Ghoulman

Problémový případ. Je zde dojem určité nadčasovosti – jednak v rovině hlavního high-tech konceptu, kdy zde máme jedince, kteří v podstatě postrádají vlastní život na vrub toho, že jsou závislí na sdílených zážitcích těch druhých (viz. dnešní kult reality show či sociální sítě). Poté je zde také patrná technická zdatnost tvůrců – především v systematickém využívání POV záběrů, které jakoby někdo vystřihl z Hardcore Hanryho a přesunul je o dvacet let do minulosti (a na jejichž technologické uskutečnění prý padla značná část celkového rozpočtu). Avšak v mnoha ohledech jsou Zvláštní dny naopak typickým dítkem své doby – například v šíleně dlouhých „mířících“ scénách, kdy záporné postavy „bondovsky“ rozebírají své předešlé plány či ve zpomalovačkách tak typických pro období 80-90 let. Celkový dojem dále kazí herecké výkony (Juliette Lewis je ve svém exhibicionismu strašlivě otravná) a nepříliš šikovně rozvrstvené tempo vyprávění, kdy jsou některé pasáže příliš protahovány, zatímco jiné jsou pro změnu zmatené. ()

castor

Končí dvacáté století, tohle bude masakr. Lidé s obavami hledí do budoucnosti, násilí je na každém rohu a vymoženosti digitálních technologií zbavují člověka posledních střípků vlastní intimity. Zážitky přímo z mozku, syrové, nesestříhané. Jiných lidí a neuvěřitelně autentické. Cyber-punkový thriller napsal James Cameron. Je to chmurně prorocké vylíčení blízké budoucnosti. Přitom si v něm slavný tvůrce nevypomáhá nabušenými kyborgy nebo supermoderními motorkami. Stačí vstoupit. Litovat nebudete. Litovat, co si nasadil na hlavu, bude ale bývalý polda Lenny, který právě zhlédnul nahrávku s brutálním znásilněním a zavražděním. Zvláštní dny nabízejí strhující a démonickou vizi velkoměsta, kde jde všechno do záhuby. Technicky i příběhově je to nesmírně poutavá podívaná, a to nejen díky zhmotnění voyeurských pudů. Kathryn Bigelow natočila vedle Bodu zlomu nebo válečnému thrilleru Smrt čeká všude další film, kterému toho po technické stránce nelze moc vytknout, hlavně je ale znepokojivý a svým způsobem přitažlivě zvláštní. Škoda jen, že pochmurná budoucnost diváky překvapivě neoslovila. Což zamrzí i kvůli kvalitnímu castingu – nečekaně obsazený Ralph Fiennes, démonický Michael Wincott, hysterická Juliette Lewis, nemilosrdný Vincent D´Onofrio i chladnokrevná Angela Bassett. Za mě velká spokojenost!! ()

petaspur

Bývalý polda Lenny Nero se, těsně před nástupem Milénia, živí prodejem nepříliš legálních nosičů pro SQUID (Superconductor Quantum Interference Devide). Tento systém dokáže do mozku uživatele přenést nejen tradiční obraz a zvuk, ale i pocity a emoce člověka s nahrávací síťkou ve vlasech. Stačí se jen pohodlně usadit a z bezpečí domova si pořádně užít adrenalinové dobrodružství. Lenny má širokou nabídku nahrávek od sexu přes sport až po vyloupení banky, ale přehraný dárek neznámého dobrodince ho naprosto šokoval. Při projekci si užil v kůži spřátelené prostituky její znásilnění i smrt. Lenny nemá pro takové hrátky pochopení, oprašuje svůj dlouho nepoužívaný policejní čich a vyráží do ulic běsnícího města zjednat spravedlnost. ()

Snorlax

Ten otřesný osmdesátkový look bych filmu z poloviny devadesátých let možná odpustila. To, že má neskutečně mnoho hluchým míst, již méně. Bigelowová mnohokrát prokázala, že umí točit akční scény, tehdy to zřejmě ještě neuměla. Samotný příběh je značně diskutabilní, takže se mohu jen pozastavit nad tím, jak feministicky film v mnoha ohledech vyznívá. A mám to, tím mohu odůvodnit nízké hodnocení a nemusím přiznávat, že mě ten film málem unudil k smrti. ()

playboxguest

Být to na mě, dám přednost vzpomínkám před tuctovou kriminálkou a krátím, minimálně o půl hoďky. Film je totiž zbytečně zdlouhavý a pořádně se začíná odehrávat až zhruba s padesátou minutou. Jinak má ale výbornou pochmurnou atmosféru, kterou mi chvilkama připomínal Blade Runnera a v hlavní roli Fiennese, který mi celou dobu neskutečně připomínal Bradleyho Coopera. ()

• Disky SQUID byly ve skutečnosti dodatečně vybavené Sony MiniDisc. (CliffLee)
  • Samotná technologie SQUID odkazuje k ikonickému románu „Neuromancer“ Williama Gibsona. (Zdroj: Letní filmová škola)

Časové pásmo bylo změněno