Reklama

Reklama

25 let neviny

(festivalový název)
  • Polsko 25 lat niewinności (více)
Trailer
Drama
Polsko, 2020, 112 min

Režie:

Jan Holoubek

Scénář:

Andrzej Gołda

Hrají:

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

Videa (1)

Trailer

Recenze (128)

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Na recenzi si musel tento film pár týdnů počkat, neboť bylo velmi obtížné jej dostat z hlavy a popsat ho objektivně a bez emocí...pokud je to vůbec možné. Mohli bychom říct, že těží z tématu, který se prostě a jednoduše dobře prodává, protože vězeňská dramata byla vždy favority v širokém spektru diváků. Ovšem v tomto případě by to bylo sobecké, neboť forma zpracování, jakou režisér zvolil je nanejvýš působivá, že se patrně všem nesmazatelně vryje hluboko pod kůži. Něco tak intenzivního a tísnivého tu hodně dlouho nebylo a dost možná už znovu nikdy nebude. O to temnější film je, že jej napsal sám život. Je zapotřebí vyzdvihnout patrnou výpovědní hodnotu, která snad minimalizuje počet podobných případů a nakope prdel nejen justici, ale i dalším rádoby spravedlivým orgánům. Těžkotonážní příběh, který by se neměl nikdy opakovat, neboť je to otázka života a smrti. Dal však vzniknout impozantnímu filmu, který syrově prezentuje, jak vypadá peklo. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Nepříjemný a znepokojující případ, který po letech zdůraznil nutnost hlubokých změn v polském soudním systému. Tomasz Komenda. Nijak vybočující mladík. Trochu snílek, trochu na místě přešlapující zaměstnanec automyčky. Konec roku slavil někde úplně jinde, což potvrdil tucet svědků. Přesto policie po neúspěšných letech hledání vraha patnáctileté dívky ukáže na základě sporných důkazů prstem na něj. Brutální znásilnění a stejně krutá smrt. 15 let vězení. Zatímco okusí první měsíce drastického týrání spoluvězni, soud mu trest natáhne na 25 let. Syrová atmosféra vězení, řada intenzivních scén, beznaděj (celé rodiny) na maximum. Až v druhé polovině na základě nové snahy jiných vyšetřovatelů vnímáme předchozí falšování důkazního materiálu, klíčové přešlapy, lhostejnost k lidskému životu. Herecky silné, na režijní debut hodně dobré. ()

Reklama

remy 

všechny recenze uživatele

To šílené zdejší hodnocení mě ani trochu nepřekvapuje.Přeceněný, prvoplánově dojemný a v ničem neobjevný příběh o nespravedlivém odsouzení, kterých existuje stovky, ale mnoho z nich skýtá atraktivnější háv. Zaujmout může snad jen ty, kteří v životě nic podobného neviděli. 25 let neviny nepřináší do svého ranku absolutně nic nového a za pozornost tak moc nestojí. To je všechno. ()

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Nečekal bych Shawshank a možná je to tak dobře. Dočkali jsme se nějakého dalšího polského zázraku, který dokonce v českých vodách nečekaně rezonuje v tabulce. A to ani nevyšel v kině. Film je natočený ve vší výsosti ve zcela skvělém stylu, ale asi bych to nebral jako klasický filmový i scénářový zážitek. Především v tom, že se ve filmu v polovině odnikud objeví deus ex machina detektiv, který to chce prostě vyřešit a nikdo moc neřeší kde a jak se vzal. To samé občas drhne v tom, že tři roky ve filmu projedou během dvou vteřin a režie moc ani nedává možnost z toho nějak čerpat. A nebo to vzít trochu hladce. Ale to je občas ten úděl. I tak jsem rád, že lidský a reálný  příběh se dostal i k nám. S tím, že Slováci a Poláci se stále drží toho, že se nebojí nahlédnout do reálných a sociálních témat poslední doby nebo národní doby obecně. Hlavně, že u nás běží další romantická hahamedie. ()

Oyer 

všechny recenze uživatele

Silný fascinující příběh, který je o to cennější, že se na konci v prostřihu objeví skutečný Tomek Komenda, když vlastně sám sobě (herci, který jej hraje) dává cigaretu. Poutavé, drsné a i když často shlédnutí kouskuju, tak tentokrát na jeden zátah. Nicméně mi tu chybělo pár přeskočených let. Dohromady cca 14 ! Co se asi za tu dobu v tom lochu všechno událo... ()

Galerie (9)

Zajímavosti (9)

  • V skutočnosti sa Komenda pokúsil vo väzení o samovraždu až 3 krát. (siloalampa)
  • Vďaka Komendovmu prípadu sa začali médiá v Poľsku venovať téme justičných omylov aj nezrovnalostiam v iných prípadoch odsúdených, ktorí sú možno vo väzení neprávom. V súčasnosti sa podľa režiséra filmu Jana Holoubka v Poľsku hovorí minimálne o dvoch takýchto prípadoch, ktoré boli znovu otvorené. (siloalampa)
  • Filmovalo sa na viacerých miestach v poľských mestách Varšava, Wroclaw a Zabrze. (MikaelSVK)

Související novinky

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (více)

Reklama

Reklama