Tajemství Ocelového města

Kamera:

Jan Němeček

Hudba:

Luboš Fišer

Jaromír Hanzlík, Martin Růžek, Josef Vinklář, Petr Kostka, Jan Potměšil, Taťjana Medvecká, Tomáš Holý, Josef Somr, Petr Čepek, Vilém Besser, Bořivoj Navrátil (více)

Janus, zakladatel Ocelového města (J. Vinklář), chce kvůli nerostnému bohatství napadnout sousední Fortunu. Když doktor Sarrasin (M. Růžek) obyvatele Fortuny varuje, nikdo mu nevěří. A tak vyšle do Ocelového města svého zetě, inženýra Marcela Zodiaka (J. Hanzlík). Má se tam setkat se spojkou, inženýrem Garmonem, který pracuje pro Fortunu jako vyzvědač. Bohužel ale netuší, že Garmona zatkli a jeho syna Viktora (J. Potměšil) uvrhli do izolace. Marcel se s Viktorem setká a s jeho pomocí začíná boj za záchranu Fortuny a jejích obyvatel… Spisovatel Jules Verne napsal příběh, v němž působivě zobrazil hrozbu zneužití zkázonosné zbraně. Volně na motivy jeho románu vznikla televizní adaptace pod názvem Tajemství Ocelového města. Autorem scénáře byl Ondřej Vogeltanz, režie se ujal v roce 1978 Ludvík Ráža. (Česká televize)

Zevon

Výborná předloha, dobré obsazení, slušné pojetí, bohužel podprahově načichlé odérem komunistického osvěžovače hajzlového puchu-utopismem zavánějící román byl pro poručníky větrů a děšťů ideálním kusem do krámu. Pokud dokážete tohle dát stranou (mladí by s tím neměli mít problém, většina z nich si stejně myslí, že Verne byl krimoš, co měl ve sklepě varnu na péčko), poté slušný, nadčasově ideově podchycený a řemeslně zpracovaný film. ()

danny_21

Patent na filmovou režii Julesových dobrodružných cest měl Karel Zeman, Ráža při vší účtě k němu Karlem není. Ocelové město osobně v dětství nikdy nebylo oblíbenou verneovkou, ale když nad tím teď přemýšlím, možná byla tou nejrealističtější z pohledu historických událostí. Dá se říct, že se režisér přiblížit knižní verzi, navodit stísněnou atmosféru se podařilo taky navodit a hlavně měl k ruce celou řadu kvalitních českých herců. Snad jen dodat, že bych byl zvědavý na dnešní filmová některých zpracování Julesových románů v hávu špičkových vizuálních efektů - 75 % ()

rivah

Slušně zpracované téma, které je aktuální v každé době, jen vždycky není zřejmé, kdo je agresor. Ale nakonec se to ukáže. ()

E lan

Průměrné zpracování Verneova románu s předními českými herci. Možná trochu zkratkovité, malinko ploché vyprávění bez většího úspěchu vtáhnout diváka citově do příběhu. Alespoň tak to hodnotím dnešním pohledem. ()

kukkik

Zajímavý příběh, kniha rozhodně pěkná, ale chabé herectví, velice nesympatické obsazení a celková zastaralost z filmu čišící dávají dohromady chabý obrázek. Film se vleče, je nudný a šedý, hudba je k uzívání a kulisy.. nemluvit. 2/5 ()

Adiemus

Kdyby z toho tak načouhala prvoplánově dobová aktivita "těch spravedlivých" proti neutronové bombě (divím se, že se v komentářích nikdo o tom nezmínil), určitě by si film přes evidentně nízký rozpočet zasloužil čtyři hvězdičky. Inu, tak to dopadá, když je divák pamětník. ()

BigBang

Vydařený film, možná nejlepší česká bondovka? Přinejmenším s bondovským padouchem. Bez sebeshazování, se solidními interiéry a krásnými kostýmy. Hlavně pan Vinklář ukazuje sérii skvělých scén padoušského elegána v různých krásných oblecích. Triky jsou laciné, ale bez trapnosti: tyto záběry jsou ponechány jen na vteřinku, co je nutné pro zorientování diváka. Retro industriální stylizace se povedla a tvůrci ji nechávají rozehrát. Film jsem viděl už asi pětkrát a líbí se mi pořád víc. A zapomenout se nesmí na hudbu, ta je skoro na cestě k Imperiálnímu pochodu:-) ()

Inozuka

Nevím proč jsem byl tak nespravedlivý a původně dal Ocelovému městu jen čtyři hvězdičky ... Ten film je přece tak super. V dětství jsem ho měl rád ... holomráz, geniálně ukrytý revolver, hlaveň obřího děla apd. se nezapomínají. Stále si to užívám, navíc jméno hlavního hrdiny ing. Zodiaka je trochu tragikomické (odkaz na amerického sériového vraha) a pánové Růžek, Vinklář, Bláha, Čepek a Navrátil víc než démoničtí. A teprve nyní jsem si všiml geniálně zakomponované kritiky socialistického centrálního plánování. Tady si musím vrazit facku a zvýšit na plný počet. ()

Tiiso

Když film proberu ze všech stran, tak mužů říci jen velmi dobré. Neodhaduji jak obstává v dnešní době. Já když ho sleduji propadám nostalgii a to není objektivní hodnocení. ()

Robbi

Ocelové město lze hodnotit ze dvou pohledu. Jako film je to velice pozoruhodná záležitost, která jen dokazuje, že když je vůle a správný přístup, jde natočil výborné dílo. Tam by to bylo pět hvězdiček jak vyšitých. Bohužel ve srovnání s Verneovou předlohou tu nezůstal prakticky kámen na kameni. Když by se to mělo hodnotit s nadsázkou, dalo by se říci, že vlastně zůstala jen chabá kostra. V tomhle případě to je pouze jedna hvězdička. Netvrdím, že by Tajemství Ocelového města tolik ztratilo na atraktivitě, jen nevyužilo nabízený potenciál. Což je velká škoda. ()

RedOctober

Tajemství Ocelového města Tajemství Ocelového města je kvalitní adaptace díla Julese Verna. Je to jiný přístup než v filmech Karla Zemana, ale srovnatelně stejně dobrý. ()

Amonasr

Pěkně sugestivně ztvárněný snímek s patřičnou verneovskou atmosférou, navíc s nestárnoucím poselstvím. Ve světle posledních událostí  (ruská agrese proti Ukrajině) z jeho aktuálnosti až mrazí.  Tísnivá atmosféra Ocelového města je rovněž vystižena až orwellovsky zdařile. ()

xxlch

Adaptace děl J.Verna se né vždy povedou.Na tendle filmík se koukat určitě dá,nicméně mám pocit, že patří k těm né moc zdařilým.Chvályhodné však je,že se někdo ( krom Zemana) pokusil o zfilmování jiné předlohy než se stále v různých podobách opakujícího tajůplného ostrova. ()

Stejšn

Na filmu je zajímavé především to, že i epizodní pidiroličky jsou obsazeny těmi nejlepšími českými herci své doby, i když se na plátně mihnou třeba jen na pár vteřin. Což asi celé dílo zachraňuje, protože jinak je to takové mdlé a nedokázalo mě to vtáhnout do děje. A to přesto, že kulisy a vůbec celá výprava jsou na skvělé úrovni, nemluvě o fantastické hudbě. Jako malému se mi to líbilo mnohem víc a holomráz a scéna s odpálením děla na mě tenkrát zapůsobily celkem dost, dnes už to není ono. I tak ale (slabší) čtyři hvězdičky. ()

Pitryx

Další z předělaných Werneovek. Celkově nic moc, ale co čekat od nízkorozpočťáku. Ovšem stavby se povedly, za to malinké plus. Snímek jako takový není nic zvláštního. 201401170000/0000 ()