Klér

• Polsko Kler (více)
Polsko, 2018, 132 min

Kamera:

Tomasz Madejski

Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Janusz Gajos, Joanna Kulig, Adrian Zaremba, Ignacy Klim, Michał Gadomski, Katarzyna Chlebny (více)

Církev a víra, jak blízko a daleko mají k sobě... Tři kněží, tři pohledy na polskou katolickou církev, na její „poklesky“ jako pedofilie, korupce, chamtivost, přetvářka a s tím spojená problematika celibátu, alkoholismu, touhy po penězích, moci a funkcích. Režisér Wojciech Smarzowski vstupuje na fary, do kanceláří vysokých církevních hodnostářů, doprovází do zákristií ministranty a faráře, vrací se do církevních útulků minulých let a nahlíží do duší kléru i farníků. Jako by desatero neexistovalo... V polských kinech film zaznamenal rekordní návštěvnost, film vidělo více než pět milionů diváků. V roce 2018 získal řadu národních cen. Úspěšně byl uveden i v zahraniční distribuci a na mezinárodních festivalech. Film se z velké části natáčel v České republice, především scény v kostelích, kam byl filmařům vstup na polském území „zapovězen“. Renomovaný režisér Wojciech Smarzowski ve svých filmech otvírá nejpalčivější rány polské společnosti. Nechodí kolem, nezměkčuje, pojmenovává věci napřímo, i když bolestivě. (Česká televize)

srolyma

Sonda do života polských duchovních. Takže vodka, úplatky, vodka, pedofilie, dvojitá vodka, zmanipulované zakázky, vodka, nějaký ten anální styk a vodka. U nás je to na pokrčení rameny, ale v religiozním Polsku to muselo být více než kontroverzní. ()

Gortyna

Jistě dobrý film s apriorní myšlenkou morálního rozkladu církve. Víc než ten apriorismus mi vadil způsob vyprávění, kdy každé ze tří dějových linek bylo věnováno 20 vteřin, a pak střih a další linka... A také nejasnost: byl vousáč skutečně pedofil, nebo ne? Záběr, jak se kluci sbíhají ke klíčové dírce a svlékání mluví jednoznačně pro, zbytek filmu ale proti. ()

hrumsrt

Asi nejzásadnější polský film v novodobé historii, který přichází jako reflexe anebo přímo očistec celé katolické církve, která vždy měla a pořád má na konzervativní nábožensky spjaté Poláky maximální vliv.. Nejnadanější tvůrce domácího Polska posledních let Wojciech Smarzowski přichází s film, který bude rezonovat a bude Polskem procházet pod obrovským nádechem kontroverze a zájmu.. A po 25 letech neviny, které jsou pořád svým tématem univerzálnější a pro mě nakonec i nutnější, jde o nejsilnější polský kousek možná v celé jejich filmové tvorbě a minimálně se povedlo ho rozšířit po celé Evropě. Jde o téma, na něž bude především východní katolická Evropa (včetně nás) slyšet, které sejme nedotknutelnost a povýšenost katolické církve a ukáže lidem k čemu je celá řehole a celibát.. "Důvěřuj pánu.." je přece všechno v zájmu vyšší síly, která ví, co je správné a co ne a oni kněží jsou jen mluvčí slova božího a přímá linka ve spojení s ním.. Klér je příběh nahlížející do vnitřního uskupení církve a ukázky pohledů na katolickou církev, skrze než nás postupně zbavuje ideálů. Z jedné strany sledujeme korupci a úplatnost celého zdánlivě čistého vedení, v níž si ti nejvyšší hoví ve zlatě a přepychu, zatímco ti co by to nejvíce potřebovali, nemají ani na opravu kostelíka. Stát se bojí do církve nahlížet už od středověku, kdy ale církev ještě byla státnímu aparátu nadřazená, ale i když se díky historii karta dávno obrátila, pořád vám nepřijede nikdo na faru s auditem anebo vydá opatření, která by církevní moc omezila. Z druhé strany sledujeme příběh kněžího, který ignoruje svoje církví přiznané hodnoty. Kromě nectění celibátu obechcávaného posíláním svojí dojné na pravidelnou interupci, protože přece vzít si ochranu je předem přiznaná vzpoura proti posvátnosti života, ale taky neuspořádaný život včele s nectí vůči svému řemeslu jako poslání.. Až nakonec z třetí strany sledujeme ambiciózního kněze, který se přes mladické "bavení" s ministranty anebo kleriky usiluje o zasazení do Vatikánu.. I přestože si nemůžete být před nikým jistí, že každý kněz který si prošel svým dětským ošaháváníčkem to bere jako samozřejmost, kterou pak sám rozšiřuje jako součást svého života a učení, není možné nad nikým takhle morálně zlomit hůl.. Obsahově to je sice takové všeobjímající a každé z kritizovaných témat by samo vydalo na svůj vlastní film, tak právě takhle dohromady to dává divákovi ještě o to intenzivnější podívanou, která jen zřídka přinese kladný obraz o fungování církve.. Církev se posunula a peníze dokáže točit v daleko větším byznysu než tomu bylo dříve, ale není možné ji za to vinit, když ona sama funguje jako ruka trhu, v níž charitativní činnost a nedělní kázáníčko je jen zástěrka před konkrétně promyšleným a organizovaným ekonomickým plánem.. Do nebe stejně přece půjdou všichni, když na smrtelné posteli budou litovat svých činů a pochopí skutečný význam svých životů ne? Stačí se kát a bude vám odpuštěno, tak praví katolická církev.. "Jedna dvě modlitbičky a jsem zase nahoře.." To by byla v pekla nuda a ďábel by mohl odejít na odpočinek. Ne, věřte, že i ti, co to dělají ve vyšším zájmu anebo s rozkazem nadřízeného, i jim to bude spočítáno, bez ohledu na to, jak si to vnitřně obhájí.. Klér by možná mohl více vsadit na pedofilii a schovat se za římskou tradici "ohledání", ale právě touhle komplexností nakonec zbavuje katolickou církev všech ctností a nahou ji vystrkuje před božský trest. Vynikající filmové uchopení témat, o kterých je potřeba mluvit, neučit dětičky o univerzálním dobru o svátosti čehokoli (především ne manželství) a naučit je myslet sami za sebe.. Silný zážitek pro z tradičního pohledu nevěřícího (protože když věříš v nějakou bizarnost, pořád seš i pro moderní společnost nějaký pohan), natož jaká cesta pokáním to musela být pro člověka s křížkem na krku, tomu to vzalo svět ne?.. P.S. Že to kněží v Polsku odmítli točit na svojí půdě a vyhnali filmaře k nám do Česka, je myslím skoro všeříkající výklad svého pokání a moderní přeměny polské katolické církve ne?.. Však ono to přijde a mladá "tiktoková generace" už nebude mít na tu neděli patřící pánu čas, kdy namísto božích přikázání budou ctít třeba etické zákony Netflixu.. I believe - i can fly! 80% () (méně) (více)

tchempi

Sex, chlast, krucifix. Výborně natočené a luxusně zahrané drama, ve kterém hraje svou roli i česká potratní klinika (a české kostely, film se natáčel mj. v Orlové na Karvinsku). Jen netuším, komu je film určen. Že je církev prohnilá od malých farností až po arcibiskupství (potažmo papežský stolec) my, bezvěrci, dávno víme. No a pánbíčkáři ji stejně budou dál omlouvat slovy (mottem filmu): Církev je svatá, ale tvoří ji lidé hříšní. ()

rigby

Pro Poláky, a vůbec pro věřící, musí být tenhle film lehce šokující. Osobně mě ale zpracování nezaujalo tak, jak by zaujmout mělo a mohlo. Uši zachytily i český jazyk, kterým se v jedné chvíli hovořilo. Ale to bylo asi tak vše. Konec tvrdý, ale tak trochu zvláštně znázorněný, že ani s ním nemohu souhlasit. ()

uhlerado

Pravda o faloši sveta. Ovce, čo chodia do kostolíka, by mali vidieť. Cirkev je sekta a Ježiš je smutný. Po ovocí ich poznáte ()

Saxos

Tohle polské Pulp Fiction je fakt skvělý. Farář peďák, notor, šmelinář, vlezprdelka, blb, a kdoví co ještě. No Svatému otci je určitě blbě. Klady: polše se ničeho nebojí, prostě pan Wolodyjowski. ()

kokofek

No,klobouk dolů! Pustit se v katolickém Polsku do takového počinu.Já osobně nemám katolickou církev ráda a přesto si myslím,že i v ní jsou lidé poctiví.Ale její nadřazený postoj se bohužel jaksi táhne již staletí. ()

fafejt001

COSZ NIESAMOVITEGO . Wielke bravo dla takiej niespodzanky . Jakože síííla . TEDˇ vážně , je to hnus , co dělali ti zmr...i dětem a vůbec těm , co jim věřili . Určitě se něco z toho stalo . A myslím si , že v MNOHA ZEMÍCH . A proto vykastrovat takové grázly a na dlažbu a jěště je nakopat do pr….e . No všeho do času . Na každé PRASE - voda se vaří . . . atˇ je to v jakémkoliv rezortu , oboru , odvětví a hlavně v politice . Poslední dobou , ale polský film jde nějak nahoru .TO teda jo . ()

melfea

Smarzowski prostě umí, tentokrát si vybral téma, které je dost aktuální a v Polsku dost tabu. Natočil ho skvěle,napínavá dějová linie, výborné herecké obsazení, včetně mého oblíbence Roberta Więckiewicze, Za mě opravdu vrchol polského filmu. ()

Tomas_PO

Poľská verzia famózneho Spotlight. Menej investigatívne, tým pádom menej realistické (aj keď autori tvrdia, že gró scén je založených na reálnych predlohách), no stále neuveriteľne šokujúce, aj keď 'prehnanosť' niektorých scén je možno až na škodu (ani arcibiskup nejazdí na Bentley). Tvorcom sa podarilo zachytiť mnoho tém od pedofílie (a to z pohľadu zneužívaného aj zneužívajúceho), cez alkoholizmus, samotu, traumy z detstva, až po moc peňazí a konstrastov kázaného a žitého. Zaujal výborný herecký výkon mne neznámeho Jaceka Braciaka. ()

hony23

Film, který v Polsku vyvolal velké pozdvižení a není se co divit. Sledujeme sondu do života několika kněží, ve kterém hraje prim alkohol, pedofilie, vydírání, smilstvo a manipulování se zakázkama. Není to úplně příjemné pokoukání, ale filmařsky tomu není co vytknout. ()

Grázl83

Hodně silné a kontroverzní téma. Film mě však plně nevtáhl do děje, což bylo zřejmé způsobeno ne moc poutavou režii a přílišnou stopáží filmu. ()

kolly13

Aktuálně a citlivě pojaté téma, které většina populace zvedá žaludek. Příběh tří farářů rozhýbe kyvadlo morálního odsouzení, obvinění bez či s důkazy a také náhledu do fanatických praktik. Vše zakryto mocenskou strukturou zvanou církev. A nebuďme naivní, odehrává se to u našich sousedů, kteří jsou nám prý tak podobní. A to mne děsí. ()

Veber

Kinematografie našich polských sousedů mě v posledních letech opravdu baví. Oproti tomu, co vzniká u nás je to neskutečný rozdíl. Souhlasím s názorem, že Klér je polským Spotlightem. Příběh i zpracování pro mě za 5 *. ()

PTuranyi

Silný príbeh troch kňazov, z ktorých každý skrýva nejaké temné tajomstvo. Obžaloba cirkvi z korupcie, smilstva, zakrývania zločinov a svedectvo obetí. Výborné herecké výkony a bezchybná produkcia dodáva filmu dramatickú atmosféru a kladie neľahké morálne otázky. ()

filipm

Dobře zpracovaný scénář, herecké výkony také výborné. Jen se mi zdálo, že vše hnali hodně na hranu, což působilo neautenticky. Závěrečný patos už byl navíc. ()

jauahaoas

Člověk až nechápe, jak to ti Pšonci mohli v tak katolickém státě vyrobit a pustit do distribuce. Chvála, chvála. Realita. Bez reakce? Víra nebo sekta, je to jedno. Víra a politika je svinstvo. Silný jedinec víru ani politiku nepotřebuje a slabý jedinec ať jde do pekel. ()

Jurcekk

Túto vyššie Verbal píše najlepší režisér... No presne! Odhliadnuc od námetu skvelá práca. Tvorcovia sa naozaj vyznamenali. Už len to, ako je to postrihané. ;Som sa nemohol odtrhnúť... ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží