Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

choze

Absence bohů mi ani v nejmenším nevadí, scénář Davida Benioffa (zahřívajícího se na HRU O TRůNY) dobře črtá, zašmodrchává a graduje zápletku (kdy žena je jen záminkou k válce, nikoli jejím skutečným motorem, což by samozřejmě bylo absurdní), postavy a jejich vztahy, bitvy sázející na mnohost (vojáků, lodí...) jsou epické, ale mnohem zábavnější a zapamatovatelnější jsou souboje jeden na jednoho, hlavně Achilles vs Hector je choreograficky parádní a zároveň emotivní vrchol filmu. A herecké obsazení je vynikající, i ta bezkrevná dvojice Bloom a Kruger, jejichž postavami (a někteří i hereckými výkony) budete pohrdat, tam sedí. Jen by to nemuselo být tak rozvleklé. ()

Dudek odpad!

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Upřímně, nějak mi došla trpělivost a odmítám dávat filmům hvězdičku za určité prvky, když se ukazují jako celek absolutně nevydařené. Téměř tři hodiny dlouhá nuda o ničem. A hodnotit extra herce, vizuální stránku a hudbu, tak to pardon, ale od filmu tak nějak očekávám, že tohle všechno bude fungovat na jedničku. Scénáristický výkřik do prázdna, kterému ani Wolfgang Petersen nedodal grády. ()

Gilmour93

Trojská válka byla z technických důvodů několikanásobně zkrácena, něžný kolouch Orlando si zase zastřílel z luku a Pitt hraje mečem se ohánějící egoistickou rockovou hvězdu, co se propadla branou času. Ale na druhou stranu, Troja byla od začátku koncipována jako blockbuster a zákonitě nemůže ctít historická fakta, neboť spousta diváků v kině by upadla do nebdělého stavu. Ostatně ani Homér neví, jak to tehdy přesně bylo.. Bavte se a berte to jako malou lekci dějepisu ve stylu Pád říše římské v komiksovém vydání. ()

Lynn

Na film jsem do kina šla dost dlouho po premiéře a tak jsem měla možnost slyšet mnoho názorů, které jistě ovlivnily mé očekávání a do jisté míry i tento komentář. Těch zklamaných hlasů bylo o něco více a tak sem raději očekávala od filmu méně. Ale docela příjemně mě překvapil. Až na opravdu nepovedenou hudbu a Orlanda Blooma (kterého prostě nemusim, i kdyby hrál bůhví jak) to byl docela příjemný (samozřejmě megakomerční) film. K dobru se mu musí přičíst, že Brad Pitt doslova neslezl z plátna a rozehrál na něm skvělý one man herecký koncert. Velmi příjemný byl i Sean Bean, který neměl, bohužel, tolik prostoru, kolik by on i jeho postava zasloužily. Takže hlavně za tyhle dva dávám 4*. P.S. Souboj mezi Achileem a Hektorem je fantastický, škoda, že tak nepůsobí i ostatní bitevní scény. ()

Brouk

1. - nejprve mě vyděsil komentář k trajleru... 2. - vyděsila mě Mirka Spáčilová svou kritikou v MF DNES (ostatně jako vždycky)... 3. - dorazila mě recenze v Premiere... 4. - uznávám, není to film do klubu náročného diváka.. jen milostný příběh upravený pro duševně průměrného amíka a nic víc od toho nelze očekávat... 5. - pár herců v čele s Orlandem je dost prkenných... 6. - ale mně se ten film líbil a vůbec jsem neměl pocit zmařeného času.. :-) ()

TeeAge

|| Scenár: David Benioff / Predloha: Homer - Iliad | Hudba: James Horner | Produkcia: Wolfgang Petersen, Diana Rathbun, Colin Wilson | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Plan B Entertainment | Rozpočet: 177 miliónov $ | Tržby: 497,409,852 $ || Pamätám sa na tie minúty, keď som vychádzal z kina. Malo to fakt veľkolepé čaro, sám som nevedel, čím to ten film vykúzlil. Pospevoval som si tie východné melódie, o ktorých som vedel, že si ich zoženiem hneď ako dorazím domov. Soundtrack bol fakt výborný, a možno práve spojenie hudby a výpravy urobila z tochto komerčného ťahu niečo viac, než sa zdá. | Videno v Capitol Košice, 17.5.2004 | Update 3.1.2013: Po viacnásobných zhliadnutiach ešte stále plnohodnotný zážitok, ktorý dostane tie naozajstné grády v rozšírenej verzií, kde sú pasáže drsnejšieho rázu, s reálnejším množstvom striekajúcej krvi a násilia. Duel Achilles-Hector je najlepšie natočený súboj všetkých čias. A ten zvuk!!! 94% | Blu-Ray, Directors Cut, THX, EN DTS | ()

genetique

Filmová veľkostrata! Oku a uchu lahodiace, no mozog, city a ostatné očakávané aspekty ostávajú chladné. V kine pridáte o hviezdičku navyše, no inak film ostáva len pri zbytočne predĺženej zábave, ktorá vďaka svojmu času začne nudiť. Finálna bitka bola nezmyselne zrežírovaná a dialógy tiež nestáli za nič. 65%. ()

StarsFan

Těžko říct, co mě na Troji zklamalo nejvíc. Pravděpodobně jsem čekala velkofilm ve stylu Gladiátora od Ridleyho Scotta, ale dostalo se mi jen Hollywoodské pohádky, navíc s kompletně předělaným příběhem. Ačkoliv bitvy jsou natočené celkem hezky, režie i scénář postrádají nějaký ten nápad a postupem času začnou nudit. Bloom tradičně spíš průměrný, zato O´Toole a Bana geniální. Nicméně i přes jejich snahu to vychází jen na průměr, který jsem viděla dvakrát a potřetí už ho do ruky pravděpodobně nevezmu. ()

Hakha

Oproti Království Nebeské je Trója kvalitní velkofilm. Zde nám Wolfgang Petersen narozdíl od Ridleyho Scotta(Království Nebeské) dává možnost, abychom hlavním hrdinům fandili. Eric Bana jako Hector je vynikající tak jako Brad Pitt Achilles, kterého nám režisér ukázal, že není nelidský stroj na zabíjení jak byl v některých jiných filmech zobrazován, ale že je přesný opak. Nejen, že jim fandíme, ale také nenávidíme herce jako je Orlando Bloom, který se vyplašenému Parisovy velice hodí, a že se odprostili od fantastických prvků a udělali to víc realisticky mě vůbec nevadilo. Příjemná výprava a skvěle provedené bitvy, které jsou přehledné a k tomu hraje dobrý soundtrack. Konec je přijatelně "smutný", takže tenhle Velkofilm ode mne získává zasloužené 4 hvězdičky.... ()

zelvopyr

Převyprávět Illiadu bez bohů je jako převyprávět bibli bez Boha. Ne že by to nebyl zajímavý pokus, ale jaksi ztratíte hlavní důvod dění... A je z něj tupá akční řachanda.... kterých je 12 do tuctu (narozdíl od Illiady, která se čte již 2500 let). Asi tak -- film standardní zábava pro masy, a zmíněné pojetí mě trochu otrávilo a sejmulo další hvězdičku. ()

Eliott

Film je to výborný. Bohužel mi však celkový prožitek velice kazí příšerná rozhodnutí Trójanů. Podle filmu to vypadá, jakoby je náboženství dovedlo ke zkáze, což je pro diváka, který je od začátku veden k podpoře Tróji těžké skousnout. Za nejlepší část filmu považuji propracované boje v čele se soubojem Hektora proti Achillovi.  A přestože jsem různé části filmu viděl náhodně v TV vícekrát, tak konec přeskakuji a celý film jsem viděl pouze jednou. Na závěr bych chtěl sdělit, že pro některé filmy je happy end nezbytný a protože si k filmu nemohu vybudovat kladný vztah, na více než 3 hvězdy to prostě nevidím (i když poměrně silné tři). 70% ()

3DD!3

S TROJOU je potíž. Na jedné straně jsou výborné herecké výkony a rozmáchlá výprava, na té druhé nevyrovnaná režie a toporné dialogy. Scénář je taky trochu vachrlatý, podle něj to vypadá, že Trojská válka trvala tak možná dva měsíce, místo původních deseti let. Cením si ale toho, že Benioff všechno napsal velice přirozené (rozuměj ne-fantasy) a „nebožské". Ještě zpátky k Petersenově režii. V bitvách a v některých scénách ukazuje, že umí navodit správnou atmosféru a ví jak správně formovat děj, ale v některých místech mu uniká cit pro konzistenci. Nohy mu taky podráží hudba, na které se podepsala uspěchanost a změna skladatele na poslední chvíli. Po herecké stránce je TRÓJA jak jsem již zmínil výborná. Hlavní hvězdu Brada Pitta překvapivě s přehledem zastiňuje Eric Bana (když Hektor umíral, měl jsem navlhlé obě oči ;). Sean Bean si sice moc prostoru pro Odyssea neukradl, ale i tak roli lstivého krále s přehledem zvládá. Musím taky uznat, že Orlando Bloom měl hodně nevděčnou roli. Hrát největšího hlupáka v největší Řecké válce není zase takový trumf jak by se mohlo na první pohled zdát. Popral se s tím však hodně slušně a musím se přiznat, že Paridovi jsem během filmu v duchu nadával nejvíc. Vzpomínám si na jednu jedinou věc, za kterou jsem ho na chvíli vzal na milost. Bylo to při scéně na pobřeží, kdy řekl: „Spalte toho koně." A oni ho neposlechli. ()

Arachneuss

Prznění knihy v tak nehorázném měřítku, že ani davové scény, naprosto nelogická choreografie soubojů a ansábl hereckých hvězd to nezachrání. Wolfgang Petersen se tentokrát seknul opravdu pořádně. ()

NinadeL

(6x) Tristan Ludlow a Heinrich Harrer se spojili, aby Brad Pitt opět po čase předvedl cosi lepšího ze svého rejstříku. Ale vždycky mi v téhle verzi budou chybět Olympané. ()

Kaka

Troy není rozhodně špatný velkofilm a disponuje vším, co může limonádová velkoprodukce nabídnout. Mladými a pohlednými hereckými představiteli, solidní válkou i jakž takž slušnou romantikou. Především však těží z úchvatné Illiady, z níž si bohužel vzala jen tu hrubou kostru a některé podstatné události. Výrazným nedostatkem jsou pak Diane Kruger a Orlando Bloom, kteří mi připadají jak reklamní panáci - čili naprosto nevěrohodní. Naopak překvapí Pitt a Bana. Petersen je více než slušný řemeslník, který dokáže ukočírovat i velké rozpočty a tisíce komparzistů. Konec má sílu a voice-overy jsou nesmírně stylové a k filmu tohoto typu se hodí. Nutnost vidět Directors cut - strhující krvavé bitvy a minimálně o půl hvězdičky nahoru. ()

sud

Tenhle film mě zklamal. Tak nějak mi připadá, že antickému filmu již odzvonilo a Gladiátor byl čestnou výjimkou kvalitního "sandálu" posledních let. Vizuální stránka filmu je dokonalá, kameraman odvedl dobrou práci a patří mu za ní dík. Z herců je určitě nejlepší Eric Bana, který se na roli Hektora hodil a očividně si ji užíval. Diana Kruger je velice hezká a byla i celkem přesvědčivá. Tak, a teď to přijde. Co na většině moderních historických filmů nesnáším jsou počítačem vytvořené armády vojáků. Herci (i komparsisti) chtějí moc velké honoráře a tak radši použijou PC techniku. Iritovala mě také ta neustálá naškrobenost a nepřirozenost některých herců. A pod tou slupkou moderní přebujelé techniky se nenachází nic. Žádné kouzlo antického světa, které vyzařovalo ze starších velkofilmů. Je to pouze krásně udělaný, malebný a velice příjemně koukatelný obrázek, ale nic víc. A koukatelný navíc pouze jednou. Po druhé jsem to nevydržel déle jak hodinu. 40%. ()

akisha

Nevím jak to, ale během filmu jsem se opravdu hrozně nudila. Navíc mi pokaždé stoupla žluč, když jsem viděla projev Otřesného Orlanda. Dokonce mě pár záběrů na jeho lesklé vytřeštěné oči děsil. Myslím, že tohle je naprosté dno jeho (ne)herectví a co hůř, nemá ani trochu šarmu, abych mu věřila aspoň že tu Helenu svedl. Vedlejší postavy to naštěstí zachraňují a film mě bavil pouze, když se zjevil Bana, Burrows nebo O'Toole, dalo by se říct, že za každého po hvězdě. No a Pitt vlastně taky nebyl špatný. Jinak akční sekvence neurazí, hudba OK, ale u některých scén až moc připomíná Lisu Gerrard a Gladiátora. Je to možná zábava, ale naprosto bez jiskry. ()

Eddard

Homérovu Íliadu jsem četl několikrát v různých verzích (i když ne přímo originál) a jedna z věcí, co jí dělá nezapomenutelným, zváštním příběhem je právě spoluúčast olympských bohů na samotném válečném konfliktu.(tady se nabízí možnost srovnat Tróju s podobně pojatým Králem Artušem, který však dopadl nepoměrně hůř) Nechápu, proč se Petersen (či jeho scénárista) rozhodl pro to, tuhle linii chirurgicky oddělit a pracovat jen s "reálným" základem legendy - zvláště v dnešní době, kdy trikové technologie umožňují vizualizovat prakticky cokoli... Pokud jde o příběh, jedná se samozřejmě o ochuzení původního eposu, velice dobře však film komunikuje základní myšlenku - ideu hrdiny, jehož činy žijí dlouho poté, co on odejde... tahle žízeň po slávě, zastoupená Achillem (Brad Pitt ho ztvárnil senzačně arogantně a povýšeně, bravo!) je postavena do kontrastu s nesobeckým, kategorickým pojetím hrdinství, které zástupcem je Hektor (charizmatický Eric Bana, z kterého se vyklubalo největší překvapení filmu). S těmahle dvěma se dostáváme k tomu co na tomhle jinak slušném blockbusteru vidím jako to nejlepší. A tím je jediná bojová scéna. Ano, správně, je to onen bezmála pětiminutový duel před vraty Trójy. Emocionálně napjaté jak příliš těsné plavky, jedna z nejlepších soubojových choreografií (pokud ne ta nejlepší) a omračující hudba, která tuhle pětiminutovku vynáší mezi ty největší scény v dějinách kinematografie. Tak, zbytek už jen telegraficky- Bloom je jako zbabělý, bezkrevný Paris docela přesvědčivý (:-)), Diana Kruger je jako nejkrásnější žena všech dob ucházející, O´Toole výborný, Bean jako Odyseus taky, Cox jako Agamemnon sice slušný, ale tohle jeho pojetí jako černobílého parchanta je docela nešťastné, k plusům filmu ještě přidat silnou vyloďovací scénu a máme tu fakt hodně divných a možná ne úplně stabilních 70% ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole