Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

Zaynab

Výborný film, který splňuje vše, co od podobného snímku lze očekávat. Silný příběh, geniální herecké výkony (Oscar Susan Sarandon více než zasloužený), (pro mě překvapivě) kvalitní režie. Mrtvý muž přichází vám navíc nedovolí, abyste na něj jen tak rychle zapomněli. Vzbuzuje otázky implicitně, neservíruje nic na stříbrném podnose. A když otázky, tak tady je i moje odpověď psaná s jednodenním odstupem. Patřím k odpůrcům trestu smrti, ale ne z důvodů, které by si podle tvůrců měl asi divák uvědomit. Justiční systém není dokonalý a trest smrti je příliš definitivní, a to zejména v případě omylu, protože ani DNA a další vychytávky alá CSI nemusí být zárukou neomylnosti. Ale vážně nesoucítím s člověkem, který znásilnil a zabil. Jeho oběti (zejména dívka) trpěly mnohem, mnohem více, nemohly se rozloučit s rodinou (i když scéna, kdy matka nemůže syna jdoucího na smrt ani obejmout, je bez pochyby silná) a ani s jejich těly nebylo naloženo důstojně (plena u popravovaného vězně mi přece jen nepřipadá srovnatelná s dívkou, kterou nalezli nahou v zuboženém stavu v bahně po x dnech). A protože nejsem věřící (resp. věřím v jiné "věci" než Helen, ač některé hodnoty s ní sdílím), nemyslím si, že taková lidská zrůda si zaslouží dojít odpuštění a umírat tak možná klidnější. Takže v tomto se u mě film trochu minul zamýšleným účinkem, ale to nic neubírá na kvalitě zpracování těžkého tématu, jeho neotřelosti a schopnosti vzbudit ve vás potřebu ještě dlouho o něm přemýšlet. A proto za pět. ()

sunjata

Po většinu času trochu rozvláčné, ale konec kulervoucí. Režisér si vybublání emocí hodně šetřil až na konec. Naštěstí nás nenutí, abychom se do vrahouna Metjúa zamilovali (i když určité sympatie k němu čověk přece jen pocítí) a člověk se tak může víc soustředit na poselství, zda tedy máme, či nemáme odvádět za toho nahoře jeho práci a šupem posílat tyhle lidi do pekla. Náboženský podtext zde vadí hlavně Čechům, kteří jsou z toho svého ostentativního ateismu už celí zpitomnělí a taky nevím, proč by měl režisér budovat pozitivní emoce vůči vrahounovi, byť je to ústřední postava a ukazuje se na něm dilema, jestli popravovat, nebo ne. Postavou, okolo které se odvíjí příběh, je sice Sarandonová (a i zaslouženě oceněná, úplně mi bylo trapně společně s ní, když navštívila rodiče zavražděných), ale herecky mě mnohem více oslovil Penn. ()

gotham

Tyhle dramata o odsouzencích, kteří čekají v celách smrti na zázračné vysvobození od obyčejných lidí mám rád, i když reálné moc nejsou. V pozici jeptišky bych si uměl představit někoho zajímavějšího, Sarandon mě nikdy nebrala a nic se na tom nezměnilo. Ale Sean Penn je super, jako skoro vždy. Zajímavá je také konfrontace jeptišky s rodiči obětí, kteří jí dají pěkně sežrat to, že se zastává toho zvrhlíka. Ale hlavním motorem jsou scény, kdy je na obrazovce Penn, který si tuhle roli maximálně užíval a člověk až do poslední chvíle neví, co on je vlastně zač. 80% ()

Beda

Velmi silné psychologické drama se špičkovými hereckými výkony. Asi to na mě celé nepůsobilo tím "správným způsobem", žádný soucit s Matthewem se prostě nedostavil, stejně tak můj víceméně neutrální vztah k absolutnímu trestu nebyl jakýmkoliv způsobem vychýlen. Přesto vysoce nadprůměrné dílo, které si rád pustím znovu. PS: Závěrečný song od Bruce Springsteena jen podtrhuje skvělý zážitek. ()

Gortyna

Trochu příliš patosu závěrem. Kvůli atraktivitě filmu nemohla mít jeptiška řeholní hábit, vraha-zrůdu hraje hollywoodský sympaťák. Jak jinak. Ale hráli oba výborně. Podstatou filmu je prý vzbuzování emocí a pláče. Tady bylo obojího dost. Třeba to tak má opravdu být. ()

spotczek

Tento snímek se zabývá etickým problémem, zda vraždit vrahy či ne, a v podstatě se staví na stranu křesťanského milosrdenství, tedy snahy odpouštět. Souhlasím, že smrt člověka, který mi způsobil bolest, onu bolest nevyléčí. Ale nemůžu souhlasit s jednoduchým řešením tak problematické otázky, jako je trest smrti, pouhým souhlasem či nesouhlasem, jak to činí nejen tento film, ale v podstatě většina dnešních kultur. Zastávám názor, že lidé by se měli stát odpovědnějšími za podobná rozhodnutí, tedy neřešit dilemata generálními stanovisky, nýbrž přistupovat k nim individuálně. Je tak třeba rozlišovat, zda je člověk napravitelný či nikoliv, zda může společnosti něco přinést, nebo je spíš nadále určitou hrozbou. Upřímně, co s takovými Breiviky? Koukolík a Drtilová hovoří o tom, že psychopati - deprivanti jsou nenapravitelní a při své inteligenci nesmírně nebezpeční. Byl Poncelet psychopat? V podání Seana Penna určitě ne, ale ve skutečnosti?! To se už nejspíš nedozvíme. Na jednu stranu se režisér Robbins snaží být objektivní, když postupně odhaluje detaily zločinu a tedy i vinu popravovaného, proto je na první pohled na nás, zda ho taktéž odsoudíme k smrti či ho budeme litovat. Na druhou stranu zhruba v polovině filmu začíná vším silně zapáchat novozákonní ortodoxie a divák je tak nejen zcela přirozeně nucen zkoumat vlastní emoce, ale také se přiklánět k jistému milosrdenství. Ano, byl to chudáček, když pocházel z neveselých poměrů a ani neměl peníze na pořádného obhájce. Ano, byl bez sebe, pod vlivem drog, když znásilňoval a vraždil. Ani ho nenaučili slušně se chovat, když ho nikdo nemiloval, tak proč by bylo divné, že se pod vlivem ryzí, pravověrné křesťanky, která ho miluje jako každého jiného bližního svého, rázem napraví a na konci přijme svou vinu, přibit na lůžko s rukama rozpaženýma jak Ježíš na kříži?! Nejspíš jsem cynický ateista, ale tahle hra se mi nelíbí. Nejde jen o ano či ne; vinen či nevinen, odpouštět či neodpouštět. Problém je hlubší. Jde o schopnost každého z nás vnímat skutečnost, kriticky ji hodnotit a nést za svá rozhodnutí a činy odpovědnost. Snad se o to dnešní náboženství snaží, ale já jsem spíš pro jinou oporu. Já bych ráda spravedlnost a klid nejen až po smrti. Společnosti moc nepomůže, když bude vést jakousi politiku appeasementu. V rámci historie víme, že to dopadá hůře než tragicky. ()

megajalec

Páčila sa mi najmä prvá polovica filmu, keď dáva v podstate divákovi na výber, na čej strane byť. Priznám sa, nevedel som, komu fandiť. Najmä rozhovory Sarandon s rodičmi obetí boli fakt mrazivé. Druhá polovica je skôr spoveďou Penna, všetko to zaklincovala záverečná spoveď a priznanie. ()

Dejf4

Mnoho slov o pocitu viny a neviny, odpovědnosti za své činy, ale dle mého zcela prázdných. Polidštit vraha je tady až moc okaté a dojem to nezanechalo žádný. Spíše zcela opačný a ještě více utvrdil můj názor na trest smrti. 6/10 ()

saddamczech

Zajímavost: Roličku sestry Helen ve vzpomínkách z dětství ztvárnila dcera Susan Sarandon a režiséra Franca Amurriho Eva Amurri Martino. ()

fafejt001

STRHUJÍCÍ VÝKON SEANA , MOŽNÁ SNAD I JEHO ŽIVOTNÍ ROLE . NEVÍM , ALE TA ZÁVĚREČNÁ SCÉNA NA TOM STOLE DRSNÉÉÉÉÉÉ !!!!!! POŘÁD JEJ TAM VIDÍM . TO JE NA OSKARA TAKÉ PRO NĚJ . JÁ MYSLÍM , ŽE ZASLOUŽENĚ . ALE JIŽ NA NĚJ NEVYŠLO . VELKÁ ŠKODA . ()

FandaF

Filmu vytýkám především chyby ve scénáři z duchovní stránky - tohle prostě nedali, protože skutečná sestra by na dost místech řekla něco jiného. Vypadá to, že scénář psal někdo, kdo o křesťanství moc neví. Jinak herci hráli slušně, ale celý film se mi zdá takový trochu "narychlo" udělaný. ()

Callie

Nějak mi to přišlo jako americká reklama na náboženství. Vše odpuštěno, bůh je náš pastýř a miluje tě . Nevím , nebyla jsem napnutá, jestli ho popraví , naopak- už aby to bylo, chápala jsem nenávist rodičů, těch zabitých dětí, sestra Sarandon mě tedy k odpuštění nepřesvědčila. Myslím, že za to, co udělal, trpěl málo. Pennovo napomádované číro mě iritovalo po celou dobu filmu. Ani jednou z postav mě to emočně nevzalo. Zbytečně dlouhé , nic neříkající dialogy. ()

Tuty

Jistě, je to "vážný" film o "vážných věcech. Téma opravdu univerzální, herecké výkony vynikající, ale čekal jsem víc. Přeci jen tomu chybí moment překvapení, celou dobu sledujete film, o kterém dopředu víte, jak dopadne a tomu nepomůžou sebelepší obsazení ani nic jiného. Přesto film stojí za shlédnutí a poslední Mattyho věta je pravda pravdoucí... ()