Epizody(3)

Dramatický příběh slibného mladého herce zasazený do počátku padesátých let dvacátého století. Mnoho mladých lidí tehdy muselo volit stejně jako on: totalitnímu režimu se postavit, přizpůsobit, nebo se na něm dokonce aktivně podílet. Volba hlavní postavy minisérie Herec je přitom ještě o řád složitější. Standa v sobě totiž skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. Minisérie je studií lidského charakteru a jednání ve vyhrocených situacích, kdy otázka morálky a chování hrdiny není zdaleka jednoznačná. (Česká televize)

lolaloka

Seriál je velmi ponurý, o odporných věcech, které se mohly stát. Po prvním dílu jsem to chtěla vzdát, ale dívala jsem se na druhý a velmi mě upoutala linka s Pavlem Baťkem. Svoji roli zahrál excelentně. Myslím, že nelze vyčítat, že je děj předvídatelný, nebo že se homosexuální téma opakuje. Bohužel to není scifi, ale celkem možné události, které mohly nastat a my je dokážeme lehce předpovědět. Komouši si zvolili mladého přitažlivého homosexuála a měli vytipované, na koho ho nasadit. Těžko ho využít jinak a proto se dá předpokládat, že bude dělat volavku na možné homosexuály, kterých se potřebovali zbavit. Jenovéfa mi v této roli nevadila, zahrála ji dobře, celkem vystihla politicky pronásledovanou ženu 50. let. Cina je dobrý herec. Jen jeho mluva má velké nedostatky, zejména v oznamovacích větách zvedá hlas do otázky (což je nešvar, který začal před několika lety dabingem amerických seriálů). Zní to pak nedůvěryhodně. Chvílemi působí toporně, ale potenciál má. O tom žádná :-). Třetí díl si dám, i když mi u toho dvakrát dobře není. ()

ostravak30

Třídílná série Herec nebyla nezajímavá. Padesátá léta už navždy zůstanou černou kaňkou v našich dějinách i ve svědomí celé řady lidí. Série o tom, jak málo stačí k tomu, aby se člověk stal udavačem či katem některých osudů. Strach je zkrátka mocná zbraň. Jan Cina dokázal, že je velmi kvalitním hercem. Zdatně mu sekunudovali i jiní. Na závěr jsme se dočkali překvapivého konce. Drama nám navíc autoři nabídli od počátku do konce. Bohužel jediné, co musím konstatovat jako, že se mi nelíbilo byli explicitní erotické scény gayů. A rozhodně to není nic proti této komunitě. V osm večer, dobře, chcete-li o půl deváté nebo i v devět, je skutečně zážitek dívat se na dva olizující se herce. Nechápu proč to tvůrci dovádějí do krajností. Myslím, že stačí zapůsobit na divákovu obscénní a oplzlou fantazii. Hercům to jistě také bylo příjemné jít do toho takhle naplno. ()

Hrabovo

Nikdo z tvůrců tu dobu nezažil, já se tehdy narodila. Všichni se tedy pohybujeme ve vzpomínkách jiných. Asi se tohle všechno dělo, ale zatížit tím jediný životní příběh je příliš, nevyznívá to uvěřitelně. Chvílemi výrazně ruší hudba, jindy příliš rozkmitaná ruční kamera. Cina výborný. Mám také problém s obsazením Bokové, která je zde drsná a přitom vypadá jako přerostlé batole - zdvižený nosík, našpulená pusa, dětské oči, kulatý obličej. Nesouzněla jsem s tím. ()

niska98

I když připustím tolik náhod a trochu přemrštěných linek, prostě by to chtělo dokončit. Bylo by zajímavé napsat pokračování. O pár let později. Protože jinak to mělo potenciál, dobré herce, atmosféru. ()

subic

Já si myslím, že problémem celého tohohle seriálku je jeho hlavní představitel Jan teplomet Cina. Mě jeho herectví zatím nepřesvědčilo, že už něco umí. Seriál je to jistě zajímavý, ale nikdo mě nedonutí se na to koukat znovu. ()

Pete

Tak Bebjak režíroval ještě před Devadesátkami tyto Padesátky. A jestli se někomu zdála nedávná historie příliš temně vykreslená, u Herce si pak musel podřezat žíly hned po první části. Scénář ukazuje bez obalu, jak absurdní totalitní režim stáhl celou společnost do morálního pekla. Nejhorší je, že to takto skutečně bylo, ač je tu pro větší dramatický efekt hlavní postava spletena z asi tuctu reálných osudů. Projekt je nasnímaný opravdu luxusně, což na zdejších obrazovkách a plátnech není samozřejmé. A neodpustím si dokonce malou poklonu - při srovnání s nedávnou sérií Little Drummer Girl s jistě mnohem vyšším rozpočtem, a podobným tématem hraní rolí pro tajnou službu, vychází náš Herec lépe na všech úrovních. A tak si zase říkám, když se občas objeví něco takto kvalitního, že na na tom nejsme s tou naší aktuální tvorbou přecejen ještě zas tak špatně. ()

Phex

Kde jinde se vám dostane následujícího paradoxu s otázkou: herec, který je ve skutečnosti homosexuál, hraje v tomto díle postavu, která je heterosexuál a píchá ho herec, který je ve skutečnosti heterosexuál, ale hraje v tomto díle postavu, která je homosexuál. Kdo z těch dvou je lepší herec? --------------- Snad každý film natočený po roce 1989 jehož děj se odehrává v rozmezí let 1948 - 1989 je prodchnut totálně depresivní atmosférou - opravdu ji všichni lidé v ČSSR byli vystaveni a prožívali ji (a teď nemyslím jen na ten milion co měl rudou knížku)? Snad jedině Vyprávěj, ač je to teda nic moc pro většinového diváka, tyto věci podává s určitým nadhledem, odstupem a i dejme tomu vtipem. Rozhodně nemáte pocit, že když se za postavou zavřou dveře bytu a je doma, že nutně musí jít hledat provaz... ()

Aniki

Jakym smerem se bude snimek ubirat, nebylo a ani nemohlo byt na jeho zacatku samozrejme znát. Pointa zustavala otevrená i na konci druheho dilu a až ten treti ukázal, ze jde vlastne o profesionálně a mistrovsky zvladnutou vymyšleninu pro vymyšleninu. Ta disponuje sice slusnym akcentem na až jakousi hororovost, nicmene zustava pořád tak trochu prazdna. Presto davam plny pocet hvězd a to predevsim z duvodu te atmosfery strachu, kterou nedokazala v takove míře na obrazovku přenést ani díla dnes již klasicka a uznávaná. Je to zkratka psychomasakr diváka. Herecké výkony bych asi raději nehodnotil, tedy alespoň ne u Ciny a Bokové. Vubec nic mne na nich totiž na jedné straně nenadchlo, i když na té druhe vlastně ani vyloženě neurazilo. Nejlepší byl za mne Finger a zaujal i Batěk. Jinak , aby nedoslo k mýlce, Cina muze byt jistě multioborově nadany člověk, jen jaksi zřejmě nikdy nebude prototypem charakterního herce a právě v tomto filmu je jeho jakasi plochost dost znát. ()

solisoli

Zo začiatku, akoby jeden z bakalárskych TV príbehov novej doby o stále otrepanej závislosti na komunistický režim a jej praktiky. Nič naviac, ako býva zvykom. Iba čo pribudlo, tak buzeranti, ako záujmový bonus dnešnej pokrokovej demokratickej ideológii. Poslednej štvrtine sa to dramaturgicky vylepšilo a nadobudlo, aký taký nádych úrovni o akej v poslednom období Barrandov môže len snívať. ()

Gortyna

Moc dobře se na to koukalo, výborné herecké výkony, kamera. Jen některé dějové motivy byly přitažené za vlasy. Zástupce velitele Hlavní politické správy na generálním štábu v roce 1953 by se zkrátka takhle nemohl chovat. A představa, jak rojnice pohraničníků míjí opuštěný statek u hranic, aniž by tam udělala okamžitě razii, je absurdní, podobně jako scéna s jednookým v sauně. Ale to bylo asi na úkor atraktivnosti. ()

sardon

Kvalitně odvedená práce s některými standartními hereckými výkony a některými nadstandartními, kdy především Jan Cina ukazuje, že i mezi mladými je možné najít kvalitu a pak Martin Finger, který je lepší a lepší.Závěr trilogie pro mne zas takovým překvapením nebyl, protože děj vlastně celou dobu naznačoval, že " kdo s ďáblem jednou tancuje, jiného tanečníka již nesežene" I přes místy až mrazivou atmosféru a dobré provedení bych se na tuto minisérii znovu nepodíval, protože celkově k danému tématu neřekla vlastně nic nového. ()

koza3

Velice dobré poválečné drama o sviních a lidech. Tvůrcům se podařilo vyvolat v divácích rozpolcenost v tom, zda hlavnímu hrdinovi fandit nebo ho zavrhnout. Ono se to i v průběhu trilogie pohupuje nahoru a dolů a tak se pohupují i vaše pocity. Několik drsných scén znásilnění nebo né úplně chtěného homosexuálního styku tomu na kráse taky nepřidalo. Líbilo se mi zahalení tajemstvím a postupné dávkování příběhových zvratů. Film mě neustále překvapoval. Poslední díl byl asi nejslabší, kdy snaha utéct přes hranice v obrněném transportéru patří spíše do Tarantinovek, ale je možné, že se to zakládá na skutečných událostech a tak to s úsměvem přejdu. Po dlouhé době drama, které mě fakt chytlo. Díky za něj. ()

Weezy22

Trojdielna miniséria, ktorá jednoznačne prekonala moje očakávania. Po dlhom čase klobúk dolu pred československou produkciou, nomináciu na prestížne ocenenie PRIX EUROPA si naozaj zaslúžila. Vynikajúci "herec" v podaní J. Ciny, stupňujúce napätie a prevracanie kabátov až do samého konca. Krásne pripomenutie 50. rokov, na ktoré si dnes už mnohí nepamätajú. Potešili tiež zábery z Pražskej právnickej fakulty. ()

a0001

Skvelé herecké výkony, dokonalé kulisy a príbeh vytvárajú špičkovú atmosféru. Celkové spracovanie filmu je bezchybné. ()

FemmeFragile

První dva díly vskutku více než solidní - člověka to vcucne a nepustí, dokud se nedozví, kdo je tedy vlastně ten dobrý a kdo špatný. S úplně čistým štítem z toho nakonec podle mého nevyjde nikdo - ani režisér. Třetí díl, kde jsem čekala strhující rozuzlení, podle mého trochu ztratil tah a zároveň se najednou stal docela nepřehledným. Přemýšlím, jestli jsem nejdřív ztratila pozornost a pak následkem nit, nebo mi v tom chyběla přehlednější posloupnost a kvůli tomu jsem pak přestala děj sledovat tak pozorně... Každopádně si myslím, že tomu dám ještě jednu šanci a časem si to pustím celé odznovu, aby mi příběh dával větší smysl. I tak to však byla (na poměry českých filmů) nezvykle dobrá podívaná, a už podruhé během několika dnů mě příjemně překvapila explicitnost homosexuálních scén, kterých se zdejší režiséři, zdá se, bojí jako čert kříže, aby neurazily jemnocit místních homofobů, kterým by to zřejmě vypálilo sítnici a rozbilo jim to jejich spokojené manželství, jak by jistě potvrdila jejich mlácená uťápnutá manželka. ()

caMen

A nebojím se toho! Bylo to tak hutný a tak depresivní, že to musím ocenit vysoko. Skvělý herectví, působivá hudba, kreativní kamera. Třeba spodní pohled na průhlednej strop v Bartolomějský. Tři jména: Cina, Batěk, Finger. Nesnáším východní vlivy. ()

fafejt001

Zatím dávám *** za první díl . Uvidíme co bude dál . A vypatlaní , omezení a velice hloupííí , sorry , ubožáci , dávají - odpad . Ale i takoví mezi námi žijí . S tím se nedá celkem nic dělat . Těším se na druhý díl . Zatím dobrý rozjezd . Po druhém díle musím přidat jednu hvězdu navíc . Fakt síla . Ten skok z okna - drsné . A Finger hraje hnusného příslušníka fakticky velice zdařile . ()

funkyshit

Uvidíme, kam se bude ubírat pokračování, ale zatím je to první liga po všech stránkách: uvěřitelný, ale poutavý příběh, nadstandardní (na český film) výprava, hutná atmosféra socíku, špičkové herecké výkony, vymazlená vizuální stylizace. Jediné, čemu nerozumím je nakonec to, proč toto velice povedené dílo nešlo primárně do kin, protože Herec s přehledem strčí do kapsy veškerou letošní filmovou produkci, až na Šarlatána - s tím uhraje remízu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů