Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

Fr

Válka kvůli ženě. Největší vojsko všech dob, proti nejlepšímu vojsku na východě. Tahle válka neupadne v zapomění, ani hrdinové, kteří v ní bojovali..... . Výrazná hudba, monstrózní kulisy, davové scény. Historický velkofilm, ze kterého na míle čiší, že je natočen pro kšeft. Mě to nevadí. Já se chci bavit. A o to tady asi jde. ()

Nathalie

Deset důvodů, proč milovat jeden dlouhý špatný film...7/10 Trója je vykastrovaná od toho nejlepšího, vytržená z antických kořenů, důsledky existují bez příčin…Petersen provedl důslednou genocidu všech olympských božstev, scénárista viděl Iliadu maximálně z oken japonského šinkanzenu (ne, Paris trojskou válku opravdu neprežil a to je ještě maličkost:-) a dialogy jsou místy stejně pateticky hloupé jako v Stoneově propadáku Alexandrovi. (and that says a lot:) Psychologizace kukuřičného eposu-hodně Hollywoodu, málo Homéra. Ale…na druhou stranu vah pokládám: tři ultimátní scény: 1. Patrokles a Achilles trénují a hláškují: Nervous? Petrified? (a to Petersen jaksi „zapomněl dodat, že vztah mezi nebyl jen…přátelský:-) 2. duel hrdinů- Achilles vs Hektor. 3. milostná scéna Achilles, Bríseis a dýka 4. nejkrásnější zombie pár století: packal Paris Orlando Bloom a unylá Helena Diane Krueger soutěží, kdo je horší a nudnější herec. A oba se snaží, co jim prázdné obličeje stačí. Snaha je půl úspěchu-při vážně míněných scénách jsem se kuckala smíchy. výborné výkony: 5. rozšafného Odyssea Seana Beana /i bez žárovky/ 6. rozpolceného poloboha Brada Pitta 7. mužného Erica Bany, který zvládl přímo herkulovský úkol: scénář mu předepsal roli Mirka Dušína obohaceného tím nejlepším od správňáka z brdských lesů (pro neznalé-Kája Mařík) , ale Bana uhrál důstojného, hrdého, až do morku kostí dokonalého Hektora tak, že nevíte, komu držet palce. 8. modré oči Petera O´Toolea kraulující v umělých slzách (prý pohltily polovinu rozpočtu) , já mu hrozně baštím výraz, kdy se tváří oduševněle jak Sokrates před číší jedu a stojí nad Trójou. Zlé jazyky tvrdí, že je to mrtvola, ale ...de mortuis nil nisi bene. 9. jeden ze tří filmů, kde to Bradu Pittovi sluší. 10. Jeden z mála filmů, který jsem shodou okolností viděla dvakrát v kině (a vždy zadarmo:) ()

Dever

Soundtrack James Horner: 1. 3200 Years Ago [3:37] ,2. Troy [5:01] ,3. Achilles Leads the Myrmidons [8:30] ,4. The Temple of Poseidon [3:28] ,5. The Night Before [3:29] ,6. The Greek Army and Defeat [9:39] ,7. Briseis and Achilles [5:19] ,8. The Trojans Attack [5:01] ,9. Hector's Death [3:28] ,10. The Wooden Horse/The Sacking of Troy [10:02] ,11. Through the Fires, Achilles... and Immortality [13:28] ,12. Remember Me - Josh Groban/Tanja Tzarovska [4:18], ()

tron

Spoiler. „Vidieť kráľa, ktorý sám bojuje, TO by bolo!“ Giganticky... plytké. Hollywoodsky veľkofilm v najhoršom zmysle slova. Opulentná výprava vs. okaté počítačové efekty (strašný rozširujúci sa záber na desiatky stopercentne CGI lodí. Veľkolepé, ale nie drsné akčné scény (zlaté Statočné srdce). Herecky v kľúčových rolách akútne nedostatočné (Bloom, Kruger). Je smutné, že paradoxne práve Bloom a Kruger veľkým priestorom do úzadia zatláčajú zdatných machrov (O´Toole, lišiacky Sean Bean ako Odyseus). Biedny scenár zbavený mýtických motívov (z gayov urobil bratov a netuším, čo robí v prísne realistickom historickom epose bizarnosť, že človeka zabijete len zranením päty). Napriek tomu je Trója (i vďaka samovražedne namyslenému Pittovi bez problémov vyskočiaceho na koňa bez sedla, čo fakt nie je ktovieako jednoduché) zábavná a nemala by vás nudiť, hoci inak pôsobí chaoticky a rozpačito. Zo všetkého najviac ju na zručný priemer vyťahuje hŕstka osobných súbojov (vylodenie s 50. mužmi). Trója predstavovala pomerne smutný koniec jedného z najzručnejších remeselníkov 80. a 90. rokov: Petersen následne natočil (snáď ešte fádnejší) Poseidon, následne v Nemecku (!) nikým nevidený film s Tilom Schweigerom a v r. 2016 zomrel. Tržba každopádne nebola zlá: pri masívnom rozpočte 175 miliónov snímka na celom svete zarobila temer polmiliardy! Režisér sa každopádne dostal do pasce. Mám dojem, že pôvodne bol klasickým hlavným hrdinom Hector (Bna), ale akonáhle do projektu nastúpil Pitt, tak sa všetko zmenilo a scenár bol brutálne ohýbaný cez koleno. takže hoc Pitt teoreticky hrá psychopatického násilníka, napriek tomu je divne režírovaný štýlom ako keby bol hrdinom a aby bola zvrhlá sranda dokonaná do dokonalosti, v polovici filmu zavraždí Banu (!). Kino Považan NMnV 2004 ()

JFL

Pozoruhodné především jako studijní materiál, jak Hollywood adaptuje klasické dílo s nespočtem postav, motivů a nadpřirozených i přízemních elementů do podoby spektakulárního popcornově mainstreamového velkofilmu s potřebou menšího množství postav, několika čistě uzavřenými se liniemi a hlavně s vynecháním všeho, co by mohlo domnělé většinové diváky distancovat - tedy od božstev až po jiné než heterácké vztahy. ()

B!shop

Film jsem videl poprve v kine a pak jsem byl nastvanej, ze jsem za nej vyhodil prachy, protoze se mi moc nelibil. Pak jsem ho videl znovu v kine, jelikoz jsem byl prinucenej tam jit a tudiz sem byl nasranej a film se mi libil jeste min. Takze nevim proc, ale potreti jsem si ho pustil na dvd s tim, ze stejne nemam nic lepsiho na praci a vim, ze od filmu nemusim nic moc ocekavat. Ale tentokrat to bylo jiny, ja se skvele bavil. Hlavni klad jsou jednoznacne triky, to je fakt parada, kdyz clovek vidi takovejhle film, je mu jasny, kam prachy sli. Dalsi klad jsou herci. Nikoho lepsiho nez Brada Pitta si do hlavni role nedokazu predstavit, byl fakt strasne hustej a i herecky to zvlad dobre, jen ten romanek s Briseovnou nebyl moc uveritelnej. Dalsi husty jsou Eric Bana a pekelne starej Peter O'Toole. Z ostatnich uz zaujme jen Diane Kruger svou krasou. Sean Bean ani Orlando Bloom mi do filmu moc nesedli. A ted kritika. Prevaznou cast filmu se mi nelibila hudba, i kdyz ma svy svetly momenty. A dal je tu asi nejvetsi problem a to je delka. Kdyby film zacal prijezdem do Troje, tak by mel prijemne dve hodiny, jenze takle to je cely trochu natahovany, protoze stejne kazdej vi, o co u Troje slo a tady byl ten zacatek navic trochu jinej, protoze se Petersen rozhod neukazovat bohy. Jelikoz kazdej vi, jak film dopadne, slo o to, jak se s dejem predtim Petersen popere a povedlo se mu to fakt dobre a stvoril ukazkovej velkofilm, kterej se ale mezi nejlepsi sveho zanru neradi i kdyz ma perfektni bitevni sceny. ()

dO_od

// To je hrozný, jak už člověk není ta 15letá holka, takže mu najednou opálenej Brad Pitt se svojí bujnou hřívou přijde nejhorší věc na celým filmu. A to jde od člověka, kterej Pitta jinak může. Ten film každopádně stárne mnohem míň, než jsem čekal. Jasně, sledovat naklíčovaný vojska a většinu bitev vyřešených přes 1 na 1 je s odstupem docela sranda, hlavně když vezmu v potaz, že třeba taková sedmá série Hry o trůny by strčila Tróju i s celým Řeckem do kapsy, ale jako odraz doby, kdy ten film vznikl, je to překvapivě pořád dost dobrý. Mimochodem, ještě abych tu Hru o trůny nezmínil, když obojí pochází z hlavy Davida Benioffa. 7,5/10 ()

Marius

Keby tento film nemal Pitta, Banu, O Toola a Beana tak by som mu dal o polovicu menšie hodnotenie. Takto musím menovaných vyzdvihnúť, i keď nie je zas pravda, že Achilles je životná úloha Brada Pitta. Mal ďaleko lepšie roly, ale ani táto nie je na zahodenie. Eric Bana je veľkým prekvapením a určite jedným z najtalentovanejších (pre mňa) nových hercov. Peter O Toole je ako povedal Achilles "ďaleko väčším kráľom ako ten ktorý vedie Grékov" a presne tak svojho Priama hrá. Sean Bean aj na malom priestore vie presvedčiť o svojich kvalitách. Ako mínusy uvediem hudbu, ktorá síce má niekoľko zaujímavých motívov, ale nemuseli by byť tak nevhodne použité. Za najväčšie mínus ale považujem tandem Bloom - Kruger, pretože títo dvaja sú totálne nepresvedčiví a Orlando ma vždy pri svojich replikách dobre pobavil. Trója bol projekt na ktorý som sa tešil a ktorý ma síce nesklamal, ale ani nenaplnil moje očakávania. ()

Faidra

Zeus s námi...Ze školních let si vzpomínám na perličku : "Neví se s jistotou, zda Homér žil, je ale jisté, že byl slepý." Po zhlédnutí téhle hrůzy se cítím povinna prohlásit, že ať už Homér existoval nebo ne, v hrobě se obrací dozajista. Na vině je ale také moje naivita, díky níž mám stále sklon považovat scénáristy a režiséry za lidi, kteří mají všech pět pohromadě a vědí, že mýtus je mnohovrstevnatá, jinotajná a provázaná záležitost, ze které když vyoperujete (spíš než operace by byl na místě pojem lobotomie) její natolik podstatnou část jako jsou bohové a jejich vliv na lidské konání, čili když se z mýtu pokusíte udělat realistické drama, pád z výšky na ústa je téměř nevyhnutelný. Protože pak vám z mnohovýznamového příběhu s podobenstvím a odrazy lidského smýšlení a vnímání určité doby zbude historka o partě pitomců, kteří z nepochopitelných důvodů dělají naprosté pitomosti a čekají, že jim to projde (jako se zřejmě Paris domnívá, že on se ten Helenin útěk od manžela už nějak vyřeší). Bloom a Krugerová svou naprostou hereckou neschopností dávají té filmové mrtvole poslední kopanec do břicha a ochotně se k nim přidává linie s jinak celkem zajímavě pojatým Achilleem, jehož skutečný vztah k Patroklovi je zde cudně zamlčen. Jen mi není jasné, jakými výhružkami v tomhle přinutili hrát herce formátu Petera O´Toolea, Julie Christie, Brendana Gleesona, Briana Coxe, Seana Beana nebo Erica Bany. ()

Psychor

Petersen + režisérské křeslo = záruka špatného filmu. Zeus, Athéna, Apollon a spol. měli zřejmě v době natáčení dovolenou, takže se Petersen rozhodl, že se Troja bez nich. Ještěže byl Homér slepý, protože jinak by se musel při sledování této vyprázdněné adaptace v hrobě obracet. ()

Jossie

Poměrně zajímavé podání ( řekové jako záporáci , zaměření na charaktery postav a příčiny jejich jednání , takového Achilla jsem na konci skutečně nenáviděla ). Bohužel některým scénám jsem jen těžko mohla uvěřit ( předlouhé umírání , láska sestřenky k Achillovi ). Bylo to lepší , než jsem čekala , ale přesto mi těch 165 minut přišlo velmi velmi dlouhých a opravdu jsem se těšila na konec. Troja byla moc učesaná , plochá a bezvýrazná. Z herců vynikli Brad Pitt , Eric Bana a Peter O´Toole. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ať bohové drží vlky v horách a ženy v našich postelích." S tím souhlasím, ale na rovinu říkám, že k válčení mě nedonutí Bohové, Helena a ani Troja. Jsem totiž pacifista. Přesto oceňuju nekonečné armádní šiky, parádní bitvy i skvělé souboje, ale nebyl jsem tam. Stál jsem opodál, nejednou jsem si našel chvilku zkontrolovat uplynulý čas a občas mě to nutilo podrbat se na achilovce. ()

EdaS

Místy se to táhlo, akce spíš průměrná, herci taky zrovna nezáří, ale moc jsem se nenudil. Takže vlastně OK. ()

xxmartinxx

Po mnoha letech sám nemůžu uvěřit, že si ten film celkem detailně pamatuju a zanechal ve mně určitou stopu. Asi i proto, že jsem byl ve správném věku? Každopádně ne moc dobře natočený, ale celkem působivý film s několika zajímavými důrazy na fyzično. ()

Melies

6 / 10 Vykalkulované ako sa na poriadny stomiliónový veľkofilm patrí, jednoducho stráviteľné aj pre radového divák a plné Dionýzovsky dokonalých postáv. Tu by mohol môj komentár skončiť, no bol by to opis pomerne nepresný a obecný - pretože Trója nie je vyslovene zlý film. Je len ďalším z mnohých, ďalší, ktorý bezpodmienečne zapadne do zabudnutia. Dovtedy si však svoju dávku pozornosti určite zaslúži, minimálne kvôli slušným bojovým scénam a kostýmom - to však patrí k povinnej výbave a na štyri * to film určite nevytiahne. Škoda, ale ďalší Barry Lyndon či Gangs of New York sa jednoducho nekoná... ()

Skejpr

Už úvodní souboj nám ukazuje, že tvůrci filmu do toho šli po hlavě. Skvělí herci (dokonce i Bloom ale u mě vede Eric Bana), krásné scenérie, výborně natočené souboje... A ty emoce!! ()

BadoXXII

Jestli budou někdy vyprávět můj příběh, ať řeknou, že jsem kráčel s obry. Muži se rodí a umírají jako podzimní listí, ale tyhle jména nikdy nezemřou. Ať řeknou, že jsem žil v době Hectora, krotitele koní. Ať řeknou, že jsem žil v době Achilla...... Rozhodne podarený historický film. Veľkolepá výprava, správne heroické bitky, naozaj charizmatickí hrdinovia, trefný a bohatý hviezdny casting (až na Diane Kruger, od ktorej je krajšia hociktorá iná žena v tom filme). Ja som bol spokojný a bavilo ma to. ()

flanker.27

Za prvé v Illiadě se o deseti letech ani nemukne, až v Odyssei je o tom zmínka. Za druhé líbila se mi fyzická absence bohů. Za třetí celkové pojetí mi na hollywoodský velkofilm překvapivě sedlo. Za čtvrté postavy jsou dobře napsané (a jeden z mála případů kdy mi je klaďas opravdu sympatický - samozřejmě Hektor). Za páté vadil mi Orlando. Za šesté souboj Hektor vs. Achilles je vedle souboje v Robu Royovi nejlepší filmový souboj vůbec. ()

Morien

-"They say: 'Welcome brother'." Ne že by mi film přišel úplně nezábavný, některé části si totiž užít lze, ale docela jistě je nebezpečný v tom, jak ignoruje mýtus. --- Asi tak po dvaceti letech (pane bože) dodávám, že dnes jsem k filmu mnohem vstřícnější. Tématům, která si zvolil, se věnuje celkem dobře. Herci jsou ve svých rolích snad bez výjimky fantastičtí. A je to jeden z mála sandáláků (spíš jediný), který mám ráda a na který se občas znovu podívám. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole