Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiální text distributora)

agentmiky

Kinematografický zážitek se vším všudy. Po těch letech naprosto chápu, že pokud lidem nesedne styl tvorby Malicka, tak pro ně musí být nadmíru složité najít si cestu k jeho filmům.....na druhou stranu jestli jste jeho fanoušci, tak vám filmy od něj musí přirůst k srdci. Proč ? Protože obsahují ve svém jádře myšlenku. Neslouží to tedy jen k hezkému pokoukáníčku, u kterého vám bude konstantně padat brada dolů, nýbrž i k zamyšlení o smyslu bytí a pomíjivosti života. A s tím vším přichází TTRL. Lidi, prosím, nesrovnávejte to se Spielbergovým Ryanem, jedná se totiž o diametrálně odlišné snímky. Tenká červená linie je unikát, ano, jedná se o válečný snímek se vším všudy, tudíž očekávajte slušnou válečnou vřavu s výbornými akčními sekvencemi, nabídne to ale i jistou poetiku typickou pro Malicka. Během všeho toho válečného běsnění najednou přijde záběr na tichomořskou přírodu (kontrast život X smrt), dojde i na vnitřní monology hlavního hrdiny Jiamese Caviezela, které se zaměřují na původ zla, kde se v nás vůbec bere, celkově scénář považuji za bezchybnou záležitost. Kamera taktéž úžasná, ty záběry soustřeďující se na přírodu, jako jednoduše WOW. A to vše doprovázené Zimmerem v pozadí, to už je ta pomyslná třešnička na dortu. Opět nastává dilema, co osobně považuji za nejzdařilejší válečný počin všech dob. TTRL vskutku vystřelilo dost nahoru. Za mě dávám 92 % ()

Paxxx.cz

Tento film mě hrozně zklamal.. Akčních scén tu bylo na poměry válečných filmů minimum. Netvrdím, že film musí být přecpaný akcí, to vůbec ne. Takové dopisy z Iwo jimy se mi moc líbily a to se tam asi z 70 procent jen mluvilo. Prostě pro mě spíše ztráta času, vůbec mi to nesedlo takže jedno velké zdlouhavé a nudné zklamání...2/10. ()

RasputincZ

Odzbrojující. Je paradoxní, že nejlepší válečný film, jaký jsem viděl, je silně protiválečný. Malickova 170minutová u mě předskočila i legendární Apokalypsu. Scénu s dobytím japonského tábora, úžasnou hudbou H. Zimmera a vnitřním monologem J. Caviezela považuji za pomyslný vrchol filmu). Není náhoda, že právě týž vnitřní monolog použila skupina The Explosions in the sky ve své písni Have you passed through this night. Ultimátní zážitek, ke kterému se velmi rád vrátím. 100% ()

Asgy

I když je tento film pojat spíše filozoficky, zaujal mě více, než některé klasické válečné filmy. Válečné zlo výborně kontrastuje s nádhernými záběry čisté přírody a spolu s hudbou Hanse Zimmera, který je mým oblíbencem v žánru filmové hudby, vytváří výborný dojem. Jenom délka tomuto filmu občas spíše škodí. ()

Praxis

strašlivě roztahaný film, mít kratší délku, jenom by to filmu prospělo.ale jinak moc fajn film, se skvělými hereckými výkony, kamerou i střihem. škoda té rozvláčnosti ()

Ligter

Kamera v Tenké červené linii volně přechází od vojákovi k vojákovi, z nichž každý je výsledkem toho, co z nich válka utvořila nebo tvoří. Vidíme jejich výraz, cítíme a chápeme jejich pohnutky, natolik rozdílné a přesto stále pochopitelné. Slyšíme jejich vnitřní hlasy, soucítíme s nimi, získáváme o nich přehled, byť ne celkový, ale dostačující. Přílišná explikativnost by ani v Malickově (ne)válečné kontemplaci nebyla na místě, jen by znevažovala mikrosvět v němž vojáci při bitvě žijí. Trefně to definuje seržant Welsh při rozhovoru s vojínem Wittem: „Neexistuje žádnej další svět, kde všechno bude v pohodě. Je jenom tenhle svět. Jenom tahle hrouda.“ Žádný jiný výrok ve filmu by snad lépe nevyjádřil mikrokosmos, ve kterém vojáci na ostrově žijí. Nakonec i vojín Witt dochází k tíživé pravdě: vidí pravý opak toho jiného světa (ráje), vůči němuž se pobytem a poznáním pekla odcizil. Ani on neunikl dostředivé síle válečného utrpení (famózní střih a jízda kamery při útoku na vesnici), které je přenášeno v různých podobách na všechny postavy a pohlcuje je, byť jsou nuceni se mu vehementně ubránit. ()

Ellmariachi

Film ode mne zůstane nedoceněný. Důvody a chyba jsou většinou na mé straně. Za 1. válečná dramata nejsou úplně to co vyhledávám. Na druhou stranu je určitě dokáži ocenit. Za 2. filmu jsem se po necelých dvou hodinách nedokázal věnova naplno. Na druhou stranu je to i proto, že si mě snímek nedokázal udržet. Pro mě to byl sakra dlouhý, nadprůměrný válečný film. Bohužel nic víc. 65 ()

sta

spojení nádhernýchobrazů s téměř filosofováním, je prostě nádherné. Škoda, že tomuto snímku ve své době konkuroval vojín Ryan, jinak by se určitě dočkal větší odezvy. ()

Džejkop

Docela složitý děj a řádná stopáž fungují jako dokonalý matoucí prvek. Na rovinu, po první projekci, jsem v tom měl hokej. Takže až na podruhé jsem poznal o jak skvělé psychologické drama se jedná. Za první shlédnutí, tak za čtyři, ale to druhé všechno napravilo a dávám jasných pět. Pochopil jsem, že hlavním záměrem tohoto příběhu je odhalit krapítek té vojákovi mysli. Narozdíl od většiny ostatních válečných filmů se děj soustředí především na ten psychycký boj, ten fyzický vše jen dokresluje. Prostě to odhaluje vojáka jako lidskou, občas chybující, bytost. ()

GodComplex

Film, ktery se rozdeluje na 2 casti - valecnou, ktera je excelentni, prestrelky jsou svizne, akce vychytana.. a tu radoby filozofickou, ukecanou, ktera je opravdu zoufale nudna. Vysledek se tedy pohybuje nekde v lepsim prumeru, s prihlednutim na to, ze k tomu hraje (nezvykle uklidneny) Hans Zimmer. Jednoznacne nejvetsi hvezda filmu neni nikdo z blystiveho hereckeho obsazeni (a ze je tam tech zvucnych jmen pozehnane), ale nadherna priroda, ve ktere se valka odehrava, krasne kopecky, vysoka trava, dzungle, reky.. je to skoda, kdyby Malick vystrihnul hodinu kecu a flashbacku na rodinu, mohlo se jednat o famozni valecne dilo. 6/10 ()

MikO_NR_1909

Pozoruhodné, ako sa meditácia obrazov prírody a umenia dostanú do konfrontácie vojnového šialenstva, bez toho, aby vás vytrhli z vizuálnej letargie naproti katastru smrti (teda aspoň prvá polhodina napätím oplývala). Myslím tým paralýzu nemohúcna vyvliecť sa z útokov a ktorá ma v tomto filme časom dolapila. Je to taký príbeh nádeje-nenádeje, nevyhnutnosti a dôsledkov nezmyselných stretov a ich reakcií na ne. Malick si za svoj jedinečný štýl vyslúžil množstvo pochvál i kritík. Jediné, čo ma mrzí je to, že si obsahový záber (i zámer) nepretavil v niečo vzletnejšie, teda štrukturovanejšie, keďže často improvizuje a máta tou istou vodou celé tri hodiny. Že nemá v rukáve plán b), iba majstrovsky zhmotňuje to, čo mu ide najlepšie. A to ma mierne mrzí. Každopádne väčšina formálneho poňatia je i v pokročilej dobe (1998) pomerne inovatívna, vidieť vojnu takýmito očami je iný typ zážitku, ktorý vám ostatok (produkcie) neposkytne. ()

Vojcl

Slušně natočený válečný film se spoustou kvalitních bojových scén, ale pro ty kteří nejsou fanoušky válečného žánru nepřináší vůbec nic nového.. A oproti Spielbergově Ryanovi je to místy pekelná nuda!!! ()

Orlau32

Než jsem se pustila do vlastního komentáře, přečetla jsem si některé předchozí a vida ! Co divák to jiný názor na tento film. Ale že by měla kvalita filmu tak rozevřené nůžky od 1 po 5, no to snad proboha ne ! Tenká červená linie je film natočen z jiného pohledu režiséra - ono je to už 53 let po válce- a tak se některé scény překombinují, jiné se nedocení anebo podcení. Na film se musíme dívat jako na umělecké dílo, chceme-li realitu až příiš,pak by to byl film dokumentární. Mě se film líbil, ale přes veškeré nominace Vojín Ryan byl lepší. ()

sonnak

Čtyři a půl * za tenhle těžko popsatelný zážitek. Silný a hluboký PSYCHOLOGICKÝ počin, nesrovnatelný s válečnými filmy, kde je na prvním místě akce. Ryan, Jestřáb, Bratrstvo možná válcujou Linii v počtu ultraefektních záběrů, odstřelených končetin a prvoplánového dojetí, ale na hloubku, kterou dokázal zachytit Mallick, nemají ani náhodou. ()

gogos

Teda, hlod typu "V hlavních rolích - George Clooney (kterej je tam asi 15 vteřin) a Woody Harrelson (tak 15 minut)" si opravdu může dovolit jen pochybný distributor. A stejně tak pochybný je i tento snímek. Na jedné straně úžasná kamera, skvělá Zimmerova hudba, zdařilá akce, zajímavý nápad a opravdu povedené obsazení. Na straně druhé 3/4 hodiny naprosto zbytečných, film končí prakticky po dvou hodinách, zbylá hodinka je vesměs nudný dojezd. Oscarové nominace určitě beru za kameru, hudbu i zvuk, možná i za zajímavý scénář, ale za režii a film? Nikdy. Malick není Coppola a Tenká červená linie neni Apokalypsa. Hrůza války, nesmyslnost, utrpení i syrovost, to vše je zde krásně ukázáno. Bohužel celkové ukočírování mi přišlo slabé, závěr zbytečně protahovaný a až moc "přeartovaný". Je to škoda. 3* ()

kaylin

Terrence Malick pro mě potvrzuje postavení jednoho z nejpřeceňovanějších režisérů současnosti. Jeho první filmy byly dobré, ale pak se ztratil a vrátil se jako filmový filosof, který vlastně na třech hodinách nic neřekne. A když i válečný film může být nuda, je to na pováženou, ale to je prostě tím, že Malick toho řekne tolik, že neřekne vlastně vůbec nic. ()

Kaluž

Malick je tak trochu jiná sorta, snaží se do filmu nacpat spousty rozumů a je na vás, zda si je vezmete za své a nebo se jen budete kochat bravurně provedenými scénami z boje. Beru obojí, chutně namíchaný koktejl s paraplíčkem (rozuměj půlhvězdičkou navrch). ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Už je tomu téměř rok, co studio Disney dokončilo akvizici studia 20th Century Fox a všech jeho odnož. Od té doby se mnohé změnilo, několik filmů bylo zrušeno, pár titulů čeká reboot a menší nezávislá… (více)

Malick workoholikem

Malick workoholikem