Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

Tomas_PO

Skvele spracovaná psychologická dráma za takmer 5/5. Jedna hviezda dole len za neobjektívny faktor - vek. Prekvapilo najmä množstvo náboženských elementov, ktoré film vôbec nenarušili. ()

brasek

Silná psychologická dráma, ktorá stojí na hereckých výkonoch. Príbeh je emotívny, kvalitne spracovaný po každej stránke. ()

kokofek

Velmi silné téma.Trest smrti.Z pohledu člověka,kterému se nic zlého nikdy nestalo je pro mě nelidský a nemorální.A jsem proti! Už z toho důvodu,že stoprocentní prokázání viny je nemožné! Ovšem když se vžiju do pocitů rodičů dětí,kterým někdo brutálně zavraždil dítě tak se můj předtím jistý postoj chvěje v základech.A ten kdo má děti asi se mnou bude souhlasit! ()

estella

Pro mne osobně to byl výjimečně silný zážitek s úžasnou filmovou postavou (i hereckým výkonem) Susan Sarandon. Velmi se mi líbilo pojetí víry a odpuštění. Susan Sarandon jsem to opravdu věřila. Scénář se obešel bez patetických hlášek, i když bylo zřejmé, že autoři nejsou zrovna fanoušky nejtěžšího trestu. PS: Za zmínku stojí i Pennův retro výtvor na hlavě (samozřejmě vedle již tradičně dobrého hereckého výkonu). ()

zurivymlok

Tento film rozhodně můj názor na trest smrti nezměnil. Masoví vrazi, lidi mučící či zabíjející pro peníze a nejnověji terorismus nejsou podle mě lidé, kteří by měli někde spokojeně doživat. Každopádně se jedná o velice zdařilý snímek, i když se musím přiznat, že pro mě občas docela nudný. ()

vlnka

Tento film vo mne vyvolal dva veľmi silné a protichodné pocity voči jednému človeku. Nenávisť a ľútosť. Nedokážem s istotou povedať, ktorý z nich bol silnejší. Ak niekto vidí také hrozné činy, aké spáchal hlavný hrdina, nemôže si povedať nič iné iba: "Ten človek si nezaslúži nič iné iba smrť." Avša popraviť niekoho, nie je len tak, lebo človek nemá právo zobrať život niekomu inému. Musíme si však položiť otázku, aký je vlastne dostatočný trest za vraždu a znásilnenie...odobratie slobody?..hm, no neviem. Veľmi ťažká téma a dych vyrážajúce herecké výkony. ()

u.mojitko

Myslím, že pár zařízení ve stylu "ARBEIT MACHT FREI" místo poklidných vězení by nebylo na škodu. "Kiss my ass", toť poslední slova Johna Wayna Gacyho, a co s čoklem, co má vzteklinu? Utratit je málo. Všichni zdejší odpůrci "trestu" smrti očividně disponují velmi omezenými mentálními schopnostmi. I wish you woun´t have to learn this the hard way. ()

mmajjkii

Penn a Sarandonová odvedli kvalití práci a i snímek to byl vcelku povedený, jen bez toho náboženství bych se obešel. A jelikož jsem byl proti trestu smrti již před shlédnutím tohoto snímku, nepřinesl mi tento nic nového, jelikož návodu na to, jak se připravit na smrt se asi nedočkáme, a ostatně jsme to mohli vidět i na Mattheweuovi samotném. IMDb 8/10 ()

chlievik

Keď som to video prvýkrát, zdalo sa mi to byť lepšie. Asi preto, že som taký film predtým vtedy ešte nevidel, ale dnes mám už túto tématiku "za sebou". Je to film s pomalými strihmi tak, aby si ľudia mohli emočne uvedomovať to, čo sa im ten film snaží povedať, a to, že vražda akéhokoľvek druhu je vraždou, či ju spácha hrubý násilník alebo formálne štát, ktorý ju premyslene ukladá na chorých ľudí, na feťákov, ktorí pod drogami urobia nejaký neodpustiteľný čin, na zneužívaných čo zneužili alebo zabili, na ľudí, ktorí sú (len) ľuďmi, a hoci robia strašné veci, je možné im ponechať to najcennejšie, ich život, uvažujúc, že každý človek je potencionálny vrah, že každý máme v sebe "diabla", že každý máme svoje chyby, hriechy, ktoré ak by sa vyskytli určité okolnosti, nikdy nie je 100%-ná istota, že sa nedostanú na povrch, a že nebudeme v zmysle týchto hriechov aj konať. Film okorenený vynikajúcimi hereckými výkonmi Saradonovej a Penna, hudbou Bruca Springsteena, Eddieho Veddera, či Nusrata Khana, je to fakt film na zamyslenie, hoci stredný prúd, umeleckejšie sformovaný. Vo filme je najdôležitejšie si okrem nemorálnosti trestu smrti všimnúť asi antagonizmus postáv, rozpor medzi láskou súcitu (sestra Helen) na jednej strane, a rôznymi formami ľudskej negativity na strane druhej - farár, ktorý len poučuje z kníh Starého Zákona drsnými slovami, hľadiac len na formálnosť prijatia Krista pred smrťou; rodiny obetí, ktorých nenávisť je založená na nešťastí, ktoré sa im stalo, mysliac si, že sa vykúpia smrťou vinníka, že sa zbavia utrpenia a smútku, keď príde na spravodlivosť, čo sa samozrejme nestane, lebo akákoľvek nenávisť nikdy nevykúpi zlo, a odplata či pomsta ak chcete neprinesie skutočné dlhodobé oslobodenie za nijakých okolností; väzenskí strážcovia, chladní a extrémne neschopní pocítiť súcit, majúci len svoj džob...atď. Láska je nekonečná, láska nemá hraníc. Vcelku dobrý film, ale dalo sa to urobiť aj lepšie - hoci je to vyšší kvalitný štandard, no dala by sa mu vytknúť suchopárnosť tvárí hercov (okrem Penna), silená prakresťanská strojenosť niektorých prejavov súcitu, príliš katolícke, príliš kresťanské, možnože aj preto, že sám som ateista, a pritom aj ja sa viem súcitne vyjadriť, mám sa za súcitného človeka, a toto čo tu herci predviedli sa mi zdá byť akosi málo, akoby som to vedel zahrať aj lepšie...alebo čo... hmm... neviem. Film som pôvodne videl dávno v kine (dnes už do kina temer vôbec nechodím), v kine je to niečo celkom iné ako doma v telke, prosto.. iný zážitok, a navyše som to videl v deväťdesiatych rokoch, ked som mal asi 18 rokov, takže je to pre mňa dnes už stará pesnička, po rokoch, keď už človek videl filmov a filmov, starší, ako skúsenejší filmový kritik, to dnes prežívam len vlažne, čo ma asi dosť mrzí... :). ()

CountMike

Dychberouci, podmaniva hudba me zaujala uz od sameho zaciatku....vina alebo nevina?? trest smrti ano alebo nie??? tomi neprislo ako to hlavne v tomto filme....cakanie na smrt, postupne uvedomovanie si svojich cinov, lutost...co sa udeje v hlave cloveka v poslednych hodinach cakania na smrt...ze kazda minca ma dve strany a že možete byt na jednej strane oporou vrah na druhej vidiet zlo, ktore spachal, sucitit s obetami jeho cinov a verit ze v kazdom je aj nieco dobre schopnost zachranit sa...klise su len pretavene velke pravdy tak pozor...zaujmave...do 5 hviezdiciek mi predsa nieco chyba...mozno mi je ta krestanska laska proti srsti...no neviem ...nie som si isty....kazdopadne silny film ... ()

stefaton

První polovina filmu byla poněkud naivní, nebyla dostatečně vykreslena motivace jednání sestry Susan, postrádal jsem přesvědčivé vystižení jejího duchovního života, s jejím řeholním povoláním neladily decentní modní kostýmky... snad je vysvětloval její původ. Rodinná hostina v jižanském stylu, respektive rozhovor řeholnice s matkou byl naprostý kýč. Až druhá polovina dostala na spádu a dramatičnosti. ()

dave91

Zvláštní bylo,kolikrát jsem se po dobu filmu přikláněl hned ne jednu,hned na druhou stranu.Což hodnotím kladně.Chybělo tomu něco,co člověka ohromí.Nějaký moment překvapení.Případně trochu koření,aby to nebylo tak fádní. ()

sha.piro

Přiznám se, že mi film nepřinesl až tak skvělý filmový zážitek, jako samotné výkony obou hlavních protagonistů (které jsou opravdu fantastické), čímž mi tzv. trošičku "nesedl" jak bych si přál. Ale na stranu druhou je fajn, že se Timu Robbinsovi povedlo skvěle zpracovat ono teple dojemné jádro jejich vztahu, vyhnout se jakýmkoli zbytečným výstřelkům i filmové "tuhosti", a nabídl divákům jinak příjemně vystavený příběh, který nahlíží na trest smrti rovnou ze tří stran. Tedy jak ze strany odsouzeného vězně, či z pohledu rodin, které jeho přičiněním přišly o své děti, tak i ze strany řádové sestry Helen, která coby člověk, který do té doby nebyl do ničeho takového dříve zasvěcen, musela snášet kritiku ze strany veřejnosti za spolčování se se zločincem jenom proto, aby zmírnila jeho trest a spolu s ním i nenávist a bolest viny, kterou v sobě nosí... ()