Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (Cinemart)

0verseer

"A child born in fifty years will stumble upon your image flickering on a screen and feel he knows you like a friend, though you breathed your last before he breathed his first."  Lesk a bieda Hollywoodu na úsvite éry nemých filmov. Počas otváracej párty pripomína opulentnosťou a explicitnými vsuvkami Scorseseho Wolf of Wall Street, neskôr však pozvoľne získava melancholický vibe, ktorý v závere naplno vygraduje. Ústredná trojica postavičiek je dostatočne rôznorodá, pričom jednoznačne najviac pozornosti strháva krásna Margot Robbie, ktorá dostalo dostatok priestoru vyniknúť. Brad hrá svoj štandard, ktorý tentokrát trošku nápadne svojím prejavom pripomínal postavu Cliffa Bootha z Quentinovho Once Upon a Time in Hollywood. A Diego Calva v úlohe postavy, ktorá už vo svojej podstate nemala popri svojich výstredných náprotivkoch nijako zvlášť strhávať pozornosť zvládol ako človek z ľudu dostatočne kontrastovať hviezdnejším kolegom. Najvýraznejšou postavou okrem Margot, bol však bezosporu dokonale slizký psychopat v podaní Tobeyho Maguire, ktorý aj napriek časovej tiesni (trochu paradoxne pri 180 minútovom filme) zanechal veľmi výrazný dojem. Babylon je film, ktorý si s ohľadom na pokračovanie Avatara pekelne zle načasoval premiéru,  napriek tomu si tak veľký trest v podobe generálneho nezáujmu určite nezaslúžil a rozhodne sa oplatí vybehnúť naň do kina. Zvláda pomerne nenútene balansovať medzi komédiou v úvodnej časti a drámou v závere, pričom jedinou chybou krásy je prepálená stopáž, ktorá trochu ubrala na dynamike filmu. Inak spokojnosť. ()

PAVLIS

Jako sednout do vozíku horské dráhy a po víc jak třech hodinách se téměř divit, že už je konec. Obzvlášť ze začátku je to díky skvělé kameře, střihu a hudbě parádní jízda. Problém ale je, že tohle nemá být primárně zážitková atrakce, ale drama přibližující období přechodu němého filmu na zvukový a jak tento zlom některé lidi semlel. Bohužel jako drama (nebo komedie) ale Babylon moc nefunguje. ()

borohub

No.. Hodně divný film. Ale asi v tom dobrém slova smyslu. Už v prvním minutách se divák dozví, že tento snímek nebude nic pro slabší povahy, které pohoršuje vyměšování, krev, či další "nechutnosti". Příběh je ovšem velmi poutavý a je to taková zajímavá sonda do Hollywoodu 20/30. let a přechod z němého na mluvený film (až mi to nepříjemně připomnělo The Artist - jenom vzpomínka na tuhle sračku bolí). Herecké obsazení skvělé, Brad Pitt je prostě pan herec a musím říct, že tohle je rozhodně důstojná tečka za jeho  (hereckou) kariérou. Hodně jsem se těšil na "třináctku" (Olivia Wilde), bohužel se objevila jen na chvilku a popravdě jsem jí ani nepoznal :D Co bych filmu vytknul je jeho "artovost" (tvl hlavně ty poslední minuty), ale s tím jsem tak nějak počítal.. Stopáž, no je přepálená, ale nepřišlo by mě, že bych se někdy nudil.. 80% ()

Dejvecd

// "I just want to be part of something bigger, I guess. Bigger than this. I don't know. Bigger than my life. Bigger than scooping elephant shit. Bigger. Better. Important. Something Important. To be part of something important. Something that lasts, that means something." // Damien Chazelle vie robiť sakra dobré filmy, a táto epická prechádzka Hollywoodom v dvadsiatych rokov nie je žiadnou výnimkou. Babylon je totižto už od samého začiatku nadupaná a energická jazda plná nádherných lokácií a kostýmov, ktoré sú natočené skvelou kamerou a prechodmi, doplnenými famóznou a riadne zapamätateľnou hudbou. V tomto všetkom sledujeme potulky nie len hercov, ale aj študijných vedúcich skrz Hollywood v časoch kedy sa nemé filmy začali pomaly získavať zvuk. Film pracuje s kopou originálnych nápadov (nie len audiovizuálnych) a tém, hádže na nás jednu napjatú a zábavnú scénku za druhou, len aby nám na emocionálnom konci ukázal, ako sa filmová tvorba za tie roky posunula. A celé to zvláda s veľmi svižným tempom a fantastickými hereckými výkonmi, kedy Margot Robbie podáva asi svoju najlepšiu rolu vôbec. // Veľmi dúfam, že tu Chazelle ostane ešte dlho, pretože toto je režisér, ktorého Hollywood nutne potrebuje. 10/10 Nádherná óda na počesť filmom. ()

Midar

Kontroverzi vyvolávající oslava historie Továrny na sny zabalená do opulentní, monumentální, dechberoucí a místy nekompromisní tříhodinové podívané, v níž vám Damien Chazelle opět v plné kráse ukáže, proč je zrovna on považován za jednoho z nejlepších a nejtalentovanějších režisérů své generace. Tak nějak byste mohli Babylon ve zkratce popsat a vlastně bych s vámi do jisté míry nemohl nesouhlasit. Přece jenom to ale tentokrát nevyšlo tak dokonalým způsobem, jak je u Chazella jindy zvykem. Zběsilé tempo nastolené hned prvními sekundami vás sice naprosto odrovná tou neskutečnou dravostí a dokonalostí, s jakou vám Chazelle jednotlivé fantastický natočené obrázky promítá. Tento zprvu suverénně vtahující a okouzlující filmový zážitek je ale nakonec malinko podkopán mnohem komornějším a osobnějším finále, které sází především na postavy, jež vám jsou ale naprosto ukradené. Babylon tak sice bezesporu je jedinečnou filmovou událostí a jedním z nejlépe natočených snímků posledních let, jeho režisér a scénárista v jedné osobě se ale tentokrát nechal unést krapet více, než bylo nutné a hlavně snesitelné. Více zde. ()

kubilov

Neuvěřitelná záležitost. Ano, Babylon má soustu nedostatků, ve třetí třetině mu scénáristicky dochází dech, nevyhýbá se klišé a zda celý příběh dokáže unést stopáž, je na pováženou. Ale kromě toho? Je to fenomenální kus filmařiny, žádná šumařina. Ne třeba vypravěčsky, ale čistě režijně a filmařsky je to bláznivě dobře natočený film, je z něj na hony cítit láska k řemeslu (čemuž velmi pomáhá, že je vidět snad každý utracený dolar), která zejména z první poloviny filmu nevyprchá ani na okamžik. V éře VOD filmů točených víc jako spotřební zboží než umění je tato pocta syrové filmařině naprosto nevídanou záležitostí. To je tak, když se potká Gatsby, Tenkrát v Hollywoodu a Vlk z Wallstreet. A vznikne tahle brutální a dunivá sebedestrukční jízda. Soundtrack Justina Hurwitze je top. Nadšení. ()

Pete

Kvůli té šílené a zbytečné délce dávám o hvězdu méně. Opulentní oslava i ostrá kritika filmového průmyslu je přitom velmi pěkně natočená a ozvučená, a některé scény jsou díky perfektnímu timingu nebo ozvláštňujícím nápadům hodné zápisu do historie. A například odklon od dobové věrnosti či realističnosti mi tu vůbec nevadil, naopak. Nicméně nemůžu se ubránit dojmu, že celková mozaika se mladému ambicióznímu filmaři nakonec trochu rozpadla pod rukama, což se ostatně stalo tenkrát v Hollywoodu i mnohem zkušenějším tvůrcům. ()

hrumsrt

Patrně noční můra všech loňských topek a opožděná česká premiéra nakonec skutečně zamíchala kartami... Damien Chazzelle ve svých 38 letech představuje už svůj pátý celovečerní snímek, z nichž patrně každý dokáže upoutat. Ale až Babylon je pro mě něco, za co si ho budu navždy pamatovat.. Babylon je jak kdyby Velký Gatsby, Vlk z Wall Street a Fabelmanovi měli dítě. Naprosto jedinečné okno do starého šmrncovního Hollywoodu, které nám tohle filmové poutní místo představuje jak ve strastech tak radostech. Babylon je zkrátka Babylon, mýtické místo, kam všichni sní se dostat.. V plných třech hodinách se naplno ponoříme do jedné z největších filmových jízd, jaké jsme byli v poslední dekádě svědky. A přesto ani nevnímáte, že to je tak dlouhé.. Kadence vypiplaných záběrů v extázi skvělého hudebního doprovodu. Filmové natáčení, které ukazuje obě strany mince, kdy se ve dne maká a v noci paří. Ale v tomhle jednom domě se odehrávají takové orgiastické večírky, že pro něco tak velkého není v našem jazyce slov. Tajemnost a exkluzivnost přesně jak podle Francise Scotta Fitzgeralda a uvnitř no zkrátka "babylon". Možná nejlepší místo na zemi, kde lidi jen mrdají, pijí anebo fetují. Ačkoli to nemusí všem znít tak neodolatelně, tak styl jakým je všechno podané nemůže být líbivější a nadupanější. A když už mají tvůrci pocit, že mejdanů bylo dost, tak vás přehodí do tajů filmového světa, kde zase s Spielbergovskou vytříbeností a kreativitou a nadšením ve stylu Eda Wooda přeměňují jedno filmové béčko do nejnablízkanějšího kabátku.. Ale přesto všechno jde o lidský příběh, který přesouvá naše hrdiny po jejich životní lince překonávajíce kdejaké strasti plynoucí z obrušování společenských paradigmat. Margot Robbie jako začínající herečka, která chce získat pozornost nejen díky líbivému zevnějšku ale i hereckému talentu. To jak se s touhle postavou tady pracuje je nádherné. V průběhu snímku se do ní divák div nezamiluje, a jak jsem si jí jako herečky cenil do teď, tak už pomalu nic nebude rovno její Nellie.. Vedle ní pomalu odcházející nejslavnější herecká ikona svojí doby Jack Conrad s tváří Brada Pitta, jenž si před svých oznámeným hereckým důchodem sehrává další nezapomenutelnou roli a jasně ukazuje, že je největší herec svojí generace. Miluju tohohle ztrhanýho Pitta, kterého všichni předčí a předběhnou, ale on pořád všechny vyrovná srdíčkem a zápalem. Jak si příběh pohrál s touhle nakonec spíše nejupozaděnější postavou z hlavního hereckého trojlístku je bravurní... A nakonec třetím a posledním vrcholem tohohle hereckého orgazmu je, aspoň pro mě, naprosto neznámý Diego Calva jako Manny Torres, tedy tak trošku postava přes kterou se má divák na příběh dívat a současně taková děvka pro všechno. Vzájemná synergie téhle ústřední trojice je něco, co by samo o sobě stálo za dosti zajímavý film, ale zde ve víru filmového prostředí jde o nejpoutavější životní příběhy za hodně dlouho dobu... Babylon není snímek, jaký táhne jeden silný příběh, ale jaký táhne sám život. Našlapaná podívaná nahlížející do osudů tolika smutných lidí, kteří ale žijí svoje předdefinované linky naplno. Fantasticky pospojovaná a napsaná multižánrová jízda, kde se v jednom bodě smějete a jindy dojetím prosíte, ať už je konec. A to přestože snímek má celých 180 minut, tak ani v jednom jediném bodě nehodlá nudit zpomalit. Nemůžu nic vytknout, já nemám co. A na samotný finále budu vzpomínat ještě dlouho.. Filmové orgie a jeden z nejlepších filmů, jaký jsem kdy viděl. Nakonec by i ti Fabelmanovi našli rovnocenného soupeře. I love it and I want more! /viděno v kině/ 100% () (méně) (více)

ACDCKL

Naprosto dokonalý film. Herecké výkony, scénář, výborná dávka vtipných situací, v podstatě tragický konec a pocta všem filmům. Pro mě jasný aspirant na Oscara. Jasných 5*. ()

SAINTS

Film Babylon omráči hudbou, krásou aj hnusom. Tanec na stole, slzy na objednávku, drogy na raňajky, srdce na dlani, to všetko sa valí z filmu režiséra Damiena Chazelleho Babylon. Trojhodinová freska o zlatých časoch nemého filmu v Hollywoode sa začína odohrávať v roku 1926 a končí sa v päťdesiatych rokoch. Za to obdobie sa odohrali v americkej spoločnosti veľké zmeny, ktoré sa preniesli aj do filmového sveta. Z továrne na sny sa stal mohutný filmový priemysel, čo si vyžiadalo prísnejšie normy a konvenčnejšie správanie. Mohutná výpoveď, ktorá neprikrášluje a predsa je krásna, diváka Babylonu priam ohúri. PS Babylon škaredo prepadol v amerických kinách a zrejme sa nezaplatí. ()

Mamlas

Je tam vidět vysoký rozpočet, ve filmu několik vtípků a 95% vaty, často protivně uřvané. Nějak jsem se tou zmagořelou stopáží a tím hlučným snobským bordelem proklikal do konce, ale v mých rukou by z toho byl krátký film do 40 minut a přesto by obsahoval vše podstatné. Všechny ty tanečky a kecy kolem, to se nedalo. Z filmu si odnáším jen zjištění, jak lze utratit velkou horu peněz za trochu barevného kraválu. (18%) ()

Mire

Oveľa zábavnejšia óda na Hollywood, ako tá posledná od Tarantina. I keď nie som si istý, či fekálne scény (a že ich bolo!) patria do takéhoto filmu, pre mňa to boli veľmi príjemné tri hodinky strávené v kine. [Videné v kine Cinema City (Aupark), Bratislava, 18.2.2023] ()

koty2201

Mám pocit, že toto je asi prvý film Damiena Chazella s ktorým mám tú česť. A nečudujem sa, že aktuálne ide o jeden z najväčších talentov vo filmovom priemysle. Pretože si myslím, že keby toto dielo prišlo k nám skôr, tak si dovolím tvrdiť, že je to jeden z najlepších filmov roku 2022. To čo dokázal vyčarovať za pár miliónov je neskutočné a klobúk dole.  Mnoho ľudí nadáva na tento film, že aká je to… slušne povedané, blbosť. Očividne im tento film nie je určený a zrejme ide o trochu jednoduchších ľudí ak nepochopili pointu. Je to prosté a pointu prakticky okomentovala novinárka s ktorou sa Jack Conrad rozprával, keď si s ňou chcel vybaviť účty. Úprimne, je to krásna a pre mňa dojemná myšlienka, keďže filmové umenie má u mňa svoje nezastupiteľné miesto. A zaznieva tam jedna veľká pravda. Umelci nemusia zúfať, že sa na nich zabudne aj keby sa im aktuálne veľmi nedarilo alebo by mali na rováši nejaký škandál. Pretože na to ľudia aj tak časom zabudnú a oni budú navždy hviezdy, večne živí na plátne a nikdy na nich nikto nezabudne. Veľa ľudí malo problém aj s tou pasážou na konci, kde boli v rýchlom slede za sebou tie najrevolučnejšie filmy svojej doby. Nevedia prečo to tam je a pritom to je hlavná pointa. Celý film bol o tom pokroku a revolúciách v rôznych nových technológiách vo filmovom priemysle. Je to predsa tak jasné - celé je to oslava a pocta Hollywoodu. So všetkým, čo k tomu patrí, vzostupy aj pády. Pre toto máme filmy radi. Perfektné. Ďalšiu vec, ktorú musím vypichnúť, je tá skvelá hudba. Vynikajúco to potrhuje tú správnu emóciu, ktorú to má mať. Najviac sa mi páči tá ústredná rytmycká skladba. Zasadenie deja na prelome 20’ a 30’ rokov mám veľmi rád vo všeobecnosti, takže týmto si u mňa tvorcovia dosť šplhli.  Celý čas sledujeme osudy ústrednej pätice postáv a každá má čo povedať. Emócie sa tu striedajú jedna radosť, pretože raz sa smejete, inokedy je to veľmi dojemné. Dokonca tu nájdete aj jednu nočnú pasáž, ktorá pôsobí skoro až ako horor a má veľmi skľúčujúcu atmosféru. Väčšina hercov si tu ide fakt bomby, hlavne Margot Robbie a Brad Pitt. Tí si to celé kradnú pre seba a aspoň oni dvaja na mňa spravili najlepší dojem.  Ja som ani nemal pocit, že to má až 3 hodiny a veľmi rýchlo vám to ubehne. To je zrejme tým, že sa ani na chvíľu nenudíte a chcete vedieť ako hlavní hrdinovia skončia. Vrelo to každému odporúčam aj keď zjavne to nie je film pre všetkých. ()

Picoun7

Muhehe, velké zvěrstvo! Pověděl bych to takto: milovník filmové tvorby -> milovníkům filmové tvorby. A když už tu stojíme na startovní čáře, tak bych chtěl sdělit, že to byl vskutku solidní náklad, který barvitě čmáral po mé paletě emocí. Rozdělil bych toto dílo na několik příběhových etap, které měl potřebu pan režisér (čti s velkým "Pé") odvyprávět, a každá jedna měla své kouzlo, každá by mohla stát na svém vlastním piedestálu a každá pro mě byla dechberoucí. Vstupujeme tu do oblasti bizarního vykreslení tehdejšího Hollywoodu, který ani za mák nepůsobí trapným dojmem a přesně takové provedení kvituji! Pohyb po téhle lince humoru, to je jako chodit v minovém poli, jenže Damča nám k tomuto pohybu přibalil mapu, která vyobrazuje každou jednu nášlapnou minu. Stopáž děsí pouze na papíru, protože to utíká jako voda a pokud máte Brada s Margot, tak to může daleko přesahovat 180 minut a já s tím budu v míru. Herecká partička tu dostala takřka neomezený prostor k tomu, aby ze sebe mohla vyplivnout to "faking enyml", které v sobě ukrývá každý jedinec této planety a kdo tvrdí, že ne, tak ten lže této kapitalistické společnosti, své rodině a ještě k tomu sám sobě. Hlavně tedy ta blonďatá bohyně z Australského kontinentu, naše budoucí Barbie, která v každé jedné scéně potvrzuje, že je velmistryní svého oboru. Tento výkon není na Oscara, to je rovnou na Kongresovou Medaili cti! Je tomu tak, že se opravdu do těch tří hodin vměstnalo tolik filmové esence, že pokud má hlava zpětně projíždí celý obsah, tak neví, co dřív vypíchnout. První akustické krůčky ve filmu? To je spíš brilantní vykreslení, co že to vlastně probíhalo mezi střihem a akcí, kdy se štáb mezi sebou skoro pozabíjel a zdařilá scéna, ta se tu slavila jako gól v nastavení finálového zápasu Ligy mistrů. Snobský večírek a tahle parta umělců? Tak tam měly všechny moje svěrací svaly napilno, protože když tam v Nellie LaRoyové bouchnou saze, no přidám jen WAU! O tom by se dalo poetickým způsobem, v alkoholovém opojení, v knajpě třetí cenové, inu, hovořit do pozdních ranních hodin. A když si jde Jack Conrad osobně vyslechnout vysvětlení, že už o něj není zájem a to krásné metaforické připodobnění člověka, který se koupe v záři reflektorů se švábem v hořícím domě, tam mimochodem snad Brad ani nehrál, jelikož sám tuší, že v tom bylo hodně pravdy. Od setkání s upírsky vypadajícím Spider-Manem jsme vjeli do ostré zatáčky, která změnila směr pojetí filmu, což se projevilo na mém celkovém vnímání, protože jsem od televize vstal trochu vnitřně rozhozen, zkrátka tu byla vyobrazena součást toho, co to znamenalo mít tehdy úspěch na hereckém poli. Určitě by si to zasloužilo ještě minimálně jednu projekci, abych si to všechno dokázal sesumírovat. I když, jak píšu výš, to opravdu utíká, tak jsem stejně tu délku podcenil, takže jsem též bojoval s unaveností mé tělesné konstrukce, ale k tomu při svém hodnocení přihlížet nebudu a tuto poklonu filmu hodnotím "pětihvězdou". Btw: Ještě promyslím návštěvu lékaře, protože při procházení jednotlivých pater s Tobym, to mi lehounkým způsobem "brnklo". () (méně) (více)

stone

Díky tomu vyústění, je na místě vidět ještě jednou. Ale pokud by se víc stříhalo, nejenom ještě jednou. ()

MyrnaAlec

Oslava filmů, pomíjivosti obrázků i lidí kolem. Obsazení parádní, kamera, styl. Délka mohla být o 10 minut kratší. Pitt se tímto předpisově rozloučil. ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů