Tajemství Ocelového města

Kamera:

Jan Němeček

Hudba:

Luboš Fišer

Jaromír Hanzlík, Martin Růžek, Josef Vinklář, Petr Kostka, Jan Potměšil, Taťjana Medvecká, Tomáš Holý, Josef Somr, Petr Čepek, Vilém Besser, Bořivoj Navrátil (více)

Janus, zakladatel Ocelového města (J. Vinklář), chce kvůli nerostnému bohatství napadnout sousední Fortunu. Když doktor Sarrasin (M. Růžek) obyvatele Fortuny varuje, nikdo mu nevěří. A tak vyšle do Ocelového města svého zetě, inženýra Marcela Zodiaka (J. Hanzlík). Má se tam setkat se spojkou, inženýrem Garmonem, který pracuje pro Fortunu jako vyzvědač. Bohužel ale netuší, že Garmona zatkli a jeho syna Viktora (J. Potměšil) uvrhli do izolace. Marcel se s Viktorem setká a s jeho pomocí začíná boj za záchranu Fortuny a jejích obyvatel… Spisovatel Jules Verne napsal příběh, v němž působivě zobrazil hrozbu zneužití zkázonosné zbraně. Volně na motivy jeho románu vznikla televizní adaptace pod názvem Tajemství Ocelového města. Autorem scénáře byl Ondřej Vogeltanz, režie se ujal v roce 1978 Ludvík Ráža. (Česká televize)

Tommassi3

"Kysličník uhličitý, to je prevít !! Holt neměl tolik štěstí jako ti před měsícem, těm to vzalo jenom nohy !!" ;) ()

Terva

Dvě města se rozkládají kousek od sebe. Dvě města - jedno ideální místo pro průmysl, druhé ideální místo pro rodinu. Přepis klasického dobrodružného románu Julese Verna. Scénář : Ludvík Ráža a Ondřej Vogeltanz. Kamera : Jan Němeček. Hudba : Luboš Fišer. Inženýr Zodiak = Jaromír Hanzlík. ()

Padme_Anakin

Viděla jsem tento snímek jako malá holka a pamatovala jsem si, jak mě děsil Josef Vinklář a jaký hrozný strach jsem měla o Jaromíra Hanzlíka a Jana Potměšila.. Dětské oči to vnímají jinak než dospělé, sice je to stále napínavé dobrodružství, nicméně teď v tom příběhu nacházím mnohem víc, zejména nadčasovost sdělení se upřít nedá.. Laskavost a moudrost Martina Růžka coby představitele Fortuny, Josef Vinklář je v roli Januse nesmírně přesvědčivý a po pravdě mě děsí pořád, Jaromír Hanzlík i Jan Potměšil výborní a Petr Kostka tentokrát ve vedlejší roli, ovšem ani tady se nedá přehlédnout... Holomráz! ()

corpsy

Ďalšia z českých verneoviek, ktorá ale nemá ani vizuál starších Zemanových filmov, ale ani vtip a hru napr. takého TAJOMSTVA HRADU V KARPATOCH. Je to niečo medzi tým. ()

Johanka

Úplně poprvé jsem tuto adaptaci od J. Verna viděla v kině, kam jsme šli povinně se základní školou. Musím říci, že jsme byli všichni tímto filmem nadšení a vyprávěli si o něm ještě hodně dlouho. Zdařilé! ()

Historik

Moc povedená a dobře obsazená adaptace klasické verneovky. Zajímavé je, že si všichni, co jsme to viděli kdysi jako děti, nejdříve vybavíme holomráz. Jinak nesouhlasím s porovnáváním této adaptace se Zemanovými filmy v tom smyslu, že Ráža je horší. Ludvík Ráža zvolil vlastní cestu (nač se po někom opakovat) a podle mne se trefil naprosto přesně. ()

fragre

Dívat se na to dá vcelku i s potěšením, ale žádný zázrak to není. Nevadí mi, že autoři naložili s předlohou volněji, přece jen ji přizpůsobili více dětskému diváku, takže tam přidali i dětského hrdinu, s nímž se dalo identifikovat. Jen lituji, že se tohoto námětu nechopil K. Zeman. Vždyť ve Verneově knize je Ocelové město popsáno jako taková steam-punková Metropolis, přísně organizovaná a hierarchizovaná, démonická, ale svým způsobem grandiózní. To by Zeman svými papírovými kulisami dokázal vykouzlit. Zde má Ocelové město tvář umolousaného okresního fabrického maloměsta konce 19. století. ()

blackrain

Velmi zdařilá adaptace knihy Julese Verna. Ve svých románech dokázal neuvěřitelně předběhnout dobu. Film je nadčasový a má stále co nabídnout i dnešnímu divákovi. Hrozba, která je zde ukázaná je neustále aktuální. ()

jajinka

Další z výborných starších českých filmů.. Nejen fantaskní svět J. Verna, ale i nástin naší doby v letech ne tak dlouho minulých.. ()

topi

Holomráz!!! Nezapomenutelná ruka Josefa Vinkláře, která trčí v mrazivém oparu. Ludvík Ráža navázal na Zemanova díla a zfilmoval Tajemství ocelového města velmi věrohodně. Obrovskou práci vytvořil architekt Vladimír Labský, který se hodně přiblížil Verneovské fantazii. Že byl Jules Verne veliký vizionář netřeba zmiňovat, situace, která se odehrává v příběhu platí snad pro dnešní dobu nejvíce. Herecké obsazení dokonalé, Jaromír Hanzlík ve své dvojroli je parádní. Hudbu Luboše Fišera netřeba komentovat, dělá opět hrůzostrašnou atmosféru. Téměř hororová scéna je, když po havárii hlavice střely v Ocelovém městě vynášejí z hospody zmrzlé mrtvoly. Spolu s filmem Poslední propadne peklu je Tajemství ocelového města nejlepším počinem mého oblíbeného osobitého režiséra Ludvíka Ráži. Doporučuji knihu "Jako když rukou mávneš aneb Život režiséra a režisér očima svých přátel", ve které pan režisér vypráví neuvěřitelné historky ze svého života, který celý zasvětil filmu a televizi. ()

stration

Holomráz! Ocelové město mi vždycky nějak připomínalo Stínadla a novodobě Gotham. U přelítání řeky balonem jsem ani nedýchal. ()

radektejkal

Protože převod verneovek na plátno má u nás velkou a úspěšnou tradici, přistupoval jsem k "Ocelovému městu" s nadějí, která nakonec příliš uspokojena nebyla; možná proto, že ani sám Verne "opsanému příběhu" příliš nedůvěřoval: Město postavené pro válku se zničí ve snaze zničit město postavené pro mír. V principu by se měly zničit obě, protože žádná výhradně mírová zem nemůže vedle výhradně uchvatitelské země existovat. ()

OG_Swifty

Velmi milé překvapení, kdy jsem čekal nějaký nemastný a neslaný béčko a místo toho jsem dostal prvotřídní špionážní film s kvalitním hereckým obsazením. Knihu Ocelové Město jsem samozřejmě nečetl, nicméně kdybych byl čtenář, určitě bych si jí sehnal - zcela nadčasové dílo. ()

BoredSeal

Klasika!!! Není fér srovnávat Rážu s Karlem Zemanem, není povinností tvůrce kopírovat styl druhého jen kvůli tradici. Ráža svojí adaptaci pojal stylově, výtvarná stránka filmu je paradní - pochmurné depresivní (kapitalistické ;) Ocelové město plné všudypřítomné tajné policie a donášejících občanů (že by nenápadná provokace?) a hrozící katastrofy nenápadně evokuje strach ze zbraní hromadného ničení. Film je kvalitně obsazený i v malých rolích, dominuje výborný Josef Vinklář i parta strašidelných "fízlů" s Čepkem, Navrátilem a Somrem. Dvojrole Hanzlíka je slušně zahraná, zvlášť díky příležitosti vidět ho i v negativní roli a slizáckého zbabělého padoucha si vystřihl dobře. Dobrý film pro děti i dospělé, pro milovníky Verna povinost. ()

maverick10

Proc se za minuleho rezimu tocili takhle svele filmy a dneska koukame jenom na depresivni Medvidky? Verne bez Zemana je porad uzasnej. Snad diky atmosfere oceloveho mesta ala Velky bratr ci kvuli Velkemu pribehu J.Verna a v neposledni rade diky mnoha skvelym prednim i zadnim ceskym hercum. ()

Lischai

Ikarie XB-1 je ryzí české sci-fi, toto je ryzí český steampunk. Velkým plusem je Hanzlíkovo civilní herectví, naturalismus rvaček a parní věci! ()

Martin741

K dielam Julesa Verna ma tiahlo uz od mala a ceska sfilmovana verzia je dostatocne kvalitna s kvalitnym hereckym obsadenim : 84 % ()

rakovnik

Černobílý pohled na svět dobra a zla podle Julese Vernea. Příběh sice dnes již nemá ten "náboj" a je vyprávěn poněkud rozvláčně, nicméně stále poutavě. ()