Hollywood 30. let vypadá úplně jinak, když se na něj podíváte očima sarkastického scénáristy a alkoholika H. J. Mankiewicze, který právě dokončuje svého Občana Kanea. (Netflix)

Idego

Další z řad cinefilních do sebe zahleděných onanií bez obsahu. Mank není nic jinýho než film v roce 2020 natočenej tak, aby věrně vypadal jako z roku 1940 a vzdával hold zejména Občanu Kaneovi a jeho technikám. V tohmle ohledu úspěch, opravdu to vypadá jako starej film, dokonce mysleli i na takový detaily jako hodit do rohu cue marks. Už ale bohužel zapomněli, že kromě té formální stránky by to taky mělo o něčem být, a tady narážím na svůj limit. Je mi úplně jedno, jak je to formálně dokonalý, když to je nesnesitlně nudný. Kdybych neviděl Kanea a neznal aspoň základní historický souvislosti, bylo by to určitě ještě horší, ale i tak jsem dobrou třetinu filmu nevěděl, o čem tam ti lidi kurva mluví, a byla to pro mě pozérská nuda o hovně, kterou sledovat bylo na vyškrábání si očí. Očekávám, že dostane miminálně 10 Oscarů jako třeba Irishman nebo další nudné a prázdné "pocty Hollywoodu", co se poslední dobou točí. ()

UhLee

(3.5/10). 2. Zhlédnutý kandidát na Oscara 2021. Z mé strany se jednalo obrovské zklamání, které si pro mě David Fincher nachystal. Téma jako takové mě moc nechytlo, ale už jsem viděl pár filmů podobného rázu. U nich jsem se ale nikdy nenudil takhle jako u Manka. O čem se nemá cenu ani bavit jsou herecké výkony, které bývají u těchto filmů vynikající. Co mi přišlo fakt špatné, bylo minimální představení postav. Fincher mě prostě do té černobílé vody hodil a nechal mě se topit. Nolan udělal v letošním Tenet něco podobného, ale tam jsem mu to odpustil, protože mi to vynahradil v jiných ohledech. Skoky v ději tomu ani trochu nepomohly a já pak už úplně přestal vnímat, co se tam sakra děje. Nakonec jsem se dozvěděl, že šlo jsem shlédl film o psaní scénáře k Občanu Kaneovi. Nevěděl jsem o tom filmu nic, takže mě to vážně překvapilo. Každopádně se jedná o obrovské zklamání. Věřím, že film si najde fanoušky ze stran diváků a akademie. Ale já mezi nimi bohužel nebudu. ()

rasttea

Pro pravé cinefily lahůdka. Vizuálně, střihově, kamerově, příběhově, herecky. Trošku delší stopáž na můj vkus, ale jinak pěkná filmařina. ()

filmmovier

Popravdě jsem se bál, že u toho umřou nudou. Ovšem nestalo se tak a já jsem tomu rád, neboť se skutečně jedná o jeden z nejlepších filmů roku 2020, kterým by velmi pravděpodobně zůstal i poté, kdyby se jednalo o rok normální. Mank sice není tak dobrý jako Občan Kane, to by se muselo jednat o něco skutečně naprosto výjimečného, ale ty čtyři hvězdy jsou rozhdoně velmi silné. Gary Oldman je fantastický, všichni ostatní jsou vynikající, režie je opět naprosto prvotřídní a scénáři by možná nějaké ty úpravy prospěly, ale možná taky ne. Horší by bylo, kdyby byl celý film delší, což se určitě mohlo stát, to by mu možná neprospělo, ale to jsou jen mé osobní spekulace. Takhle, jak je, se prostě a jednoduše jedná o vynikající film s fantastickou výpravou, atmosférou, hudbou a herci. Jeden z nejzajímavějších a rozhodně také nejlepších Fincherových publikum, jen škoda (pro většinové publikum), že pro menšinové publikum - a v kombinaci s Občanem Kanem je to ještě větší lahůdka. 75%. ()

Motinski

Asi jeden z tých najslabších Fincherov. Pán režisér si trochu uletel a natočil film ako chcel on a výsledok je divácky chladný a ťažšie stráviteľný. Ajtak ale treba povedať pozitíva. Remeselne opäť zručné oproti konkurencii, dobové prostredie vystihnuté na jednotku, Gary Oldman fenomenálny a príbeh má dynamické tempo rozprávania čo som až tak nečakal. Obrazovo je Mank veľká pocta starému Hollywoodu ale obsahoval dosť veci čo mi vadili a ako fanúšik Občana Kanea som čakal niečo iné. Bez znalosti osôb čo slúžili ako predlohy a súvislosti z daného obdobia sa budete strácať v deji a vzťah k postavám nebude intenzívny. Dialógy sú úderne ale často nič nehovoriace a čo mi vadilo najviac bolo odfláknute zobrazenie Willieho Hearsta a jeho vzťahu s Mankom ktorý slúžil ako hlavná motivácia k napísaniu scenára. Forma vyhrala nad obsahom ale odporučiť by som to vedel aspoň pre tých ktorý majú nejaký prehľad o 30. rokoch vo svete filmu. ()

Johnny.ARN

Na toto potrebujem ešte asi jednu VŠ alebo väčšiu mentálnu kapacitu, neviem. Nepochopil som o čo tam ide, prečo sa to deje a hlavne, načo to kurva bolo natočené? Začínam mať silnú alergiu na moderné filmy odeté v čiernobielom šate. Toto je asi len pre niekoho, koho zaujíma holyúd v tých rokoch a dvojhodinová úmorná nuda. Plus ešte nejake artové vychytávky. Vidieť to v kine, podpílim ho. 1 z 5 ()

Qitek

Film, u něhož po celou dobu cítíte, že kdyby jste nebyl fanoušek Finchera, vypnete ho dost možná před polovinou. Průběh Manka vás doslova vysílí, pokud nejste filmovej masochista. Ne a ne vás jakkoli chytit. Úmorně jsem čekal, kdy přijde alespoň jedna scéna, dialog, který mě vytáhne z letargie. Nepřišla. Pocitově tří hodinový snímek, jehož pointou je ožralý Mank, který si v dialogu odplivne nad Wellsem. Zív. Snad ty nejslabší tři hvězdy, který jsem kdy napálil. Mrtvý film, kde vše drží klasicky vypiplaná režisérova forma, ze které nejde spustit oči. ()

JimmyII

Nemám Mankovi co vytknout a nerozumím těm rozporuplným reakcím. Fincher natočil osobní, zcela svůj film, který je paradoxně možná nejmíň fincherovský. A přesto tak jasně nese jeho rukopis. Mank je pocta Fincherovu otci, zlaté éře Hollywoodu, herectví, psaní, současně kritika smetánky, elit a politická agitace. Způsob nápodoby filmů třicátých a čtyřicátých let je obdivuhodný, strhující a imerzivní; od kamery a svícení, přes skvělou hudbu Reznora a Rosse až po neskutečně přesný zvuk. Herectví je kapitolou samo o sobě: Oldman je fenomenální a oskarový, ale výteční jsou i herci ve vedlejších rolích, zejména Seyfried, Howard, Burke, Collins... Po technické stránce je Mank veledílo, které ale dosahuje stejných kvalit i v příběhu a jeho postavách. Jen je třeba mít dobré povědomí o době a světě, v němž se odehrává. ()

Lachtaan

Fincher je jedním z mých silných favoritů mezi režiséry, jeho cit pro budování napětí žeru už dlouhá léta. S tím jde ale ruku v ruce i fakt, že mu dle mého vkusu více přísluší tvorba kriminálek a thrillerů, tudíž jsme mohli tušit už předem, že odbočka k nelehkému životopisnému námětu nebude další absolutní jistotkou. Já jakožto neameričan, co doposud neviděl Občana Kanea, musím prohlásit, že tentokrát se v mé hlavě rojila i hranice mezi 2. a 3. hvězdou a kdyby nebyla tahle sonda do počátků filmařiny tak skvěle obsazená, asi bych byl k obecně nejsilnějšímu adeptovi na zítřejší zlatou sošku opravdu nekompromisní. [viděno na Netflixu 25.4.2021] ()

Pavlínka9

Miluji filmy o filmovém prostředí. Oldman jako známý scénárista, kterého zná méně lidí, než je za mě ok, skvělá černobílá atmosféra a příběh, který když si s tím dáte rovnou RKO 281 - tak Vám dojde plno souvislostí a situací...Za mě skvěle natočeno, skvěle poskládáno a přesto, že tam jsou i dobové situace, které pro nás v Evropě jsou neznámé - je to tak srozumitelné, že se chytáte :D Collins pro mě byla velmi příjemným překvapením a Burkea bych si namazala na chleba :D ()

hroubek

Mám rád filmy Davida Finchera a docela jsem se těšil na jeho nejnovější film. Těšil jsem se, protože Fincher netočí a vlastně ani neumí natočit špatný film. A to se stalo i zde. Mank je velmi dobrý a zajímavý film. Jeho největším problémem je to, že nesedne většině divákům. A je to velká škoda, přesto se nelze ničemu divit. Mank není "divácky vděčný film". A Fincher to divákům ani trochu neusnadňuje. Je to náročný film na sledování, je v něm spoustu věcí z historie a pokud neznáte kontext, tak se budete ztrácet. A bohužel to nezachrání špičková režie, výborný soundtrack, skvělá vizuální stránka nebo parádní herci. Mank je ten typ filmu, který vám buď sedne a bude z něho nadšený, nebo to bude pro vás jedno velké zklamání. Mě film sedl, ale rozhodně z něho neskáču do stropu. Vidím ty kvality, co bych vidět měl, užíval jsem si skvělé herecké výkony (Gary Oldman si jde pro dalšího Oscara), bavili mě jednotlivé momenty a scény. Ale i na mě to byl těžší film a rozhodně jsem si ho neužil jak bych chtěl. Na jednu stranu jsem rád, že si to Fincher natočil po svém, ale na té druhé mě mrzí, že neměl někoho nad sebou, jelikož pak by byl film více přístupnější a možná i divácky zábavnější, ale nikdo neříká, že lepší. ()

fabecc1222

Než jako pohled do minulosti Hollywoodu pomocí scénáře či režie, tak mnohem víc je tento film fantastickou prací kameramanů či zvukařů, díky kterým se divák cítí jako ve filmu ze 40. let. Příběh není až tak zajímavý, ale herci ho dokážou tahat nahoru, takže se nejedná jen o prázdné bezduché dílo, vyplněné technickými hříčkami. Určitě to není nic pro běžného diváka, ale spíše jen okruh fandů filmů ze 40. let. Jasný kandidát na ocenění za technické kategorie. ()

Eleanor05

Nudný a vcelku zbytečný film, pojednávající o psaní scénáře k jinému nudnému a příšerně přeceňovanému filmu. Jednu hvězdu přidávám za své oblíbence Garyho Oldmana a Charlese Dance, kteří zkrátka herecky nikdy nezklamou. 1,5*. ()

Jaro.Krafcik

Novinka na netflixe, od skvelého režiséra Finchera, ktorý od roku 2014 točil výrazne iba seriálovu tvorbu, naprikad taký mindhunter. Oplatilo sa počkať , podarený návrat, čiernobiely vizuál tomu dodal efekt aj výkon Garyho Oldmana ktorého si už ani nepamätám kde všetko to hral. Samozrejmosťou bol aj dabing, ktorý vynahradil tú dĺžku. Človek sa ale v niektorých pasážach nudil ale i toto môžem odpustiť. Lebo občana Kanea som videl práve tento rok. Ale stále to bola len životopisná dráma a tie ja veľmi nemusím 3* ()

zigíš

Úchvatný mikrokosmos Jacka Finchera, zabydlený stovkou postaviček a charakterů usilujíc o slávu, peníze, moc ..nebo jen o pochopení (uznání ?). Obdivuji Finchera (syna) s jakou nekompromisností natočil scénář svého tatíka. Okouzlen -ve finále- a neviděl jsem naposled. ()

klima777

Je strašně těžké přistoupit na tuhle Fincherovu hru plnou lží a jakýchsi zvláštních meta-floskulí. ------ Ale třeba jenom zrovna nemám správně snobskou náladu. ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny