere, neviem. Film zaujímavý, obsažne bohatý, no mal pár hluchých miest, ktoré sa mi zdali zbytočné. Lepší priemer. 65/100(10.5.2019)

Tak v tomhle případě je velkou nevýhodou, pokud jste před zhlédnutím filmu viděli Berlingerovu prvotřídní práci na dokumentu Ted Bundy Tapes. Ačkoliv film není zase až tak špatný, trochu mě mrzí, že nepředčil má očekávání tak, jak jsem doufala. První část filmu mě poměrně bavila, Ted se nám tu ukazuje v tom nejlepším světle, pak ale přišel soud a já měla pocit, že se znovu dívám na jednu z epizod výše zmíněného 4dílného dokumentu, protože tam říkali a dělali úplně jedno a to samé. Na jednu stranu beru, že chtěli zachovat autentičnost, ale bohužel musím konstatovat, že by asi bylo lepší trošku si to poupravit. S herci to prostě nemělo takový říz jako v reálu - třeba scéna, kdy Tedovi čtou obvinění z vraždy dvou členek ze sesterstva Chi Omega, ve skutečnosti to bylo docela zvláštní (ale v dobrém a poutavém slova smyslu), ve filmu mi to přišlo trochu odfláknuté, ani ze soudce, kterého si zahrál John Malkovich, jsem neměla takový respekt, jako když jsem se koukala na dobové záběry (ty jsou tu mimochodem obsaženy taky, ale protože už jsem je jednou a nedávno viděla, tak mě trošku nudily). Nejvíc se asi dají pochválit herecké výkony. Myslím si, že Zac tu dokázal, že si klíďo může zahrát i ve vážnějších filmech, a já bych mu moc přála, aby mu na stůl přistálo více dramat - přece jen těch blbečků už si zahrál dost. Lily hrála taky slušně, ačkoliv v hodně scénách ji vidíme takovou zuboženou a jak čučí na přenos soudního procesu Teda. Jak jsem řekla na začátku, první půlka mě bavila, pak už to pro mě bylo trochu nudnější, nicméně musím všechny pochválit za tu finální scénu, kdy přišla Liz navštívit Teda do vězení. Ačkoliv k tomuto setkání nikdy nedošlo, Berlinger měl naprostou pravdu, když řekl, že rozhovor v tváří v tvář má úplně jiné grády, než když je vykonán po telefonu. Scéna to teda byla pěkně creepy, ale Zac a Lily zde předvedli asi to nejlepší z celého filmu.(10.5.2019)

poměrně vydařené retro,které se snaží přinést události jedné fáze Bundyho života z jiného a celkem netypického pohledu.Vlastně by to i mohlo celkem slušně fungovat pokud by se jednalo o fikci.Ve chvíli kdy jde ale o interpretaci skutečných událostí (a dle dochovaných záznamů dost věrnou) a divák ví co byl Bundy zač je celkem problém se do toho všeho vžít a nebo mu nedej bože fandit.Efron je nicméně překvapivě velmi dobrý,Lily Collns pak využívá svého talentu ve všech filmech kde "stárne" vypadat pořád úplně stejně...60%(1.6.2019)

Když režisér jednou natočí špatný film, neznamená to automaticky, že už nikdy nenatočí dobrý film- To platí i v případě režiséra Joe Berlingera. Ten v roce 2000 natočil Záhadu Blair Witch 2, která brutálně zničila odkaz povedené jedničky, udělala z Berlingera v očích mnohých filmového barbara a vypadalo to, že se Berlinger už celovečerní režie nikdy nedočká. Z Berlingera se ale o pár let později stal celkem chválený dokumentární filmař (na jeho dokumenty jsem ještě neměl to štěstí) a nakonec to došlo tak daleko, že se píše rok 2019 a do kin dorazil nový Berlingerův celovečerák, který ale ve finále nemá od dokumentu úplně daleko. Ted Bundy byl americký sériový vrah, který letech 1973 až 1978 zavraždil a znásilnil zavraždil několik mladých žen, většinou dokonce až po jejich smrti. Doznal se k 32 vraždám, ve skutečnosti ale mohlo být obětí víc než 100. Celý Bundyho příběh je neskutečně zajímavý a od jeho zatčení se mu povedlo dvakrát utéct z vězení, jeho soud byl první, který se veřejně vysílal v televizi a dočkal se mnoha fanynek, které navštívili jeho soud a ve finále se obhajoval sám a předvedl tak něco co se do té doby jen tak nevidělo. A tady bych rád dodal, že obsazení Zaca Efrona do hlavní role byla neskutečně výborná volba. Zac Efron začal svojí kariéru v trilogii Muzikál ze střední. Efron se ale od jejího konce snažil prosadit i ve vážnějších rolích a i když se v poslední době spíše soustředil na komediální žánr, zde si opět střihl vážnou roli a ukazuje, že jako herec rozhodně není poleno a umí hrát. Efron je zde přímo výborný a vážně by se dal označit jako Oscarový výkon. Efron totiž vypadá jako neviňátko, milý člověk, který by neublížil ani mouše. A přesně takhle působil i reálný Bundy.... Zlo s lidskou tváří má zajímavé pojetí vyprávění a je bohužel škoda, že už všichni od začátku víme, že je Ted Bundy vrahem- Kdyby totiž divák vůbec nevěděl, že byl Bundy ze svých zločinů usvědčen a sám se následně přiznal, kromě jediné scény v úplném závěru nevidíme, že by Bundy svůj zločin spáchal. Celou dobu by tak klidně divák mohl věřit tomu, že je Bundy nevinný- Jak bylo řečeno je to sympaťák, od začátku nadhazuje celkem logické argumenty k tomu, že není viníkem a celkově to působí, že je to milý člověk, který našel lásku svého života a byl jenom ve špatné doby na špatných místech. Celé to má háček v tom, že divák celou dobu ví, že Bundy vraždil, napětí ale dokáže fungovat alespoň v tom jak celý soudní případ postupuje a samotný Bundy při něm postupuje. Ted Bundy je celou dobu mladý sympaticky vypadající muž, který našel lásku v ženě Liz u které mu nevadí, že už má dceru a zamiluje si i jí, studuje právo a má šanci na zářnou budoucnost, které mu ale zhatí fakt, že se až náramně podobá jedné policejní podobizně a vlastní stejné auto, které popsali svědkové... Ted Bundy sice dokáže celou dobu fungovat jako sympaťák na kterého byste násilníka a nekrofila netipovali, zároveň se ale občas dokáže projevit jako silný manipulátor, který si uvědomuje, že je pohledný a ženy mu dokáží sežrat všechno. Ve finále je tak úplně jedno, že existují nezvratné důkazy o tom, že je Bundy vinen a celá porota i se soudcem ví, že je pachatelem. I tak totiž Bundy dokáže polovinu Ameriky přesvědčit o tom, že je nevinný a roztočit neskutečný mediální kolotoč, který přepsal historii. Efron si přes hodinu a půl jede neskutečný herecký koncert, který navíc Berlinger obohatil stylovými scénami a neskutečnou vypravěčskou atmosférou. Kromě něj je ve filmu v menších filmech i spousta dalších solidních herců- John Malkovich, Jim Parsons, Haley Joel Osment, Dylan Baker, Lily Collins..je jedno, , že nikdo z daných pánů nemá tak velkou roci, svoje si totiž ve finále odehraje každý z nich. Kromě Efrona má ve filmu největší roli Lily Collins, která hraje jeho lásku Liz Kendallovou a i Collins ve filmu hraje hodně dobře- S její postavou mám ale problém ten, že má ve filmu příliš scén navíc. Reálně bych si dal ještě pár minut navíc s Bundym, než právě s Liz, která má celou dobu ve filmu nějaké podivné výčitky, které jsou ve finále stejně příliš rychle smeteny ze stolu. Kromě Liz jinak ve filmu není žádná výrazná ženská postava (Kaya Scodelario je jako Bundyho fan no. 1 Carole Boone sice k nepoznání, ale stejně tak nevýrazná) což se dá vzhledem k Bundymu charakteru pochopit, trošku to ale přece jen zamrzí. Celkově film někdy příliš spěchá z bodu A přes bod B do bodu C a i když je celá hra s tím, že je Bundy nevinný zajímavá, divák stejně ví, že Bundy vinen je a bylo by tudíž fajn nějak víc vidět Bundyho v akci než jen v jediné scéně. Nějak po hodině a čtvrt už totiž začne celá hra diváka pomalu bavit a dojde mu, že jsou všechna esa z rukávu pryč. Bundymu by možná víc prospěla televizní minisérie, kde by například 6 epizod měli každá jednu hodinu a mohla tak Bundyho celý modus operandi, zatčení a soud pojmout zeširoka. I tak se ale Berlingerovi povedlo ukázat, že režírovat umí a Efron předvedl neskutečný herecký koncert. Celé to je ve finále solidní soudní drama, které sice začne být především v třetí třetině trochu natahované a zároveň příliš zkrácené, i tak jde o ale o slušné řemeslo, kterému se povedlo udělat ze sériového vraha celkem sympatického hlavního hrdinu. Celá ta falešná hra se ve finále může zdát velice zbytečná, minimálně pokus o ní by se ale měl cenit.(25.5.2019)

• - Anglický název filmu je reálný citát, který pronesl soudce během soudního procesu s Bundym (Zac Efron). (Grimaldi)

• - Zavražděné ženy a dívky byly ve věku od 13 do 26 let. (ARI50)

• - Ted Bundy byl sériový vrah, násilník a nekrofil a za své činy byl 24. 1. 1989 ve věznici na Floridě popraven v elektrickém křesle. Dokonce byl spuštěn ohňostroj po jeho smrti. (ARI50)