Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

Flynn

Hodně povedený filmeček, dlouho jsem ho sháněl a viděl jsem ho až dnes na STV2, škoda že jsem to neviděl v originálním znění s titulky, určitě by byl zážitek o kropet silnější, ale i tak hodně vyvedený film. Čekal jsem sice ještě trošičku více, stejně mě to však nezklamalo..... Susan i Sean jsou tady ve skvělé formě... ()

zette

Ctvrtou hvezdicku pridavam za vyborne herecke vykony Susan Sarandon (velmi uveritelna jeptiska) i Seana Penna (ten mohl dostat vice prostoru a urcite ma za sebou vice lepsich roli). Celkem zajimava sonda do vztahu jeptisky a vraha, odsouzeneho k trestu smrti. Film me ale nechal klidnym a Ponceleta jem nelitoval. Nazor na trest smrti mam jasny, znovu zavest a trestat timto zpusobem jak vrahy, tak nekolikanasobne zlodeje. ()

pakobylka

Provedení za nekompromisní 4* … a poselství stěží za 2*. A tentokrát prostě nedokážu tyhle dva aspekty od sebe oddělit. Možná proto, že snímek NENÍ nestranný, jakkoli se snaží vzbudit opačný dojem. S trestem smrti nesouhlasím - ale jenom z jednoho prostého důvodu: Nevěřím na neomylnost a neúplatnost soudů. Jinak nevidím nic nemorálního - nebo neetického na popravě pachatele či spolupachatele takového ÚMYSLNÉHO (!!!) trestného činu, jakým je bezdůvodná a bezcitná brutální vražda. Jednoznačně stojím na straně obětí, které nikdo neutěšil, které nedostaly druhou šanci … a na straně jejich blízkých, kterým se zhroutil svět. Jistě - i vrah může mít rodinu, která ho bude oplakávat … a JI můžu litovat. Ale nechtějte po mně, abych truchlila nad NÍM. Uznávám, že každý skutek má své příčiny … ale pokud se budeme babrat v minulosti každého, kdo spáchal nějaký závažný zločin ... a omlouvat ho, že měl těžký život a špatné kamarády - nikam nedojdeme a světská spravedlnost přijde zkrátka. Prioritou by měla být práva OBĚTÍ, nikoli pachatelů. Naštěstí nejsem řádová sestra, takže nemám v popisu práce milovat všechny své bližní bez rozdílu. A co se odpuštění týká: V tomhle oboru je prý expertem Bůh - za předpokladu, že připustíte jeho existenci ... tak bych to nechala na něm. Jestli se chcete v té záležitosti angažovat osobně, nebudu vám bránit, ale mě z toho prosím vynechte. S trochou sebezapření přihazuju 3* ... jako čistý průměr mezi zpracováním a sdělením. ()

Juto

Je to silný film, ktorý je posilnený dvoma úžasnými výkonmi hercov: Susan Sarandon, Sean Penn. 9/10 ()

c.tucker

Geniálně zpracováno Timem Robbinsem jak už z pera scénáristy, tak i režijní stoličky. Vše umocňují fenomenální herecké výkony, jak Susan Sarandon (Oscar), tak famózní Sean Penn (zde zůstalo jen u nominace). Celý film je zároveň prostoupen, tak intenzivním prožitkem z přicházející smrti, že je to až dech beroucí. ()

Carrie_3

Shodou náhod se mi podařilo dvakrát po sobě zhlédnout dva filmy s podobnou tématikou - a to odsouzení k trestu smrti. Mým cílem rozhodně není srovnávat snímky Mrtvý muž přichází a Život Davida Galea. I přesto, že oba zpracovávají podobné téma, přistupují k němu z různých pohledů a především stojí na zcela odlišných dějích. Tim Robbinson natočil dílo, které vás pomalu vtahuje dovnitř a nechává vás sledovat zárodek vztahu, který nikdy neměl šanci posunout se dále. Co oceňuji především, jsou herecké výkony, udělení Oscara Susan Sarandon a nominace Seanu Pennovi byly zcela namístě. Jejich výkony posunuly vyznění filmu o několik příček výše. Pro mě nejsilnější momenty filmu představovaly zhruba závěrečných třicet minut. Atmosféra gradovala s nezastavitelnou jistotou, osobně jsem si připadala jako součást celého dění, které nešlo zastavit. Běhal mi mráz po zádech a zvědavost mi nedovolila odtrhnout zrak ani na jednu minutu. Asi takhle si představuji film, který stojí za to vidět, někoho zaujme více, někoho méně, ale přesto si troufám říci, že nikoho nenechá chladným. ()

KajusaK

Zajímavý film ale zápletka skoro žádná, žádné překvápko, nic..Skončilo to, jak asi většina lidí čekala..Hudba skvělá a perfektně zvládnuté herecké výkony, které přidaly tu 4* ()

laik_60

Fu !!! ty brdjo !!! To bol teda koncert !!! Na celom filme mi vadil jedine príšerný účes Sean Penna :). Inak to malo všetky grády aké u mňa päťhviezdičkové filmy majú. To ako so mnou lomcoval herecký prejav krátkozrakej Sarandonky, zavážilo podstatne viacej ako samotná myšlienka či zamyslenie sa nad ústredným motívom, udeľovania , ci neudeľovanie trestu smrti. Mŕtvy muž prichádza, je veta, ktorú prednesie dozorca pri sprevádzaní odsúdeného na popravu. Veta ktorá byť otcom obeti asi vo mne predsa len prinesie trochu zadosťučinenia a akýsi pocit spravodlivosti. Aj keď mi to už môjho blízkeho nikdy nevráti, a práve ten pocit prázdnej bezmocnosti nakláňa misku váh v prospech hľadania spôsobu zmierenia sa s osudom a pokorou prijať fakt, že odvetným trestom smrti sa nekončí niečo čo už dávno nie je. Musím poznamenať a pochváliť nesmiernu kvalitu a výkon dabovania, predovšetkým nebohého Václava Dlouhého a samozrejme perfektné prejavy Táni Medveckej. ()

moviefilm

***POZOR***tento komentár môže obsahovať !*!*!*!SPOILER!*!*!*!...Skutočne vynikajúci film s vynikajúcou zápletkou a so skvelými hereckými výkonmi. Avšak nerozumiem, prečo by ma malo dojímať zabitie vinného človeka.Dojatie tu vytvárajú najmä herci a nie situácia zabitia. V tomto smere mám radšej Zelenú míľu... ()

reky

Čekal jsem víc. Saradon a Penn (ten zejména v závěrečné čtvrthodince) jsou opravdu excelentní, ale toho náboženství tam na mě bylo přespříliš - zejména dialogy dvou zmíněných mi tak mnohdy to potřebné mrazení v zádech nezpůsobily. Film samozřejmě diváka přiměje k zamyšlení nad trestem smrti, potenciál však z mého pohledu zůstal nevyužit. ()

vesper001

Nevlastní bratr Zelené míle a další z pětihvězdičkových filmů, na který se už znovu nepodívám. Jakože jeptišky nemám ráda, Helen je bezchybná v charakteru i hereckém podání Susan Sarandon. Jakože nemám ráda Seana Penna, musím uznat, že tady se předvedl. Genialita filmu spočívá v tom, že stejnou změnou postoje k Ponceletovi projde spolu s řádovou sestrou i divák, a nakonec je vám sympatičtější odsouzený lotr po pravici než farizeus s kolárkem po levici. ()

Triple H

Film, ktorý vás prinúti rozmýšľať o vašom názore na trest smrti, či už ste veriaci, alebo nie. Susan Sarandon a Sean Penn- celkom možno aj životné výkony. Zopakovať takýto vybrúsený film sa Robbinsovi asi už nikdy nepodarí. ()

Karush

Tento film bol takým spôsobom rozvláčny, počas ktorého som nevedela precítiť hĺbku a dramatičnosť celého filmu. Divák tu mal akože ľutovať jedného nacistického rasistu, ktorý svojimi menšími lžami chce sa ukázať v dobrom svetle pred mníškou?! Mne to nejak nedošlo, prečo by som s ním mala spolucítiť, a takto film pre mňa stratil svoju výpovednú hodnotu. Čo však určite môžem pozdvihnúť, že na náboženskú otázku sa nekládol až prílišný dôraz, a tým nerozhodol za nás, čo je ten ozaj správny názor, pretože neexistuje skutočne správne rozhodnutie. ()

honx

Jelikož jsem nevěřící a veškerá náboženství mi vysloveně vadí, nikdy bych neřekl, že u mě bude mít jeptiška takové sympatie, a už vůbec ne, že by je mohl mít vrah, který se dopustil tak odporného činu. Asi to bude výběrem obou hlavních postav, které byly naprosto úžasné. ()

Mirokukii

Ohavný čin, jest "spravedlivě" potrestán. Výtečné. Traumatizující. Lidské. Smutné. Závěr velice emotivní a mrazící. Skvělý výkon Susan Sarandon. Vše podporuje dobrá hudba. ()

farmnf

Sarandon a Penn. Takové dvě ikony současného amerického herectví. Nečekejte odpověď na otázku trest smrti ano či ne. Spíš jsem se zamyslel nad tím, proč každá několikrát trestaná černá držka v USA vlastní zbraň? Vrah v cele smrti zdůrazňuje, jsem celebrita, jediný popravený bílý za dlouhou dobu, guvernér splní kvótu. Američané musí být nesmírně pitomý národ. Zabíjejí jim vlastní děti a nad kontrolou zbraní mezi obyvatelstvem se nezamysleli. Oni ani nechtějí se zamyslet. ()