Zrození

• USA Birth (více)

Deset let poté, co náhle zemřel její hluboce milovaný muž, je Anna (Nicole Kidman) připravena překonat svůj smutek a začít nový život. Souhlasí, že si vezme Josepha (Danny Huston), příjemného, vzdělaného muže, který se o ní ucházím už tři roky. Annino rozhodnutí potěší i její matku Eleanor (Lauren Bacall), elegantní, panovačnou ženu, která uvítá Josepha v rozlehlém aristokratickém bytě v New Yorku, kde všichni společně bydlí i s Anninou těhotnou sestrou Larou (Alison Elliot) a jejím manželem (Arliss Howard). Právě zde se jednoho večera shromáždí přátelé Anny a Josepha, aby jim poblahopřáli k jejich zasnoubení. Mezi hosty je i Clifford (Peter Stormare), který býval Seanovým nejlepším přítelem a jeho žena Clara (Anne Heche). Dvojice se v privilegované společnosti necítí úplně přirozeně, když přijíždí výtah, Clara zpanikaří, že její dárek pro Annu není vhodně zabalen a posílá Clifforda nahoru na party samotného. Sama chvilku dole v lobby postává a zvažuje své možnosti, mezitím jí pohled ulpí na malém chlapci (Cameron Bright), který zde sedí. Záhy Clara z budovy odchází směrem k Central Parku, aniž by si byla vědoma, že ji chlapec sleduje. Krátce po zasnoubení se v bytě koná oslava narozenin Anniny matky. Avšak předtím, než se rozkrojí dort, se tu zničehonic objeví nezvaný host, tentýž malý chlapec a chce nutně mluvit s Annou v soukromí. Anna bere dítě do kuchyně. Zde jí chlapec sděluje, že je její zemřelý manžel Sean a varuje ji, ať si Josepha nebere. Rozčilená Anna odvádí chlapce z domu a vrátný jí potvrdí, že chlapec se skutečně jmenuje Sean. Sean se nenechá zastrašit a Anně napíše. Pravidelně navštěvuje dům, kde Anna bydlí, se svým otcem, panem Conte (Ted Levine), který je učitelem a má v domě klienty. Annina snoubence situace zneklidňuje a rozhodne se s malým chlapcem promluvit. Když Anna, Joseph i Seanův otec chlapci nařizují, že už nemá Annu obtěžovat, Sean klidně a rozhodně odmítá. Na konci výstupu omdlévá, což Annu emocionálně zasáhne. Sean zná navíc mnoho tajných detailů ze společného života Anny a jejího manžela, což je pro ni i zbytek její rodiny a přátele nevysvětlitelná skutečnost. Ještě více zneklidňující je jeho jistota a intenzita lásky k Anně. Chlapec nakonec dostane šanci strávit v bytě, kde Anna žije, nějaký čas, což by mu mělo pomoci pochopit, že jeho přesvědčení je mylné. Avšak během jeho pobytu roste Annina víra v to, že Sean je skutečně její převtělený manžel. Ačkoliv nemůže popřít, že je to velmi podivné, je k malému chlapci čím dál více přitahována a odmítá nátlak rodiny i Josepha, aby se s ním přestala vídat. Mohlo by toto dítě být skutečně Anniným manželem, který se k ní vrátil? Jak by mohla zavrhnout příležitost znovu zakusit lásku, kterou k němu cítila? (oficiální text distributora)

majo25

Námet, kamera a herci je určite to, za čo stojí vidiet tento film. Kidmanová exceluje, ale ani ostatní herci nezaostávajú. Viac hviezd však nedávam kvôli mnoho otázkam, ktoré ostali nezodpovedané (scenár nie je veľmi prepracovaný) a tiež za nie veľmi vydarený záver filmu. Hodnotenie: 70% ()

forsythia

Hrozně zvláštní film s atmosférou, co se mi zažrala pod kůži. Nakonec mě těší, že aspoň v mém životě je všechno normální. Ovšem ten pocit, že lidé okolo mě můžou být ve skutečnosti někým jiným, a ta nejistota, jestli to tak vážně nemůže být, mě čas od času provází. Asi nejsem tak úplně ojedinělý magor, když mohl vzniknout tento příběh. ()

vesper001

„Vypadám jako kluk, ale jsem tvůj převtělený manžel!“ „Jasně. Buď rád, že nejsi pes. On to byl tehdy pořádnej mejdan, víš...“ Někdy mi jde na nervy, jak je Nicole Kidman dokonalá. Jak pokaždé perfektně vypadá, bezchybně hraje a precizně artikuluje. I taky je taková, nezvyklý účes i neobvyklá role jí ideálně padnou – jenže ten film je divnej. Hezky napsaný, dobře natočený, solidně zahraný – a je divnej. Divná hrdinka, divná rodina. Zamilovanej Váleček je ještě divnější. A co je to za divnou módu, demonstrovat cit k dítěti tím, že mu vlezete do vany? ()

Swansea

Velmi nedoceněná nádhera. Jonathan Glazer -tento mistr reklamy- už po své prvotině Sexy bestie ukázal, že je pan filmař. Poklona i Nicole Kidman, které uvěříte každý pohled, každé gesto. Uvěříte jejím nevyřčeným pochybám i sžíravé touze vrátit do svého života milovanou bytost v podobě reinkarnovaného desetiletého kluka. Věřte i mně. Jsem ta poslední, která by se vyžívala ve fantasmagoriích. ()

A.L.E.S.

Nemůžu říct, že se mi to nelíbilo, ale bylo to zvláštní. Film mi dost zkazil dvouminutový záběr na Nicol zírající na film v kině. Měl jsem co dělat, abych neusnul. Mírně pokulhává i scénář, už dřív se přece mohlo předejít nedorozumění, kdyby scénárista do chlapcovy role připsal, aby všechno vyklopil. Dlouho jsem na to čekal a málem jsem zapomněl, o co vůbec jde. Tady je hodnocení rozporuplné, takže za tři. ()

Sfinkter

Kidman má čuch na zvláštní psychologická dramata až duchařiny. A nutno dodat, že jí to v těchto rolích sluší nejvíce. Pomalé tempo vás paradoxně nepustí od obrazovky. ()

-dRaGoN-

předvídatelné, zbytečně zdlouhavé, podprahová hudba ( 10 minut sem přemýšlel jestli mi vibruje telefon nebo je to skutečně z filmu, mobil to nebyl :), herecké výkony mě taky moc nepřesvědčili, a makeup působil až příliš retro, chvilkama sem uvažoval jestli ve filmu nehrajou místo herců zombie :D ()

Pavlínka9

Zajímavá myšlenka - to rozhodně. Zpracování -pro mě už ne tak uchvacující. Nicole Kidman se mi zaprvé vůbec nelíbí v těchto krátkých vlasech. Její herecký výkon považuji za podprůměrný a celkovou atmosféru za zbytečně přehnanou. Co byste dělali ale v dané chvíli vy, kdyby se vás stalo to, co jí? ()

zigíš

Mal som docela problém z hodnotením tohto snímku v súvislosti s tým, ktorá z rovín (racionálna - pocitová) v ten daný moment prevažovala ..a i keď nad tým zostáva rozum stáť, prikloním sa k emóciám:D ()

MI-380

Potkali se dva: vysoká, křehká a krásná Nicole a malý, tlustý a ošklivý Lolita-man: 70% (aktuálně 1798 hodnotících s průměrem 61%). ()

Almásy

cena za lasku v jednej omracujucej elegii ktora berie dych. a nicole kidman podava jeden z najlepsich vykonov vsetkych cias. ()

jenik71

Psychologický kousek, na který musíte mít vyloženě náladu. Námět dobrý, ale nedotažený. Kidmanová se sice snaží a snaží, ale celkově zůstává o krok pozadu za Cameronem Brightem, jenž svou roli dítěte-manžela zvládnul na výtečnou. Celkově mám z tohoto filmu průměrný dojem, takže za 3. ()

sedm.1

Zrození na mě byla asi až moc velká artovka,než co jsem ochoten snést a přijmout.Nedovolím si říci,že jde o špatný film.Námět byl určitě výborný,herci podali vydařené výkony,režisér pojal film hodně netradičně a především mě zaujala velmi neobvyklá a zajímavá atmosféra,ale ikdyž toto všechno vezmu v potez,ať chci jak chci,pořád mi z toho vychází absolutně prázdný film.Ta myšlenka tam sice zajímavá je,ale za celých 100 minut mi přišlo,že se ten film nehl z místa a konec mi to jen potvrdil,že šlo vlasntě o úplně nulový počin.Kde to začalo,tam to skončilo a to mezi tím jako by se vlastně vůbec nestalo.Ani žánrově nejsem schopen tento snímek označit,prostě jde o jeden z filmů,který osloví zřejmě jen ty osvícenější...no a já se radši kouknu na nějaké to béčko,kde vše bude zcela jasné a srozumitelné :).Jeden z nejzvláštnějších filmových zážitků poslední doby. ()

GeorgeHans

Krásny pomály film, ktorý stavia hlavne na úžasnej atmosfére, a krásnej hudbe Alexandra Desplata a ktorého rozuzlenie (ma) zklamalo a veľmi kazí inak dokonalý dojem z predchádzajúceho diania. ()

klukluka

Vídám filmy, kde lidi obcujou s mrtvolami, s manželkami nejlepších přátel, dětmi nepřátel, páchají hanebnosti a nechutnosti všeho druhu, a stejně mi ty filmy nepřijdou vnitřně tak zvrácený jako tohle. Ujetá zhovadilost, kde se třicetiletá micka vážně ptá desetiletýho kluka, jak hodlá uspokojovat její potřeby... Nicole, Nicole, měla jsi to v té době ještě zapotřebí? ()

bila.tecka

Zdařile zachycené tápání smrtí drahé osoby vyrovnané ženy, která ztrácí půdu pod nohama (střídmý výkon výborné Nicole Kidman). Bizarní motiv převtělení mrtvého manžela do dvanáctiletého kluka dojde ke konci racionálního vysvětlení, o tohle tu ale vůbec nejde. Trýznivé pochyby o vlastním úsudku, hledání jakéhokoliv záchytného bodu, jak se zbavit noční můry. A nakonec propadnutí a nevěřícné vystřízlivení. Utrpení jako alegorie ztracené lásky. Výtvarná stránka filmu výborná, scénář mohl být míň "televizní".. ()