Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (Cinemart)

scarfacer

Zacatek byl vodlet jako prase. Kdyz jsem se po dvou hodinach podival kolik zbyva do konce, hned sla jedna hvezda dolu a na 5* to taky nebylo...cili vysledne 3* (a kousek) ()

KosiR_ksr

Okázalá jízda, která je napěchovaná dějem a zábavou. Po všech směrech vypiplaná černá komedie volně inspirovaná počátkem Hollywoodu, dekadencí a pádem mnohých z těch, co u jeho zrodu stáli. Film, který mě i přes svou tříhodinovou stopáž nenechal ani chvíli vydechnout a užil jsem si jej. 90% ()

tomashrabek

Najvýstižnejšie to už spísal MrHlad, takže nie je moc čo dodávať. Babylon je film, ktorý si rozpoltené reakcie zaslúži v tom najlepšom zmysle. Sám neviem, komu by som ho doporučil – môžete byť milovník Hollywoodu, opulentných záberov, Hurwitzovej geniálnej hudby i Chazellovských príbehov o posadnutosti úspechom, a aj tak vám to nemusí sadnúť. Mne to sadlo náramne a záver je brilantný. ()

warrenur

Napriek sialenemu tempu, strihu, hlaskam, vtipu, vulgarite, dekadencie a zvratenostiam sa najdu, nastastie, vo filme pasaze, ktore divakovi dovolia vydychnut, ba dokonca predostieraju hlbsie myslienky. Margot si, tak ako v Tarantinovom "Once Upon a Time in Hollywood", uzije na platne samu seba v Babylone. :) What a babe! A mat tu aj Samaru Weaving, moju oblubenkynu z poriadne pritiahnutych kuskov.....paradicka. Jedna z tych kludnych hlbsich pasazi je napriklad rozhovor Jean Smart - ktora hra akusi filmovu bulvarnu kriticku a Brada Pitta, kedysi slavneho herca v nemych filmoch. Vysledok je otvorenie oci..."thank you for that". Dungeon s troma poschodiami v starej bani mal tiez par zaujimavych divackych prekvapeni. Deja vu z par zanroviek hororu sa moze vynorit. V zavere emotivny dojak a dojazd myslienok o tom, co sa nam snazi tvorca ukazat. Spokojnost, hoci dlzka filmu bola obcas "bolestna". 75% Tesim sa na dalsi Chazellov paradny a jedinecny kusok. Zrejme to opat par rokov potrva. :) Radi si vsak pockame. ()

djfun

Trochu hokejovej match tří rozdílných třetin. Ta první je opulentní, přehnaná (i přehrávaná) magorárna a silně navoněný upocený lejno, ale zároveň líbezně vonící kundička excelentní čubky s tahem na bránu: Margot Robbie. Do druhé třetiny jakoby vyslali zaútočit Tarantina, což přinese pár gólovejch tref černohumornym pukem a taky nějakej ten krvavej šrám. A ta poslední je docela slušný psychologický drámo, v kterym nakonec prohraje každej, kdo se rychle nanaučí "bruslit na ledě" nastupujícího zvukovýho filmu. Každopádně od druhé třetiny famózní výkony všech hráčů, hlavně Calvy, Jun Li, Maguirea "ze střídačky" a především oscarově (nebo stanleycupově?:) spurtující božské Margot! Hlavně za ní přihazuju tomuhle bijáku čtvrtou hvězdu na "chodník slávy". Pocta i drsnej bodyček Hollywoodu v jednom, aneb smutné, ale pravdivé "všechna sláva polní tráva"... ()

ashtangi

Jako bych sledoval deset filmů splácaných do jednoho. Bohužel těch deset už jsem vlastně v jisté formě viděl a byly mnohem lepší. Šílená stopáž. Po dvou hodinách jsem zvažoval, zda má cenu se dále trápit. Historický Babylon byl možná jeden velký mess, ale to neznamená, že to musel být i tento film. ()

Punkey

Hned na začátku filmu se dozvíme, jaký pokrok udělal Brad Pitt v italštině od dob, kdy v Evropě mlátil nácky. První třetina filmu je neskutečně našláplá, kdy opulentní, megalomanské a dekadentní párty střídá natáčení filmu, párty, natáčení a zase párty. Pak tempo vyprávění trošku zvolní, ale ze své atraktivity a vtipu nepoleví. Margot Robbie je prostě úžasná a krásná. Perfektní šlapavý swing celý film jen podtrhuje. Skvělý, skvělý, skvělý!!! ()

ink flo

Viděno podruhé a dojem snad ještě lepší. Chazelle jako málo jiných režiserů umí takhle nastavit tempo filmu, kde i přes eklektičnost, opulentnost a přebujelost naprosto všeho drží pořád směr a dynamiku vyprávění (nevadila mi ani její změna na konci, kterou někteří interpretovali tak, že se mu to začalo rozpadat), jehož sílu podtrhuje přesně vyváženým střídáním dupání na brzdu a plyn, kdy dokáže naservírovat takhle silnou a nádhernou poctu magii velkého plátna kombinovanou s ještě krásnějším heart-breaking milostným příběhem. Ta hlavní melodie linoucí se v různých formách jako stále se opakující téma celým filmem se zase vracela několik dní. ()

rexino

Moje pocity z toho filmu presne kopírujú graf funkcie sínus. Zo začiatku som mal pocit, že sa bude jednať o niečo ako Wolf of the Wall Street Hollywoodu, čo by ma veľmi nebralo. Následne to ale začalo naberať grády. Filmovo naozaj perfektné vypointované scény s kamerou/prvým natáčaním Nellie až po zvukársku scénu ako vystrihnutú z podarenej divadelnej hry. V tejto časti film bavil a mal to u mňa rozbehnuté veľmi dobre. V druhej polke filmu ale tempo povolí, začne sa viac filozofovať o úpadku, čo zvýrazní posledná geniálna scéna z filmu - sólo Margot Robbie pred snobským publikom. Za tieto vystúpenia si podľa mňa Margot zaslúžila minimálne nomináciu od akadémie. Lenže ako štýlovo bol natočený vzostup, tak mdlo bol natočený pád, kde si Tobey Maguire zrejme zahral samého seba zo svojho hereckého polo-dôchodku. No a tá mdlosť toho pádu vo mne zanechala už po 3 hodinách takú pachuť, že onen opomínaný a ospevovaný záver ma nechal chladným. Toto môže byť film, ktorý nebol prijatý vo svojej dobe, ale raz sa o ňom bude hovoriť ako o legende. A do budúcnosti prímam údel toho, ktorý povedal na tú legendu - meh. ()

Majkak

Všeho moc škodí. Jistě, některé pasáže byly skvostné, mezi fascinací Hollywoodem a jeho bídou. Úvodní část, natáčení při přechodu na zvuk, snobská párty, to vše super. Naopak nahlédnutí do spodních pater nechutností žádný extra dojem nenechává, to je inflace bizáru, oproti např. Uličce přízraků, kde obdobná scéna ala s krysou, má daleko větší hloubku. Nahoru, dolů, vrcholy a pády, ale příběh samotný se ztrácí v nekonečných odbočkách. Chazelle tam rve všechno, a tím oslabuje dramatickou linku. Zvláště vyniká Margot Robbie se svou autentickou živočišností, Pitt hraje to, co umí. Chazelle chtěl vyprávět o své fascinaci filmem, ale umlátil tím diváka. ()

Pat_rick_fan

Že je Chazelle zázračný multitalent, to viem. Že je to romantický snílek, to už viem tiež. Ale že je to drzý rebel, ktorý si nehanebne slobodne natočí poctu aj hrubý výsmech tomu, čo najviac miluje, tak to som teda netušil. Babylon je chaos, v ktorom som sa ani na sekundu nestratil. Odišiel som očarený viac ako pri La La Lande, vyšťavený viac ako po Whiplashi a môžem len odporučiť a vystríhať zároveň. Že je to kritický aj divácky prepadák v Amerike a hit a miláčik vo Francúzsku (ale asi celkovo v Európe, viď tunajšie vysoké hodnotenia) zrejme predpovedá zrodenie budúceho kultu jedného režijného génia, ktorý si už na začiatku kariéry dokázal to, po čom prahnú mnohí celý život (najmladší Oscar Director), takže nám teraz naservíroval od srdca vytvorenú tragickú párty, ktorá sa vlastne nikdy neskončí.  Nechce sa zapáčiť nikomu a aj tak ju budú mnohí milovať. A ja ako správny wannabe cinefil dúfam, že nech neprestane. Jedno nechápem, že premiéra neprebehla niekde na festivale. Rozumiem, že Damien nepotrebuje byť statusový, ale toto tu byť na Cannes, Trojuholník nemá na Palmu nárok. ()

Kopi1

Šílený, nechutný, ale přitom filmařsky skvostný. Produkce naprosto špičková, spousta věcí za hranou jak někde v Jackass, parádní hudba, výborní herci a bláznivé tempo, které zaručí, že se u 3h filmu nebudete nudit (i když v druhé polovině trochu kolísá). Film také působí spíš jako mix mnoha žánrů, které jsou hozeny přes sebe. A poprvé, kde jsem viděl, že si režisér dovolí dát název filmu po půlhodinovém 'intru'! Pro mnoho to bude velmi kontroverzní film a nesedne každému, mě ale překvapivě bavil. ()

sadlokan

Večírek bezchybně řídil protřelý Flea.Herci se nezastřelujou.Kino navštívila tenkrát v Hollywoodu fakt stejně.Ten trapnej podzemní areál s úchylákama.A Brad Pitt?Všemi časy prověřený! ()

agassi68

Spracovať niečo takéto chce kus odvahy a umenia. Pridajte si Margot na zožratie, klasicky pôsobivého Brada a nad všetkými nečakane kraľujúceho Diega. Dej je najmä v strednej pasáži rozťahaný no úvod a záver sú skvelé.. ()

BOURQUE

Damien Chazelle odtrhnutý z reťazca. Miestami prehnané, miestami prekvapujúce, miestami zase pomerne úprimné zobrazenie významného obdobia Hollywoodu. Natáčanie prvej zvukovej scény v podstate nemá chybu. U mňa skvelá jazzová hudba (nielen v pozadí) a úprimné poddanie svojim charakterom v prípade dua Robbie / Bitt dodali ten minimálny plus, kvôli ktorému toto Chazellovo dielo zvyšujem na skromnejšie štyri hviezdičky. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

zoubkovaa

Nedokážu pochopit, jak je možný, že tohle dechberoucí, nabušený, oslnivý a přepáleně dlouhý boží dopuštění vidím až teď! Hádám, že ta dýlka je poměrný red flag, který ve druhý půlce třetí hodiny už začíná trošku bolet, ale po celou dobu sledování, kdy se koupete v náloži emocí, vyhnaných do absolutních hranic (no, občas ne jenom emocí), a s hvězdičkama v očích pozorujete Margot, kdy se jako obyčejně vyžívá ve své líbezně rozkošné roli, si tak trochu přejete zažít ten zrod Hollywoodu i na svoji kůži a polykáte každý okamžik perfektně fázovanýho filmovýho románu. Ten se s vykreslením hollywoodskýho fungování ani s jeho pozadím nemaže, a tak dostáváme jednak perfektní a nádherně sestříhanou fantazijní show a zároveň pěkně realistický drama. Kdo jiný než sám režisér, jehož La La Land byl moji zdrcující láskou už od vydání, by mohl vystihnout děj líp, a to konkrétně jako: „a hate letter to Hollywood, but a love letter to cinema“. Btw Brad je už asi nezbytností pro ten Hollywood, a to ať už z 20's, 60's (co je víc než Cliff v 1966 Cadillacu?) a nebo v týhle naší současnosti. No a díky za to! ()

Rockerman

"Továrna na sny" ve svých prvopočátcích na příbězích několika hvězd, tu jasně zářících jindy pohasínajících. Účastníci mnoha dekadentních večírků, kde o alkohol, drogy a soulož s kýmkoli nebyla nouze a kde bylo i nemožné možné. Výborný Pitt i Calva a Robbie mi šla neuvěřitelně na nervy a tedy hrála svou nezodpovědnou a na hvězdu si hrající Nellie velmi dobře. Ta stopáž ani tak nevadila, spíš naopak bylo mi líto, že tento úžasný film končí. Zvláštní kapitolou je hudba, která v podání černošské kapely sedla, jak pěst na oko! ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů