Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Slovensko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (více)
Česko, 2021, 118 min (Alternativní 112 min)

Režie:

Patrik Hartl

Předloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scénář:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (více)

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč… (Bontonfilm)

alldo.raine

Dlouho se mi nestalo, abych viděl dva kvalitní česko/slovenské filmy po sobě. Filmům Chyby a Prvok se to podařilo. I v tomto případě platí jasně to, že je to hodně ze života, lidské a jelikož jsem chlap, který  se tomuto věku nebezpečně rychle blíží, vcítit jsem se do toho navíc dokázal o to více. Navíc tím, že jsem nečetl knihu, jsem do toho šel naprosto nepolíben a s očekáváním velké neutuchající komediální švandy. I když se člověk zasměje, komedie to tak úplně není. Herci palec nahoru. ()

SONY_

Komedie o čtyřech nejlepších kamarádech, kteří si chtějí užívat života. A musím říct, že jim to šlo velmi dobře. Já si totiž ten film užíval také a mohlo za to například skvělé obsazení nebo hlášky. Tečka. /85%/ ()

ANTYCHRYST

Konečně zábavná Česká komedie.. Dobré herecké obsazení.. I nějakej ten ouchyl se najde.. :) no a jak začnou hrát tak už se jenom čeká kdy a kde to přijde :) :) 70% ()

sunfreedom

(Spoilers!) Nečetl jsem knihu a na film jsme se podívali jen proto, že se to objevilo na Netflixu. Tolik k nadšení předcházejícímu sledování. Rozhodně to nebylo to nejhorší, co jsem z české produkce viděl. Problémy vidím dva. Zaprvé, film táhne Čermák s Hofmannem. Pechlát je tam zřejmě kvůli hudebnímu doprovodu a Švehlík kvůli posledním pěti minutám. Za druhé, je to nedodělané - myšleno příběh. Trochu to připomíná Chlast - který je ale kvalitativně někde úplně jinde. "Plnění úkolů" neznamená dva. Není to dál rozpracované. A konec je totálně jalový. Jeden zůstává zavřenej doma s továrnou na děti, druhej je mrtvej, třetí zůstává se ženou, se kterou asi být nemá a ten poslední je za službu vlasti odměněn tlustou spolubydlící svojí matky, kterou od začátku nechtěl. Nicméně - někde mezi tím se člověk celkem zasměje a třetí hvězdu přidávám za metráž pod 2 hodiny, pročež to má člověk rychle za sebou. ()

departed

Víc než mile překvapen. Řekl bych, že mám určitou slabost pro typ filmů, který zahrnuje partu kámošů, z nichž každý má svou specifickou osobnost, svůj vlastní nalajnovaný život, přesto dohromady tvoří skvělou strukturu obyčejných lidí, jako jsme my všichni a s dobrou dávkou humoru a cynismu herci mezi sebou vytvářejí skvělou chemii, která je lidská a uvěřitelná. Hartl si to všechno ošéfoval víc než dobře, až mě zarazilo kolik známých hereckých ksichtů si sem dokázal narvat. Jde vidět, že jako spisovatel má cit pro vyprávění, což zde bylo podáno víc než příjemně, bez žádných křečí ani vaty. Tak já se snad pustím i do těch jeho knížek teď. ()

zolo

Koukám, že čeští filmaři netočí jen sračky reklamy, ale od jisté doby i sračky komedie, plnou klišé a bezduchého rádoby humoru. Škoda, časy dobrých českých komedií jsou tytam. ()

Tamdydam

Nedal jsem to. Ani s přihlédnutím k tomu, jak mám Patrika Hartla rád jako člověka. Bylo mi trapně za sebe i za herce. ()

Amonasr

Očekával jsem podobnou sračku, jaké Hartl většinou píše pro Studio Dva, a možná právě proto jsem byl docela příjemně překvapený. Jedna z mála současných českých komedií, na kterou se kupodivu dá dívat. ()

Gamekeeper77

Když jsem se na poslední chvíli před premiérou dozvěděl o tomhle filmu a viděl obsazení, řekl jsem si že půjdu, i kdyby to měla bejt hovadina na entou. Nejvtipnější podle očekávání nadrženej "mamlas" Tečka, jako tichá voda působící, ale utrženej ze řetězu Prvok (čuměl jsem, jak dobře zpívá), Šampon, kterej za svojí bezcharakterní svini vyfasoval od karmy dost drsnej nášup a nakonec Karel, na kterýho jsem se ze všech chlapů těšil nejmíň, ale díky jeho klidný a férový postavě si ho oblibil nejvíc. Film je úsměvnej, k zamyšlení, občas trochu posmutnělej... Není z toho cítit kýč, trapnost, ani jakýkoliv přitažení za vlasy. Celkem překvapujou půlminutový štěky herců, který hrajou jinak hlavní role. Zase jeden film mojí krevní skupiny, takže já jsem moc spokojenej. 78%. ()

Daertelon

Velmi povedené! Sice se to drží toho zažitého schéma české komedie - problémy mužů/žen, jejich popasování se s genderovou rolí ve společnosti a z toho plynoucími problémy, ale má to něco navíc. Trochu zamrzí už opravdu ohraný princip "tři čtvrtě filmu sranda, pak smrt", který na nás podle mě čeká snad v každé české komedii a je to už únavné. Ale má to náboj, nápad, je to vtipné, je to skvěle zahrané, charaktery postav mají hloubku a působí opravdově, ať si Fila říká, co chce. Za mě rozhodně moc dobrý film. ()

Pete

Je vidět, že Hartl je mnohem lepší režisér, než autor knih (záměrně bych vůbec nepoužíval slovo spisovatel). PŠTK jsem kdysi četl, nijak zvlášť mě to neuchvátilo, a tak jsem film nevyhlížel s nadšením. O to víc mě pak překvapilo, jak je na naše poměry opravdu fajn. Stále se sice pohybujeme ve specifickém prostředí novodobých českých snímků, kde oproti skutečnosti všichni lidé jinak mluví, chovají se, žijí. V tomto "žánru" se však jedná o jeden z nejlepších kousků, prestože se ty hlavní postavy při každé příležitosti zachovají vůči ostatním jako naprostá hovada. Je tam řachanda, je tam drámo, jsou tam slzy, a divák se nenudí. Výborně padnoucí casting, přehrávání v rozumných mezích, product placement nerušící, já odcházel z kina spokojen. Dokonce tomu vyseknu poklonu, kterou si snad ani nezaslouží, když to vzdáleně přirovnám k dánskému Chlastu, což je sice jiná liga, ale minimálně tématem krize středního věku a zápletkou je to prostě vzdálený příbuzný. 70% ()

OJan

Po hodně dlouhé době český film na pět hvězdiček. Film s takto v podstatě inteligentním humorem se jen tak nevidí, občas to bylo mírně zvrhlé, ale jinak opravdu povedený film. |90%| ()

Coliseum

Chyby pořád, v kontextu srovnání český produkce dneška, o míli vedou, ale přesto ohodnotím stejně, protože bylo nemálo příjemný vidět film, kterej měl ucelenej scénář, ne plytce nalepovaný scény s často trapnou až nijakou pointou, pospojovaný oslíma můstkama nebo PP. Navíc dobře zahranej a ukočírovanej. Pechlát si to 'ukradl' celý pro sebe a, pro mě dost překvapivě, prošuměl Švehlík, ač jeho postava nabízela čirou blaženost nejistot, marnosti a vnitřních dilemat. Ne, komedií bych tenhle film nenazval ani já a myslím, že nebudu jedinej. ()

G3orgig

Celý film by se z mého pohledu dal popsat úslovím "neurazí nenadchne". Jako jasný klad beru, že jsem byl celkem zvědavý kam se osudy postav vyvinou a jak to celé dopadne. Na druhou stranu jsem se snad ani jednou nezasmál, což je u komedie poněkud problém. Důvodem patrně je, že mi do cílovky ještě pár let schází a pár bodů inteligenčního kvocientu přebývá. ()

Tominni

Čtyřka kamarádů dorazila do věku, ke kterému tak nějak patří krize středního věku, protože však přeci nejsou sráči, tak úkoly plní, nejdříve je to legrace, pak už to je někdy těžší, i proto, že pravda někdy bolí. Patrik Hartl měl dobrou ruku s výběrem hlavní čtyřky, u ostatních pak vzal všechny zbývající volné herce, protože taková zastup známých tváří u malých rolí se tak často nevidí. Hodně jsem se bavil, často se zamýšlel, někdy mi bylo smutno, ale nakonec jsem měl radost, že ještě umíme dobrý český filmy. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+