Držitel Oscara® Sam Mendes, režisér bondovek Skyfall, Spectre a filmu Americká krása, natočil jedinečný epický příběh z první světové války. Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr. (Vertical Entertainment)

Fr3nk

Filmařsky velmi poctivý kousek. Film de facto bez střihu musela být opravdu fuška (samozřejmě, pár střihů tam na vhodných místech je), nicméně běžný divák takový moment téměř neodhalí. Dlouhé one-take záběry mě velmi bavily a ve válečném filmu vás tento styl záběrů vlastně nutí dávat neustále pozor, protože sledujete každý detail, který se ve vyhraněném prostoru kamery děje. Herecky to bylo zcela v pořádku, hlavní hrdinové byli relativně autentičtí a celkově to považuji za povedené. Vlastně jediná "nevýhoda" tohoto velmi kvalitně natočeného filmu, je ta, že to má možná až moc jednoduchý a přímočarý příběh, který se dá poměrně snadno odhadovat a na konci filmu vlastně necítíte žádný "wow" efekt. Pár skvělých, nečekaných momentů to ale přecejen mělo a o tom 1917 je. O nasátí brutální atmosféry, občasném tichu před bouří a nedýchání a prožívání emocí a strachů hlavních hrdinů, protože celý film máte napasované jejich dramatické obličeje v hledáčku. Filmu kolem a kolem nemám co vytknout a když nad tím přemýšlím, tak bych podobných filmů a celkově filmů o první světové uvítal více. ()

peca

"Díky" některým zdejším názorům jsem od tohoto filmu až tolik nečekal, ale dopadlo to tak, že asi žádný jiný film moje očekávání tak nepřekonal..že má film vypadat, že je natočený na jeden (dva) záběr, ale není? A koho to sere?? Vždyť to nic nemění na tom, že kamera je naprosto geniální..nerozumím tomu, jak pan Deakins natočil některé záběry..přelet kamery, která jde do té doby s nimi, nad zaplaveným kráterem kolem ptáka, který stojí dál a neuletí? Jak?? Jeřábem? A kam ho ukotvil? Nebo dronem?? Možná tohle právě vysvětlí ten šikovný střih, který to všechno vyřeší, nicméně jako celek je to naprostá paráda.. Na začátku mě to vcuclo a na konci vyplivlo..a mezi tím jsem v tom filmu byl taky.. Lepší válečné zfilmování vyprávění svého dědečka určitě neexistuje :) Nádhera!!! ()

mala_kea

Luxusní pozdní dáreček ke staletému výročí od konce první světové vítězí po “kontinuální” formální stránce. Ano je to zážitek a jeden z vůbec nejlepších WW1 filmů, ale ani sada velmi silných obrazů (procházka tlející zemí nikoho, třešňový sad, ohnivá noční scenerie v Écoust, běh o život v závěru) plně nepřebije několik slabších chvil a ne příliš tvrdý dopad emocí. Nesnaží se o klasické repeté událostí, ani nepřináší žádný velký dějinný kontext (lekci v dějepisu), je to ale umělecky působivá prohlídka po bojišti s demonstrací nesmyslnosti na osudu řadových smrtelníků. Vtipný pocit, sedět si hezky v teple s popcornem, když jen o pár generací zpět nás mohlo klidně čekat peklo jako Verdun, Passchendale a nebo na Sommě...A s přemírou poznatků, pořád mnohem reálnější a úchvatenější než Dunkerk, který se přes tak obrovskou masáž opravdu nepovedl. ()

sadlokan

Nesmyslnost války je pravděpodobně skrytá v tych spojeneckých aeroplánech,které lítají stejným směrem jako naši dva hrdinové a kvůlivá té obrovské nesmyslnosti už se jim ani do pilotní kabiny nevejde ta zpráva oč tu běží.Jinak vymazlený(ty hromady hilzen!!),ale scény typu:"děťátko","žalm v lesejčku"a "Joshua Tree"? ()

strikeman

OK, takže film byl natočen jakoby na jeden záběr - no to je jistě zajímavé a originální, jenže to člověka oslní třeba tak prvních 20 minut, pak už je třeba nabídnout něco víc, aby se člověk těch dalších 100 minut nenudil, což se mi bohužel dost často u tohoto snímku stávalo. Je tu sice pár jakože silných momentů z války, ale nic, co bychom už neviděli v dalších (často lepších) válečných filmech a silněji zobrazené nebo lépe zahrané. Bohužel - z tohoto snímku mi utkví v paměti asi jen ta kamera, a to není žádný extra důvod se k němu ještě někdy vracet. Dle mého soudu dost nadhodnocený počin ... 60% ()

Heavyman

Souhlasím, že aby byl válečný film kvalitní, nemusí obsahovat krvavé steče s tisíci mrtvými. Na druhou stranu nevím, proč tam zase museli narvat za každou cenu vojáky v turbanech a digitální krkavce. Kulisy jsou opravdu skvostné a autentičnost povedená, to se musí uznat. Je tu však velké "ALE", protože mi na celku něco hodně vadilo a ani nevím pořádně vlastně co. Jeden z filmů, kde nevím co si myslet. ()

Luk Skywalker

Příběh moc originální nebyl, samozřejmě situace stěží přežitelné zde vojáka minimálně zraní, ale jádro je podle skutečné události resp. podle ústně podaného příběhu, takže mnohé mohlo být změněno nejen filmaři. Co lze o první světové válce natočit, když to byly "jen" zákopová jatka? Děj je jak Zachraňte vojína Ryana jen naopak (jeden zachraňuje jednotku) a v kulisách první světové. Zato kamera je excelentní, dynamická a celé mě to bavilo, proto hodnotím vysoko a naprosto úchvatné je putování "zemí nikoho" mezi dvěma frontami a snad i narážka na válečného koně ;-). ()

GOREGASM

1917 vám v hlavě dozraje stejně jako mně a po tom týdnu od projekce vám dojde, že Sam Mendes opět natočil výjimečný film, který bude při každé další projekci lepší a lepší. Dechberoucí "one shot" kamera Rogera Deakinse dělá z téhle válečné mise naprosto uzemňující zážitek a nebýt jednoho s logikou zápasícího intermezza, bylo by to jasné kilo. Opravdu velmi oceňuji Mendesovu odvahu natočit něco nového, neokoukaného, neprozkoumaného. Sledovat soustředěně misi jednoho vojáka, který může zachránit život dalším 1600 je napínavé, naturalistické a místy je to opravdu se zatajeným dechem. Skutečně málokterý film dokázal takto hmatatelně navodit hrůzu a strach, které musely být na bitevním poli všudypřítomné, i když jste se jenom plazili kolem zmasakrovaných a hnijících těl v zákopech. Hvězdám Mendes svěřil malé, avšak ikonické party, které vždy v pravý okamžik protnou cestu vojáka Schoefield (vynikající, adrenalinem napumpovaný výkon George Mackaye) až k vytouženému cíli. A i to naznačuje, že snímku 1917 nejde o zobrazení válečného heroismu ve velkém měřítku, naopak se snaží vykreslit, jak jednotlivá malá hrdinství zachraňovala stovky životů a dělá to po Mendesovsku s důslednou precizností. 99% ()

char_t

Uff... Těžké hodnocení. Skoro jako by Mendes natočil dva různé filmy. První půlka postupně buduje atmosféru, a díky Deakinsově kameře a Newmanově hudbě se to daří na jedničku... Druhá půlka je chaotičtější, méně přehledná, a taky bohužel mnohem víc předvídatelná. Pořád kvalitně natočená, to rozhodně, ale už zdaleka ne tak kulervoucí. 5* za první část, 3* za druhou. ()

BOURQUE

Príbeh, ktorého korene sú síce pravdivé – ale niečo podobné sme už kedysi na plátnach kín videli. Z hľadiska filmu je oveľa zaujímavejšia réžia, výprava, hudba a práca kameramana. S. Mendes je veľmi dobrý režisér – to už vieme dávno. Film režíroval citom a vynikajúci anglickí herci vstúpia do príbehu ten správny čas. (Škoda, že niektorí nedostali trošku väčší priestor.) Avšak až príliš je cítiť snahu režiséra získať Oscara. Výprava a hudba je nadpriemerná – T. Newman išiel na to dobre. Najlepšie však dopadla práca s kamerou, za ktorou stojí človek s menom R. Deakins. On tu jednoducho čaruje – keby tu nebol on, tak by sme prišli oveľa. Keď niekomu S. Mandes má veľmi poďakovať za prácu, tak je to práve on. Herci v hlavnej roli – nemám nejaké zvláštne pripomienky. Film 1917 ako celok nie je zlý film – svoje časti vám odhalí až v kine, ktorá disponuje s veľmi dobrou audio-vizuálnou výbavou. Neviem však zavrieť oči nad tým, že príbeh má seba šaty, ktoré sme videli už mnohokrát. Chýba mi skutočný moment prekvapenia. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

Eluin

Filmů odehrávajících se v časech první světové války je jako šafránu. Ten s názvem 1917 je zatím posledním příspěvkem z řady velkolepě a draze pojatých děl. Jméno režiséra Sama Mendese ve mně pozitivně rezonuje už od jednoho krásného letního večeru, kdy jsem v letňáku viděl jeho slavný film Americká krása. Byl jsem tedy - a asi i oprávněně - zvědavý, jak si poradí s dost specifickým válečným tématem. Inu, poradil. Film nás přivádí do dubna roku 1917 krátce před ofenzívou vojsk Dohody. Je vybrána dvojice vojáků, kteří musí projít "území nikoho" ke spojenecké jednotce a varovat ji před útokem (neboť Němci se namísto útěku pouze stáhli do předem připravených pozic). Místy trochu jako slavné Gallipoli od Petera Weira, hm? Celý film je tak pojat jako určitá mozaiková "válečná road movie", s dost zvláštními motivy a setkáními. Chvílemi na mě sálal i duch Coppolovy Apokalypsy. Působivé to je tedy dostatečně, k tomu si přidejme slušný hudební podkres (Thomas Newman, mimochodem také autor hudby k Americké kráse) a řemeslně velmi dobře zvládnutou práci. Mnoho scén je natočeno prakticky na jeden záběr (což mám velmi rád minimálně od zhlednutí filmu Nejdelší den), což umocňuje dojem, že jsem taky "tam". Napadlo mě také, zda se tvůrci trochu neinspirovali při práci s kamerou od nějakých počítačových her. Akce a napětí tu jsou velmi pečlivě propracovány do nejmenších detailů, a to natolik, že v podstatě nedávají "vyniknout" ani tomu nakolik je samotný scénář víceméně banální. ()

Evander

1917 je průměrným, obyčejným, válečným filmem, místy má slušný spád a vtáhne diváka do děje, místy je to nuda k uzoufání. Film neobsahuje nic, co by diváka vysloveně nadchlo nebo naopak vytočilo a ničím zásadním se neliší od podobně laděných filmů. Sečteno a podtrženo film spolehlivě zapadne v šedi průměru a neexistuje jediný důvod, proč zhlédnout právě tento. Na druhou stranu si nemyslím, že by zhlédnutí tohoto filmu někoho urazilo nebo nějak pohoršilo. 65% PS: Dodatečně si ještě neodpustím upozornit na jednu neskutečnou debilovinu. 1917, jestli to chápu správně, je jedním z největších velkofilmů roku 2019 a i v tomto roce si autoři neodpustili přešlap, který byl běžný v 60-tých, 70-tých a nakonec vlastně i 80-tých letech. Konkrétně mluvím o několika scénách ve druhé polovině filmu, kdy desátník Schofield probíhá ruinami města a následně přelézá zbořený most. Zde je několik záběrů, kde na desátníka Schofielda střílí skrytý střelec a kulky (střely) létají směrem, ze kterého měly přilétat, tzn. dopadají přesně na opačnou stranu (někdy zeď, tak je to krásně vidět), než by měly. V roce 2019 je to naprostý amatérismus, možná diletantství, nevím, ale v důsledku je to jedno. Na každý pád Oskary si film rozhodně nezaslouží. ()

MikeeTheory

Filmy o první světové válce se tolik jako o té druhé netočí. Na 1917 jsem se proto fakt těšil! A výsledek? Za mě super! Sam Mendes stvořil scénograficky dokonalé dílo, které sice neohromí příběhem, za to ale perfektně pracuje s detaily a atmosférou. Jasná ukázka toho, že tohle válečné období by si filmařsky zasloužilo daleko víc prostoru. ()

Wargoo

V "jednoduchosti" je krása. Jednoduchosťou myslím priamočiarosť deja, bez zbytočných odbočení a zbytočných vedľajších postáv, nemyslím tým však už samotnú produkciu, do najmenšieho detailu premakané prostredie, kde každá kaluž, končatina, či zdochlina (zvieracia či ľudská) má svoje presné miesto. Neobyčajné spracovanie nie príliš dlhého, ale za to veľmi intenzívneho putovania z bodu A do bodu B. Filmu tak skvele natočeného (Roger Deakins je kamerový Jordan + Messi, ktorý každým filmom posúva svoje neprekonateľné limity ešte ďalej), slušné zahraného, kvalitne ozvučeného a realistického vzdávam poctu. O triedu lepšie než Nolanovský Dunkirk ! 5***** a 86,292% ()

HenryIvan

Každému musí byť jasné, že natočený a hlavne nasnímaný je tento film excelentne. Obsahuje scény, ktoré kvalitou vôbec nezaostávajú za inými vysoko kvalitnými vojnovými snímkami. Nebál by som sa ani povedať, že po technickej stránke sme boli svedkami možno aj najlepšie zvládnutého vojnového diela. Do dnes sa pamätám na pocity, ktoré vo mne vyvolala kniha Na západe nič nové a tak mi tento film tématicky celkom sadol. Predsa len téma WWI nie je až tak ohraná ako tej druhej. Herecky koncert to síce nebol, no George MacKay sa mi veľmi pozdával. Nepoviem, že som na 100 % stotožnený s ruchom okolo Sama Mandesa a jeho réžie (bola výborná, ale nebol som nejak ohúrený), no vôbec sa tomu celému nečudujem. Rovnako sa nečudujem, že Akadémia opomenula tento snímok v kategórii editovanie, lebo sa väčšinu času zdá, ako keby bol na jeden záber. Ľutujem, že som nemal tú česť to zhliadnuť na veľkom plátne, no zážitok bol aj tak dobrý. Kvalita, kvalita, kvalita a viac už nedodám. ()

Dm1tr1j

2 hviezdy za 2 hodiny b-rollu. Inak je to pekná nuda. Také herecké hviezdy a taka škoda potenciálu. Nedostali sme sa k buildupu ničoho, všetko bolo uponáhľané a zbrklé. Dokonca naivné keď 2x verili nemcom, ktorí ihneď zradili ich dôveru. Všetci vieme, že vojna bola, je a bude peklo ale dalo sa toho zobraziť ešte viac. ()

Killingjoke

Zklamání a vzhledem k očekávání opravdu velké. Jeden z mnou nejočekávanějších filmů posledních dvou let, se naneštěstí proměnil v povrchní povídačku o cestě jednoho (potažmo dvou) vojáka z bodu A do bodu B. Je mi fuk, jestli film byl nebo nebyl točen na jeden záběr, takové nepodstatné výzkumy ať si v kině dělají ti, které nezajímá obsahová stránka (ale řekněme, že během dvou hodin se vážně nevystřídá den za noc a pak znovu za den). Pro mne je však podstatné, že u filmu zvítězila forma nad obsahem. Ono totiž dvouhodinové řetězení všemožných překážek do cesty odhodlaného vojáka ještě neudělá dobrý film. Největší problém tak je, že je vám to všechno úplně jedno. Je vám jedno, jaká zvěrstva se právě dějí na plátně, je vám jedno, kdo zrovna na plátně umírá. Emoční linie z mého pohledu naprosto nefunkční. Abych jen nehanil, jediné co se mi snad více líbilo bylo vyobrazení zákopů na začátku a na konci filmu. Ač i zde se nemohu zbavit dojmu, že v nich bylo příliš "čisto a uklizeno". Četl jsem srovnání s vojínem Ryanem a můžu říct, že ty filmy jsou naprosto jiné a naprosto o něčem jiném. A na rozdíl od vojína Ryana z 1917 nová válečná klasika jistojistě nebude... ()

Mara97

Vlastně jsem nenašel jediný důvod, proč 1917 hodnotit menším počtem hvězd. Z válečných filmů mám rád spíše ty s příběhem a kde je méně akce, což zde bylo dokonale splněno. Dojemné, napínavé, kamera fenomenální, za každý film pokoušející se vypadat jako na jeden záběr (jako v případě Birdmana) klobouk dolů. Vynikající, zasloužená nominace na Oscara, kamera to má snad jasné. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů