Ztracený svět

• USA The Lost World (více)

Profesor Challenger vede výpravu vědců a dobrodruhů na odlehlou náhorní plošinu hluboko v amazonské džungli, aby si ověřil své tvrzení, že tam stále žijí dinosauři. První filmová adaptace románu Sira Arthura Conana Doyla o zemi, kde se stále potulují prehistoričtí tvorové. První film pojednávající o dinosaurech s úžasnými speciálními efekty od režiséra speciálních efektů King Konga, Willise O’Briena. (Film Europe)

Cimr

(Viděl jsem hodinovou verzi.) Příběh, jak to často u podobných filmů bývá, nestojí za nic, ale ty triky! Dinosauři jsou zde tak roztomilí, že prostě musím dát nadprůměr. Možná je trochu povrchní hodnotit film podle toho, jaký má vizuál, ale takovým věcem jako je souboj tyranosaura s brontosaurem lze jen těžko odolat! Je to stejný případ jako u King Konga z 33´. Během let nastala v kinematografii paradoxní situace - zatímco na moderní filmy o obřích příšerách mě příliš nebaví se koukat (a soudě podle zdejšího hodnocení je nás asi víc takových), na ty staré ano, přestože jsou mnohem nedokonalejší. ()

fragre

Maně vzpomínám na všechny filmové adaptace Doylova románu, které jsem viděl, a připadá mi, že tato je nakonec nejvěrnější. A samozřejmě je stylotvorná, vždyť ten motiv, zde na konci filmu použitý, kdy prapotvora demoluje město a rozhání panikařící obyvatelstvo, byl následně použit mnohokráte. Kdekdo z toho filmu opisoval či čerpal inspiraci, i Karel Zeman k své Cestě do pravěku. Záběry ze Ztraceného světa jsou výtvarně skvělé a pranic nevadí ani ta trhaná animace pravěkých monster. Na expresivní herectví  se lehce zvykne, snad s výjimkou Miss White, podloudně do příběhu propašované "romantické" ženské hrdinky, která má zde snad jediný úkol, a to hrůzou třeštit oči. Zato postava prof. Challengera je skvěle obsazená a zahraná, nějak takhle jsem si ho kdysi při četbě představoval. Přes své stáří,  přes tíhnutí k senzačnosti, přes všechny zoologické lapsy, přes občasné dobou zaviněné technické nedokonalosti si ten film zaslouží plný počet hvězdiček, protože je to počátek jedné větve filmových příběhů. ()

kaylin

Samozřejmě, že mě na tomhle snímku hlavně zajímaly triky, které jsou na svou dobu skoro neuvěřitelné. To, jak je tady řešena stop motion animace vypadá prostě dobře, a přitom byl snímek natočen ještě několik let před legendárním "King Kongem". Pravda, souboje nejsou dlouhé, ale pohyby dinosaurů stojí za to. ()

Wiliem

Zfilmovaný dobrodružný fantasy příběh A.C.Doyla který už působí dnes hodně rozporuplně. Snímek vystavěný na lehce naivním ději, nepříliš povedeným trikům a skoro nulové atmosféře. Zůstavá snad jen zapálení pro věc a odvaha natočil něco takového už tak brzy. 55%. ()

mortak

Na peroucí se loutky příšer se i po sto letech hezky kouká. S dějem je to horší. Milostný trojúhelník nefunguje a je tu jako pěst na oko. Ale alespoň vím, odkud si bral inspiraci komiks z ABC. ()

SoolenJV

Očividný předchůdce King Konga, jen monstrem je zde rozzuřený masožravý brontosaurus. Spousta veselých nepřesností z přírodovědeckého hlediska ale nedokáže zkazit klasicky střižený dobrodružný příběh s, i když předpotopními, triky, které fungují i 90 let i vzniku filmu. ()

Mol

Tři staří páprdové, jeden záletník a jedna sexy slečna Paula White (ano jako ta porno herečka) se vydávají do džungle, kde všudy přítomní nasraní teropodi žerou pterodaktyly z oblohy a házej blátosaury ze skal. Triky byly na dobu vzniku skvělé, protože i ještě v roce 1960 lepili ostny na nebohé ještěrky. Strašidelný byl i ten podivný opičák a korunu tomu dal ten černý nosič, kterýho hrál běloch namazanej černidlem na boty. ()

noriaki

V němé éře pádil vývoj techniky a filmové řeči ohromným tempem, a tři roky třeba od Upíra Nosferatu, nebo Doktora Mabuse jsou skoro propast. První zpracování Ztraceného světa se ovšem nemusí stydět ani před snímky o třicet let mladšími. Stop motion animace, známá už od konce minulého století, si tady odbyla svůj opravdový křest ohněm. Udělala takový dojem, že určovala standard téměř do osmdesátých let, a v hraných filmech definitivně vyklidila pole až s nástupem digitalizace. Kráčející tanky AT-AT na ledové planetě Hoth, monstrum z The Thing, nebo mytologické potvory z původního Clash of the Titans působí tak realisticky i díky bojujícím dinosaurům z téhle klasiky. ()

drackula

Skvele spracované dinosaury z dieľne geniálneho O'Briena, herecký koncert neskoršieho držiteľa oscara Wallace Beeryho a celkovo úžasne spracované dobrodružné poňatie knižného originálu bolo naozaj lahôdkou. Trošku mi prekážala hudba, ktorá bola miestami dosť mimo, ale je to asi jediné mínus tohto "pradedka" jurského parku. 90 % ()

Ironfood

Na svou dobu naprosto bombastické triky, nechybí mimika tlam či sliny (těžko věřit, že legendární Ray Harryhausen měl v té době teprve pět let). Některé záběry mají navíc podobné kouzlo jako záběry z filmů české legendy Karla Zemana. U některých bych se fakt klidně nechal přesvědčit, že jsou z o 30 let mladší Cesty do pravěku. Kupodivu mě bavila i část před samotnou výpravou, zejména komediální scény související s temperamentní povahou progesora Challengera:-) ()

Braddy

S ohledem na dobu vzniku se jedná o skvělý film. Je v něm vše co v takovém fantastickém filmu má být, vč. špetky humoru. Triky jsou na velmi dobré úrovni, zvlášť pokud je porovnáme s pozdějšími podobnými filmy o "monstrech" z 50. let (v USA) je dokonce překonávají. ()

duddek

Kromě pravěkých tehdy určitě nebylo běžné ani zobrazování zvířat exotických (skutečných). Nápadným prvkem je tu směřování dolů (lenochod havou dolů, opička slézá po lanovém žebříku střemhlav, volný pád brontosaura a konečně i "Tower Bridge is falling down", abych si trochu zaparafrasoval). Zajímavostí je, že tahle adaptace o 13 let starší knihy Conana Doyla byla prvním filmem, který se promítal v letadle (a to hned v roce premiéry). ()

Arach.No

Trošku zklamání. Ve své době určitě převratný fim, dodnes z něj čiší nadšení pro věc. Ale chyběla mi tam nějaká výraznější dějová linka, po dobu co jsou ve Ztraceném světě. Knižní předloha se mi moc líbila, jejím dvěma pokračováním se ale raději vyhněte. ()

Brejlil

Prototyp blockbusteru o dinosaurech. V dobrém i špatném. Dobré jsou vizuální efekty, některé z nich dokonce velmi dobré. Potěšily některé pokusy o jejich vylepšení, zvláště ve scénách z Londýna. Film je také předobrazem několika konců, kdy už se skoro zdá, že se všechny zápletky vyřešily, ale "přetrhly se kabely, klec se rozbila a brontosaurus nám teď plaší město". Ale to je tak všechno, co můžu chválit. Film je totiž i předobrazem neskutečné nudy, spousty nesmyslných scén a hlavně naprosto a úplně pitomých postav. Dinosauři se působivě vyvražďují, ale nikoho to vlastně nezajímá. Sopka vybuchuje, nebohá zvířata prchají, ale naši hrdinové mají na všechno spoustu času. Musí tu být milostný čtyřúhelník s alespoň trochu vtipným uzavřením, ale mátožnými hrdiny. A vrcholem všeho je profesor Challenger, kterému by v reálném světě nikdo nesvěřil ani lopatu. Takže pokud jsou na scéně dinosauři, je nutný minimálně obdiv nad technickou stránkou, ale jakmile zmizí, jde film od deseti k pěti. ()

fisus

Vzhledem k roku výroby jde o technicky opravdu vydařený snímek.To až bude někdy klid,to si rád pustím znovu :D ()

Rathalos

Film z nemej ery o dinosauroch,v dnesnej dobe to uz vyznie trosku smiesne,ale v roku 1925 to musela byt mega-pecka so skvelymi trikmi,dobre si takto pozriet nejaku zalezitost z davnych cias,clovek si oddychne a aj sa urcite zamysli nad tym,ze ake to bolo kedysi...:-) ()

Petike

Kvalitná adaptácia. A až zarážajúco si svoju kvalitu dodnes drží. Pre porovnanie odporúčam aj adaptáciu od BBC z roku 2001 (hádam jedinú okrem tejto, ktorá sa poriadne drží predlohy). ()

vozralec

Po 25 minutách začíná dobrodružství nedaleko Amazonky. Zvířecí souboje, zlý opičák, hodná opička, milostná zápletka. Na konci dinosaurus v ulicích Londýna. Na svou dobu paráda. ()