Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiální text distributora)

liskam

Snímek je sice válečný, ale dodává člověku monhem více látky na přemýšlení,(než průměrné válečné snímky) než jen to,jak jsou války hrozné a jaká zvěrstva se v nich můžou dít,a jak se všichni musíme dlším zabránit. Tady jsme se doslaly hlouběji,hlouběji do myslí vojáků.Jejich nadějí,tužeb a snů.Navíc tu máme taženou (tenkou červenou) linii Zla a Dobra ve světě kolem, v samotných vojácích a jejich velitelích....a snahu každého jednotlivce vyřešit tento ""vnitřní"" souboj po svém. Penn,Caviezel,a Brody navíc předvedli velice kvalitní herecký výkon... Jasné 4.hvězdy ()

Omnibus

Jako tenká červená linie se táhne mými roky dospívání - normálně pro lidi tak krásným obdobím - zelená nit mého totalitního válečného mládí. Mládí spláchnutého do hajzlu na vojenském gymnasiu. Jediný civilní zážitek, nahrazující kouzlo prvních nevinných lásek a čisté romantiky, byla první noční poluce, ozářená světlicí již zahajované bitvy o kopec. Možná proto jsem dnes bytostně pacifista. Bohužel všechny ty výstřely zanechaly hluboké jizvy, jakkoli již v těle a hlavě zapouzdřené. Projevuje se to podobným způsobem, jako abstinence u notorických alkoholiků. Silným bažením zalehnout zase jednou do bláta a sevřít pod ramenem pažbu lehkého kulometu. Alespoň jednu dávku! Jen pár kulkami roztrhaných střev v břiše, aspoň jednu nárazem roztříštěnou hlavu! Slibuju, že to bude jen jediná, krátká dávka. A pak už zase budu, veden láskyplnou výchovou mojí mámy, a taky pudem sebezáchovy, humanisticky abstinovat. Vždyť na střílení přece není nic krásného. Při něm se totiž skutečně umírá! Proto taky vím, že už nikdy nebudu lovit jeleny. A pak mě náhle zděsí, že už zase bažím... zaposlouchat se do hvízdání kulek, a to beze strachu, protože tu, která tě zabije, přece neuslyšíš. Hrozně moc chci, aby se mi aspoň ještě jednou, jedinkrát, kanibalsky silným zážitkem zježily chlupy na ruce, jako kdysi tenkrát. Kdykoli se mi zatočí hlava z omamné vůně střelného prachu, chlastu a ze všeho toho zvířecího násilí, vystrašeně klesnu na kolena, k jako poslední výstřel krátké, ale zoufale upřímné motlitbě. S pokorou pokleknu kdekoli, kde to na mě přijde, třeba právě na té krvavé Malickově čáře. A svého oblíbeného dravce, černého jestřába, raději pošlu v kleci člunem až do tábora na horním toku řeky Mekong. Jako dárek mému příteli W.E.Kurtzovi. Protože to bažení po cizí krvi i po sebezabíjení je hrůza. Taková hrůza... //Uživatelé, kterým děkuji nejen za inspiraci při psaní tohoto komentáře: Nautila, rockwoman, Koryntos, Momo_desu, Hellstruck, Faustka, HollyW, argenson, gudaulin // Věnováno Jarušce, Zuzaně, Jarce a Iloně. ()

kingik odpad!

Podle mě jeden z nejhorších válečných filmů, které jsem kdy viděl. Záchranou mu jsou pouze epizodní roličky Travolty a Clooneyho. Jinak vše je zde zcela nezvládnuté a nejhůře snad dopadly válečné scény, které vyznívají až amatérsky, i já bych je natočil lépe. Jinak je to spolehlivě nudný film, který jsem chtěl vypnout, ale jsem poctivý divák a tu hrůzu jsem dodíval. Režiséra Terryho Malicka dávám tímto na černou listinu totálních antitalentů. 0% ()

MaedhRos

V očích všehomíra možná jeden voják není o nic víc, než jedno zelené stéblo donekonečna se vlnící trávy, a tváří v tvář naprosto netečné věčnosti jeden lidský osud neznamená vůbec nic a abstraktní ideály znamenají ještě méně - i o tom tahle tříhodinová meditace je. Ale je taky o životě, jaký je - a o touze a chuti ho i přesto, jaký je, žít. A mimojiné i proto dává v mém osobním žebříčku většině ostatních válečných eposů s takovým přehledem na prdel. ()

Payushka

Paradoxně bych snesla ještě delší stopáž, a když už prostříhání, tak válečných scén. Promluvy a rozdělení hlavních postav podle jejich význačné "životní filosofie" je výborné a k atmosféře pomáhá i skvělá kamera a hudba. ()

sochoking

V skutočnosti tak dlhý film (navyše od Malicka!), ktorý ma nenudil ani chvíľu, si zaslúži plný počet. Avšak to by nebol Malick, keby tam nedrbol niekoľko úvahových drístov, ktoré mi pripadali skôr, že hlavne, aby tam nejaké boli a bolo ich dosť. Preto štyri. ()

Webb

[7/10] (Fox 2000, Geisler-Roberdeau, Phoenix) (Barevný /// Produkce: Robert Michael Geisler, Grant Hill, John Roberdeau /// Scénář: Terrence Malick podle románu Jamese Jonese /// Kamera: John Toll /// Hudba: Hans Zimmer /// Nominace na Oscara: Robert Michael Geisler, John Roberdeau, Grant Hill (nejlepší film), Terrence Malick (režie), Terrence Malick (scénář), John Toll (kamera), Billy Weber, Leslie Jones, Saar Klein (střih), Hans Zimmer (hudba), Andy Nelson, Anna Behlmer, Paul Brincat (zvuk) /// MFF v Berlíně: Terrence Malick (Zlatý medvěd)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Jedinou opravdu silnou stránkou tohoto filmu je neuvěřitelné herecké obsazení (Sean Penn + Ben Chaplin *****). Jinak je to vlastně tak nějak o ničem. ()

Jordan

jeden z najlepších vojnových filmov posledných rokov so skvelými hereckými výkonmi a početnými cameami, dych berúcimi zábermi a pomerne netradične členitým sujetom. rozprávanie o hrôzach a nezmyselnosti vojny popretkávané fakt peknými myšlienkami o živote, smrti, láske, rodine a podobné veci, ktorých dôležitosť a význam si človek uvedomí najlepšie práve v podobne extrémnych situáciách . . . a ten úvod - dokonalý Raj ()

Anderton

Nie že by nemohla byť Tenká červená čiara o dvadsať minút kratšia. Nie že by nemohla byť menej melancholickejšia a atmosférickejšia. Ale je to film Terrenca Mallicka a tak mu vyčítať jeho typickú filmovú reč by nemalo zmysel. Proste jeho filmy sú také a buď ich máte radi, alebo sa pri nich nudíte. Spielberg nám ukázal krutú realitu vojny a lacný sentiment, Mallick znova krásnu prírodu v kontraste s ľudským nezmyselným chovaním. Videl som tento film dávno a mám strach ísť do takto dlhého a roztiahnutého filmu znova, čakám na vhodné duševné rozpoloženie. ()

francis

Nejlepší válečnej film, kterej jsem kdy viděl. Je v něm obsažený úplně všechno, co ve válečným filmu čekám, a nejen to - všechno je to na ohromně vysoký úrovni. Ostrý a skvěle natočený bitevní scény, silný postavy v širokým spektru charakterů (bez výjimky uvěřitelně ztělesněný vynikajícími herci), který pohromadě fungujou ve prospěch poutavosti příběhu, nejen výborná, ale hlavně krásná a v obsahu, způsobu a řazení záběrů neustále překvapující kamera, která pomáhá připravit půdu pro silný emoce... Nad jiný filmy staví Tenkou červenou linii ale hlavně hloubavý, rozjímavý rozměr díla hraničící skoro se svébytnou filosofií. Moc se těším, až se mi povede sehnat i další filmy od Terrence Malicka, protože tenhle patří do mýho top ten. ()

Frajer42

Jedno z nejlepších válečných dramat, jaké jsem doposud viděl. Jeden národ válčí s druhým o kousek země, protože se nepohodlo pár pánů, které ovšem na bojišti člověk neuvidí. Bojiště je plné lidí, kteří tam být vůbec nechtějí, a kteří musí zneškodnit své nepřátele proto, že se narodili v jiné části světa. Dost mě potěšilo, že jsem dostal možnost se kouknout na válku, která doposud zfilmovaná nebyla (či jsem alespoň doposud neměl tu možnost ji vidět). Herecké obsazení je luxusní. S vykreslením postav si dali páni tvůrci také práci. Člověk nesleduje jen odosobněné kusy masa jdoucí na smrt, ale sleduje dokonce skutečné plnohodnotné charaktery. Celý příběh je vystaven moc pěkně. Na člověk opravdu dýchne luxusní tísnivá válečná atmosféra. Člověk nesleduje žádné válečné hrdiny, jak tomu mnohdy bývá v podobných filmech. Člověk sleduje několik vystrašených kluků, což je z mého pohledu dost realistický pohled. Tempo plyne pomalu, což často vede k tomu, že se snímek znelíbí mnoha lidem, kteří jsou odkojeni na bezmyšlenkovitých válečných píčovinách. Takoví fanoušci jsou ale stejně k hovnu, takže bych se tím v kůži autorů určitě nezabýval. Samotných bitev není mnoho, ale všechny jsou prvotřídní. Prvotřídní je rovněž prostředí, kde se to celé odehrává. Hudbu dělal Zimmer, takže tu nemá smysl vychvalovat, ta bývá kvalitní vždy a všude. Dost se mi líbila i kamera. Chcípací scénky jsou super a neskutečně emotivní. Jediná, ale zato dost veliká výtka směřuje z mé strany k přehršli sentimentálním monologů a filosofických úvah. Působilo to, jako by byl každý druhý voják laický filosof. K těmto monologům bych vůbec nic neměl, kdyby alespoň za něco stály. Ve snímku nezazněl ani jeden, který by byl zapamatování hodný. Navíc ta atmosféra a poselství, které se vám film snaží předat křičí z každičkého záběru. Monology zde byly opravdu zbytečné a v takové míře působily dosti kontraproduktivně. Celkově se ovšem jedná o skutečně výborný film. Až mě to samotného překvapilo. Nízkým hodnocením zde dávají uživatelé najevo pouze svoji mentální jednoduchost. ()

AppleCore

30.11. 2007: Úžasnej poetickej trhák s nádhernou dechberoucí hudbou Hanze Zimmera. Po všech stránkách dokonalej film a zároveň nejlepší válečný drama co kdy vzniklo. Pokud nemáte rádi dlouhý filmy tak na to raději nekoukejte ať pak nemusíte psát verbální sračky jako třeba canakja. Kdo tomu dá odpad, se slovy, že to je sračka ,nemá mozek v pořádku. Edit (11.12. 2009 - pár minut po opětovném shlédnutí - Budu debil a srovnám to s Ryanem): Ryan ať se jde vycpat! To je jenom chladnokrevná vyřezávačka dělaná na efekt bez kapky emocí, bez sebe menší myšlenky. U Linie stačí úvod k tomu, aby vás film absolutně rozdělal a po skončení totálně dodělal. Posílam Ryana do háje i přes to, že Spielberga mám rád a jeho válečnej opus též. Navíc: Steven ukazuje válku takovou, jakou si jí natočíme. Malick zase takovou, jaká doopravdy byla (zbytečná, krutá a plná emocí). Edit (29.4.2011): Nejlepší film všech dob! ()

boshke

Nevím, jestli jsem někdy viděl pohromadě v jednom filmu takovýto herecký ansámbl. Klobouk dolů. Na jednu stranu to působí nesmírně realisticky a divák má pocit, jako by tam s těmi vojáky byl a vše s nimi prožíval. Na stranu druhou tady válka působí vyloženě bizarně - plazíme se do kopce v trávě, nikde nikdo, plazíme se do kopce v trávě, nikde nikdo, plazíme se do kopce v trávě... najednou všude Japončíci! Střílejí ratatata! Létají granáty bum bác! Amíci umírají po desítkách! A najednou klid. Doplazíme se pod nějaký hank, tam si sedneme, pokecáme, pojíme, pospíme. Pak se zase plazíme do kopce v trávě, nikde nikdo, plazíme se do kopce v trávě, nikde nikdo, plazíme se do kopce v trávě... najednou všude Japončíci! Střílejí ratatata! Létají granáty bum bác! Amíci umírají po desítkách! A najednou klid. Doplazíme se pod nějaký hank, tam si sedneme, pokecáme, pojíme, pospíme... A takhle pořád dokola... (funguje tak válka?) Ubrat (trochu) té filozofie a asi hodinu stopáže a to hodnocení by mohlo jít i vejš... 70% ()

Ant

Film, který kompletně změnil mé vnímání válečných filmů a představil mě výjimečné tvorbě Terrence Malicka. ()

tukomaster

Vizuálně téměř dokonalé, herecky také skvělé, hudba velmi dobrá. Občas to sice nudí, ale tak to se u tříhodinových filmů stává. Rozhodně lepší než Ryan, ikdyž ne ve válčení samotném (to tady jde trochu stranou), ale v myšlence filmu. TRL krásně ukazuje zbytečnost války (a nepotřebuje k tomu záběr na střeva jako Spielberg...). Nemám sice rád válečné filmy, ale TRL je jiná, hlubší. 85% ()

nascendi

Obvykle nemávam problém dať tri hviezdičky, teraz som ho mal. Viem, že si zaslúžil viac. Záplava kvalitných hercov, ktorí odviedli poctivú prácu, úžasné a dobre nasnímané prostredie, realistický obraz akcií malých vojenských jednotiek, nefigúrkovité zobrazenie osobností jednotlivcov, dobrá hudba, nevtieravé flashbacky, nezanedbávané detaily a mohol by som vymenovávať ďalšie prednosti. Problémom bolo, že režisér to poňal nie ako vojnový film, ale ako film o vojne a ľuďoch v nej. A riedenie už zmienených predností prázdnym filozofovaním, málo obsažnými myšlienkami a nezaujímavými monológmi dosiahlo takmer homeopatickej úrovne. Pri sledovaní filmu sa mi v mysli striedal v rôznej frekvencii a poradí obdiv s nudou. Ani sa nečudujem, že film nepremenil ani jednu nomináciu. Mohol to byť vynikajúci film, keby dali priestor nožničkám. ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Už je tomu téměř rok, co studio Disney dokončilo akvizici studia 20th Century Fox a všech jeho odnož. Od té doby se mnohé změnilo, několik filmů bylo zrušeno, pár titulů čeká reboot a menší nezávislá… (více)

Malick workoholikem

Malick workoholikem