Telefon

Žijí ve stejném bytě, ale každá v jiné době. Sériová vražedkyně se dovolá ženě, od které ji dělí dvacet let, a vsadí její minulost i život, aby změnila vlastní osud. (Netflix)

exe.

Veľmi zaujímavo natočený a premyslený film so skvelou a pútavou časovou smyčkou, ktorá vie, ako zapôsobiť na diváka a priniesť to, čo má, respektíve čo divák očakáva, a to je napätie. Píšem to preto, pretože strašne veľa filmov sa o napätie v tomto žánri snaží aspoň nejak vybudovať, ale tento film zašiel ešte ďalej a ponúkol kopu nečakaných a nepredvídateľných situácií, čo sa nevidí len tak. Zo začiatku je divák zmätený, nechápe, čo sa deje a nerozumie niektorým veciam, a tak to necháva diváka čakať trištvrte filmu, ale na to, aby divák pochopil koniec, musí vidieť celý film, kde je napätia minimum, ale všetko to je vzájomne prepojené a na konci to vygraduje na jeden z najlepších koncov, ktorý je do detailov premyslený a vie dať skvelý a nečakaný dejový zvrat, kde poslednú pol hodinu ponúka to, čo chcú vidieť diváci, ktorí majú radi napätie. Celkom spokojnosť aj s výberom herečiek, ktoré si dokázali získať moje sympatie, herecké výkony sú skvelé, hudba k tomu dobre pasovala a vedela vo vypätých situáciách ešte viac pridať na atmosfére, čo cením. A na hodnotení ešte pridalo to, že som nečítal obsah ani recenzie, lebo viem si predstaviť, že potom by nevplýval tak, ako vplývať má a svojím spôsobom by mi to vyspojlerovalo myšlienku a vlastne celú podstatu deja, išiel som do toho naslepo len za základe hodnotení. Kórejčania vedia veľmi efektívne hrať si s mysľou diváka, prvý krát ma o tom presvedčili v jednom z ich najlepších a najoceňovanejších filmov - Parazit, ktorý zbieral ocenenia jedno za druhým, a Kol, Ktorý sa slušne drží na úrovni Parazita (aj s tým nečakaným a perfektne nadupaným koncom), čo je dosť nečakané a celom ma to prekvapilo. Za mňa spokojnosť, ktorá sa len tak nevidí a tento film môžem len a len odporučiť. ()

obedovapauza

Ne všechny dobré skutky se zasloužile vyplácí... Dnes vás potěším dalším divnofilmem od našich kamarádů korejců, a sice snímkem Telefon (The Call/Kol). Příběh začíná relativně nevinně, dívka žijící sama v rodinném domě pravidelně navštěvuje nemocnou matku v nemocnici a mimo to se snaží potloukat životem sama, jelikož tatínek umřel, když byla ještě malá. Trošku smutné, ale pořád relativně normální story. Dokud však doma neobjeví starý telefon, na který jí začnou přicházet opravdu zvláštní telefonáty. Postupem času zjišťuje, že osoba na druhé straně telefonu je dívka stejně stará jako ona, která žila ve stejném domě před dvaceti lety se svou přísnou matkou. Dívky se tak postupně velmi dobře skamarádí. Zlom nastane ve chvíli, kdy dívka z minulosti zachrání zesnulého otce naší hlavní hrdince a změní tak kompletně celou realitu. Zachránkyně tatínka však není zas tak velká dobračka, jak se na první pohled zdálo a spřátelit se s ní nebyl úplně dobrý nápad... (SPOILER ZONE ->) Tyhle filmy, potažmo seriály, co vám silně zasáhnou psychiku a způsobí nepříjemný pocit prostě zbožňuju, a zrovna Telefon patři mezi ty nejlepší. Film jsem viděla poprvé před dvěma lety, nedávno jsem se na něj podívala znova a mé nadšení se nezměnilo. Jen závidím všem, co ještě nevědí, jak to vlastně celé je a můžou prožívat všechny ty mindfucky naplno v průběhu dění, a že jich tam je dost. Chválím vizuální atmosféru při boření a změně reality. Stejně tak ten pocit beznaděje v situacích, kdy měla dívka z minulosti moc nad tou v současnosti. Ruku na srdce, když se takový člověk dostane k vaší dětské verzi, nikdy nevíte, jak to s vámi může dopadnout a jediné co zmůžete je zůstat na drátě prokletého telefonu. No a taky sobecky proklínám Korejce za to, že nemají vrásky. Daddy si jenom změní barvu vlasů a může hrát svou o dvacet let starší verzi. A jistě že v obou časových dobách bude hot. Tenhle snímek je mimo jiné i dobrým důkazem toho, jak nešťastně se občas v rodinách zachází s lidmi, co se potýkají s nějakou psychickou poruchou a kolikrát to danému jedinci může uškodit o to víc. Sama jsem žila v rodině, kde se mentální nemoc nebrala jako nemoc, pouze jako slabost a mělo to i své negativní následky. Maminka naší vražedkyně to konkrétně tedy řeší čarodějnickými rituály, které nikomu nezazlívám, ale v situaci, kdy je dívčině doporučena spíše pomoc odborníka a pobyt v léčebně, nějaké vykuřování větviček už jaksi nefunguje. A tím, že má vražedkyně poruchu osobnosti se jí v některých situacích vlastně ani nedivím a možná mi jí bylo i z části líto. A kdo už viděl jistě bude souhlasit s tím, že konec stojí za vytrhání vlasů. Teď otázka jestli vlastních nebo naší zabíjačky. Po (relativně) nadějném happy endu dostaneme vlastně další pocit beznaděje a jak to bude dál si můžeme jenom domyslet, podle mě teda zrovna sluníčkově ne... (by Kristýna) ()

Desmond04

Všichni víme, že natočit film, který neprůstřelně zpracuje hrátky s časem je nemožné. Proto je nesprávné filmům jako Source Code, Butterfly Effect nebo právě Telefon vyčítat nějaký nedostatek v oblasti zpracování časových paradoxů. A když se od toho u sledování jihokorejského Telefonu odprostíme, je nám naservírován prvotřídní zážitek. Je pravdou, že v první desetiminutovce jsem se přistihl, že dřímám telefon v ruce, začátek je velmi vlažný. Jenže hned po čtvrthodině to začne gradovat. Není mnoho filmů, které gradaci akce, napětí, atmosféry dokáže držet až do konce. Telefon ale mezi takové patří. Čím více se blíží konec, tím je divácký zážitek silnější. To co tvůrci pro naši hlavní hrdinkou připravili je silné, ale taky velmi zvrácené. I díky tomu není těžké, k hlavní postavě přilnout a přeneseně cítit tu bolest, zmar a odevzdanost spolu s ní. Zpracování oné bezvýchodnosti je bezchybné. Závěrem bych ale chtěl vyjádřit velmi hluboký hate nad scénami mezi titulky. Fuu, tohle jsem si fakt nezasloužil. Ale i přes tuto bolest, pět hvězd je prostě zasloužených. ()

DeLonge

Myslím, že je nejvyšší čas abych definitivně přesedlal na asijské filmy. A nemyslím tím úplně Laos nebo Bangladéš. Toto bylo velmi slušně zamotané mysterio, které se však celkem jednoduše dá rozmotat. Jen nesmíte každých 10 minut běhat na hajzl, anebo mít IQ oloupanýho banánu, který z půlky sežrala zamindrákovaná opice. To potom fakt nedáte a bude vám do breku jaký velký, špatný film Korejci natočili. Neustále jste nuceni přemýšlet co, jak a proč a máte 100 nezodpovězených otázek. Děj je velmi napínavý a místy i dost pochmurný. Ze všeho nejvíc jsou však obě hlavní herečky. Park je sice dost naivní a v kurevský nevýhodě, ale snaží se co jí síly stačí. A ten její kukuč je andělský. Za to Jun, ta má kukuč pěkně nepříčetný, ale o to víc sympatický. Takže jsem ji celou dobu fandil. Ideální pracovnice do řeznictví, nebo na jatka. Navíc by ve volném čase mohla vypomáhat v SDH. Nechtěl bych být v kůži kluka, kterej ji bude chtít vojet na záchodech v nočním klubu. Top informace: broskvové dřevo pomáhá odhánět zlé duchy. ()

Accuphose

Tak jo, uděláme si menší nástin. Po půl hodině se to trochu rozjede, herci jsou však vláční a nezáživní. Celým filmem je cítit zvláštní patos, který bohužel poslední dobou zasáhl korejskou kinematografii, důraz není kladen na charakter a uvěřitelnost postav, ale na nápad přijít s něčím novým, vše ostatní není tak důležité. Začne se to více stupňovat po hodině filmu. Korejci začínají vykrádat i scény z jinejch filmů, jak jsem si  bohužel všiml (kafe v autě) a ačkoliv se snaží tvůrci zachovat nějaké principy časoprostorové kontinuity, tak nikdo nedokázal za 20 let opravit jeden barák z ničeho nic (na konci filmu), naopak to šlo... Možná došly peníze na efekty. Ono z celého filmu by se dalo vyvodit něco úplně jiného, co tam není. Totiž, že ženy nedokážou předvídat důsledky svých činů. Hodnocení je pro mě poněkud složité. Pustil jsem si začátek znovu po skončení filmu, a nebyl tam žádný hlubší kontext pozdějších událostí. Některé filmy jsou tak dobře udělané, že některé věci pochopíte dle děje napodruhé či napotřetí, ale to není tento případ a další rozměr tu nehledejte. Takže ambice tu určitě byly, ale na víc jak 2 hvězdičky to ve výsledku nemá. ()

Hombre8

Rákosnicko-feministicko-duchařská pomatenost, jako stvořená pro lidi s hraniční poruchou osobnosti. Hvězda za kameru. ()

WugWugs

Podľa počtu tých 5kových a hystericky oslavných recenzií u podaktorých, musíme byť na tom s horrormi stále veľmi zle, keď toto niekto vynáša do nebies. Nápad je fajn, aj hlavná nehrdinka, chcelo by to Rkový seriál bez detských akčných scén. No nenechaj sa nasekať mačetou v rukách vyziablej školáčky, len si medzitým trošku v rohu polež, pokrič, poprezeraj svet pomedzi prsty a určite sa nesnaž svoj  súčasný a dosť akútny problém riešiť jediným efektívnym spôsobom a to silou. Rozumiem, že azijská kultúra celkovo inklinuje k fatalizmu, ale prečo potom toľký plač a krik po tom pasívnom odovzdaní sa osudu? 2.5 ()

vojacekr

Vždycky je lepší mít kámoše v budoucnosti, než minulosti. Scéna během závěrečných titulků rozhodla, jinak je film na 3½. ()

Jiriiik04

Moje úplně první střetnutí s asijskou kinematografií a musím říct, že toto střetnutí dopadlo více než dobře. The Call pro mě bylo příjemné překvapení v podobě skvělého komorního thrilleru, který si hraje s časovými paradoxy – a dělá to tak, že od filmu nelze odtrhnout oči. Co se týče technické stránky filmu, nemůžu si moc stěžovat, protože snímek je téměř bezchybný. Korejci mají svůj styl natáčení, který mě v tomhle snímku nehorázně oslovil – vizuálně se jedná o neuvěřitelně vymazlené dílo, ovšem i po kamerové stránce je to naprostej masterpiece. Snad jediná věc, co mě ohledně technické stránky malinko rušila, byly ty CGI sekvence, které mi do tohoto jinak komorního snímku úplně nezapadaly – ale nebudu lhát, i přes to, že je tady kritizuju, tak vypadají sakra působivě! Audiovizuální stránka je taky absolutně skvělá, místy nádherná, místy úderná, místy atmosférická a tím se umocňuje už tak dost temná atmosféra snímku. Herecky je to také více než zdařilé – Shin-hye Park je v hlavní kladné roli skvělá a dost přesvědčivá, Jong-Seo Jun je v roli šílené psychopatky fantastická, a v některých scénách dokáže svým hereckým výkonem divákovi způsobit až nepříjemné pocity. Scénář snímku si zaslouží několik palců nahoru, a to jen díky jedné věci – absolutní nepředvídatelností. Snímek si s divákem po scénáristické stránce neustále hraje, stále ho nutí přemýšlet o tom, co se vlastně děje a navíc se mu občas povede dějově otočit takovým způsobem, že jsem to prostě nepobíral – ta poslední věta hlavně platí o poslední minutě filmu, která mě, vzhledem k předcházejícímu dění, dokázala poměrně dost vyděsit a uzemnit… Zda je The Call hororem, jak je zde psáno, posoudit nedokážu, protože na tuhle otázku si každý odpoví dle svého subjektivního názoru – dle mého to horor spíše není, ačkoliv náznaky hororu tu jsou. Ovšem, i tak jsem se při sledování opravdu bavil – snímek totiž skvěle funguje jako temný sci-fi thriller, u kterýho mi bylo místy opravdu nepříjemně. Krásných 90% ()

Peky

Ok, lepší film už tento rok neuvidím, naprostá pecka. Celé je to jeden velký mindfuck, tolik zvratů ve filmu už jsem dlouho neviděl. Snímek si drží po celou dobu napětí, má pěkný spád, scénář je neskutečně propracovaný a velmi povedené jsou v neposlední řadě i herecké výkony. Navíc hrátky s časem, to je prostě má srdcovka, nejoblíbenější filmový motiv, pro který mám zkrátka slabost. ()

Little_Sawy

Kol krásně odsejpá od první minúty až do konce, I když začátek byl mírně natahaný jak kus hovna, ale pak když jse začne ozývať pevná linka, začíná to pravé napětí, ten pravý strach, tá správna hudba, to zauzlení dějě, tá sadistická sviňě Jun, která chce sakra znepříjemnovať život Park, která chce kuchat, vraždiť a to né jen v současnosti, ale i v minulém ja, chce byť sadistickou pomstichtivou mrchou a já ji to žrala fakt hóóódně. Kdyby chtěla ve filmu najít chyby, tak je najdu, ale film jsem si nechtěla ničím kaziť, takže jen sledování a můj zatajenej dech na to bohatě stačil. Rozuzlovaní, nebo konec byl celkem solídny. ()

Pavlis.xxx

Silnější 3. Příběh v pohodě, herci v pohodě, atmosféra v pohodě, ale klidně bych přitvrdil. Emoční linka jak je zvykem u jihokorejců silná. Víc do krimi by mě asi bavilo víc. Zajímavá jednohubka ze které šlo vytěžit daleko víc ()

Y3K_Alien

Film, po kterém zůstane divákovi hodně otázek. Něco mezi Návratem do budoucnosti, Frekvence a Butterfly effect. Jen s trochou té japonské hororové atmosféry navíc. Body dolů za předvídatelnou hlavní zápletku a délku filmu. ()

mdf

Ze začátku pomalý rozjezd,ale pak to nabere spád a je z toho hodně slušný ,nějak neokoukaný thriller. ()