Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

Tyler

DOPLNĚNÍ PO ZHLÉDNUTÍ REŽISÉRSKÉ VERZE: Skoro o 45 minut delší verze už tak ne krátkého filmu na mě udělala o dost lepší dojem, paradoxně se zdá zhuštěnější, zdobí ji rychlejší spád, víc emocí, krve i smrti. Zároveň posouvá vyznění některých scén z původního filmu jiným směrem (byť i jen za pomoci změněné hudby - viz scéna boje mezi Hektorem a Achillem). A v zásadě to samé platí i o některých postavách, které dostaly více prostoru, přidává jim na hloubce a odhaluje více jejich motivaci a charaktery. Čímž i některé mnou dříve kritizované herecké výkony staví do lepšího světla. "Troja" v těch 201 minutách působí komplexněji, dospěleji, prostě jako lepší film. 4* zaslouženě. PŮVODNÍ KOMENTÁŘ: Než jsem se podíval na “Troju” řekl jsem si, že odhodím část mozku, která Homérův epos zná a budu se jen bavit, dojímat, strachovat o její hrdiny a užívat si velkolepé podívané bez myšlenek na to, proč Hollywood musí prznit poklad evropské literatury a historie. A dobře jsem udělal, protože přidat tuhle věc ke všem slabinám, kterými Petersenův velkofilm trpí, musel bych s hodnocením níž. Překvapivě mi ale nové pojetí v lecčems sedělo – bylo zajímavé, jak se tvůrci vypořádali s absencí božstev. Budiž jim ke cti, že prakticky všechny události, kde měli bohové vystupovat, se jim podařilo předělat poměrně dobře - i když silné výhrady mám k vysvětlení legendární Achillovy paty...Vizuální stránka je vskutku velkolepá, Trója vypadá báječně a při pohledu z jejích hradeb na řecké loďstvo mrazí. To same platí i o bojových scénách, kdy se střetávají tisíce mužů v kruté podívané. V protikladu k nim jsou komorní pasáže a na mé gusto dlouhý úvod, kdy se (krom představení Achilleových bojových schopností) prakticky nic neděje. Tím se dostávám ke hlavním problémům “Troje” – jsou sice jen dva, ale zato zásadní. Především je to stopáž filmu a nevyrovnanost vyprávění. Mnoho scén se dalo prostříhat – film by byl stravitelnější a snad i dramatičtější. Druhý problém je v hercích – Orlando Bloom je přímo tragický, jediným světlým bodem v jeho výkonu je Paridova zbabělost při souboji s Meneláem. Helena v podání Diane Kruger je výsměchem “nejkrásnější ženě světa, jejíž láska byla Paridovi slíbena” a po herecké stránce – škoda slov. Neseděl mi ani Brian Cox v roli Agamemnóna, podal svého krále jako tvrdého a nelítostného vládce, ale ve výsledku působí jeho figura ploše. O to víc vyniká Peter O`Toole jako trójský král Priamos, starý muž na konci vlády. Scéna, v níž přijde prosit o tělo Hektora je jeho zásluhou velmi emocionální a právem vyzdvihovaná. Čímž jsem se dostal ke dvěma hlavním hvězdám filmu – Hektorovi Erica Bany a Achilleovi Brada Pitta. Nehodlám řešit, kdo z nich byl lepší – stačí se podívat na scénu jejich souboje a přiklonit se k jenomu či druhému. Dva velcí muži – jeden princ, nástupce trůnu, který se bojí o osud svého města a svých blízkých, přesto je ostatním oporou a vůdcem, kterého mohou vojáci následovat. A přitom se v jeho nitru skrývá stále jenom obyčejný člověk. Brad Pitt podal Achillea vskutku zajímavým způsobem a věřím, že mnoha lidem nemusel sednout. Já si jeho kreaci užil - sebestřednost a naprostá sebejistota ve spojení s osobním šarmem, ale i krutost, nadřazenost a v opozici k tomu zvířecí ladnost, kterou se pohybuje po bitevním poli - Pittův Achilleus skutečně žil jen bojem a o to silněji působí scéna, kdy obřadně balí Hektorovo tělo do posmrtného roucha...Bana a Pitt jsou tak jednoznačně tím nejlepším, co „Troja“ nabízí a jejich střetnutí je skutečným vrcholem filmu – a mimochodem je to jedna z nejlepších duelových scén, které jsem kdy viděl, především úvod, kdy oba rekové bojují kopími a štíty. Vše, co následuje po Hektorově smrti a následné Priamově prosbě, nemá šanci přebít vrchol filmu. Přestože z plenění "pyšného města" chvílemi opravdu mrazí... 3* () (méně) (více)

Don Jebal

Rozpočet: 175 000 000 $ Otvárací Víkend: 46 865 412 $ (v 3 411 Kinách) Tržby USA: 133 378 256 $ Tržby ČR: 2 079 369 $ Tržby Celosvetovo: 497 409 852 $ Ja som spokojný,letný blockbuster ako vyšitý.Výprava pekná,herci výborný(Pitt,Bana),akčné scény veľkolepé,počítačové efekty na úrovni,súboj Hectora a Achilesa perfektný.Samozrejme má to aj negatíva,20 kg Bloom nesympatický až na kosť,hudba podpriemerná a historická autentickosť minimálna.Našťastie že pozitíva prevyšujú negatíva. ()

castor

Měl rychlé nohy a nemilosrdnou techniku. A co si zamanul, to získal. Jen ta jeho osudná pata. Začalo to ale někde jinde. U mladšího vladařova potomka, trojského Parida, který odloudil spartskému králi krásnou Helenu. Před branami nedobytné Troje se tak rozhořela bitva, která neměla v mytologických dějinách Řecka obdoby. Jenže když si americká továrna na sny něco usmyslí, ani dvousetmilionový rozpočet tehdy nebyl problém. Sesbírala tucet hollywoodských hvězd, připravila honosné davové scény, velkorysou výpravu, ušila stovky kostýmů a dala divákům přesně to, co chtějí. Romanci, věrnost, oddanost, hrdinství, strhující bitvy. Pokud nebudou brblat skrze prohřešky vůči historii, můžou si tenhle obří epos Wolfganga Petersena dosyta užít. Dejme stranou i selský rozum (útočící vojsko má neustále k dispozici dostatek dřeva, obléhání tady trvalo pár dní, přičemž ve skutečnosti to byly roky), obecně se nám tu rozprostírá solidní biják, který sice postrádá vyloženě osobité scény, ale dá se to zvládnout. Horší je to s absencí krve. A škoda, že scénárista David Benioff (25. hodina, seriál Hra o trůny) napsal místy hodně banální dialogy (a některým postavám vůbec nevdechl nějakou zajímavost) a když je pronášejí „slabší“ herci, je to průšvih (zejména Orlando Bloom nebo začínající Diane Kruger). Vizuálně mnohem vymazlenější Gladiátor je přeci jenom někde jinde. Ale i tak dobré. Tak kritický jako jiní bych nebyl. Jen to chtělo víc energie. Bohové mi vůbec nechyběli. ()

Rex Mundi

Pôvodne som uvažovala o 3*, ale potom som si povedala, že Trója má predsa len čosi do seba ako pokračovateľ veľkovýpravných historických filmov zo 60. rokov, dokonca si trúfam tvrdiť, že niektoré prvky vyzerajú, akoby zámerne vzdávali poctu starým sandálovým blokbasterom - iba sa zlepšili kostýmy, ženy nemajú vražedne posťahované pásy (zato sú o to viac vychrtnuté) a ťažké čierne linky nad umelými mihalnicami... Rozhodne vidím paralelu v monumentálnej hudbe so zavýjajúcimi trúbkami i celkovom poňatí príbehu. Oveľa príjemnejší pre uši bol nádherný "etnický" ženský sólový vokál. Aj v práci kamery boli niektoré zaujímavé momenty. Čo sa týka bitiek, možno som nebola v tej správnej nálade, alebo som bola ovplyvnená predošlými dojmami z recenzií, ktoré som dávnejšie čítala, ale pripadalo mi, že ani najlepšia bojová scéna z Tróje nemá v sebe tú emotívnu silu, čo ktorákoľvek zo Statočného srdca alebo Pána prsteňov. Spomedzi postáv mi bol rozhodne najsympatickejší rozumný a charizmatický Hector a dokonca som zistila, že Eric Bana je celkom slušný herec. Brad Pitt má síce ku Grékovi ako ja k Eskimákovi, ale svojho nafúkaného a sebavedomého Achilla hral akoby ani nemusel ;-) Síce ma trochu nakrkli nepoučiteľní filmári, ktorí sú schopní aj vodcu Zuluov obsadiť bielym blonďákom, no ak vezmem do úvahy tie veľkovýpravné starinky, a porovnám to s ich kostýmovými a hereckými prešľapmi, tak blonďavosť dvoch dôležitých postáv (a iné anomálie) nie sú až takým veľkým hriechom, aj keď oči kolú statočne. Helena teda nebola nič moc a spolu s Parisom boli vlastne v pozadí... U Orlanda Blooma som zahliadla asi 2-3 dobré herecké momenty, inak slabota. U Diane Kruger ani toľko. Dávam 3* aj slabším filmom, mala by som zlé svedomie, ale v žiadnom prípade nie 5*, pretože celá Trója dýcha remeslom. Vidím to tak na 3,5*. ()

Trellíno

Velká škoda první půlhodiny, která je ohromně rozvleklá a nudná, k tomu navíc plná stále se opakujících jedněch a těch samých řečí. Poté už ale nemám absolutně co vytknout. Zejména souboj Achilla a Hektora je něco dokonalého a já se po dlouhé době v kině přistihl, že mi běhá mráz po zádech. Po herecké stránce je Trója téměř bezchybná. To téměř platí na pana Blooma, který mě opět moc nepřesvědčil o svých hereckých kvalitách. A Peter O´Toole? Ten by si na stará kolena zasloužil ještě jednu nominaci na Oscara. ()

MM_Ramone

Nemecký režisér Wolfgang Petersen sa rozhodol, že prevedie starý antický príbeh o nezabudnuteľnom vojnovom konflikte na plátna kín. Päťdesiat tisícová armáda gréckých bojovníkov útočí na silne opevnené mesto Trója. To sa im nakoniec podarí dobiť až za pomoci lstivého plánu - legendárneho trójskeho koňa. A ako sa podarilo natočiť tento veľkofilm? Povedal by som, že je to taký zdravý priemer. Takmer neobmedzený rozpočet dovolil do hlavných úloh obsadiť hollywoodskych fešákov ako je Brad Pitt, Orlando Bloom či Eric Bana. Tí kvôli tomu nabrali kilá svalovej hmoty, ale i tak mi tam nejak moc nesedeli. Ich bojové choreografie pôsobili dosť kŕčovito. Tiež ma trocha rozladil fakt, že tvorcovia mysleli hlavne na útlocitnejších divákov a tak pri hojnom počte bodno sečných rán tu nestrieka takmer žiadna krv. *** ()

Dan9K

Pro mě vcelku překvapení. Velkofilmy to mají těžké, možná se od nich očekává mnoho a až na absurdní úspěch Pána prstenů tady většinou končí právě těsně pod červenou barvou. Avšak vůči Troji je to mírně nefér. Film má svojí kvalitu, výborného hlavního představitele se skvěle vyřešenou a zajímavou rolí i výborný konec. Skvělé bitvy i efekty byly samozřejmostí. Hudba mi přišla vcelku ničemná, což se mi tady i potvrdilo a na Blooma jsem velice alergický, proto ta 1 hvězda dolu. Jinak to ale ten Homér vymyslel opravdu dobře :-). Tosim: U nás se o bozích také jenom mluví a vidíš je snad někde? :-) ()

Niktorius

Výprava a efekty fajn, ale ne natolik aby dokázali podepřít klopýtající zbytek. Slaboučký scénář a s bídou průměrnou režii ještě víc kazí hlavní představitelé. Eric Bana je obstojný, zato plyšový Olrando Bloom se pro svou roli absolutně nehodí a světe div se, ta plyšovost nějak přeskočila i na Brada Pitta...Vždy když se na plátně objeví jeden z těchto pánů, na tváři mi naskočí lehký úsměv. Trója není úplný průser, ale nebýt velkorysé výpravy moc by z ní nezbylo. ()

HOCKEYKA

Vzhľadom k tomu,že režisér Petersen trestuhodne odignoroval dôležité časové i historické súvislosti,z mytologyckej báje odstránil mytológiu,nevkusne ,,poameričtil" celé tisícročia známy pribeh a do kľúčových úloh obsadil nevhodných hercov, je pre mňa tento film aj napriek úžasnej výprave,snaživej kamere a predovšetkým strhújucej Hornerovej hudbe len priemernou,ťažko akceptovateľnou záležitosťou.Herecky a najmä charakterovo to zvládol len Eric Bana,ostatní boli zúfalo hrozní.Chudáci Vergilius a Homér sa musia v hrobe obracať. ()

tahit

Názory na tento film se různí. Proč se mi to líbilo? Odpověď je jasná. Tak tohle patří do kategorie filmů, které můžu vidět a rád. Mnoho lidí tvrdí, že jde o další americkou historickou hloupost, nesouhlasím. Určitě jsem nepřemýšlel o tom, jak to ve skutečnosti s Trójou a Homérovou lliadou bylo, a že to není reálný příběh, ale to mi vůbec nevadí, to je věc historiků a ne filmu tohoto typu, který má především bavit a je komerční. Antický epos, který na kulisách nešetřil plus skvělé triky, je skvělou podívanou, alespoň pro mě a hudba, která je bezpochyby perfektní umocnila jenom dojem z filmu. ()

2Pac

Na Troju som isiel po precitani zopar komentarov s malym ocakavanim, film vsak predcil vsetky moje ocakavania. pre mna je to zatial jeden z najlepsich filmov roku. Krasny epos, ktoremu sa da vytknut jedine to, ze nie je roztiahnuty do desiatich rokov. Ale povedzme si pravdu, komu by sa chcelo sledovat starnutie neskutocne dokonalo-krasne-zleho Achilla, alebo neskutocne-krasne dobreho Hektora. Oproti Navratu krala je to ovela dojemnejsie, kedze som si vedel predstavit skor utrpenie bejvalych ludi, ako vymyslenych pidimuzikov...:) Film ani na sekundu nenudi a v kazdom milovnikovi romanticko historickej fantasy musi zanechat pekny zazitok...UPRAVA KOMENTARU...ked som po sebe precital povodny koment, chcel som ho na fleku vymazat,ale pre zachovanie historickej kontinuity, to necham tak, nech sa pobavite...oprava znie...bitka akila s ektorom...paradzina, co sa v neskorsich rokoch zvykla opakovat...herecke vykony hlavne na konci stoja za prd...update vykonany v roku 2014....asi som kus zostarol po tych 10 rokoch... ()

gogo76

Už keď som začul prvé zmienky o tomto filme,veľmi som sa naňho tešil. Keď som ho videl, musel som priznať, že ma dosť sklamal.Nebola to však chyba hercov. B. Pitt aj E. Bana a ostatní to zvládli na jednotku, ale myslím si, že dosť pochybil režisér.Filmu jednoducho chýba iskra, niečo viac ako iba bojové scény. Hudba od Hornera splnila účel, ale inak je dosť nevýrazná. Podľa mňa filmu chýba aj nejaký jednoznačný hrdina, za ktorým by divák stál. Mohol by to byť E. Bana, ale nedostáva vo filme veľký priestor a B. Pitt hraje Achilla s vlastnovťami, ktoré nie sú veľmi sympatické. Ale ako už bolo spomenuté, súboj týchto dvoch bojovníkov vo filme je nezabudnuteľný. Rád by som videl ten director´s cut a je možné , že by som hodnotenie dvihol.60%. ()

pepo

výborný pitt ,skvelý bana,strašný orlando.výborný historický popcorn.a hektor vs. achilles je zatiaľ najlepšia akčná scéna roka... ()

Xmilden

Srovnat tohle například s Kingdom of Heaven by se rovnalo sebevraždě, ale jako vcelku zábavný hollywoodský blockbuster z prostředí antiky tohle bezpečně funguje. Neumím si moc představit že by namyšleného Achillese hrál někdo jiný. ()

Fabienne

Wolfgang Petersen se rozhodl převést na plátno bájný Homérův příběh. Rozpočet,který mu byl dán k dispozici, je na tomto "sandálovém" velkofilmu opravdu vidět. Velkolepé scény, kostýmy, orientální hudba, herecké hvězdy (největším lákadlem je samozřejmě Brad Pitt, který nezklamal)... Troje ale něco schází... Celý příběh vypadá asi takhle : začátek, bitva, smrt Menelaa, pohřeb Menelaův, bitva, smrt Patrokla, pohřeb Patrokla, smrt Hektora, pohřeb Hektora, bitva, smrt Achilla, pohřeb Achilla... Samozřejmě že je vše prokládáno více či méně duchaplnými rozhovory, ale ty nejsou zas tak duchaplné, aby byl film (alespoň pro mě) zajímavý. Neznám detaily Homérovy Iliady, ale je jasné, že scénář je notně pozměněný (např. Achilles měl být zabit již před stavbou trójského koně, ale nechte zemřít hlavního hrdinu deset minut před koncem...). Mně osobně příliš nevadí, když scénárista podobným způsobem mění příběh, ale přeci jen mě jedna změna značně zarazila. Řekové dobývali Tróju téměř deset let, zde se tak stane asi za dva týdny!! Myslím, že by bylo zajímavé pozorovat beznaděj řeckých vojáků... Achilles se rozhodl jít do války kvůli nekonečné slávě. On ani ostaní hrdinové nebyli zapomenuti, obávám se, že Petersonova Trója bude... (PS: Všimli jste si momentu, kdy Paris předává muži jménem Aeneas trójský meč? Myslím, že je to hrdina Vergiliova eposu Aeneis, který se Homérem inspiroval. Aeneas uprchl z hořící Tróje, později položil základy římskému státu... To jen tak, pro fanoušky literatury :) ) ()

Phobia

No, taková divná, americká, komerční záležitost, které naprosto chybí punc jakékoliv jedinečnosti a z Homérovy předlohy dělá hloupou hollywoodskou limonádu. Osobně jsem sice ráda za vynechání všemožných bohů, jenže... zkrátka "Troja" postrádá opravdovou hloubku, je plytká, nepřesvědčivá a umělá až hrůza. Celkově lze velmi kladně ohodnotit souboje, ve kterých dominoval Achilles, opravdu lahůdka, ale bylo toho zoufale málo. Herecké výkony: Pitt je v Achillově aroganci zcela přirozený, ovšem tu proměnu - oddanou lásku k Briesovně a uplakanou scénu nad Hectorem mu nežeru (budiž, musel se řídit scénářem), Orlando Bloom je dřevák, charismatický Sean Bean měl dostat v roli Odyssea mnohem víc prostoru, Peter O'Toole svou emotivní roličku zvládl perfektně, zbytek herců uspokojivý až dobrý. Hudba J. Hornera film nepodpořila, byl tonaprosto zapomenutelný průměr, což u historických velkofilmů nebývá zvykem. Na čtyři hvězdičky "Troja" není, ovšem tři se mi zase zdají málo. 70% - mohlo to být lepší. ()

lesumir

Dobrýýý, dobrýýý, dobrýýýý! ... Troja je velkolepá. V novém tisíciletí snad jediný opravdový velkofilm. ()

darkrobyk

Troja? Snad Achilles...který filmu dominuje. Ovšem v podání B.Pitta je namyšlený a nafoukaný, že jeho smrti divák těžko může litovat. A to i přesto, že jeho vztah s Patroklem je ve filmu podán naprosto jinak. V původní báji jsou milenci, zde je Patrokles bratrancem, v českém dabingu dokonce v jednom momentu i bratrem... Pokus o historické zpracování se nevydařil, možná, že přítomnost bohů by byla k dobru. Příliš dlouhá stopáž by snesla redukci na polovinu, místy se film vleče, často v blábolech. Dialogy nezajímavé, herci kromě P.O´Toola jsou prkenní a nepřesvědčiví. Jen občas hezké obrázky za doprovodu dunivé hudby nestačí... ()

kinej

Pár dobrých bojových scén film zachraňuje. Jinak by byl film nehorázně nudný. Scény s dialogy mezi hlavními charaktery se zdají být nekonečné a jsou neuvěřitelně fádní. Nevím kdo dělal hudbu, ale tipnul bych to na Hornera, protože ten neustále dokola omílá stejné motivy už několik let. Ale možná se pletu. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole