Klér

• Polsko Kler (více)
Polsko, 2018, 132 min

Kamera:

Tomasz Madejski

Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Janusz Gajos, Joanna Kulig, Adrian Zaremba, Ignacy Klim, Michał Gadomski, Katarzyna Chlebny (více)

Církev a víra, jak blízko a daleko mají k sobě... Tři kněží, tři pohledy na polskou katolickou církev, na její „poklesky“ jako pedofilie, korupce, chamtivost, přetvářka a s tím spojená problematika celibátu, alkoholismu, touhy po penězích, moci a funkcích. Režisér Wojciech Smarzowski vstupuje na fary, do kanceláří vysokých církevních hodnostářů, doprovází do zákristií ministranty a faráře, vrací se do církevních útulků minulých let a nahlíží do duší kléru i farníků. Jako by desatero neexistovalo... V polských kinech film zaznamenal rekordní návštěvnost, film vidělo více než pět milionů diváků. V roce 2018 získal řadu národních cen. Úspěšně byl uveden i v zahraniční distribuci a na mezinárodních festivalech. Film se z velké části natáčel v České republice, především scény v kostelích, kam byl filmařům vstup na polském území „zapovězen“. Renomovaný režisér Wojciech Smarzowski ve svých filmech otvírá nejpalčivější rány polské společnosti. Nechodí kolem, nezměkčuje, pojmenovává věci napřímo, i když bolestivě. (Česká televize)

Flashheart

Téma a základ příběhu – 100%. Bohužel tomu něco drhlo, možná nějaká kontinuita, nevím. Každopádně i tak super. Jestli mě něco překvapilo, pak způsob, s jakým nakládali s chechtáky nebo zakázkami. Každopádně autoři zaslouží poklonu, že se nenechali svést z cesty. ()

evangelik

Míň než pět hvězdiček se tomu dát nedá. Doufám, že tenhle film zásadním způsobem "pohne ledy" ve vatikánské kurii a církev se (konečně) alespoň trochu zmodernizuje a "očistí" od těchto praktik... A zruší povinný celibát. ()

infotext

Klér sa natoľko snaží byť "kontroverzným", až sa stáva neznesiteľne plochým, nudným a trápnym. Minutáž je prepálená, postavy jednorozmerné a nezaujímavé. Ak si potrebujete kopnúť do katolíckej cirkvi, asi vám to bude stačiť. Resp. - ak vám stačí vidieť farárov-úchylákov, čo chlastajú, nadávajú, kopulujú, korumpujú atď. Ak očakávate zaujímavý príbeh a dobre natočený a zahraný film, budete asi skôr sklamaní. Reálne je to skôr na dve hviezdy, ale v rámci toho, ako je ten film nadhodnocovaný, tak budem prísny. ()

Atriot

Tak tohle je fakt pecka! Já být tím scénaristou a režisérem, tak se bojím v Polsku chodit po ulici. Hodně otevřený až provokativní film o tom, jak to asi chodí v (nejen polské) současné církvi. Opravdu vydařená sonda do života tří povahově různých polských farářů. ()

tata22

Hodně hustý a syrový kousek. I kdyby jen polovina byla pravda tak je to síla. A natočeno se to jako pravda tváří... ()

remotrumpet

Presne mierená, miestami až dokumentárna sonda do života troch farárov natočená bez akéhokoľvek servítky, či spoločenskej škrupule, atakujúca cirkev a jej vysoko postavených predstaviteľov ako najvyššiu mafiu v štáte. "Môžeme sa hrať s vtáčikmi, na tom nie je nič zlého. Som kňaz, ja to musím vedieť." Tlieskame si ó svätá Stolica ! ()

Vlkopec

O tomhle filmu jsem četl mnoho pozitivního a tak jsem měl dost velká očekávání. A rozhodně jsem nebyl zklamaný. Film je zajímavý, přesvědčivý a působivý, a i když se v některých okamžicích zdá, že trochu moc "tlačí na pilu", nevyznívá falešně. O tématech, která se ve filmu objevují, by bylo možné natočit několik zajímavých filmů. Rzehak a Smarzowski se rozhodli pro jakýsi koncentrát, který v protínajícím se příběhu tří duchovních ukazuje schémata mocenských her v církvi i tragičnost individuálních osudů. K výslednému dojmu značnou měrou přispívá výborný výběr herců i jejich výkony. Reakce katolických hardlinerů nepřekvapí, pokrytectví mají v genech i v "popisu práce". Zaplať pámbu, že žijeme v Česku, kde je Duka spíš tragikomickou figurou než osobou s reálným vlivem. ()

jeany23

Zvláštní film, takový ponurý, což vzhledem k tématu nepřekvapí. Netroufám si hodnotit, do jaké míry je (polská) církev zkažená, ale připadá mi, jako by se autoři snažili do filmu nacpat co nejvíc špíny. Takže tu máme tři kněze: první je pedofil, druhý machr na čachry s penězi, a třetí chlastá a rád si trkne. Není to málo ? No tak to ještě něčím opepříme. Kněží jsou tu jedna velká sebranka (snad jen kromě jednoho mladého), vyprávějí si sprosté vtipy, falšuje se tu papežův podpis, biskup mluví jak dlaždič, do toho nějaké to vydírání.....Optimisticky předpokládám, že většina služebníků božích se přece jen snaží dělat svou práci dobře a činit dobro. Kdo církev už z principu nesnáší, pro toho bude tenhle film vodou na mlýn. ()

vinducha

A tihle "lidé" v Polsku rozhodují taky třeba o tom , že si znásilněná žena musí ve svém těle nechat plod takového násilného aktu . Pan Smarzowski jako obvykle běžnému divákovi nic nedaruje. ()

vojacekr

Hvězda za odvahu jít s kůží na targowisko. Nikomu jinému bych to totiž nevěřil víc, než polákům, jinak ****. ()

gizi

Asi tak 2/3 filmu se mi v kapse stále otevírala kudla - úplně to ve mně vřelo. Bohužel postupně film začal ztrácet na spádu a začal se trochu rozplizávat. Nepřidalo tomu ani to, že jsem se dost ztrácel během flashbacků - fakt jsem nevěděl, kdo je kdo. Naštěstí to nebylo úplně zásadní. Díky výhradám 80%, ale mohlo to být víc. ()

JB001

Nemohu nedat plný počet. Kloubouk dolů před režisérem a za odvahu natočit takový film. V Polsku o katolické církvi to vyžaduje velkou odvahu.  O katolické církvi jsem si nikdy nic moc pozitivního nemyslel a při sledování tohoto filmu se mi honilo hlavou leccos.  Skvělý film. Holt polská kinematografie byla a je úplně jinde než ta naše tuzemská ()

milanekA odpad!

Odpad... Keď natočí film zakomplexovaný žid s vrodenou nenávisťou k všetkému kresťanskému... Ak by taký film natočil kresťan o moslimských kozomrdoch a urezávačoch hláv, alebo židovských velebičoch a preháňačoch témy holokaustu už by ho súdili na medzinárodno vesmírnom tribunále... Ale predsa ponížiť a uraziť kresťana a najmä katolíka je zábavne, že? ()

raininface

Aha, tak tohle jsou ty evropské křesťanské hodnoty, které musíme bránit před cizími vetřelci a bojovat za ně. A Poláci jako nejkřesťanštější evropský národ stojí v čele tohoto boje. A vede je katolický klér. ()

mdf

Hodně odvážný polský film o církevní mafii, podvodech,korupci,zneužívání a jak každý každého kryje.Těžko uvěřit,že se zrovna v Polsku takový film dostal do kin. ()

drovi

Skvelá sonda do systémú, ktorý sa vybudoval za 2000 rokov. Je to zrkadlo ktoré, ukazuje prehnitosť spoločnosti v Európe. O to viac ma prekvapilo, že sa tento film natočil v Poľľsku. Po zhliadnutí tohto filmu by sa mali ľudia zamyslieť, lebo sú vlastne tvorcami tohto systému v ktorom žijeme a katolícka cirkev má stále veľkú moc. Smarzowskému sa podaril skvelý majstrštych. Herci boli vynikajúci a ani hudbe sa nedá nič vyčítať. ()

Zaks

Voľné pokračovanie Spotlightu, tentoraz z Poľska. Od vtipnej úvodnej ožranskej časti sa film postupne mení na drámu s hlavnou linkou okolo zneužívania detí. Spotlight sa venoval len jednej téme a to dokonale. V tomto filme sa chceli tvorcovia odlíšiť a tak tam dosť nasilu pridali aj ďalšie veci, ako korupcia, pretvárka, alkoholizmus... Až sa mi to zdalo byť prehnané. Farári síce majú svoje hriechy, ale až takto sa hádam všetci nesprávajú. S vynechaním pedofilnej línie z toho mohla byť super komédia o súčasných pomeroch v cirkvi a o živote farárov s celibátom. ()

benedikt28

Skvělý a potřebný film!! A jen tak mimochodem - kdo poznal charismatického mladíčka Janka ze seriálu Čtyři z tanku a pes v roli arcibiskupa Mordowicze? Jj, čas hold nezastavíš... ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží