Past

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Zuzana Stivínová, Adam Vojtek, Štěpán Gajdošík, Igor Orozovič, Jitka Ježková, Kristýna Frejová, Lenka Zahradnická, Daniel Bambas, Jan Novotný, Jan Teplý ml. (více)

V roce 1951 dostane známá česká herečka Jiřina Štěpničková (Z. Stivínová) dopis z Rakouska od režiséra Františka Čápa, který nedávno emigroval. Zve ji na západ a slibuje role v divadle i ve filmu. Je to lákavá nabídka, protože v divadle, kde hraje, velí spíše muži v plukovnických uniformách, než skuteční režiséři a umělečtí šéfové. Panuje tu tuhá stranická disciplína a repertoár vypadá podle toho. Budoucnost herečky v komunistickém Československu, které je pevnou součástí Sovětského bloku, je neradostná. Zvláště pro ženu, které komunistické ideály nikdy nepřirostly příliš k srdci. Rozhodne se tedy, že využije příležitosti a uteče. Spolu s nevelkou skupinkou lidí a malým synem Jirkou (A. Vojtek) se svěří do rukou převaděče a podnikne riskantní cestu přes hranice. Ale něco je špatně. Chytnou je. Všechno bylo předem připravené. Sám převaděč je členem StB. Ale tím všechno teprve začíná… Film nemapuje jen tragický osud herečky Jiřiny Štěpničkové, ale vypráví o době, kdy vyšetřovatelé Státní bezpečnosti byli neomezenými pány nad lidmi, kdy herci z divadla žádali soud o co nejvyšší trest pro bývalou kolegyni, kdy ti, co se nepřidali k davu, byli zatracováni a ponižováni. Vypráví o době, která by se už neměla nikdy opakovat. (Česká televize)

Constanza

Film mě nebavil. Čekala jsem více. Stivínová je sice skvělá herečka, ale nesedla mi do role Jiříny Štěpničkové. Výkon Adama Vojtka skutečně užasny. Vždycky si říkam, že je asi těžké pracovat s malými dětmi-herci, ale Adam to tedy zvladl dokonale a snad ho uvidíme i v jinych filmech. ()

Benigni

Největší problém vidím ve scénáři. Chyběly tam absolutně scény, kdy herečku navštěvuje syn ve vězení, kdy je syn s otcem apod. Kdyby tvůrci film vyprávěli jako příběh matky a syna (zvlášť, když měli tak skvělého dětského herce), mohla by si ČT potřást rukama. Tohle bylo zase jen typické dokudrama pro nedělní večer jako malé vyrovnání s krutostí a nesmyslností komunistického režimu 50. let. Scenárista si některé dialogy po sobě ani snad nečetl, hrozně šustily papírem. Herecké obsazení bylo ovšem výborné a Stivínová i Zahradnická fungovaly skvěle. Jen jsem myslel, že mě Stivínová něčím překvapí, asi jí nedal režisér příležitost. Seniorská režie Polesného je víceméně standard, v hudbě ani v kameře žádné překvapení. Klasická hotovka z televizního bufetu nabídla alespoň zajímavým divadelním hercům (Jelínková, Jachnická, Teplý, Bambas apod.), aby se také ukázali na obrazovce. Za ně velký dík. ()

adaben

Osud Štěpničkové samozřejmě za zfilmování stál a postava a zážitky malého Jirky, pokud skutečně odpovídají vzpomínkám J.Štěpničky, se vyplatila a dala filmu asi nejlepší rozměr. Ale jinak se bohužel trochu ukázalo, že žánr dobovky z 50.let není vůbec snadný, že vede i k jistému schematismu i povrchnosti, a také občas už k opakujícím se scénkám, které už viděl jinde (náhodné setkání po letech se svým vyšetřovatelem v úplně jiné roli apod.) Stejně tak je otázkou, jestli postavy neměly vystupovat pod skutečnými jmény. U Sedláčkovy Bohémy to sice selhalo, ale tam byl důvod, že se dopouštěl řady životopisných nepřesností. Tady naopak hrozí opak, že diváci si domýšlejí za fiktivní postavy skutečné herce vinohradského divadla a mohou se lehce mýlit. V mladé herečce, která svědčila až u soudu, leckdo jistě si dosadí známou Jiřinu Švorcovou, a kdo ví, že to byla dnes zapomenutá Soňa Škodová. Stejně tak ty čtyři herečky-soudružky by si zasloužily větší rozpracování, každá byla trochu jiná. Když se mluví o herci Rudlovi, který se vcelku zachoval slušně, obávám se, že si podle křestního jména každý dosadí Hrušínského, přitom šlo o R. Deyla ml. atd. Pokud mladý herec s výčitkami byl ve skutečnosti Ota Sklenčka, pak mělo být asi řečeno, že byl později roky se Štěpničkovou v Realistickém v angažmá a možná to s ní řešil. Podařená naopak byla scéna z film.ateliérů po propuštění, a zaujali mne ve svých rolích především Orozovič a Zahradnická. ()

terez.coufal

Lepší průměr. Scénář byl na mě trochu zmatený, rychle se skákalo z jednoho roku na druhý, postavy byly nejasné... Čtvrtou hvězdičku dávám za Zuzanu Stivínovou a samozřejmě za malého Adama Vojtka. Byl opravdu excelentní! ()

Vaso

Celé mi to připadalo jako neúměrně dlouhý trailer, který mě měl naladit na filmový trhák. Ten však nepřišel. ()

PavelKral

Dílo hodné spíše na ČT2 po 23 hodině... Dostatečně veřejnoprávní level. V neděli ve 20 hodin bych na ČT1 očekával spíše zábavu a poučení. ()

Jan00

Co k tomu dodat? Musím citovat Malarkey: "Tak krásný a filmový námět a Česká televize ho zprasí zpracováním, které nejenom, že scénáristicky nebaví, ale ještě působí šeredně béčkově". Mám ten stejný názor! ()

honza.g

Není to dokument, ale zapůsobí to jen na lidi, kteří tu dobu aspoň trochu znají. Pro běžného diváka, kterého 50. léta nějak speciálně nezajímají, vyzní atmosféra filmu trochu ploše. Líbilo se mi, jak byla JŠ vykreslena jako normální člověk, žádný hrdina. A přišlo mi vkusné, že !postavy připomínaly skutečné lidi jen náhodou" . ()

Hanka_M

Nebylo to špatné, ale vše zahubil nedotažený scénář a nepropracovanost postav a vztahů matky - syna, matky - otce syna, matky - hereckého ansámblu. Film nemůže být jen konstatováním historie, to jsme si mohli přečíst v knížce. Lepší průměr. ()

wendy221

Proboha... Scéna, kdy malého Jiříka vyslýchá estébák a to malé stvoření pláče, mi rozdrádalo srdce na kusy... Jako ženu mě to dohnal k slzám. ()