Smrtonosná past 4.0

Die Hard 4.0

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

Akční klasika - 80%. Hlášky: John McClaine: "Hezkej plakát." Freddie: "Jste fanda Boba Fetty?" John McClaine: "Ne, já žral spíš Hvězdný války." / John McClane: "Slušná trefa, ne!" Matt Farell: "Slušná? Vždyť vy jste sundal autem vrtulník!" John McClane: "Došly mi náboje." / (U počítačového mága Warlocka. Jsou videokamerou napojeni na padoucha Gabriela Thomase.) John McClane: (Zakryje obrazovku a šeptá.) "Freddy, můžeš ho vystopovat?" Gabriel Thomas: "McClane, když zakryjete kameru, nevypnete tím mikrofon..." / John McClane: (Do telefonu na Thomase Gabriela.) "Mai? Ta asijská holka, co tak ráda kope do lidí? Jo, naposledy jsem ji viděl na dně výtahový šachty s džípem v zadku." / (Poté, co mu jeden z teroristů "přiskáče" na kapotu auta.) John McClane: "Ježiši, to přijel do města cirkus?"(23.3.2017)

Čtyřka kráčí ve stopách trojky a tak tu opět máme místo osamělce bojujícího s teroristickou přesilou v uzavřeném/jasně vykolíkovaném prostoru dohadující se buddies a honičku městskými ulicemi s odskokem ven a řešení celonárodní hrozby (která by měla i globální účinky). A jelikož jde o ještě našlapanější akční podívanou než minule a protože miluju buddies i městské akčňáky, tak jsem zase nadšený. Pohodový akční blockbuster s ještě nerezignovaným Brucem, se sympatickým podpůrným triem Long-Winstead-Smith a s bohatou nadílkou nápadité a zábavně přepálené akce a vtipných hlášek. Wiseman na svém vrcholu a Die Hard série suvérenně obhajující svou pozici akční klasiky i v novém tisíciletí.(1.7.2007)

Chudák John McTiernan se bude muset smířit s tím, že jeho kultovní jednička a v jistém ohledu přelomová trojka zůstanou ve stínu parádních sudých dílů. Když jsem kdysi v rozhovoru s Willisem četl, že se scénáristé při psaní inspirovali seriálovou 24-kou, netušil jsem, že se dočkám téměř její celovečerní verze. McClane má problémy s dcerou, postupuje při vybíjení padouchů téměř přesně podle jejich hierarchie - a je tak úžasným akčním hrdinou, že jsem nestačil zírat. A po unaveném třetím díle jsem čekal všechno, jen ne tohle. Hledal jsem ve čtvrté pasti spoustu nadhledu a fanouškovského pomrkávání, ale dostal jsem k tomu ještě Johna jako nezničitelného dinosaura, který bez servítek namlátí ženské a ještě jí přitom od plic zanadává. A divák má touhu mu začít nahlas fandit. Hrozba je tentokrát dokonale hrozivá a v jistých momentech až mrazí. Své k tomu dodává i lahůdkový Olyphant, jehož sarkastické poznámky plné vzteku mi zvedaly adrenalin a když McClaneovi říká, že mu zničí život a zabije jeho blízké, podvědomě jsem se v sedadle přikrčil. Když navíc funguje i spojení starého pardála s mladým, umírněným rebelem, je všechno tak, jak má být. V těch dvou hodinách se sice občas objeví až příliš klidná chvilka, ale i tak těch 90% musím přetavit na pět hvězd. Tenhle matador se za návrat stydět nebude.(3.8.2007)

U příležitosti 4. dílu smrtonosné pasti by stála za zmínku drobná rekapitulace. V prvním díle John McClane zachraňuje skupinu lidí ve výškovém domě, v druhém díle několik tisíc osob na letišti, ve třetím obyvatele velkoměsta a ve čtvrtém celé Spojené státy. Pokud by se hypoteticky natočil pátý díl, pak bude chrabrý policista nepochybně zachraňovat celý svět. Už z toho výčtu je vidět, že tato série splňuje veškerá pravidla pro pokračování, tedy větší rozpočet, bombastičnost a více akce. Čtyřka určitě není špatný film, nicméně si dovolím tvrdit, že ze všech čtyř dílů je z filmařského hlediska nejslabší a je tady vidět zřetelný kalkul producentů. Schází ona syrovost prvního dílu, určitý nadhled a sebeironie, kterou nahrazuje práce trikařů a pyrotechniků. Nadsázka, která byla sérii vždycky vlastní, tady předchází do kontraproduktivní absurdity, viz McClanův vítězný souboj se stíhačkou. Taky je vidět nedbalejší práce scénáristy, z některých soubojů čiší určitá béčkovitost, viz střetnutí McClanea s Maggie Q v elektrárenském velíně, kde oba soupeři jeden druhého vyřídí a dál si ho nevšímají, aby vzápětí došlo k zázračnému oživení, přesně ve stylu tisíckrát obehraných klišé špatných filmů. Taky hlavní padouch je přece jen méně charismatický než jeho předchůdci, zejména nepřekonatelný Alan Rickman. Kladem filmu je výborný výkon Bruce Willise, na kterém léta nejsou téměř znát. Příznivce alternativní scény potěší drobná role Kevina Smithe, který by dle mého názoru měl začít vážně uvažovat o dietě... Celkový dojem: 70 %.(1.9.2007)

Mám obrovskou radost, že návrat starých dobrých akčních hrdinů se zatím daří vysoko nad očekávání dobře. Sylvester Stallone jako Rocky Balboa všem ukázal, že když se chce, tak to může i vyjít, Bruce Willis vše jen úspěšně dotáhnul do konce. John McClane je drsnější, více hláškující a více akční než jsme byli doposud zvyklí. Na nový McClaneův look však nenuceně přistoupíte a začnete se kochat neuvěřitelným sledem akčních scén, které nejen že vypadají draze, ony vypadají dokonce i stylově. Do krve se divákovi dostane více adrenalinu, než u všech předchozích Willisáren dohromady. Helikoptéra vs. policejní auto, náklaďák vs. stíhačka, automobil jako výtah, zdroj PC jako C-4. Neuvěřitelné střídá ještě neuvěřitelnější a překvapivě se mi to všechno líbilo. Užil jsem si každičkou scénu, každé Johnovo uculení a každou scénu, která patřila Maggie Q. Mé první setkání s filmovým rokem 2007 začalo lépe než skvěle.(22.8.2007)

• - Z komerčních důvodů byl film sestříhaný na přístupnost PG-13, což znamená, že některé scény by pro osoby mladší třinácti let nemusely být vhodné. Zbývající díly série si zachovávají rating R, při kterém musí mít návštěvníci kina do sedmnácti let doprovod dospělého. (imro)

• - Bruce Willis trénoval a pravidelne športoval každý deň niekoľko mesiacov pred natáčaním, aby si udržiaval výbornú kondíciu. (Greenpeacak)

• - V bytě Pharella (Justin Long) si z něho John McClane (Bruce Willis) dělá legraci, že si ještě pořád hraje s panenkami. Bere přitom do ruky i jednu figurku z kolekce G.I. Joe. Tehdy ještě Bruce Willis nevěděl, že o několik let později bude hrát v pokračování filmové adaptce toho nejpůvodnějšího Joea. (Seejey8)