Útěk

Steve McQueen vede soukromou válku proti zkorumpovaným policistům... Doc McCoy prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při  návštěvě požádá manželku, aby šla za byznysmenem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je ochoten pro něj pracovat. McCoyovi je trest zkrácen. Po propuštění ale musí službu vlivnému a bezcharakternímu byznysmenovi oplatit. Protože se skrýt finanční machinace svého bratra, přikáže McCoyovi, aby vykradl jeho banku. Při akci McCoyovi pomáhá nejen jeho manželka, ale i dva Benyonovi muži banku. Ukáže se však, že je Benyon podvedl, a proto nenachází jiné řešení, než prchat s manželkou a s penězi před gangstery... Kriminální thriller se Stevem McQueenem a Ali MacGrawovou (známou především z Love Story z roku 1970, kde si zahrála po boku Ryana O´Neala) v hlavních rolích patří k nejlepším filmům klasika akčních žánrů Sama Peckinpaha a na přesvědčivosti mu neubral ani čas. Vedle brilantní režie na tom mají lví podíl herecké výkony obou protagonistů. Ali MacGrawová se nedlouho po natáčení tohoto filmu za McQueena provdala. (TV Prima)

MickeyStuma

Příběh ve svém smyslu hodně připomínající známé dějství, jehož aktéry jsou Bonnie a Clyde. Příběh, který je nekompromisní a brutální v celé své podstatě. Steve McQueen v další skvělé roli, kterou si vychutnal a kterou převedl do té nejskvělejší podoby. Scénář je pevný a vyvážený. Neutuchající dramatická atmosféra má štávu a akční scény svůj drive. Walter Hill stojící za scénářem moc dobře věděl jak vše vyobrazit a Sam Peckinpah natočit. Plynulost děje je tedy příznačná a tak v podstatě není hluchého místa. Počátek 70. let a na svou dobu jeden z nejpovedenějších snímků z několika málo žánrově podobných, který kupodivu umí oslovit i dnešní diváky. ()

Raziel_cz

Nekompromisní kriminálka s jednoduchou zápletkou, krvavými přestřelkami a notnou dávkou cynismu. Pasáž, ve které si protagonista dojde koupit brokovnici, jenom aby to mohl po opuštění krámu hned začít sypat do policejního auta, je nihilistický masterpiece. Svižné, nadupané, s výborným střihem, výbornou hudbou a – jak jinak – výborným McQueenem. Takhle měl vypadat Point Blank. Jedna z nejlepších kriminálek ever. ()

GOREGASM

Originální heist kriminálka s perfektní ústřední dvojicí McQueen/MacGraw, kteří se nakonec vyprofilují v Peckinpehovskou variaci na Bonnie a Clyde, byť tady jedeme podle surovějších Peckinpahových pravidel. Když o The Getaway zpětně přemýšlím, tak jde opravdu vymazlenou zálěžitost s pekelným charismatem, McQueen je opravdu famózní. Nepředvídatelný příběh, byť neobsahuje nějaké zbytečné twisty a podobné cukrkandlíky, bez kterých současné publikum neumí degustovat, mířý přesně na terč umístěný v Mexiku ;-) a během dvou hodin poctivého úprku propotíte s hlavními hrdiny tričko. Závěrečná přestřelka potvrzuje Peckinpahovu pověst neúprosného řezníka, který se za kamerou musel královsky bavit. 100% ()

KOOHA

Tenkrát v tom dvaasedmdesátým to musela být pecka. V dnešní době už takové vyčichlé, nicméně stále. Sice jsem docela neporozuměl důvodu, proč jel za každou cenu do toho hotelu a nevzal roha hned z kraje, ale líbilo se mi to. Napětí, že se něco stane tam bylo po celou dobu. Kdo vydrží do úplného finále, dostane se nevšedního zážitku v podobě scény s řidičem náklaďáku v Mexicu, od kterého dvojice koupí jeho starou Fordku. Ten člověk byl snad bůh anebo ho ztělesňoval. Úplně z něho proudila smršť pozitívní energie, která mi úplně změnila pohled na film a krásně ho zakončila. Nádhera, hlavně když to vidíte v původním znění. ()

Razzor_82

"Ahoj doktore." Perfektní útěkovka plná násilí a brutality. Řemeslně perfektní práce kontroverzního Sama Peckinpaha. Drsňák McQueen s brokovnicí a půvabná Ali MacGraw tvoří vyvážený manželský pár. Nekompromisně chladná gangsterka, která neztratila za ty léta nic na kráse. Takhle to dnes už nikdo nenatočí. 8/10 ()

vincchuppo

Parádní zábava a npínačka jako kšandy. Celou dobu jsem se bál, že to špatně skončí a tenhle konec byl opravdu půvabný. PS: McQueen s pumpovací brokovnicí je opravdu respektu-hodný zabiják. ()

mazic

poslechni, já vím, že jsi hodnej chlapeček a vrátíš se k mamince, protože když to neuděláš, zlámu ti ručičku. ()

waska

Nebýt Steve McQueena, tak bych se na to pravděpodobně ani nepodíval. Takhle ale musím dát za pravdu všem těm, kteří tento film velebí. Na druhou stranu, kdyby tam nehrál, tak by to asi tak dobrý nebylo, jeho charisma je prostě elektrizující. Jinak pěkný film, má to napětí, akci i trochu humoru. ()

kwaicheng

Co toto bylo.... Stýf se potácí mezi tím že nafackuje starý a mezi tím že zbaběle brblá cosi o kriminálu, do toho celou dobu vyhrává ultranepříjemná prapodivná muzika, gringo Rudy zajme koťátko i s veterinářem a jeho mili, která ho v rámci stockholmského syndromu začne klepat až se z toho chudák veterinář musí vyvěsit na špagátě....zatímco Stýf si v mezičase pořídí brokárnu, aby roztřílel všecko a všechny co mu přijde pod ruku....nejlepší okamžik byl, když sejmul tu blonďatou ludru, to se mi uplně fyzicky ulevilo... No divný prostě.. ()

DENIROSIS

Pro mě osobně jeden ze zásadních akčních filmů,kterému k dokonalosti chybí trochu jiný konec.ŠKODA.Jinak a to se stále opakuji,rozhodně strčí do kapsi všechny ty rádoby akční trháky. ()

andulasafarova

Uznávám, scéna v bance a ve vlaku = super, naprostá paráda. Ale ve zbytku filmu jsem si představovala, jak stojím nad střihačem s důtkama v ruce a řvu: STŘÍHEJ, KURVA, STŘÍHEJ!!! ()

Rimland

Žeru ostnatej drát. Chčiju napalm. Zadnici si po ranní potřebě vytírám šmirgl papírem. Když mě ženská (ať vlastní, nebo cizí) nasere, dám jí přes držku. Když mě nějakej šupák okrade, zmasíruju mu ksicht na cestě vlakem, aniž by si toho kdokoli všiml. Když po mně jdou policajti nebo gangsteři, "koupím" si v klidu brokovnici a nosím ji u sebe nonšalantněji než Arnie v krabici s růžema, načež ty paznehty pošlu majestátně ke všem čertům. Když je po mně vyhlášený celostátní pátrání, sednu si na zaprášenej obrubník a vychutnám si hambáč s vychlazenou colou, bo do Mexika je cesta dlouhá a horká. A při tom všem vypadám pořád tak drsně a cool, že by i Medusa uhla pohledem. I když mám zrovna krizi. A stejně cool je i můj oblek, nehledě na všechen ten sajrajt, ve kterym jsem ho za posledních pár dní vymáchal. Jsem Steve McQueen ve filmu Útěk a až ten film pánové dokoukáte, budete mít do konce života mindrák, že nejste ani z poloviny takoví chlapi, jako já. ()

Duke90

O něco svižnější než třeba nedávno viděný Bullit. I tentokrát bych ale čekal trochu víc od tolik vychvalované klasiky a vypadá to, že McQueenův Velký útěk a Motýlek už v mých očích zůstanou nepřekonány. Napínavé to začne být až v momentě, kdy se Steve se svou družkou poprvé ocitnou na útěku ala Bonnie a Clyde. Pak už film docela odsejpá a snaží se udržovat i napětí. Samozřejmě jsem si užil Peckinpahovy legendární zpomalené záběry a také herectví Ala Lettieriho, který si ve stejném roce střihl ještě jednu velmi významnou roli ve filmu, jehož shlédnutí nelze odmítnout... ()

Amonasr

Pohodové krimi, kdy divák chtě nechtě musí fandit charismatickému gaunerovi, i když jde v podstatě o chladnokrevného zabijáka, kterému je na omluvu jen to, že likviduje vesměs zase jenom chladnokrevné zabijáky, kteří na něj ušili boudu. Zpočátku se to sice vleče, postupně to ale dostává grady a dobře se na to dívá. Najde se i pár neotřelých scén, jako např. výlet na skládku mezi odpadky v popelářském voze. Na druhou stranu je zde ještě víc všelijakých nelogičností, především když si zločinecký génius počíná na útěku jako naivní školáček a neustále hloupě a nesmyslně upozorňuje na sebe policii, která je mu tak průběžně snadno na stopě. Z dnešního pohledu se tak film jeví sice zajímavě, ale až moc naivně. ()

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)