Útěk

Steve McQueen vede soukromou válku proti zkorumpovaným policistům... Doc McCoy prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při  návštěvě požádá manželku, aby šla za byznysmenem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je ochoten pro něj pracovat. McCoyovi je trest zkrácen. Po propuštění ale musí službu vlivnému a bezcharakternímu byznysmenovi oplatit. Protože se skrýt finanční machinace svého bratra, přikáže McCoyovi, aby vykradl jeho banku. Při akci McCoyovi pomáhá nejen jeho manželka, ale i dva Benyonovi muži banku. Ukáže se však, že je Benyon podvedl, a proto nenachází jiné řešení, než prchat s manželkou a s penězi před gangstery... Kriminální thriller se Stevem McQueenem a Ali MacGrawovou (známou především z Love Story z roku 1970, kde si zahrála po boku Ryana O´Neala) v hlavních rolích patří k nejlepším filmům klasika akčních žánrů Sama Peckinpaha a na přesvědčivosti mu neubral ani čas. Vedle brilantní režie na tom mají lví podíl herecké výkony obou protagonistů. Ali MacGrawová se nedlouho po natáčení tohoto filmu za McQueena provdala. (TV Prima)

Peiper2

Nadprůměrný snímek o jednom velkém útěku, ze kterého je velmi cítit rukopis jeho tvůrce. Velmi dobří herci a super konec. K absolutnímu hodnocení chybí pouze místy pomalejší tempo, jinak ale bez výhrad. ()

Rssa

Jeden z nejlepších filmů McQueena, který je chodící charisma. Tentokrát to táhne s Ali MacGraw v příběhu propuštěného vězně, který vyloupil banku a spoli s manželkou utíká napříč USA do Mexika. Tempo filmu je ze začátku velmi pomalé, režisér si všímá nepodstatných detailů, aby přiblížil atmosféru místa, používá zvláštních úhlů a momentů střihu. Postupem času ale příběh nabírá na tempu, je nekompromisní a v podstatě hodně drsný. Závěr už je lahoda pro oko. Kvalitní thriller. 75 % ()

Hanys_

Podařená 70ková krimi se spoustou netradičních a na tu dobu možná i revolučních scén (přestřelka v motelu, únos veterinářů). Dost možná to při dalším zhlédnutí bude za 5...8/10 ()

SpaceOdyseus

Cinicka kriminalka se skvelou ustredni dvojkou a spravne slizkym zaporakem korenena fajnovymi honickami a hrubozrnymi prestrelkami. Tak to ma byt. ()

Rozjimatel

"Have you seen Rudy?" "No, I haven't seen Rudy, you dumb broad."     Drsný akčný kriminálny thriller s pomerne častou témou bankovej lúpeže, tentokrát v pojatí slávneho alkoholika. A treba dodať, že v pojatí originálnom a veľmi kvalitnom. Vlastne môžem vyhlásiť, že žiaden iný film Sama Peckinpaha ma nedokázal zaujať až do takejto miery. Či už parádne dusným napätím (dosiahnutým napr. aj frenetickým strihom), výbornou akciou (najmä skvelá záverečná prestrelka v hoteli), alebo krásnou melancholickou hudbou Quincyho Jonesa. Herecky exceluje skvelý Steve McQueen (Doc McCoy) a výborne mu sekunduje Ali MacGraw (Carol McCoy) ako jeho pôvabná filmová (a onedlho aj skutočná) manželka a tiež charizmatický Al Lettieri (Rudy) ako hlavný záporák. Film je dejovo veľmi bohatý, s množstvom výborných zvratov a celým radom veľmi pôsobivých scén, ktoré sa mi vryli do pamäte (napr. naháňačka vo vlaku, či scéna na smetisku). Nie je veľa toho, čo by som mohol filmu vytknúť, snáď len pár nedotiahnutých scén (napr. nezmyselné zastrelenie strážnika v banke) a prílišne scenáristické spoliehanie sa na náhodu (smetiarske auto).     "How 'bout twenty?" "How 'bout thirty?" "God damn, ma'am, you got a deal!" ()

Pafl

Vůbec jsem si nevšimnul co to vlastně bylo, co mě k tomu filmu tak připoutalo. Jenom jsem se najednou přistihl, že jsem na tom s nervama jako při penaltovém rozstřelu. Chytal jsem se držadel, mnul si prsty a v duchu prosil různé transcendentální bytosti - pokud je to něco, co ateista může - aby to dobře dopadlo. Vybavím si minimálně tři takové situace, a mám dětinskou radost, že mě dovede "obyčejný akčňák" tak pěkně zvednout ze židle. ()

Mikino00

První Samův film co se líbil, je opravdu stylový a je to správná jízda. Steve McQueen jen prokazuje že nikdo není lepší než on, dokázal celý film pozvednout o třídu výše. ()

Movie Gourmet

Bonnie a Clyde akorát s jiným koncem :-) Konečně taky vidím film se Stevem McQueenem, který končil tak, jak jsem si přál :-) Opravdu velmi kvalitní akční krimi drama "road movie". Steve McQueen je prostě borec. Verdikt: 4* a 80-85 %. ()

Klajnik

Protagonisté svou situací evokují Bonny a Klyda. Nejsou to však příliš charismatické ani zajímavé postavy, což je škoda, protože film mi obsahově a dějově přišel docela slabý. Neni to děravé - jen nepříliš strhující. Hlavní duo utíká před zákonem i gangstery, kteří je pronásledují. Občas se musí někde schovat. Občas se musí z něčeho prostřílet - což jsou díky Peckinpahově stylu ty nejlepší momenty filmu. Mému oku vyloženě lahodí, jak tam v akci lítá vzduchem omítka a třísky. Po většinu času se však nestřílí a zbytek mi za moc nestál. Na postavách mi nezáleželo, takže mi bylo fuk, jak to s nimi dopadne, což víceméně znamená - absence napětí. Formálně je to přitom zručně zpracované, ale obsahově to příliš nefunguje. Kdyby se scénář více nořil do dynamiky a vztahu mezi Docem a Carol - třeba víc prokreslil, proč k sobě mají tak blízko a nechal více nahlédnout do jejich povah, smýšlení, snů a obav, tak by to nepůsobilo tak prázdně a byl bych do toho třeba i zainteresovaný. Peckinpah přitom dovede víc než jen zfilmovat přestřelku. Dokáže dojmout (Patt Garrett & Billy Kid) i intelektuálně stimulovat (Wild Bunch). ()

bolan

Stále jsem přemýšlel odkud ten film znám, i když jsem byl 100% přesvědčen, že jsem ho nikdy neviděl. Nakonec jsem se dopátral k The Getaway (Útěk do Mexika 1994), který je kinematograficky průměrně vzdělanému diváku (jako já) trochu známější a asi smůla, že jsem tento originál viděl až posléze. ()

hemul

Uvodne titulky skvele, potom nič, potom zasa vzostup, potom nič, vzostup, pokles, a koniec strmo hore. Zaujimave. Hlavna dvojica to potiahla aj cez tie vrcholy, aj cez tie doliny. ()

ddf76

Vyborna akcni podivana od Peckinpaha. Steve McQueen a Ali MacGraw jako ustredni dvojice jsou skveli. Akcni sceny jsou vyborne jak je tomu u Peckinpaha zvykem. ()

Gastovski

Po závěrečných titulcích jsem si ani nemusel stříhat nehty, jak jsem měl v plánu. Během filmu byly z nudy okousány. Celý film se kromě vyloupení banky a akce v hotelu nic neděje. Délka tomu taky zrovna nenahrává. Jo, kdyby se to celé neslo v duchu závěrečných 10 minut, tak nemám námitek. ()

sandinista

Dostat se z lochu, vykrást banku, zbavit se kompliců a utéct s manželkou do Mexika. Takto triviálně znějící, v podání Steva McQueena však skvěle zahraná, strhující podívaná. Zpracování příběhu mi přišlo dost realistické, což oceňuju. DVDRip ()

Hapretor

O něco lepší než po 22 letech zhotovený remake (Útěk do Mexika, 1994). Steve McQueen je tutovka herec. Velmi dobře to zahrál. Děj odsýpá, nenudí, je i vtipný a akční zároveň. Škoda jen, že se i dnes nedrží tvůrci podobných filmů podle tohoto schématu. ()

Eluin

Velmi slušný film, kterému jsem zprvu nemohl přijít na chuť, ale s postupujícím časem si mě získal. Hvězda navíc za ten skvělý konec! ()

GMVajgl

Z perspektivy roku 2016 je nápadná špinavost a surovost filmu. Žádný politicky korektní chození kolem horký kaše, normálně tý svý manželce pár střihni, Stýve! Ve filmu z roku 2016 bych taky asi nikdy neviděl úprk v útrobách popelářského vozu. V příběhu jsou nesrovnalosti - hlavně neschopnost policie, která na stopu celostátně hledaného zločince vždy pošle jen pár vozů. Jinak ale každý dostane to, co si zaslouží, hlavně záporáci. Kvalitní 70s movie s McQueenem. ()

helloween93

Jako první jsem viděl verzi s Baldwinem a Kim Basinger a musím uznat, že na McQueena a jeho ženu opravdu nemají. Útěk má skvělou atmosféru a na svou dobu dost akce. Vzájemná chemie mezi párem funguje. 4* ()

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)