Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

T-pack

Princezna nevěsta je film, který si dovolil nacpat překypující množství parodie a nekonvenčního humoru do zdánlivě dětského fantasy příběhu. A zatímco na jednu stranu jde o neuvěřitelnou šaškárnu, na stranu druhou film funguje i v poloze dobrodružné pohádky, jako profesionální sportovec, který dělá na hřišti ptákoviny. Zajímavý je z tohodle hlediska i rámcový příběh klukova skákání do vyprávění dědovi, protože tak snímek nenápadně ponechává na divákovi míru, s jakou bude příběh brát vážně a doslovně. Jelikož scénář psal dokonce sám autor předlohy, schválně jsem si šel najít něco o knize, a tenhle vyprávěcí postup je zjevně pro příběh Princezny nevěsty inherentní – fiktivní kniha od fiktivního autora, převyprávěná mladší generaci s řadou poznámek a dobrovolnou mírou účasti a uvěření. Takže není divu, že se z tohodle snímku stala kultovka, neboť se svým divákem nesmlouvá o tom, jak vážný nebo humorný je, zkrátka je trochu z obojího a je na nás, jak to přijmeme. Je to pohádka plná nezapomenutelnejch hlášek, okouzlujících postav a odzbrojujících interakcí, s koulema nejen svýho protagonistu zabít, ale zároveň ho zase oživit a přitom ani nepostavit na nohy. ()

noriaki

V životě jsem nedal filmu Roba Reinera méně než pět hvězdiček, a dnes s tím rozhodně nezačnu. Princezna nevěsta je výborná kombinace ulítlosti, osudovosti, syrovosti i hravosti. Pod méně zkušenýma rukama by se scénář rozpadl na neladící mišmaš, jenže Reiner měl na přelomu osmdesátých a devadesátých let neskutečnou fazónu, během níž sázel do kin jednu klasiku za druhou. Příběh má svou sílu i dnes, navzdory lacinější výpravě a nijak hvězdnému obsazení. Pokud někdy zaškobrtl, podržela ho vynikající hudba. Titulní píseň patří k těm, na něž se nezapomíná. ()

Brandon

Prostý, jednoduchý příběh o tom, jak si chudý farmářský chlapec Westley cestu ke své princezně Buttercup našel. Méně okázalé triky, skromná výprava a naopak vtipem nabité hlášky a absurdity dělají tuto pohádku naprosto jedinečnou. ()

Marooned17

Tak Wallace Shawna už na věky budu mít spojeného s Velkým Nagusem Zekem ze Star Trek: Deep Space 9. Jeho repliky a hlas jsou od začátku do konce prostě dokonalé. Jinak je to velmi pěkná pohádka, i když trošku, či spíše hodně ulítlá. ()

venalce

Tak dlouho jsem na ten film všude narážela, až jsem se na něj prostě musela podívat, abych měla klid. Dodívala jsem se, chvíli jsem zírala do prázdna a pustila si ho znovu...a pak ještě jednou. Ne, nezdálo se mi to. Pod takovým názvem bych čekala přeslazenou americkou rádobypohádku (čti zrůdnost). Mělo mě napadnout, že když byla natočena v 80. letech, bude to jedna z těch neuvěřitelných fantasy podivností, třebaže v pohádkovém hávu. Co z toho, že triky jsou "předpotopní", tenhle film má duši. Takové hlášky! Jak je možné, že nezlidověly? A kolik pohádek má princeznu s lehce sebevražednými sklony, roztomile senilního starého krále nebo tak propracovanou postavu bažící po pomstě? A to nemluvím o záporácích. A vůbec, překvapilo mě, jak moc jsou tu postavy propracované. Ještě by mě zajímalo, kdo vymyslel orámování příběhu chlapcem s dědečkem, to bylo geniální. Sympatické postavy, poměrně nepředvídatelný děj (přestože závěr je jasný od začátku) a dva parádní šermířské souboje, z nichž první pobaví a z druhého mrazí. Sečteno podtrženo: Tohle je úžasný film, jaký se jen tak znovu nenatočí. ()

SadAngel

Nevím, jak se to mým rodičům povedlo, ale jako nemocnýmu děcku mi přinesli kazetu s tímhle skvostem. Nepředpokládám, že ten film někdy předtím viděli, ale tah to byl geniální. Nejdřív Kevin a Colombo, potvrdili moji teorii o tom, že knížky jsou lepší než videohry a pak jsem zjistila, že až vyrostu, musí ze mě být pirát. OSA to asi neocení, ale já si tuhle pohádku pouštím do dneška . Dobrý den. Jmenuji se Inigo Montoya. Zabil jste mi otce. Připravte se zemřít. ()

hroubek

Princezna Nevěsta je hodně netradiční pohádka, která se mi dost líbila. Bavilo mně jak je to v jednu chvíli strašně vážná a v další sebeparodující a shazující či ironické. Tempo je zábavné a trefné, souboje jsou natočeny opravdu zábavně a hravě a vtipům nechybí pointa. Obsazení je také trefa do černého od Elwese přes Patinkina až Wright a v cameo rolích Falka a Crystala. Princezna Nevěsta sice není nejpohádkovější pohádka, ale mně se hodně zamlouvala. ()

fabecc1222

Mám rád věci, u kterých tvůrci a všichni zúčastnění dopředu ví, že točí úplnou šílenost, a všechno tomu přizpůsobují. Princezna Nevěsta je bezpochyby jedním z takových počinů. Film je ve většině času naprostá šílenost, snažící se většinou "přiživovat" na známých legendách a pohádkách, a zároveň si z nich dělat srandu. Škoda, že se tvůrci ještě o trošičku víc neutrhli z řetězu,a že neměli viditelně moc velký rozpočet, aby se z toho dalo vytěžit úplně maximum. Jestli máte rádi třeba seriálového Galavanta, tak tohle je jeho takový filmový předchůdce. Ve filmu se objeví v té době několik méně známých herců, kteří postupem času vyrostli do pozice hereckých hvězd, a všechno to navíc obohacuje na dědka namaskovaný Peter Falk. Stejně se ale člověku nejvíc líbí ten odlehčený způsob dialogů ("Tohle nepřežijeme - To říkáš jen proto, že to ještě nikdo nepřežil"), který dokáže pobavit i dospělého diváka, a zároveň taková ta hravost dokáže pobavit i děti. (Jsem jeden z Pochopů - To jsem pochopil). Z dnešního pohledu bych řekl taková už dost staromilská věc, protože s takovými filmy už se dnes opravdu moc nesetkáte. ()

LEGACY

Před odjezdem na Silvestra jsem malou část viděl v televizi a byl jsem s tátou tak ohromen, že jsem si tento poslední střípek Vánoc musel najít. Jedná se o výpravnou, fantasy jízdu plnou sympatických postav, okouzlujících scén, ale hlavně se člověk dostane do světa, kde se vše točí trochu naruby. Smál jsem se z plna hrdla, paní Gumpova byla kočka, no a obrdobr a pomsta Indiga Montoyi člověku dodá potřebnou náladu na chladné lednové dny. ()

mirec88

Najlepšia americká rozprávka. Keby sa dnes točili v Amerike také pekné príbehy, bolo by to lepšie. Fakt mi to pripomenulo niektoré české klasické rozprávky. Bolo tam síce trochu amerikanizmu, ale nebolo toho našťastie veľa. Plný počet!! ()

D28

Prečo nie plný počet,ha?Čo tomu chýbalo?NIČ!!!Mám pocit, že toto bol začiatok,nedávno sa v kinách vysypal ešte o kúsok lepší Hviezdny prach a šialene sa teším na novú vtipno-romanticko-akčnú lahôdku. ()

Gurtha

Další prazážitek, kdo to nezná nepochopí. Co mě překvapilo byla originální knížka - doporučuji zvláště pasáže, kdy si jednotlivé osoby balí na cestu. ()

Molir

Skvěle pohodová pohádka podávaná s nádhernou lehkostí a samozřejmosti. Divní a praštění hrdinové, divné a praštěné situace, divná a praštěná obří krysa :-)) a dojde i na pár polibků ;-) ()

Styxos

Krásná dobrodružná pohádka s hezkým humorem. Nicméně v souboji Princezna vs Hvězdný prach mi prostě jako vítěz vychází Stardust. ()

manonfire

Ujetá pohádka, avšak nápaditě ujetá. Nejvíc se mi líbila postava Mandyho Patinkina. Zvláštní, ale každopádně zapamatovatelné 80% ()

spikey1

lehce parodujici, nevsedni pohadkovy pribeh ve kterem podle slov Petera Falka nechybi souboje, zavody, zrada i laska. Vykony hercu na jednicku, poutavost a zabava s hvezdickou navrch. pokud nevite co si pustit v nedeli po obede, nevahejte, deti zaziji uzasne dobrodruzstvi a dospely divak se bude bavit az do posledni vteriny. ()