• arpage

Čáp nikdy neměl rád válečné filmy a na jeho režii je to bohužel poznat. V podstatě nezajímavý film o významných událostech na Slovensku. Propagace přátelství se SSSR je až moc okatá a celkově film působí jako komunistická objednávka. Škoda, po Mužích bez křídel se od Čápa čekalo více. Zajímavost: Poslední Čápův film, který v Českoslovenku mohl natočit. Za urážku dělnické poroty na 1.FF pracujících v Gottwaldově mu byla zakázána další režisérská umělecká činnost. Čáp jako první režisér pocítil nastupující vlnu restrikcí, která se na film po roce 1948 valila.(12.1.2010)

Nemohu opominout čas vzniku a také politické klima, ve kterém byl příběh natáčen. Je třeba říci, že Slovenské národní povstání, kterého se zúčastnilo i mnoho Čechů, budí stále na různých diskuzích rozsáhlé debaty o tom, jak a proč se tak stalo. Režisér František Čáp zfilmoval předtím lepší filmy. Nastavenou dramatickou laťku sráží poněkud hloupé momenty. Nicméně jako celek na svou dobu to není vůbec špatný.(27.2.2016)

Válečný snímek s několika logickými chybami. Rozkošná je ta, při níž chlapec, jemuž pižlá Pántik prsty, nesmí křičet, tak mu Andrejev hodně hlasitě zpívá. Ale budiž. Jinak je to dobré válečné drama.(27.1.2013)

Tatranská fujavica bola cítiť aj z televizora, herecké výkony obstojné, atmosféra taktiež. Paradoxom je, že akčné scény boli slabinou ( väčšinou zbytočne naťahované ) na úkor hlbšej sondy skupinky partizánov, čakajúcich na pomoc. Mohla to byť pravá vojnová dráma...(9.11.2011)

Trikrát s ... Július Pántik: ČST 1 = 29.8.1986, český film nakrútený v slovenčine (20.2.2011)(20.2.2011)

Velmi povedené válečné drámo, kterému z dnešního pohledu poněkud ubližuje patetický závěr. Inu, točilo se to pár let po válce.(22.1.2012)

• Mr.Hawkeye

Film měl premiéru dřív, neboť byl uveden na I. Filmovém festivalu pracujících, který se odehrával ve dnech 28. 7. - 3. 8. 1948 ve Zlíně (o rok později již Gottwaldově) a verdikt dělnické poroty (respektive Čápova reakce na něj) se mu stala osudnou Bílá tma tak byl poslední Čápův film natočený v ČSR.(28.4.2009)

Snímek, kde jsem chvílemi měl i pocit, že to je skoro až dokument, že tohle se skutečně děje. Velmi dobře je zde zachycena krajina, ale příběh a vývoj postav se nakonec rozmělňuje a je tak nějak očekávaný, tradiční, nějak mě to nedokázalo strhnout a postupně mě zájem o jejich osud spíše opouštěl.(2.3.2018)

Film o hrstce zranenych partyzanu ve slovenskych horach. Vyborna atmosfera, kdy zima doslova tloukla na okna meho bytu - slunecny zarijovy den:-). Velmi ocenuji take vykresleni jednotlivych postav. Mozna by filmu sluselo vice akce a napeti, pak take prirozenejsi chovani nemeckych vojaku, coz vsak vzhledem k roku nataceni se da pochopit.(24.9.2011)

Málo známa česká vojnová dráma v slovenčine odohrávajúca sa v slovenských horách počas esnepéčka. Napriek tomu, že je z filmu poznať to, že vojna bola ukončená len toť nedávno, nacisti sú iba psi a že bratia Sovieti nám budú pomáhať "naveky", tak je to zdarilá dráma, jak po dramatickej, tak po akčnej stránke. Nechýba dobrá atmosféra, hlavne keď sa horami preženie metelica. Kopa slovenských hercov starej gardy tu dostala priestor - niektorí však nie celkom plný...napr. Valacha odstrielia hneď prvej minúte, keď sa objaví vo filme, Durdík st. sa tiež dlho neohreje, Chudíkovi vidíme iba ústa a nebyť záverečných titulkov, ani by som ho nespoznal, Dibarbora a Zachar plnia zasa vedľajšie role nemocných s ironickými a lakonickými poznámkami. Pre Máriu Priechovskú je to prvá filmová rola. Ako pocta vlastencom bojujúcim a umierajúcim za svoju vlasť film spĺňa svoj účel.(6.9.2017)

Velmi pěkný dobrodružno-válečný film o slovenských partyzánech. Hodně se mi líbilo že každá postava zde dostala nějaký prostor a mohla se rozvíjet až do konce. Bitvy moc hezky udělané a akce zde skutečně nechybí. Film se akorát nevyhne pár nesmyslným chybám, ale pro mě celkem velmi milé překvapení. Spolu s Vlčími dírami se jedná o naprostou špičku partyzánského a slovenského válečného filmu.(7.4.2013)

Poslední Čápův film před emigrací. Dělnická porota na FFP 1948 kritizovala film za naturalismus a pesimismus, on se na jejich adresu vyjádřil, že "dělníci jsou blbouni, filmům nerozumějí a mohou mi vlézt na záda" a měl po prdeli, teda po natáčení dalších filmů v ČSR.(8.9.2013)

Pokud to mám srovnávat s jnými válečnými filmy té doby, tak tento snímek je nadprůměrně natočený. Kvalita režie a tím i vyniknutí hereckých postav je znát.I když nějaké mouchy se tomu vytknout dají, je i v dnešní době koukatelný až do konce, což se o řadě jiných filmů tohoto typu řící nedá.(3.10.2014)