Smrtonosná past 4.0

Die Hard 4.0

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

Uhlazená demoliční jízda plná hardcore efektů, kterou však jako tlustou slepici zařízla PG-13tka. Filmu kralují tři věci: Willis, efekty a kamera. Willis je ve formě, k likvidaci protivníků používá kromě střelných zbraní i policejní káry, mačká ze sebe neskutečné množství hlášek a je stále cool. Efekty se řítí filmem jako nekontrolovatelné tornádo, scéna v tunelu připomíná doslova vysokooktanové destruction derby zakončené profláklým trailerovým soubojem letící auto vs helikoptéra. Závěrečná sekvence už však naplno opustila hranice reálnosti a i když je tahač s návěsem jedoucí pouze po pravých kolech nebo stíhačka prolétávající hroutící se dvoupatrovou dálnicí efektní, působí to celé skoro úsměvně. Kamera je skutečně neuvěřitelná a když se rozhodne opisovat mohutné půlkruhy kolem pohybujících se předmětů, začne Vám vypadávat popcorn z pusy. Willisovi zdatně sekunduje Long, Olyphant si užil svoji roli záporáka a parkourista Raffaelli se postaral o akrobatickou vložku. Viděno, podtrženo, sečteno, rozhodnuto: určitě podařený návrat velké akční série a ikony, ale chyběl mi tam nějaký ten ostrý předmět v oku (a nemusí to být zrovna krápník), trochu syrovější a uvěřitelnější akce a pár slov jako ´asshole´ či ´motherfucker´, na které jsme byli kdysi zvyklí. No jo, fuckin´ PG-13! 110 miliónů dolarů(rozpočet)/353,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.7.2007)

Hrdina proti své vůli má další blbej den.... J. McClane přidal na akci a nesmrtelnosti. Bruce Wilis dělá co může, aby na něm nebylo poznat, že zestárnul a digitální háv mu sluší. Zajímavé také je, kolik se na snímku podílelo kaskadérů.... Dobrá akce, napětí, hlášky. To mi stačí....(3.12.2007)

Tak ze všech těch "velkých očekávaných blockbusterů a jiných toužebně vyhlížených filmů" je nakonec SM 4.0 zdaleka nejlepší (hned po Fontáně). Willis bude nakopávat zadky ještě v pětaosumdesáti. "Jestlil čekáš na tu svoji asijskou kočandu, co tak ráda kope do lidí, tak máš smůlu. Když sem ji viděl naposled, ležela na dně vejtahový šachty a z prdele ji trčel Jeep" je imho hláška roku. Kam se hrabou Transformers!(12.8.2007)

Scénář: Mark Bomback .. I'm gonna go kill this guy and get my daughter. Or go get my daughter and kill this guy. Or kill all of 'em! On to dokázal! Restart série Die Hard, založený na starých osvědčených kořenech s n(u)otnou dávkou IT inovace, se prostě povedl! Řeknu Vám, do prvního teaseru jsem byl zásadně proti pokračování, po trailerech však už zůstala jen poslední obava a to jak Len Wiseman zvládne neakční pasáže, protože režírovat akci a zvláště pracovat s kamerou prostě ukázal, že umí. Zvládl všechno! Mimoakční sekvence mají jiskru a neuvěřitelný spád, také díky scénáři, který má parádní dialogy a chytře se naváží do historie Die Hard a s nadhledem si z ní utahuje. Je to proklatě ostrá zábava, to především. K tomu ta akce - bombastická, dynamická, precizní i staromódní a je jí skutečně hodně, což také kvituji s povděkem. Ale abych smetanu nelil jen do misky režiséra (a scénáristy, byť s logickou mezírkou), musím zmínit i herce. Justin Long sekunduje zdatně a je životní součásti pro McClane ve víru vymožeností 21 století. Dále Kevin Smith rozhodně pobavil ve výtečné roli Jedi hackera, zato Timothy Olyphant mohl ještě trošku přitvrdit, třeba jako Maggie Q. Nakonec je tu božský Bruce, který stejně všechny a všechno zastínil a na jeho postavě to zkrátka stojí. Herecky jede naplno, je drsný, cynický a brilantně hláškuje. Prostě obvyklý Willis, sice v letech, ale opět ve vrcholné formě. Místy zamrzí nízký rating, ale to je asi jediná dílčí vada na jinak nejlepším akčním filmu současné sezóny. Fuck! 95%(27.6.2007)

Nejsem znalcem série Smrtonosná past, jak bych také mohl, když jsem zatím viděl jen první - a dnes i poslední - díl. Přesto jsem se na tohle dílo velmi těšil. Ať už kvůli neuvěřitelně sexy dějové linii nebo Lenu Wisemanovi, jehož dravý styl mi do podobného světa prostě sedí. Auta létají vzduchem, akční scény jsou zdravě přehnané s vysokou dávkou nadhledu, a hlavně je vidět, že tohle je ten správný film pro radost. Léčivá náplast na rány všech akčních fanoušků, kteří dlouho čekali na toho pravého následovníka žánru. Smrtonosná past 4.0 je totiž neobyčejně povedený AKČNÍ filmy, ani, to slovo klidně ještě zvýrazním. Co že jsme to tu měli za akci naposledy? Možná něco opomenu, ale myslím, že tou je MI:III. Rozhodně nezapomenutelný film, ale John McClane jde ještě dál. Akce je tu kulervoucí, zábavná a neklepe sse tu zbytečně moc kamera. Snímek je ve své podstatě velmi zábavný a jde v naprosto přesných stopách, našlapuje velmi jemně, přesto však nikdy nesejde z cesty. Hlavní hrdina hláškuje, snímek má vtip, sympatické obsazení... Přestože Smrtonosná past 4.0 navazuje precizně na podobné snímky ze zlatých let, bere si plnými doušky i ze současné kinematografie a je více než překvapivě důstojným pokračováním, které drží trendy jak let minulých, tak i současných. Jedná se o velmi moderní film pracující na plné obrátky po celou dobu své ne zrovna krátké stopáže. Herci - nejvíce asi překvapili záporáci v čele s Timothy Olyphantem, který na sebe strhává veškerou pozornost a ve své podstatě je velmi zlý. Zdatně mu sekunduje rozkošná Maggie Q a téměr nezničitelný akrobat. Akční scény s nimi mají svě vrcholy a fungujou jako namazaný hodinový stroj. Nejsou zbytečně natahované, jak je v módě, a končí většinou příjemným způsobem. Zejména povodená byla výtahová citace Harlinova Cliffhangera. Velmi příjemné překvapení.(1.12.2007)

• - Když se agent FBI představí McClanovi (Bruce Willis) jako Johnson, McClane prohlásí: "Johnson, zase?". Svou odpovědí hlavní postava naráží na první díl, avšak v tom McClane s agenty FBI do styku přímo nepřišel a ani s nimi telefonicky nekomunikoval. (ing.Frosty)

• - Spoiler: V rámci prvých štyroch častí série Die Hard zabije John McClane dokopy 58 ľudí. (m.a.t.o.)

• - Natáčanie filmu začalo 23. septembra 2006 v centre Baltimoru v Marylande. (Greenpeacak)