Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiální text distributora)

Slartibarkfast

Po neskutečně dlouhé době znovu viděno a musím tedy přiznat, že zas taková super pecka to tedy skutečně není. Už dřív mi to přišlo utahané a pomalé jak osel s romskou rodinkou na zádech, ale teď se mi to zdálo i hloupé a některé skutečně vážné scény k pousmání. Hodnocení sníženo ze čtyř na tři hvězdy. Největší chybou filosoficky orientovaných válečných filmů je nejspíše fakt, že kdybychom se konečně zamysleli nad nesmyslností války, nejspíš by se žádné válečné filmy netočily. V tomto se pak ono zamyšlení nad životem, zbytečně zmařeným ve válečném konfliktu, který je sám o sobě k hovnu, nedej bože, když člověk tak nějak uhyne na kulku v zadku v úplně cizí zemi, střídá s právě zmíněnými kulkami v zadku. Pro každého správného vojáka je přece vyvrcholením jeho celoživotní existence hrdinsky vykrvácet při obraně rodné hroudy a neskutečná pocta smáčet ji vlastní krví, vytékající z rány v srdci a ne se tu někde snažit vrátit si střeva do těla uprostřed džungle a nehrdinsky při tom volat maminku! Do toho přihoďme ještě nějakého toho fanatika a válečného štváče v generálské pozici, kterému oponuje jakýsi odporně vzdělaný oficír, který odmítá dobrovolně zařvat v tomto ňuňu mlýnku na maso. Sečteno, podtrženo, má to své kouzlo a jistě je to materiál, který si zaslouží uznání, ale jen střízlivé. Skoro tři hodiny trvající film je totiž boj i pro samotného diváka. 65% ()

PetrPan

Zřejmě hlubokomyslný válečný film téměř bez války, který jsem buď nepochopil nebo je to opravdu tak šílená nuda... ()

Ratemus

Jeden z nejlepších válečných filmů, dostane se vám více psychologických témat, než těch typicky válečných. Film je narvaný hvězdnými jmény, téměř všechny hlavní postavy dostanou dostatek prostoru, což není v každém filmu. Film ukazuje, jak je válka strašlivá věc a každého dokáže změnit a přinutí i ty nejtvrdší chlapy dostat se psychicky na samé dno s brekem. Syrové bojové scény, kterých sice není moc, ale stačí, protože film se zabývá zcela jinými věcmi. Po tomto filmu se modlím za to, abych žádnou válku nezažil. ()

Tomco

Zbožňujem tento film, a to aj po štvrtom či piatom videní. Celkovo tá nezameniteľná poetika Terrenca Malicka, jeho zmysel pre psychologickú rovinu príbehov, toho sa v jeho prípade akosi nemôžem, od tej kvality, dostatočne nabažiť. V tomto prípade skutočne krásny a dosť drsný príbeh, naviac ešte obohatený o zástup desiatok hereckých velikánov. Osobne by som odpustil aj raz tak dlhú stopáž. ()

Vitason

Kdysi jsem Tenké červené linii dal pět hvězd, ale teď po další projekci musím s hvězdičkami razantně dolu. Důvod je celkem prostý. Na to, že má snímek 170 minut by zde mohl být alespoň náznak příběhu. Místo toho jen sledujete filozofující vojáky v překrásné přírodě, která kontrastuje s válečným děním. Precizně provedené záběry na panenskou přírodu mohou připomínat Kubrickovy filmy (hlavně Barry Lyndon). Ve spojení s hezkou hudbou se jedná o audiovizuální skvost, ve kterém se sešla velká řádka hereckých hvězd, ale ne všichni herci dostali nějaký prostor. Jared Leto si zahrál snad jen pár vteřin. Jediní kdo trochu vyniknou jsou Nick Nolty, Sean Penn a Ben Chaplin. Myslím si, že takto silné obsazení nebylo samoúčelné, ale spíše Malick chtěl, aby lidi rozeznávali postavy díky známým obličejům. Protože prostor pro postavy je opravdu nevyvážený. Tenká červená linie je nádherný, meditativní film o životě, chtuti žít a o tom jak moc je tenká linie mezi životem a smrtí, nikoliv o válce, kterému by prospělo zkrácení, nebo silnější příběhová složka. ()

Rocky62

Thin Red Line je svým způsobem kontroverzní film. Nepochybně zujme svou důmyslně stavěnou atmosférou, kompaktní hudbou, realistickým ozvučením a znamenitým herectvím( Penn, Nolte, Koteas). Na druhou stranu mi však některé aspekty filmu nešly tak úplně dohromady. O 2. sv. válce mám jen okrajové znalosti a snímky z tohoto období rovněž příliš nevyhledávám, ovšem pokud narazím na tento žánr, očekávám ho pojatý se vší syrovostí a snahou o co nejvěrohodnější vykreslení válečných událostí. Nelze říci, že by Malick takovýto záměr neměl. Nicméně rušivým elementem je zde pro mne filozoficko-poetický koncept. Vzletné voice-overy kombinované s romantickými flashbacky v mých očích narušovaly onu válečnou atmosféru, díky čemuž jsem dost dobře nevěděl, jak se na Linii dívat. Je zde jasně patrné, že se nejedná o klasický hollywood, nýbrž o čistě takříkajíc vlastní filmařinu, kterou si režisér zpracoval po svém. Možná záleží jak se k tomuto filmu divák postaví. Je asi zapotřebí správného naladění a nebo musí toto mistrovské (?) dílo jednoduše dozrát. Ať už je to jakkoliv, mé dojmy jsou po prvním shlédnutí spíše průměrné. ()

Petrucci

This great evil. Where does it come from? How'd it steal into the world? What seed, what root did it grow from? Who's doin' this? Who's killin' us? Robbing us of life and light. Mockin' us with the sight of what we might've known. Does our ruin benefit the earth? Does it help the grass to grow, the sun to shine? Is this darkness in you, too? Have you passed through this night? ()

eLeR

Môj druhý film od Terrenca Malicka a opäť za päť. Film o tom, čo všetko dokáže s človekom urobiť vojna. Skvelý film! ()

klerik

Už asi na večné časy najlepší vojnový film. Plejáda skvelých hercov na čele s vtedy ešte neznámym Jimom Caviezelom. Skutočný pohľad na vojnu a do duše vojakov... ()

Chrustyn

Poeticky natočený válečný film s opravdu hvězdým obsazením (i když někteří herci se tam ukáží jen na pár minut). Nevypadá sice tak autenticky jako "Zachraňte vojína Ryana" ale i tak patří k těm lepším válečným filmům. Avšak narozdíl od jiných válečných snímků se tento hodně soustředí na jednotlivé postavy a jejich vnitřní promluvy o smyslu života o lásce atd. Což je někdy plus ale občas i mínus. Obrovské plus si však zaslouží dokonalá hudba Hanse Zimmera, která filmu dodává skutečnou atmosféru pekla. ()

LaciLC

Zvláštny film, poetický, dobre obsadený, obrazovo bezchybný a často dosť nudný. Určite treba vidieť, ale mňa ako fanúšika Ryana, Olovenej vesty alebo trebárs Čierneho jastraba Malick nezaujal... Darmo to má myšlienku a desiatky známych tvárí, keď k dobrému vojnovému filmu patrí dobrá akcia a tu som sa jej za tie 2 a pol hodiny dočkal veľmi málo. ()

Ghoulman

Film jako pozvolna plynoucí tok myšlenek, mozaika osudů do níž se vlévají naděje, láska a víra, stejně tak jako strach, pochyby a bolest. Tenká linie mezi životem a smrtí, mezi dobrem a zlem a příběh člověka jako takového. Krása i hrůza dalece přesahující pouhý válečný žánr, ale vyprávějící o všem, co nás činí lidmi a naopak nás od lidskosti vzdaluje. „Love. Who lit this flame in us? Because I have you, nothing can touch me. No hurt, no grief. Not even death...“ ()

giblma

Jo, mělo to nádhernou kameru. Spoustu známých a dobrých hereckých tváří. Pojetí, že jsem měla skutečně pocit že pobíhám po kopcích s vojáky. Ale ta stopáž, v kombinaci s mou nulovou hladinou testosteronu, byla zabijácká! ()

MontyBrogan

Vitajte v mojom skromnom kútiku cynických komentárov. Prichádza ďalší zastupiteľ tejto neveľkej skupiny. Takže Malick išiel do prírody... A treba povedať, vybral si dobre. Krásna to lokalita Tichomoria. No a navyše tam našiel Boha - šikovný chalan. Následne zasadil semienko zla, z ktorého vykvitla vojna. Ktorý z nich to urobil sa ma nepýtajte. Ten prvý "len" na filmovom plátne, čím si pokazil rozbehnutú poetiku. O tom druhom pochybujem, takže vzniká priestor pre tretieho. Bol to človek. Tvorca, ale paradoxne deštruktívny. Snažím sa dopracovať k tomu, že vojna nie je akt prírody, tak načo sa ňou opájať, keď to pri prvom výbuchu prestane dávať zmysel? Nevadí, to bola rečnícka, poďme ďalej. Jednotlivé postavy sa mi väčšinou páčili. Hlavne Nolte podal dosť výrazný výkon. Travolta a Clooney tu síce neodohrali nič viac ako cameo, ale ostatní to bez problémov kompenzovali. Hlavný hrdina - James Caviezel, bol však práve ten jediný, kto mi tu vadil. Ako osvietenému mučedníkovi nášho veku, mu pravdepodobne nesiaham ani po krížik visiaci vo výstrihu zakrvavenej uniformy. A preto som túto postavu ani nechápal a nepríde mi vo vojnovom filme reálna. Bodka. Kamera tu bola krásna, aj so strihom, Zimmerovou hudbou a už spomínanou prírodou, ktorá dávala priestor na vyniknutie týchto prvkov. Ale vojna je už raz vojnou a teda konfliktom, ktorý má ničivú silu a naozaj podľa mňa nie je miestom na toľké moralizovanie a filozofovanie, aké sme tu mohli vidieť. Rozhodoval som sa nad hodnotením asi hodinu a stále s ním nie som spokojný. No škála hviezdičiek nie je flexibilná, tak nebudem ďalej rozjímať, ako to robili tunajšie postavy uprostred boja a prikloním sa k nižšej alternatíve. ()

Ivoshek

No, být na tom v kině, tak si asi nudou ukoušu prsty. Naštěstí jsem na to koukal na kompu, a ten má kouzelné tlačítko FW. Díky tomu jsem si z téhle přehnaně ukecané filozofické blbiny udělal parádně obsazený, drsný, relistický film z bitvy o Guadalcanal. Kamera, zvuk, střih - všechno perfektní. Scénář a postavy skvělé (když vynecháme většinu dialogů o životě, mudrlantských monologů o tom, že místní divoši jsou prima lidi a válka je zlá věc a půlhodinových scén, jak vojáci pozorují v džungli ještěrky). Neříkám, občas se to dá proložit jednou, dvěma scénama s přírodou, je to osvěžující, ale co je moc, to je moc. Hodnocení Ivoshův cut: 4*, původní 170´ verze: 1* ()

HellFire

Tenká červená linie je film o válce, ale film natočený z jiného pohledu. Těžko byste hledali poetičtější vyjádření zla, utrpení a bezmocnosti, jakým válka je. Mallick se nezapře a vnáší do filmu něco víc. Nutí vás k zamyšlení. K zamyšlení nad životem, nad jeho krásou a to především díky dokonalé kameře Johna Tolla, hudbě, voice-overům a flashbackům. Téměř každý záběr by se dal bez přemýšlení zarámovat a pověsit na stěnu. Tohle mám na Mallickových filmech rád, jsou pro mě vyjádřením skutečné filmové krásy. Vybírá si vždy kameramany, kteří točí výhradně za pomoci přirozeného světla, záběry mají hloubku, soustředí se na obličeje a nechávají vás vychutnat si krásu prostřednictvím delších záběrů. Budete překvapeni, kolik známých tváří se ve filmu objeví a přesto se nedá říct, že by tu byl hlavní hrdina. Má to jednu výhodu - nečekáte totiž na momenty, kdy jeden z hlavních hrdinů umře. Lituji pouze toho, že jsem film neviděl v kině. ()

ARI50

Jsem rád že jsem si to po několika letech zase pustil, protože mě to přesvědčilo o tom že tohle je kvalitní vojenský film, užasna hudba prostě dokonalá, neskutečna bitva o holé životy, nebezpečný ostrov plný nástrah nebezpečné rozkazy výborní herci prostě jedna velká podívaná. ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Už je tomu téměř rok, co studio Disney dokončilo akvizici studia 20th Century Fox a všech jeho odnož. Od té doby se mnohé změnilo, několik filmů bylo zrušeno, pár titulů čeká reboot a menší nezávislá… (více)

Malick workoholikem

Malick workoholikem