Nový papež

• Francie The New Pope (více)
Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2020, 8 h 17 min (Minutáž: 48–61 min)

Tvůrci:

Paolo Sorrentino

Kamera:

Luca Bigazzi

Jude Law, John Malkovich, Silvio Orlando, Cécile de France, Javier Cámara, Ludivine Sagnier, Maurizio Lombardi, Nora von Waldstätten, Henry Goodman (více)

Epizody(9)

Pius XIII. je v kómatu. Po nečekané a záhadné přestávce se Voiellovi podaří dosadit na papežský trůn Sira Johna Brannoxe, umírněného, okouzlujícího a sofistikovaného anglického aristokrata, který přijme jméno Jan Pavel III. Nový papež však pod zdánlivě dokonalou fasádou skrývá mnohé slabiny a tajemství. Záhy si také uvědomí, jak obtížné bude nahradit jeho charismatického a význačného předchůdce. Ve Vatikánu se Voiello mezitím ze všech sil snaží spravovat církev sužovanou nejen skandály – které by mohly všem předním představitelům zlomit vaz – ale i hrozbami zvenčí. Ukáže se, že Sofia a Esther jsou úplně jiné, než by se na první pohled mohlo zdát, a kardinál Gutierrez i nadále bojuje se svými vnitřními rozpory. Následně si řada věřících udělá modlu z Pia XIII., který začne ze svého nemocničního lůžka vysílat podivné zprávy. Dokud... (HBO Europe)

sunfreedom

Nedosahuje to výšin Nového Papeže, ale hudba to odpaluje do zajímavých výšin. Už se to také trochu zamotává a snižuje se “uvěřitelnost”. ()

Pete

Mladý papež byl boží, tenhle Nový papež je přímo až božský. Přičemž jako červená niť nás oběma sériemi provází geniálně pragmatický člověk - kardinál Angelo Voiello. Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, to On (Sorrentino) dobře ví. Proto změnil v řece vodu ve víno, přidal neony, více Armaniho, Benátky a Malkoviche. A přinutí nás žasnout - je to ještě pope, nebo už pop? Panenko skákavá, jenom ty titulky! Miluju, když někdo vzácně dokáže takhle citlivě, jemně, inteligentním způsobem, s noblesou i křesťanskou pokorou a láskou vztyčit prostředníček směrem k divákům. Ježíšmarjá, vymyká se to hodnocení (stejně jako realita, Bible, nebo Fellini), ale byl by hřích tomu celkově nedat absolutorium. ()

Fronix

Fungujúce prvky z Mladého pápeža prenesené sem fungovali no pridávanie nových mi až tak moc nesadlo.Vyzdvihol by som hlavne hudbu.Herecky tam nieje čo vytknúť,Jude Law opäť ako Pius XIII. je geniálny.Príbeh sa mi niekedy zdal vyplnený vatou a zbytočne naťahovaný. Správanie postav ktoré si už vybuchovali charakter v Mladom pápežovi a niektoré dejové linky vedľajších postav boli pre mňa nepochopiteľné a pre príbeh miestami úplne zbytočné.Našťastie to zachraňovali pre mňa tým že sa nebáli isť aj do trochu kontroverznejších tém pred ktorými cirkev a Vatikán zatvárajú oči.!!!!SPOILER!!!!Pre mňa ostáva trochu nepochopený zámer režiséra a scenáristov prečo nechali tak silnú a obľúbenú postavu dlho v kóme a už keď sa ju teda rozhodli prebrať nechali ju pár posledných dielov a zomrela.Nebolo by lepšie nechať ju zomrieť radšej v kóme??Nebolo by to pre divákov trochu viac prijateľnejšie?? Moje hodnotenie 7,5/10 ()

kubilov

Kouzlo tajuplné a vábivé křehkosti Mladého papeže nahradila okázalá schizofrenní pompéznost Nového papeže. Katatonického Pia nahradil v bláznivém a kontroverzním prvním díle František II. Celkově je první epizoda druhé série velice povedená a především je zajímavá v tom, že předznamenává velkou vyprávěcí, obsahovou i stylistickou změnu oproti první řadě. Je ve všem větší, bombastičtější – konspirace jsou rozsáhlejší, celá plejáda nových postav a větší je i rádius, který se seriál snaží v rámci Vatikánu a přilehlého okolí obsáhnout. --- Poslední, co by kardinály napadlo, by bylo, že by mladý papež Pius zemřel, staří volitelé jsou tedy v panice, nevědí, co dělat a situace se jim grandiózně vymkne. Zuřivé a opakované konkláve je bezvýsledné a zajít chuť si i tentokrát musí nechat zajít Voiello. Po Františkovi přichází přeci jen skutečně nový papež – melancholický, depresivní, přesto velmi charismatický Angličan Jan Pavel III. (zřejmě odkazující spíše než k daleko slavnějšímu Janu Pavlu II. k jeho předchůdci – Janu Pavlu I., který byl papežem velmi krátce a možná otráven), jehož fenomenálním způsobem ztvárnil John Malkovich. Další Svatý otec se zásadním komplexem kvůli rodičům jistě není náhoda. --- Nový papež je proti Mladému papeži na jedné straně daleko barevnější a rychlejší, čímž se mírně vytrácí neopakovatelný étos první série, na druhé straně jde ale z hlediska politických vztahů a různých konspirací daleko temnější příběh. S tím koresponduje i nadsázka, s jakou jsou do seriálu zcela samozřejmě zahrnuty narážky a vtipy na Megan, cameo role Marilyna Mansona a Sharon Stone či celá postava kardinála Hernandeze… i v tom je zcela patrná návaznost na podobné bizarní momenty v první sérii. Ta mě totiž před lety zcela uchvátila a stala se mým nejoblíbenějším seriálem, její minimalismus je naprosto perfektní. Ten u druhé série pochopitelně chybí, což se ale dalo čekat a je dobře, že se Paolo Sorrentino nevydal dvakrát do stejné řeky. První řada je tak zůstává naprosto nepřekonatelnou minimalistickou jízdou, zatímco druhá je bombastičtější a zákonitě kvůli své absenci většiny toho, co dělá první sérii tak skvělou, i slabší. Přesto jde o ukázkové pokračování nenapodobitelného originálu – něco, co v nenapodobitelně ukázal už druhý díl Kmotra. Druhá řada nabízí více tajemství, kdy se do již známého světa vydáváme hlouběji a pozvolna jsou nám odhalována tajemství a různé spiklenecké zákruty příběhu, navíc se pod kotel přiložilo i v otázce humoru. Sorrentinův smysl pro humor je totiž velmi podobný tomu mému a jeho různé scenáristické i režijní pomrky v jeho filmech i Papežovi naprosto žeru. --- Bylo by vhodné věnovat se pár větami i protagonistovi první série Piovi XIII., který je i ve druhé sérii neustále přítomný, všechny postavy jsou si jeho přetrvávající (byť katatonické) existenci vědomy a jejich jednání je tímto faktem jednoznačně ovlivňováno. Pius je světec, jak bylo v první sérii několikrát explicitně i implicitně ukázáno. Když vidí, jak se Vatikán zmítá v nekončících spirálách hříchů, finančních problémů a mocenském ohrožení, je povolán zpět jako mesiáš. Pro vybudování napětí před jeho návratem využil Sorrentino geniálního nápadu „vaderovského“ Piova dechového odpočítávání od konce pátého dílu. Jde o famózní práci s auditivním faktorem, jehož přítomnost drtivě dopadne na všechny ostatní postavy, které tento nekompromisní countdown tíživě zalehne a ovlivní je ve všem, co dělají, tj. hřeší. A to i vzhledem k Piově božské podstatě, která se v Novém papežovi objevuje skrze pro seriál nový aspekt modlářství. Piův příchod vrcholí sedmým dílem, který zcela mění tempo. Mladý papež je zpět mezi živými, vrací se původní intro song All Along the Watchtower a celá epizoda se odehrává v Benátkách a točí se výhradně kolem něj. Celé tempo, nálada a atmosféra seriálu se vrací do první série… divák si v tu chvíli uvědomí, jak stylisticky odlišné jsou obě seriálové řady a jak elektrizující je pomalost té první. Bombastičnost je pryč, seriál se opět zklidní a alespoň na čas se stane komorní a pomalou podívanou. V hlavní postavě se však odráží rozpor. Ztratil svým zmrtvýchvstáním božskou sílu? Mladému chlapci sice nedokázal pomoci vyléčením k lepšímu životu, alespoň jej však zbavil utrpení a pomohl mu odejít. --- Zatímco okolo poloviny druhé řady se zdá, jako by se seriál začal trochu zadrhávat, právě očekávání a následný příchod Pia mu dodává nový drajv. Vše vrcholí devátým dílem, kdy do sebe zaklapnou všechny dílčí rozehrané partie. Trochu obavy jsem měl z dějové linie spojené s uprchlíky a celkově islámem, ale i ta nakonec dopadla skvěle a přesně, jak měla. Nový papež je obžaloba fanatismu (všeho druhu) a manifest umírněného (pokud možno) liberálnějšího centrismu. Poté, co Pius pomůže zlikvidovat zbloudilou ovečku Ester, které v první sérii dodal smysl života, aby o něj poté svou nedůsledností a nešikovností přišla, naplní důvod, proč byl Bohem povolán zpět. Pius sice stále dělá chyby, je zbrklý a nechává se unést, jenže nebyl snad takový i skutečný Ježíš Kristus? Tak jako tak dochází v závěru ve velmi povedené davové scéně k jeho konečnému sblížení s věřícími. Druhá pouť papeže Pia XIII. na Zemi však po pár dnech končí. Není to papež pro lidi, ale právě pro ně se obětoval, byť k nim většinu svého života hledal cestu jen velmi těžce. --- Epilog po emocionálně působivém konci Pia nabízí sorrentinovsky suchý humor v nejlepší formě. Volba nového Svatého otce, který po bouřlivých letech celou masu věřících i církevních hodnostářů uklidní, je zcela zřejmá… () (méně) (více)

ostravak30

Srovnání Mladý papež a Nový papež je nasnadě. Pokračování a nový seriál je více...všeho. Všeho bizarního, úchylného a sexuálně explicitního. Je toho všeho opravdu víc. Otevírají se též nová témata. Církev z podobného seriálu museli vstávat vlasy hrůzou na hlavě. Ale za mě je to už moc. Moc úchylné, moc přemýšlivé a moc bizarní. Možná je tu snaha šokovat za každou cenu. Snaha za každou cenu přitvrdit oproti prvnímu dílu. Herecké výkony opět skvělé, režisér z herců doslova vymačkal vše co šlo. Líbí se mi též úvodní znělka, která se několikrát mění, jen hudba zůstává. ()

nula87

Nový papež (vlastně hned více nových papežů) dál pokládá ty provokativní otázky (křesťanství, islám, uprchlíci, sexualita, víra jako taková, zneužívání, modlářství, terorismus, fanatismus, atd.), a jejich záběr ještě více rozšiřuje. A to je možná ten jediný drobný problém, že místy honí až moc zajíců najednou. Nicméně i přesto je to skvělý počin, který Sorentino předkládá publiku k zamyšlení... 85% ()

subic

Dočkal jsem se pokračování. Nová řada přinesla i nové zajímavé tváře i v epizodních roličkách. Lenny Belardo už jako bývalý papeže Pius XIII. je v prvních dílech v komatu, aby potom ke konci opět ožit, vykonal jednu věc a na konci posledního dílu zemřel. V posledních záběrech se papežem stává kardinál státní tajemník Angelo Voiello, jaaaaj. Opět mě uchvacují jak exteriéry, tak hlavně interiéry a kostýmy. Ale přes to všechno už to nemá toho ducha první řadu a další už nebude. 8/10 ()

adamix

Prenádherné štipľavučké intrá, po ktorých nasleduje obsah, ktorý je úplne o ničom a ktorý stráca pozitívnu a cynickú symboliku z predchádzajúceho Mladého pápeža a nahrádza ju zmätenosťou a nútenou sebaparódiou. Až do okamihu, kedy v siedmej epizóde nastupuje na scénu opäť Jude Law a seriál nadobudne ,,mladopápežovskú" formu a zakončí sa pomerne zvláštne a zároveň uspokojivo. Sklamaním nie je ani tak nudné tempo a obsahová prázdnota, ako skôr Malkovichova postava, ktorú Sorrentino úplne zbytočne zatracoval a ktorá mohla mať aspoň rovnako silnú a mystickú auru, ako Lawov Pius. Dobré, ale od dokonalosti to má veľmi ďaleko. Amen. Hádam už naposledy... ()

zdenzo

Oproti první sérii méně civilnější, více bizarní a nadsázkové. Vynikající kamera, až Lynchovská crazy atmosféra. Lenny se stává z papeže světcem, ze světce rockstar a zase zpět... Malkovichův Jan Pavel III. dodává ději nepředvídatelnost a když už mezi 6-8 dílem toho motání hlavy je přespříliš, přichází katarze a krásně zpátky na zem. Nebo tak dvě čísla nad ní ;) Díky za nádherný finální díl. Pokud až do konce budete věřit, přijde odměna v pohlazení po duši. ()

Ricci

Nevím co Soretino hulí, ale tady to byl fakt divnej model.  Obrazově výborné, ale dějově (krom hlavní linky) strašně nečitelné, složité. ()

JindraLne

DOKONALOST! Každá epizoda je jiná a nikdy nevíte, co přinese ta další, přičemž se těšíte jak malé dítě. A pak se smějete, brečíte, smějete se a brečíte najednou a u toho se ukájíte skvostným vizuálem, přičemž neustále kroutíte hlavou nad všemožnými zvraty. Nic míň, než plný počet hvězd. ()

Birter

Perception is everything. All the rest is the prerogative of that monotony simpletons insist on calling "reality". Že si sequely vždycky pohorší víme. Stejně tak víme, že první série nastavila laťku sakra vysoko a proto lze říct, že Sorrentino výborně zvládl uvědomit si to a vytvořit tak Nového papeže stále zábavného, aniž by si pokoušel hrát na svého daleko hlubšího, vážnějšího a koneckonců i kvalitnějšího předchůdce tj. první sérii. Druhá řada je vlastně takové dohrání melodie. Místo pro nadsázku (a to krucifix velkou), motivy, které se dříve nehodily, sebe-parodii a snad i na vzpomínání, i když nikoliv laciným a sentimentálním způsobem. I proto se možná Brannox nijak diametrálně od Lennyho neliší jak naznačoval úmyslně zavádějící trailer (ačkoliv je tedy Essence filosofie Jana Pavla III. dosti jinde). Navíc má zde Malkovich, v uvozovkách, vedlejšák. Vedle něj to táhne ještě (více než dříve) Voiello a nově (a dobře tak) Sofia. Příjemně hostuje také Pius XIII. a (ne tolik příjemně) Esther. Jsem tedy s výsledkem spokojený (občas i hodně - E2, E5, E7). Na první pohled vynucené pokračování je vlastně takovým bonusem pro skalní fanoušky. ()

Leuan

Klamání spotřebitele. Série má nespornou uměleckou tvořivou atmosféru (hudba, některé scény, střih), především úvod a závěr jednotlivých dílů. Bohužel samotná náplň série kulhá na všechny nohy filmového štábu. Hlavní zápletka jalová a rozuzlení k nazlobení. Vedlejší dějové linky trapné k ukousání nehtů na nohou. Malkovich nemá tolik prostoru jako v Young Pope byl vymezen herce Jude Law. Tisková mluvčí není to, proč se člověk díval na Young Pope, natož aby v této sérii měla mnohem více prostoru. Nové dějové linky - souboj jeptišek s tyranií mužského kléru? Jeden z WTF momentů. Teatrální proslovy k davům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu v závěru série byla snad omluva či vysvětlení pro diváky, proč to zařízli po 9 dílech. *****Částečný spoiler k výskytu (času stráveném v této sérii) herce Jude Law*****: Nejde o hlavní roli ani vedlejší. Maximálně je to jakési cameo***** ()

buchannon

OK, Mladý papež byl něco nového, neotřelého a celkem mě zaujal. Ale tato nová série si hraje na něco, čím nemůže být (nemůžu si pomoct), a sice na originální (což po první sérii už není), inteligentní a nuceně stylové pojetí a taky na bůhvíjaké umění, ale žádný z těchto atributů zde není. Snaží se šokovat stylizací do vatikánského porno stylu, ale moc to nevychází, spíš se zde vaří z vody. Každá další a další patetická věta (od prvního do posledního dílu) se snaží evokovat hluboké umění, Sorrentino se zde fakt překonal. Právem má u spousty uživatelů nižší hodnocení než první série, jen doufám, že Sorrentino svoji beztak mrtvou "kariéru" (díky slátaninám "Velká nádhera" a "Mládí", na další jeho "povedenou tvorbu" mi nezbylo dostatek životní energie) neodsoudí k pomalému tlení na dně nejhlubší žumpy dalším pokračováním. P.S.: Já su tak šťastné, že moje hodnocení snížilo to celkové, zkrátka záleží zde i na tom nejposlednějším uživateli a tak by to mělo být!!! ()

bonovox

Voľno pokračovanie Mladého pápeže dopadlo s odretými ušami na 70%. Sorrentino sa vo svojich umeleckých ambíciach dokonale zamotal a miestami podáva hlavne v prvej polovici dosť nudný dej prekrývaný úžasnými obrazmi. Našťastie k záveru seriál naberá na intenzite hlavne kvôli prebratiu postavy Pia XIII a začnú sa diať veci. Celkovo je tu ale viacej provokácie voči Cirkvi ako v predchádzajúcej sérii, čo je tiež na škodu. Z hereckej stránky je to však výborné v každej postave, len Jude Law si jednoducho pre seba kradne každú scénu. Ale ak bude ďalšia séria s nastupujúcim Voiellom som jednoznačne za... ()