Když Adela (Ana de la Reguera) s manželem úspěšně ilegálně pronikli z Mexika do Ameriky, mysleli si, že mají vyhráno. Oba si našli práci a začali vést poklidný život. Ten i jim každoročně narušuje Očista, morbidní tradice, která vždy na dvanáct hodin promění Spojené státy v peklo plné bezpráví. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. I tuhle „nepříjemnost“ ale Adela dokázala vyřešit tím, že se s mužem vždy ukrývají ve spřátelené komunitě, která ví, jak se proti případným útočníkům bránit. Ve chvíli, kdy se rozezní spásné sirény, informující o ukončení Očisty, veškeré drama rázem končí, posbírají se ranění a mrtví, opraví se škody a jede se dál. Pokud se ovšem někdo nerozhodne v řádění pokračovat bez ohledu na následky. A když takový nápad dostane víc lidí najednou, je krvavá lázeň, ve které válčí všichni proti všem, nezastavitelná. Kdo chce přežít, musí mít buď ostřeji nabito, nebo využít krátké okno, během kterého nechává dobrotivá mexická vláda otevřené hranice americkým uprchlíkům. Život je prostě plný paradoxů. Adela by mohla vyprávět. (CinemArt)

luka4615

I když je premisa tohoto snímku už povážlivě okoukaná, tak i přesto se tvůrcům díky užitým dějovým zákrutám podařilo více než dobře trefit do aktuálních nálad panujících v USA. Je tedy velká škoda, že tento aspekt nedokázali přetavit v nějaký nadprůměrný  zážitek, který by po nějakém čase nezapadl. Tak snad příště! ()

JASON_X odpad!

Další pokračování téhle očistně retardované série vypráví o tom, kterak spojené síly LNA (Latinsko-Negerské Aliance), duchovně vedené moudrostí a vojensky posílené luky a šípy nativních Američanů (tedy rudochů) a podporované několika bílými pravdoláskaři, parádně zatočí se zdivočelou vraždící chátrou, sestávající z bílých rasistů, voličů Trumpa, zastánců hraničních zdí a konspiračních teorií, a jistě i odpůrců roušek a očkování. Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí, Indián se objal s Mexičanem (Gokhlayeh Geronimo aby se v hrobě obracel) a já, poté co jsem se vyzvracel z podoby, zaslouženě solím plný počet, rozhodnut udělovat ho propříště podobně tendenčním, současným úchylným společenským trendům poplatným svinstvům, už automaticky. ()

Morholt

V některých momentech film působil natolik angažovaně, že jsem si nebyl jistým, zda to režisér myslí vážně. Migrační tok naruby, Donaldova zeď, bláboly bohatého rančera o zemi ukradené indiánům či óda na multikulturní Ameriku v podání hlavní hrdinky, to všechno mě rozesmálo, ale upřímně řečeno nijak nepohoršilo. Tak nějak se to do daného konceptu hodilo. Nicméně díky podobným sekvencím kolísalo tempo, což bylo znát o to víc, že akce byla spíš průměrná. Našlo se tu pár solidních přestřelek a něco krve také vyteklo, ale na můj vkus kamera až příliš často bláznila, o rvačkách v blikajících světlech nemluvě. Dalo se to, ale podle mě je téma Očisty vytěžené do mrtě a další díl by byl jen házením hrachu na zeď. 60% ()

JohnCZ

Že je koncept Očisty po stránce logiky dementní jsem si už tak nějak zvykl, ale přesto je na této netradiční postapo vizi cosi zvláštně a nepříjemně děsivého. Při každém náběhu nouzového vysílání a hlasité siréně oznamující začátek očistné noci mě dokáže fest zamrazit. Už od svých počátků je tahle série viditelně béčková a jinak tomu není ani tady, ale musím říct, že po poklidnější úvodní půlhodince to chytne drajv. Po akční stránce se tvůrci tentokrát dost vyšvihli a i přes slabší efekty natočili fest zábavný akčňák a škoda, že nemá celý film takové grády jako jednozáběrová procházka bitevní vřavou v ulicích El Pasa. Co do příběhu je to sice hodně přímočaré a závěr působí trochu useknutě, ale cením, že tvůrci se stále snaží sérii někam posouvat a doufám, že příště v plné parádě navážou tam, kde tady skončili. ()

Astaroth12

Som veľkým fanúšikom očisty. Priemer troch častí je u mna na 4.3, čo nie je vobec zle. Ale táto časť ma už moc nebavila. Lebo chceli vymyslieť niečo nove, neopozerane, ale nebolo to ani zaujímavé a ani logicky aspoň trocha stráviteľné. Akčná jazda super, to som aj čakal, ale zato po obsahovej stránke, to je už i trocha prúser. Je tu veľa hlúpych náhod a tak mi je celkom jedno, či naši hrdinovia prežijú, keď vidím, že scenárista im umelo kope hrob a aj tak .... Takže očista navždy, dopadla u mna tak ako som aj čakal. A to, že žiadna slava sa nekonala. Samé klišé, fádnosť a gýčovitosť. Som z toho trocha rozladený, ale čim viac častí, tým väčšia nespokojnosť, aspoň u mna. ()

Praxis

Možná úplně nejzábavnější Očista z celé série, nad kterou jsem po posledním díle skoro lámal hůl. Naštěstí tahle blbina jede od poněkud pomalého začátku na vysokooktanovém krvavém vozidle, nezastavuje dokud nedosáhne kýženého cíle v Mexiku. Tohle se asi bílým otcům zakladatelům líbit nebude, každopádně rejža evidentně ví, že musí přijít s něčím neokoukaným a tak do nás leje jednu vizuální fíčuretu za druhou. Velká spokojenost a velké překvapení. 75% ()

UncleG

Když už teda život oficiálně imituje umění, proč to musí být zrovna Očista a ne třeba Panika v městečku....? ()

Makky

Práve zisťujem, že Prvú očistu som nevidel, a to som sa považoval za znalca tejto série, nie že by to bolo dôležité. Očista navždy je na moje prekvapenie príjemne pozerateľný snímok. Hororový žáner je už dávno minulosťou, ak v tejto sérii niekedy vôbec existoval. Ide o rýdzu akciu z ulíc plných anarchie a bláznovstva. Samotná očistná noc nám končí už na začiatku filmu a ešte len vtedy začína to zaujímavé... Nikdy by som si nepomyslel, že Očista ponúkne natoľko sociálno-politický presah, akého sme dostali v tomto snímku. Dobré! Neurazí, nepobúri, okay. ()

raimi

Je potěšující, že současná hollywoodská propagandistická mašinérie zásadně nezklame, a šlape jak hodinky. Takže jsem se u sledování převelice bavil, a jen jsem si v průběhu tohohle pamfletu odškrkával povinná témata dnešních milionářských socialistů ze slonovinových věží, kteří tak touží rozdávat svá moudra o sociální, rasové a genderové spravedlnosti, a nad kterými tak hýkají nadšením hloupé děti a místní komouši na csfd. Takže: přistěhovalci jsou solí země a dříči, kteří drží Ameriku v chodu. Běloši ukradli Indiánům zemi. Být bohatý je nespravedlnost. Ženy jsou statečné a výborně šéfují různým partyzánským bojůvkám (teda ty progresivní, ty neprogresivní nosí mužům pivo a jsou šťastné pod klatbou patriarchátu). Běloši jsou rasisti a fašisti. Menší nebo větší, ale je to v nich. Ovšem je tu naděje, a společně vyhraná bitva přiměje "speak english, pendejo!" kovboje, mluvit ke svému opovrhovanému mexickému pobratimovi plynnou španělštinou. Černoši jsou krásní, pracovití lídři, kteří nezištně pomůžou při každém náznaku nespravedlnosti a dají všanc svůj život, jen aby zachránili bezbranné spoluobčany jiné barvy pleti. Jo a samozřejmě mají vzorné rodiny. Indiáni jsou stateční, moudří a bojovní. Ale dost blbci, protože poté, co zůstanou bez střelných zbraní, ozbrojení jen noži a zabijou dva po zuby ozbrojené padouchy se samopaly a dalším arzenálem, tak sapíky nechají ležet ladem a dál bojují noži. Běloši, kteří přežijí očistu, prohlédnou. Mexiko a Kanada jsou humanitární velmoci, které přijmou miliony uprchlých Američanů. Běloši jsou netrpěliví, vznětliví, a ješitní. Proto divokého koně nezkrotí celoživotní rančer, ale jeho mexický zaříkávač koní, který je první den v práci. Hlavní záporák si říká "Alfa lídr". Nesmí chybět téměř doslovná citace Make America Great Again, aby bylo jasný, že Trump je novej Adolf Hitler. Ženy pochybují jestli vůbec v tomhle světě rodit, staří muži pochybují o smyslu Američanství. Mexičanka tvrdí, že Amerika může být i v Itálii nebo v Africe, že kdokoliv může být Amerika... Hele, jako mohl bych se vypisovat do rána, je tam prostě všechno to neoliberální levičácký blábolení a ještě něco navíc. Vtipný je, že tyhle lidi jsou prostě jednolitý stádo papouškujících robotů, takže se člověk válí smíchy po zemi, když slyší zas ty samý hlášky furt dokola. Navíc, jsou to prostě všechno lži. Prakticky všechno z filmu je v reálu přesně naopak. Jo, a jde o Mexičany, tak to přece musel režírovat nějakej mexickej režisérskej nýmand, kterej ani neumí natočit bitku. Ale guilty pleasure to rozhodně bylo, to jo. ()

Trevor

Tequila je alkohol čo z muža spraví dogu, pri pohľade do zrkadla vidím Mira Nogu...Tequila je alkohol čo z mužov robí Rambov,iba ja som od tequily Skrúcaný...V priebehu filmu bez toho, aby som si pozrel kto je režisérom tohto projektu mi (ale aj asi každému) bolo jasné že režisérom bude mechikánec. V dnešnej dobe si človek na rasistické filmy v ktorých sú všetci belosi zlí viac menej zvykol. Aj na to že ženská hlavná hrdinka bola členkou amazoniek ktoré bojovali proti drogovým kartelom a preto je Mechiko v dnešnej dobe feminizmu takmer bez kartelov a v pohraničí so Štátmi nacistickými neexistujú žiadne drogové kartely. Alfasamec Juan Pablito Montojita v pohode skrotí koňa, lepšie ako Alexander Veľký, kým biely kovboj to nedokáže. Korunou všetkého je nepochybne fakt že amerikánci utekajú pred vraždením do mechíka. Mňa osobne veľmi naštvalo že sa v priebehu filmu neobjavil žiaden homosexuálny pár, ale (predsa len rok narodenia a krajina pôvodu režiséra) v silne katolíckom Mechiku by to bolo aj pre neho cez čiaru. Najlepším momentom filmu je rozhovor Dylana s Juanom v ťahači, ťe každý by sa mal starať o svoje a že zmiešanie kultúr je iba mokrým snom. Je to už piata Očista, veľa nového už priniesť nemohla, ale keď si spomeniem na seriál Akty X a ako Fox Mulder v niektorých epizódach spolupracoval či už s pôvodnými obyvateľmi Štátov nacistických alebo práve Mechikánmi je jasné že snaha o zbláženie a priblíženie rôznych kultúr sa dá natočiť podstatne lepšie ako tým že do filmu umiestníme bieleho muža s hákovým krížom cez pol tváre a na záver filmu dáme na celú obrazovku vlajku Mechika...za rasistický podtext jedna hviezdička dole filmu, ktorý je oprávnene na hranici 60% a spokojnosť že sme sa nakoniec s najväčším filmovým fanúšikom na film nešli do kina, ušetrili sme spolu približne 30 eur, aj keď nachos by sa k tomuto filmu náramne hodilo... ()

LND

Film přesně dle očekávání – přeakčněná americká volovina, která vůbec nemá patu a vlastně ani hlavu. Tím nechci říct, že by mě to nebavilo, ba naopak. A když říkám americká, myslím opravdu fest americká. Zbraně ve slevě, uvědomělí vlastenci na každém rohu, střelba do vzduchu, hořící auta, Trumpova zeď… no záběry úplně jako z večerních zpráv. Docela by mě zajímalo, kolik za ten film padlo výstřelů. Opět tady máme hodné a zlé ve správném rasovém složení a neschybí ani všeliké poučky o tom, jak se k sobě mají dobří lidé správně chovat. Ale jinak jo, na vypnutí mozku super a ta písnička v závěrečných titulcích to skvěle podtrhuje. ()

dyfur

.....až na hlavnú predstaviteľku všetko "ksichty jak z oblasteného divadla v Tijuane a Severnej Dakoty" -proste nevýrazné,nezapamätateľné, bez osobnosti ....námet ok zaujímavé ,ale potom tí ľudia kdesi putujú a neviem načo - veď mohli byť v svojom chránenom ranči resp. mali tam mať dávno vybudovaný železobetonový kryt.....a možno nato i mysleli :) ale to by bol už iný príbeh a nemohli by behať ako splašení....áno dá sa to pozrieť ,ale ...nič moc..... ()

M.i.k.e

forma očisty je pro mě od začátku téhle série stejně tak zajímavá jako neuchopitelná a po poměrně komorní house rage,dvou akčnějších (a zaměnitelných) filmech a jednom kousku popisující vznik celé téhle šílenosti přichází tvůrci s pátým kouskem a zase se na to snaží jít trochu jinak.Výsledek je ovšem přes veškerou snahu zase podobný/stejný.Samotná očistná noc je tady smáznutá během pár minut a zbylou cca hodinu a půl je nám tu ukazováno,kam by to vedlo,kdyby se hodně magorů domluvilo a protáhlo si očistu na neurčito.Začátek je fajn a i v průběhu je tu pár dobrých nápadů,ale jelikož se film zaměřuje na malou skupinku lidí,která se snaží prchnout do bezpečného Mexika,stává se z toho chtě nechtě standardní naháněná lomeno vybíjená,která vedle stále někde hluboko dřímajícího potenciálu jen profrčí.Nevím do jaké míry by to bylo proveditelné,ale osobně bych uvítal,kdyby se v případném dalším filmu tvůrci zaměřili na širší měřítko a nesledovali vše jen z pohledu pár lidí.Tady jsou lehké náznáky,ale je jich málo a tak pro mě zůstane nejlepším dílem ten čtvrtý....60% ()

Chen

Asi nejlépe natočený díl ze série. Není to stále nic vysloveně zázračného, sociální nádech občas vyznívá trošku naprázdno, ale dívat se na to dá. ()

bourec

Režisér neznámej, ovšem obsazení je kvalitnější než v prvním a druhým filmu. Celkově jednoduchá cesta za záchranou, se spoustou akce a krve. Dobrý. Z tohodle projektu už ve svý podstatě víc vymlátit nejde. 60%. ()

PROCESOR

Předchozí díly jsem viděl, takže jsem věděl do čeho jdu. Myslím, že to z celé série nijak výrazně nevybočuje. Pár dobrých nápadů, tam tedy bylo. Hodnotíme film, takže do politiky nemá smysl se pouštět. ()

Deyw

druhej nejhorsi dil, hrdinove 0 zadna vyrazna postava, vrazdy 0 proste normalka nejak se to stane..nic co bych si uzil...ten napad s ocistou je top, ta sirena deprese,temna atmosfera to tu vsechno furt bylo - ale jen 5min..potom je to crap hroznej..jedina pasaz na 1shot byla uchazejici jinak nic nic nic.-.. ()

Ryuuhei

Bál jsem se, co z venkovské variace Očisty, jež se trochu vymkla z ruky, nakonec vypadne. Překvapivě fajnový díl! Neporazil sice Anarchii, ale s přehledem celý zbytek série, který se podle mě táhl v těžkém průměru. Co zde téma trochu oživilo? Kromě venkovského prostředí i subtéma jisté apokalypsy USA, protože se pár jedinců rozhodlo, že jim jedna noc na vyřádění nestačí a je třeba čistit 24/7. Partička hrdinů byla charismatická, mísily se zde opět dvě znepřátelené kultury (Mexičani vs. bílí Američani) a moralisticky si k sobě díky vzájemné podpoře samozřejmě našly cestu. Téma tedy vyeskalované do celostátní velikosti a nějak si teď nedokážu představit, jak tohle může pokračovat tak, aby případné další díly zase nepadly do průměru. Tento díl s podtitulem "Navždy" se podle mě ovšem docela povedl, ukázal opět očistu ve své celé kráse a jako bonus ji natáhl i za hranice původního trvání! ()

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy