Johanka (Milla Jovovich) byla malou holčičkou, když jí během přepadení její rodné vesnice vojáci anglické armády před očima znásilnili a zavraždili sestru. Od té doby se staly víra a modlitby její jedinou útěchou. Když Johanka dospěla, začala být přesvědčena, že k ní hovoří sám Bůh (Dustin Hoffman) a že jí vyzývá k tomu, aby se postavila do čela armády, která vyžene vetřelce a přinese její zemi mír. Johančino nezlomné odhodlání překonává původní nedůvěru jejích přátel i rodiny. (Magic Box)

Enšpígl

Když začala Johanka před tou branou hysterčit, že se tam nemůže dostat, asi nejeden chlap vstal a šel vysypat odpadky, protože si myslel, že na něj křičí jeho žena. Samozřejmě film sám o sobě posloužil jen Lucu Bessonovi, aby dokázal své tehdejší partnerce Mille Jovovic jak moc jí miluje a že když zůstane v jeho posteli bude moci si zahrát nejspíš i americkýho prezidenta. Škoda jen, že s tímhle důkazem lásky vyšel na veřejnost. ()

Visáč

Ďalší Bessonov triumf. Ak nie komerčne, tak umelecky určite. Obzvlášť, keď išlo v podstate o job na zakázku: režírovať mala pôvodne Kathryn Bigelow, Besson mal dohliadať na projekt z pozície producenta. Dejovo film začína strácať dych až v poslednom dejstve (po uväznení Johanky) a toľko očakávaná katarzia sa nedostaví v takej intenzite ako by si divák zaslúžil, čo považujem za jediný výrazný zápor. Dovtedy je to ale dynamická, slušne odsýpajúca historická jazda s výborne obsadenou hlavnou hrdinkou. Milla Jovovich predvádza jeden zo svojich top hereckých výkonov a jej kreácia je čisto v súlade s "fucked-up" charakterom Johanky, tak ako ju Besson chcel vykresliť. Kritizovať Millu je podobne irelevantné ako vyčítať Elizabeth Berkley, že je príšerne over the top v Showgirls, lebo plnila režisérove pokyny. ()

Morholt

Výborný zpracování Johanky z Arcu a konečně historickej film, kterej se tak něják snaží držet faktů. Jovovichová sice trochu moc přehrává, ale v zásadě s její Johankou-magorem souhlasim - zkrátka někdo, kdo tvrdí, že slyší boží hlasy, magor je stejně jako ten, kdo o sobě tvrdí, že je syn boží. Z celý plejády známých jmen bych vypíchnul Vincenta Cassela - přesně takhle jsem si Gillese de Rais představoval a kdo historickou postavu Johančina Černýho rytíře zná, na tom bude stejně. Bitevní scény měly velmi dobrou úroveň a celkový děj, ačkoliv se nevyhnul hluchým místů, měl celkem spád. Samozřejmě se nevyhnuli úletům - nápis Hello na kouli a "hraní" si na nenápadnýho v podání Johna Malkoviche alias dauphina Karla ve chvíli, kdy ho má Johanka poznat mezi dvořany, ale ani to, podle mě, nezkazilo velmi dobrej dojem. 90% ()

Anderton

Besson asi usúdil, že po Braveheart alebo Rob Royovi je celkom v móde historická látka plná odboju a mučeníctva a tak prináša svoju verziu už veľakrát sfilmovaného príbehu. Urobil ho po svojom, divácky atraktívne, osobne mi sem sedela aj kritizovaná Mila, a obstáli aj ostatní herci. I keď väčšinou pôsobilo osadenstvo okolo Johanky ako by malo priemer IQ cca 70. Ako historický veľkofilm Johanka slušne obstojí, bitky sú náležite krvavé a autentické. Menej zaujmú tým správnym spôsobom už niektoré rozpačité dialógy, ale to súvisí už so spomínanou výčitkou. Dunaway pôsobí ako mimozemšťan, Malkovich ako nejaký úchyl z Pasoliniho filmov, čo bol asi ďalší divákmi nepochopený zámer tvorcu. 70% ()

corpsy

No technickej stránke a celkovému reálnemu pohľadu sa naozaj nedá nič vytknúť, ale filmu chýba život. Hlavne v postave Johanky z Arku. Milla Jovovich nieje zlá herečka, ale predsa je to stále skôr tá sexy modelka z reklám a módnych časopisov. Ultimatívna Johanka - viď UTRPENIE PANNY ORLEÁNSKEJ z roku 1928. ()

• Poslední film Josepha O'Conora (vrchní inkvizitor). (Karlos80)
  • Vo filme Joan nájde svoj meč ešte ako dieťa, podľa histórie sa to však stalo omnoho neskôr na jej ceste do Chinonu. (Arsenal83)
  • Takmer všetky scény boli natočené v chronologickom poradí. (Arsenal83)

Zemřela herečka Olympia Dukakis

Zemřela herečka Olympia Dukakis