Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

to08.net

Výborný film o vině, trestu, pochopení, lítosti a odpuštění. Skvělá protiváha ruského Ostrova z roku 2006. Musíte vidět! Stejné téma, v západní a východní režii. ()

Note1

Veľmi silný zážitok. Výborné výkony Sarandonovej a Penna a jeden z najdojímavejších záverov aký som vo filmoch videl. Rozhodne film, ktorý si ešte pár krát pozriem a okamžite ho idem zaradiť do top 10. ()

StaryMech

Vysoký stupeň tematické závažnosti a herecké výkony podle mě nejsou s to unést dramaturgicky ploché, rytmus postrádající dílo. Robbins do hlavních rolí obsadil bezpochyby výborné herce, ale (jeho tehdejší družka) Susan Sarandon dostala za úkol hrát rozpadavý slepenec ze života a klišé a jsou chvíle, kdy i Sean Penn působí jako oběť filmařské zvůle. S nelibostí jsem vnímal rozpor mezi snahou vyhnout se běžné hollywoodské černobílosti a nesmlouvavým, až kazatelským přístupem k tématu ; nemohl jsem se zbavit dojmu, že tvůrci vynaložili mnohem víc úsilí na to, aby mě dojali, než aby mě podněcovali k hledání odpovědí. Nakonec jeden zahraniční postřeh : film, který pranýřuje trest smrti, vlastně vyznívá jako jeho obhajoba - vždyť nebýt hrozby, že přijde o krk, viník by nejspíš nikdy nedospěl k pokání. ()

Tereza11

ZABÍJENÍ JE ŠPATNÉ, AŤ TO DĚLÁME, JÁ, VY, NEBO VÁŠ STÁT... Susan Sarandon si bez diskuze za tento herecký výkon oscara rozhodně zasloužila.. Bavilo mě ač tento film byl o vrahovi odsouzeného k trestu smrtící injekcí tak to nebylo celé o zkoumání viny nebo neviny,ale spíše o tom jak přimět člověka dojít nějákému spasení,dojít přiznání, vykoupení, že to co udělal bylo špatné,a to opravdu nejsem žádný pánbíčkář, ba naopak na můj vkus ve filmu bylo až moc náboženského podtextu, ale i přesto na mě silně zapůsobil...což jsem se susan podařilo fantasticky....Z posledních 25minut člověka opravdu mrazí....myslím že závěr musím pohnout opravdu s každým...silný film... ()

zucchini

Hodně silný zážitek. Asi nejvíc mě na tom dostalo to setkání s matkou a sourozenci den před popravou a plánování pohřbu. A to, jak je Matthew před popravou přivázán s rozpaženýma rukama a žádá o odpuštění, přičemž trochu připomíná Ježíše na kříži. Nepřipadlo mi to jako úplně prvoplánová agitace proti trestu smrti... Možná podobně jako Juno (2007) nebyla prvoplánová výpověď proti potratům, Pouto nejsilnější (1945) nebylo výpovědí proti rozvodům a Vtip (2001) nebyl výpovědí proti eutanázii ()

RadekV

“Asi musím umřít abych poznal lásku!” závěr filmu předčil jeho děj. A dabing Táni Medvecké je excelentní. ()

supg

Sean zahrál bravurně, jako téměř vždy, tady to bylo vážně věrohodné. Susan mu zdatné sekundovala. Skvělá hudba a trošičku klínovitý scénář místy, který nedosahoval kvalit dvou hlavních protagonistů. Film o poznání sama sebe, o přijetí pravdy i zodpovědnosti. Rozhodně to nebyl americký sladak ()

peproch

Tematicky nejde jen o výkon trestu smrti, jeho legitimitu, ale hlavně o formu doprovázení, které řeholnice Helen provozuje. Křesťanský film bez póz, prakticky ukazující. ()

drkaldj

Klasické morální dilema ohledně trestu smrti. Sice to pokládá správné otázky nejen o trestu, vině, rasismu a celkově předsudkům nebo důkazech. Jenomže celé je to trochu nijaké, možná až nudné. Herecky jsem čekal větší orchestr, ne že by byly Penn nebo Sarandon špatní, jen si myslím že mohli oba vytěžit ze svých postav v některých momentech (hlavně v první polovině) o něco víc. Skutečně to stálo za to až tak posledních 30 minut, které mají to správné napětí. ()

sadsammy

Hm, ani nevim jak bych to mela ohodnodit. Na jednu stranku to nebylo spatny, na druhou to bylo zdlouhavy a nudny. Mozna jsem nepostrehla hluboky smysl v tomto snimku, ale za mne, by mozno bylo kouknout na zacatek a pak preskocit tak na poslednich 25 minut a nic by se asi nezmenilo. Pribehove hodnotim jako slaby kus - snaha sestry probudit v cloveku pokani za sve ciny se asi povedla, ale na mne to nijak extra nezapusobilo. Stejne myslim, ze kdyz clovek nekomu vezme zivot - musi za to dat svuj - jinak by tady kazdy delal co chtel a pak by uspesne skoncil ve vezeni, normalne cetl knizky, obcas se videl s rodinou, jedl obycejny jidlo atd. Bohuzel, vrah je proste vrah a nezaslouzi zit i kdyz prizna a ucini pokani - stejne nevime zda to fakt slo od cisteho srdce nebo je to jenom mala velka lez. Zivot je takovy a musis obcas premyslet co delas a pod vlivem koho nebo ceho to delas. ()